Kayıt Ol

Fantastik Öykü Yazmaya Başlarken

Çevrimdışı Basol

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik Öykü Yazmaya Başlarken
« : 14 Eylül 2016, 13:37:46 »

Merhaba arkadaşlar, Ben fantastik bir öykü yazmayı planlıyorum. Ama nerden başlayacağımı bi türlü bilemedim. Kafama takılan bazı sorular var eğer cevaplarsanız sevinirim.

-Yapmam gereken ilk şey önce ırkları yaratmak mı olmalı?
-Irkların kültürlerini anlatırken onların dinleri, dillerini de oluşturmam gerekli mi?
-Olayların başladığı zamana kadar olaylar çizelgesi gibi bişey oluşturmalımıyım?
-Hikayenin geçtiği Evreni en başından itibaren yazmalımıyım? (Evrenin nasıl yoktan Nasıl oluştuğu ırkların oluşumu gibi)
-Hikayenin geçtiği dünyanın, bölgenin haritasını tasarlamam gerekli mi?

Eğer üşenmeyip merak ettiklerimi yanıtlarsanız çok yardım etmiş olursunuz.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Öykü Yazmaya Başlarken
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2016, 16:29:56 »
 O temeli ne sağlam öykü öyle, haritalar, ırklar kültürler... :P Şaka bir yana aklınızda öyküden daha fazlası var sanırım. Ben kendi bir iki fikrimi belirtmeden yararı dokunabilecek bir link vereyim: http://www.kayiprihtim.org/forum/empty-t17693.0.html

Öncelikle öykü yazacaksanız sadece kısa bir olay örgüsü kurgulayıp yazmanız yeterli. Bir de yüksek fantezi yazmak da mühim değil fantazya olması için. Sorularınız forumda farklı başlıklar altında tartışılmış şeyler ama yine de sorularınızın tamamı sizinle ilgili.

Ben mesela sizin saydıklarınız yapsam o öyküyü yazamam, planlanmış kafamda bitmiş bir taslağı yazıya dökmek eğlenceli gelmiyor bana lakin yazan kişiler ikiye ayrıldığından çizginin diğer tarafında planlı eller var. Yukarıdaki linke bakın bu konuda, çünkü yazımın devamı linkin taklidi olacak, devam etmeyim hiç. Çizginin hangi tarafında olduğunuza karar vermeniz mühim olacaktır.

Diyelim ki siz önden sağlam bir taslakla işe başlamak istediniz. Şimdi ırkları yaratın, kültürler oluşturun, haritalar çizin, yaratılış hikayeleri vesaire  ama bunları öykünüze koymayın. Tüm bunları olaylara yedirin. Yüksek fantezide yaratmak önemli, sağlam bir tabana oturtman gerekir fakat biz okurken kütür kütür  kurgu evreni ve onun özelliklerini okumayalım. Onu okuyucu keşfetsin, amaç da çoğu okuyucuda bu: kurgu evreni keşfetmek.

Bir de yazmanın formülü yok, ilk neyi yapmalısınız siz karar verirsiniz. Zaten sağlam bir iş için hepsinin birikip bir bütün haline gelmesini sağlamalısınız ama dediğim gibi kafanızda kısa bir şeyler yazmak varsa üzerinde bu kadar durmayın zira kurgu bir evreni 'kısa' bir öyküde anlatmak pek de mümkün değil.

not: Aylık Öykü Seçkisinden bir kaç öyküye bakın, forumdaki öykülere de aynı şekilde hatta romanlara ve bir okur olarak nelerden hoşlandığını düşünüp, içindeki okura hitap et. Okur içimizde, iç huzurumusafdfsadjhfk :)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Basol

• *
  • 5
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Eylül 2016, 20:08:40 »
çok teşekkürlerr yorumun için. dediklerini dikkate alacağım.

• **
  • 82
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Eylül 2016, 21:11:28 »
Saydıklarının hepsini oluşturabilirsin, ancak hiçbiri elzem değil. Roman serisi için bile elzem sayılmaz bunlar. Zamanla, hikayede yeri geldikçe istediğin kadar bilgi vererek bu unsurları sonradan da tamamlayabilirsin, ya da hiç tamamlamazsın. Sana kalmış bir konu bu. Yeterince iyi kurgularsan hakkında hemen hemen hiç bilgi vermediğin bir ırk ya da coğrafya ile bile işi götürebilirsin. Ama genellikle bu yardımcı unsurları düzenlemek hikayenin anlaşılması için faydalı olur. İçlerinde belki en faydalısı haritadır, yazım aşamasında mantık hatasına düşmekten seni alıkoyabilir. Üstelik okuyucu için de güzergahı anlamak harita üzerinden daha kolay olur.
"Demire şeklini veren demircinin iradesidir, çekicin darbesi değil." - Turram oğlu Kopram, Hakon'un demircisi