Kayıt Ol

Injustice - Gods Among Us

Çevrimdışı NerdyArcader

• *
  • 4
  • Rom: 0
  • Blank will never lose.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Injustice - Gods Among Us
« Yanıtla #15 : 18 Kasım 2015, 12:39:09 »
Çizgi düşleri beni baya şaşırttı açıkçası. Hemen alıp bi geçmişe döndüm basım kalitesi gerçekten çok kaliteli. Hemde injustice türkçe olarak okumanın keyfini tattım. En iyi serilerden biri bana kalırsa şiddetle tavsiye ediyorum. Ne olucağını anlayamıyorsunuz hiç :')

Çevrimdışı ronin47

• **
  • 358
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 01 Aralık 2015, 11:35:16 »
Injustice'i seven herkese diyorum ki, Büyülü Dükkan'nın bastığı Harbinger'a bi göz atın. Harbinger için Injustice'ın, X-Men versiyonu desem abartmış olmam galiba.

Sadece Faith karakteri için bile Harbinger okunur bence. Ne diyebilirim ki 120 kiloluk, uçan bi geek fikri çok eğlenceli  ;D Ayrıca Charles'ın, Magneto versiyonu olan Harada'da on numara olmuş. Charles ve Magneto insanların zavallı bir ırk olduğu fikrinde uzlaşabilselerdi,  büyük ihtimalle Harada'nın yaptıklarını yaparlardı. Neyse uzun lafı kısası Injustice'dan hoşlananların Harbinger'ı da seveceğini düşünüyorum, en azından bi şans verin derim.
Kurgu ile gerçek arasındaki tek fark, kurgunun mantıklı olmak zorunda olmasıdır.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #17 : 15 Aralık 2015, 00:04:00 »
Fırtınakıran'dan Injustice'in ilk cildi için epey doyurucu, hayli sorgulatıcı ve bir o kadar da keyif verici bir inceleme yazısı geldi efenim.

Uyarlamalarla ilgili kısmı ve "Herkes öldürür sevdiğini," ara başlıklı bölümü bir ayrı sevdim doğrusu. Çizgi romanı okumuş olanların da severek okuyacağı bir yazı çıkmış ortaya. Neden, biliyor musunuz? Because she is Bat--- öhöm! Keyifli okumalar.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 20 Nisan 2016, 19:18:36 »
Injustice’in ilk iki cildini taaa seneler önce, Fırtınakıran ve KoyuBeyaz’ın şevklendirici yorumları sayesinde okumuştum. Ama nedense buraya yazmamışım, sadece ilk sayısından bahsetmişim.

Efenim İlk Yıl’ın her iki cildi de harika bir başlangıç sunuyor okurlara, hepinizin malumu zaten. Canı sıkılan Joker’in şansını bu kez Superman’le denemesi tüm DC evrenine kocaman bir şaka yapıyor âdeta ve her zaman mantığıyla, iyimserliğiyle tanıdığımız Çelik Adam dünya barışını “demir yumruğuyla” [*]muhaha[/*] sağlamak için sıvıyor kolları.

İlk Yıl boyunca en çok sevdiğim şey her karakterin aslına oldukça sadık betimlenmesi. En nihayetinde bir bilgisayar oyunundan yola çıkılarak hazırlanmış bir seri bu. O yüzden insan biraz çekimser yaklaşıyor ilk başta. Ama Batman’in kontrolcülüğünü, Wonder Woman’ın Amazonluğunu, Damien Wayne’in inatçılığını gördükçe ve hikâye kendini aştıkça endişelerinizin yersiz olduğunu anlayıp zevkten dört köşe oluyorsunuz okurken. Hele bir Arkham Asylum hadisesi var ki sormayın gitsin… Tabii Alfred’in ailesini koruduğu kısmı da unutmamak gerek.

İkinci Yıl’ı ise ilkine nazaran çok çok daha fazla sevdim. Bunda yazarın oyunu aşıp DC evrenindeki diğer karakterleri de işin içine sokmasının büyük katkısı var elbette. Örneğin Jim Gordon, Green Lantern Corps… ve Sinestro. Lantern ekibini ve Sinestro’yu pek sevmesem de hikâyeye iyi yedirildiklerini ve güzel bir tat kattıklarını kabul etmem gerek. Her ikisi de amaçları, güdüleri ve kişilikleriyle çok iyi işlenmiş. Jim Gordon’un da hakkıyla resmedilmesi ve “dedektifliğini” konuşturarak “rolünü” terk etmesi cidden çok çok iyiydi.

En çok sevdiğim karakterlerden biri de ne ilginçtir ki Harley Quinn oldu. Joker’in gölgesinden çıkınca gayet ilginç, hatta eğlenceli bir hâle büründü çılgın kızımız. Black Canary ve Green Arrow ile olan diyalogları gerçekten iyiydi. Arrow Mağarası esprisi de her seferinde güldürdü.

Yine de… o ölümler yok mu o ölümler? Her ciltte kalbimize bir kazık daha çakıyor âdeta Tom Taylor. Kimseye acımıyor, hiç beklemediğiniz bir anda sevdiklerinizi alıyor elinden. Çok acımasızca… ve tam olarak bu yüzden çok leziz. Hazal’ın deyişiyle “Âdeta bir Game Of Thrones.”

Çizgi Düşler'in baskı ve çeviri kalitesi de fevkaladenin fevkinde. Tek şikayetim çizerlerden Mike S. Miller’ın çizgileri… Yav o ne biçim surat çizmektir arkadaş? Superman’i de Batman’i de aynı ebleh ifadeyle çiziyorsun. Halbuki diğerleri öyle mi? Tam bir görsel şölen izliyorum derken sen çıkıyorsun tam ortada. Superman alsın seni!

Bu arada ben böyle dağınık karışık yazdım ama portalda her bir cildin özenli ve keyifle okunan birer tanıtımı da var, unutmayalım: Cilt 1, Cilt 2, Cilt 3, Cilt 4

Şimdi işin yoksa beşinci cildi bekle…
Try to hide if you dare.

« Yanıtla #19 : 04 Eylül 2016, 19:42:42 »
Seride bol miktarda mantık hatası var. Beşinci yılın başına kadar seriyi takip ettim ve gerçekten bazı yerlerini gözüm kanayarak okudum. Allaha şükür Convergence ile bu evren yok oldu diye sevinirken oyununun ikincisi çıktı. Ayrıca insanlara bunu okutmadan önce bunun bir other-verse hikayesi olduğunu söylemek lazım.

The man who passes the sentence should swing the sword.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 04 Eylül 2016, 21:17:27 »
İyi de bir video oyununa "yan ürün" olsun diye çıkarılmış (sonradan -en azından benim gözümde- kendi aşmış) bir what-if serisinde çok da mantık aramamak gerekmez mi zaten? :) Sonuçta ana evrenin bir parçası değil, bir olasılık hikâyesi. Tabii ben sadece iki yılı okudum şimdilik, ileride senaristler neler yapar, saçmalarlar mı bilmiyorum. Ama şimdiye kadarki kısmı gayet güzeldi bence :)
Try to hide if you dare.

« Yanıtla #21 : 05 Eylül 2016, 12:43:29 »
İyi de bir video oyununa "yan ürün" olsun diye çıkarılmış (sonradan -en azından benim gözümde- kendi aşmış) bir what-if serisinde çok da mantık aramamak gerekmez mi zaten? :) Sonuçta ana evrenin bir parçası değil, bir olasılık hikâyesi. Tabii ben sadece iki yılı okudum şimdilik, ileride senaristler neler yapar, saçmalarlar mı bilmiyorum. Ama şimdiye kadarki kısmı gayet güzeldi bence :)

Aslında buna bir ''What if'' serisi demek olmaz. DC de  kült olan hikayelerin çoğu other-verse hikayesi. Tadımlık bir hikaye değil ki mantık aramayalım. Filmlere uyarlanması en mümkün seri bu. Spoiler vermeden örnek veremiyorum kusura bakmayın.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 05 Eylül 2016, 13:03:54 »
Spoiler vermek istiyor, ancak nasıl gizleyeceğiniz bilmiyorsanız buradan bakabilirsiniz :) :

Spoiler (Gizle-Göster) Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

« Yanıtla #23 : 05 Eylül 2016, 13:36:30 »
Spoiler vermek istiyor, ancak nasıl gizleyeceğiniz bilmiyorsanız buradan bakabilirsiniz :) :

Spoiler (Gizle-Göster) Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Günah benden gitti o zaman :p Vereceğim Spoiler yıl 3 ve 4'den :D
Spoiler: Göster
Eminim çoğunuz Etrigan karakterini bilirsiniz. Bu şeytanın her çağda taşıyıcıları vardır. Misafir olduğu bir beden var diyelim. Taşıyıcısı öldükten sonra Etrign'ın taşıyıcılığını Batman üstleniyor. Superman'i yenmek için bir şeytanla anlaşma yapıyor. Yapan kişi Batman ya. Dördüncü yılda ise Batman savaş tanrısı ares ile anlaşma yapıyor. Sizce batman kötülüğü engellemek adına kötülüğü dünyaya getirenler ile anlaşır mı? Eğer anlaşabiliyorsa neden superman ile zıtlaşıyor?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 05 Eylül 2016, 13:48:38 »
3. Yıl, 1. Cilt'i yeni bitirmiş biri olarak bu dediklerinizi gördüm. Ben de tam bu noktada şunu düşündüm: Batman gerçekten iyi bir kahraman mıdır? Bunu özellikle spoiler içinde yazmıyorum, çünkü bu çok tartışılan bir konu.

Yalan yok, ben de şaşırdım o sahnede. Ancak Constantine ile olan konuşmasında, "bugün savaşı durduracak olsan," ile başlayan cümleye verdiği cevabı da unutmamak gerek:

Açık açık bugün bu savaş bitecekse kendini feda etmeye hazır olduğundan bahsediyordu. Böyle bir adanmışlıkla çıktı karşımıza.

Batman'in özellikle Dark Knight Returns'teki, Superman'in hatıralarında kalan bir açıklaması var, malumunuz. Orada Superman'in, Wonder Woman'ın ve daha pek çoklarının çizdiği o iyilik timsali, iyinin yanında, kötünün karşısında duruşa ters düşen sözler sarf eder. Superman huzursuz olmuştur. İktidar sahipleriyse kendini güvende hissetmez.

Neydi o cümle? Sonu şöyle bitiyordu:

Alıntı
"Tabii ki bizler suçluyuz. Her zaman da suçluyduk. Bizler suçlu olmak zorundayız."

Kahramanlığını "suçlu olmak zorunda" olarak tanımlayan bir adamın böylesine bir şey yapmasına başta şaşırsam da, çok da yadırgamadım. Ama tam bu noktada, bu sözünden yola çıkarak, madem iyi ve doğru, adalet için "suçlu olmak zorundalığı"ndan bahsediyorsa o zaman neden Superman'in yanında yer almadığı konusu akla geliyor. Sizin de dediğiniz gibi.

Alıntı
Eğer anlaşabiliyorsa neden superman ile zıtlaşıyor?

Evet, madem bu raddeye gelebiliyor, o zaman bu zıtlaşmak neden? Bu kısımda size katılıyorum.

Bruce Wayne asla tertemiz bir adam olmadı. Hal böyle olunca, seçtiği yol (spoiler kutunuzda değindiğiniz sahne) insanı şaşırtıyor olsa da, onun gibi iyiliğin saf hali olmayan biri için imkansız değil.

Düşünseniz, Ailenin Ölümü gibi efsanevi bir ciltte şöyle bir şey yapan bir adam o:

Joker için mağarasının kapısını açık bırakan, Joker'i denemek için gerçek kimliğini ona kendi ağzıyla ifşa eden bir adam.

Son olarak şunu demiş olayım: Denize düşen yılana sarılır seçimi miydi bu? Yoksa o dehşet iradesiyle kontrolü sağlayabileceğini mi düşündü? Bunun cevabı verildiyse de ben henüz görmedim :) Siz biliyorsanız lütfen paylaşın benimle :)

Ekleme:

Etrigan'ın bir Demon Lord olmasının yanı sıra, pek çok kez iyilerin yanında yer almışlığı da var diye biliyorum. Bir de animated seride Jason Blood'ın Bruce Wayne'in arkadaşı olarak sunulmasından da yola çıkarak, Batman için Etrigan saf kötü bir iblis olmaktan uzak gibi.

« Yanıtla #25 : 05 Eylül 2016, 22:44:44 »

Son olarak şunu demiş olayım: Denize düşen yılana sarılır seçimi miydi bu? Yoksa o dehşet iradesiyle kontrolü sağlayabileceğini mi düşündü? Bunun cevabı verildiyse de ben henüz görmedim :) Siz biliyorsanız lütfen paylaşın benimle :)

Bana da ilk başta denize düşen yılana sarılır mantığı gibi geldi ama ne yılanmış.
Trigon,Ares..vb.

Batman'in iradesi bir Green Lantern yüzüğünü kullanabilmek için yeterli değildi -Ana evren için konuşuyorum- Etrigan'ın kontrolününde bir feneri kullanmak kadar zor olduğunu biliyorum.

Zaten Etrigan mevzusunu sadece üçüncü yıl içerisinde kullanılıp bırakıldı yani benim okuduğum yere kadar hiç ismi geçmedi.(Beşinci yılda bıraktım)

Batman'in meşhur kuralları vardır. Adam öldürmemek, yönetime karışmamak...vb. ve bu seride ise bir kuralına uyabilmek için diğerini çiğneyen bir adam var. Benim kafamda oluşmuş olan Batman tasvirine karşı geliyor sanırım bu yüzden bu seri hakkında çok kötü düşüncelerim var.

Serinin yazarlığını Tom Taylor yapıyor. Karakterleri kötüye çevirebilme de gerçekten yetenekli bir adam. Hatta okumadıysanız  Superior IronMan(Çizerliğini Yıldıray Çınar yapıyor) ve Earth-2 gibi güzel hikayeleri var. Özellikle Earth-2 okuyun derim.

Etrigan karakteri Pre-52 öncesinde bir kötü adamken ileri zamanda bir anti-kahramana çevirdiler. Justice League Dark üyesi olmasıyla da artık filmlerde gözükecek.