Kayıt Ol

Arrival (2016)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Arrival (2016)
« : 21 Ağustos 2016, 21:41:22 »

Kısa Tanıtım:

Devasa boyutta çakıl taşlarını andıran uzay gemileri, Dünya'nın dört bir yanına dağıldı. Nereden ve ne amaçla geldikleri bilinmiyor. Dost mu, düşman mı oldukları da tabii.
     Her olasılığı göze alınırken, ilk iş, onlar ile iletişime geçmek. Bunu başarabilecek sayılı araştırmacılardan biri de Dr. Louise Banks. Uzmanlığı, insanlığın varoluş sürecindeki en büyük krizde anahtar rolü oynatacak ona. Bilinmezliğin yarattığı kaos ortamında; yeni bir yaşam formunu, yeni bir dili ve yeni bir düşünce sistemini öğrenmeye çalışacak.

Fragmanlar:

Teaser
Ana ve Uluslararası Fragman
Filmden İki Kısa Klip

İlk Bakış:

Umutluyum. Az değil. Ted Chiang'in ödüllü kısa hikayesi Story of Your Life'tan uyarlanan Arrival'dan bayağı umutluyum.

İletişim ve yabancı bir bilinci anlama sürecini anlama çabası, şimdiden merakımı cezbetti. Dünya dışı uygarlığın, hiçbir şey yapmadan, insanoğlu üstünde yarattığı korku, gerilim ve şüphe ortamı da çok olası gözüktü bana. Oyuncu ve yönetmen kadrosunun sağlamlığını da göz önünde bulundurunca; başyapıt olmayacaksa da, izlemekten pişman olmayacağımız bir yapım olacağının umudunu taşıyorum.

İnceleme:

Bu incelemeyi elimden geldiğince kısa tutmak niyetindeyim. Çünkü filmi izlemeye niyetli olanlar için fazla ayrıntıya girmek seyir zevkini baltalayabilir. Filmden, hakkında fikir verecek yönde bahsetmeye çalışacağım.

Filmde, yaşanan kitlesel krizin gerilimini vermek için geniş planlara fazla yer verilmemiş. Karakterleri yakın çekimde takip ediyoruz. Dilbilimci olan ana karakterimiz Dr. Louise Banks'in etrafındaki askeri düzenden ve duruma yaklaşımlarından atmosferdeki gerilimli ortamı yeterince teneffüs ediyoruz. Ana karakterlerin yaşadıkları anın stresini izlerken, dış dünyadaki kriz ortamını da onlarla beraber televizyon ya da ses kayıtları gibi kısıtlı iletişim araçlarından öğrenebiliyoruz. Dış dünyada neler olduğu hakkında bilgi aldığımız bu kısıtlı araçların kısıtlı anlarında, ülkelerin ve ulusların durum karşısında verdikleri tepkiler hakkında bilgilendiriliyoruz. Karakterlerin halet-i ruhiyesini de, kitlelerin ve tarafların ne yaptıklarını da az ve öz detaylar eşliğinde alıyoruz. Mikro ve makro düzeyde yaşanan gergin ortam, hikâye gereğince biraz unutturulsa da asla kaybolmuyor. Ansızın dünya üstünde gemileriyle beliren uzaylıların amacı bilinmediği için yaşanan şok ve gerilim, filmde başarılı şekilde yansıtılıyor. Bu başarının sahibi olan anlatım tercihleri filmi ağırkanlı yapıyor. İlk yarı olağan bir şekilde ilerlerken (sorular, cevapları arayış), ikinci yarıda beklediğimiz cevapları alırken olay örgüsünde tansiyonun artmasına rağmen ağırkanlılık devam ediyor. Film, serim ve düğüm kısmında nasıl ekonomik bir dil tutturuyorsa, çözüm bölümünde de ufak detaylar ile cevapları açıklama koyuluyor.

Beklediğimiz kırılma anları Louise’in kişisel hikâyesi ile bütünleşik şekilde. Genel itibariyle Louise haricinde, herkes konumlarını ve bakış açılarını fazla değiştirmeden yaşanan krizi aşma derdinde. Ordular, doğal olarak "Dost mu? Düşman mı?" mantığında yaklaşıyor. Forest Whitaker'ın canlandırdığı Albay Weber bu davranış biçiminin katıksız bir temsilcisi. Kimi topluluklar inançlarına göre eylemlerde bulunuyor. Filmde olağan bir karakter gelişimi yok. Algını değiştirip değiştirememe ikilemi üzerinden karakter değişimi söz konusu. Ve bunu da anlatıcımız ve ana karakterimiz Louise’de görüyoruz. Kökten değişmiyor, karar almada algısının nasıl ve ne şekilde değiştiğine şahit oluyoruz. Yani film algısını değiştirebilen ve değiştiremeyenler ikilemi üzerinden karakter portreleri sunuyor. Bu aynı zamanda tüm karakterlerin baştan olumlu veya olumsuz olarak kafamızda kodlanmalarını da engelliyor. Filmin ana mesajından sapılmamasını sağlayan, durumsal ve duygusal olarak da örtüşen bir tercih olmuş.

Tekrar Louise döneyim. Krizin yaşanmasına sebep olan uzaylıların geliş amacı, Louise’in hikâyesinde de önemli bir yere sahip. Filmin ufak ayrıntılar ile bunu aktarmaya çalışması bazı izleyiciler için filmin anlaşılmadığı eleştirilerini de beraberinde getirmiş doğal olarak. Bu duruma kıyasla şöyle bir şey de var bence; açıklama ayrıntılar değil uzun açıklama kısımları olsa filmin o zamana kadar yarattığı dokuya aykırı kaçardı. Ters bir şekilde, doğrudan açıklama tercihinde bulunmak, seyircide zekâsıyla alay edilmiş hissiyatı uyandırabilirdi. Ve bu sefer de, “Bu muymuş yani?” eleştirileriyle karşılaşılırdı. Filmin kendini küçük ayrıntılarla açıklamaya çalışmasının daha doğru bir tercih olduğu görüşündeyim.

Şahsen iyi bir film olduğu görüşündeyim. Bazı kafa karışıklıklarının, eldeki hikâyesini ve karakterlerini ufak ipuçlarıyla anlatmaya çalışmasından ötürü yaşandığını düşünüyorum. Bilimkurgu, dil, iletişim ve her şeye rağmen yaşamak gibi konular ilginizi çekiyorsa, Arrival’a bir şans verin. Tabii ağır ama emin adımlarla kendini anlatan hikayeleri de sevenleri unutmamalı.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arrival (2016)
« Yanıtla #1 : 19 Ekim 2016, 21:31:40 »
Filme Gitmeden Önce ARRIVAL - İnceleme #21

Canavarın Çağrısı'ndan sonra ikinci güzel haber. Beklediğimize değecek filmlerden biri daha katılmış.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2016, 17:07:18 »
Hmmm... Geliyor demek sonunda Stories Of Your Life. Kitabın çevirisini yakın bir zamanda ben yaptım 8) MonokL'dan çıkacak inşallah.[*]Çok yavaşlar kitap basma konusunda. Ama filme yetiştirmeye çalışırlar herhalde[/*] Bu da benden size spoiler olsun.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2016, 17:38:30 »
Kitabın çevirisini yakın bir zamanda ben yaptım.

Abi sen ne, ne zaman, nasıl ya??  :ne

Bu yıl en çok beklediğim filmin kitabı çıkacak ve de sen çevirdin öyle mi? Ya sen nasıl muhtşem bir şeysin, seni şu an...öhöm...neyse, çok sevindim. Umarım bu ay filmle beraber çıkar. :uhe

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2016, 17:56:09 »
Aaa bu film kitap uyarlaması mıymış? Fragman ilgimi çekmişti şimdi daha da bir ilgimi çekti...
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2016, 18:23:51 »
Hmmm... Geliyor demek sonunda Stories Of Your Life. Kitabın çevirisini yakın bir zamanda ben yaptım 8) MonokL'dan çıkacak inşallah.* Bu da benden size spoiler olsun.

Efendim, sizden gelen sürpriz bombardımanlara maruz kalıyoruz :). 2312 bir, bu iki.
Güzel, güzel. Kitabı, filmin çıkışına yakın zamanlara denk getirebilirler umarım. Stratejik olarak en doğru zamanlar. Kitabın da reklamı olur.

Film uyarlamalarından ara sıra şikayet etsek de, kitaplarının ülkemize gelmesine de önayak oluyorlar.

@yaprak.onur:

Roman değil de, yazarın ödüllü kısa öyküsünden uyarlanma. 40 sayfa mı neydi, yanlış hatırlamıyorsam. Aynı yazarın bir başka öyküsü de sinemaya aktarılacak -bir sorun olmazsa tabii.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2016, 18:24:42 »
Abi sen ne, ne zaman, nasıl ya??  :ne

Bu yıl en çok beklediğim filmin kitabı çıkacak ve de sen çevirdin öyle mi? Ya sen nasıl muhtşem bir şeysin, seni şu an...öhöm...neyse, çok sevindim. Umarım bu ay filmle beraber çıkar. :uhe

Hahaha :D Bu kadar sevineceğini bilseydim daha önce söylerdim yav. 2312'den sonra bir bilimkurgu çevirdim, sonra da bu kitabın çevirisini yaptım. Şimdi yine bir bilimkurgu çeviriyorum. İçim dışım bk oldu yeminle :P

Aaa bu film kitap uyarlaması mıymış? Fragman ilgimi çekmişti şimdi daha da bir ilgimi çekti...

Kitap değil de Ted Chiang'ın Stories Of Your Life adlı Hugo ödüllü hikâyesinden uyarlama. Kitabın adı da Stories Of Your Life. Ama içerisinde 4-5 tane uzun hikâyesi var yazarın.

Efendim, sizden gelen sürpriz bombardımanlara maruz kalıyoruz :). 2312 bir, bu iki.
Güzel, güzel. Kitabı, filmin çıkışına yakın zamanlara denk getirebilirler umarım. Stratejik olarak en doğru zamanlar. Kitabın da reklamı olur.

Niyetleri öyleydi ama umarım yetiştirebilirler filmin çıkışına yakın bir tarihe. Bakalım :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2016, 18:33:39 »
Niyetleri öyleydi ama umarım yetiştirebilirler filmin çıkışına yakın bir tarihe. Bakalım :)

En azından raflarda yerini alacağından şüphemiz yok, o da güzel :).

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2016, 18:46:39 »
@yaprak.onur:

Roman değil de, yazarın ödüllü kısa öyküsünden uyarlanma. 40 sayfa mı neydi, yanlış hatırlamıyorsam. Aynı yazarın bir başka öyküsü de sinemaya aktarılacak -bir sorun olmazsa tabii.

Kitap değil de Ted Chiang'ın Stories Of Your Life adlı Hugo ödüllü hikâyesinden uyarlama. Kitabın adı da Stories Of Your Life. Ama içerisinde 4-5 tane uzun hikâyesi var yazarın.

Tamam, tamam vurmayın çocuk öldü :P
Hikaye olması hayal kırıklığı yarattı açıkcası, öykü kitaplarıyla anlaşamıyorum bir türlü... -_-
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 11 Kasım 2016, 08:51:36 »
Bugün vizyona giriyor. IMDB puanı 8.5 Meraktayım. Kitabını daha da çok merak ediyorum :/

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Kasım 2016, 19:54:16 »
Bugün izledim. Filmin kırılma anında, bu konukların amacı anlaşılırken yaşanan kırılma da "Vay be!" dedim içimden. Bir yandan içim de burkuldu. İlk kısım fazla sürpriz içermezken, ikinci kısımda minik kırılmalar, seyir tatminimi arttırdı.

İlk mesaja biraz daha uzun bir inceleme yazarım. Şimdilik oyunbozanlık etmeden diyebileceklerim bunlar.

Kitabı ben de merak ediyorum. Filme kaynaklık eden öyküyü daha da merak ediyorum :)

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 15 Kasım 2016, 18:14:56 »
Mini incelemeyi ilk mesajıma ekledim efendim. Ama içimdeki fanı durduramıyorum: Merak edenler, film hakkında fazla şey öğrenmeden izlesin :)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 15 Kasım 2016, 19:45:37 »
Contact'a benziyor diyorlar, doğru mu? Öyleyse fena heyecanlanacağım!

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 15 Kasım 2016, 19:53:06 »
Contact'a benziyor diyorlar, doğru mu? Öyleyse fena heyecanlanacağım!

Aynı klasmanda farklı filmler. Arrival'ı izlerken Contact hiç aklıma gelmemişti. Ha, ikisi de güzel, o konuda şüphem yok :) Tabii beğeniler göreceli :)

Çevrimdışı oTToMaNeK

• *
  • 13
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 15 Kasım 2016, 19:56:40 »
The Arrival (1996) iyiydi, Contact (1997) çok iyiydi. Umarım Arrival (2016)'da beklediğimiz kadar iyidir.