Kayıt Ol

YGS'ye hazırlık ve kitap okumak

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
YGS'ye hazırlık ve kitap okumak
« : 04 Ekim 2016, 20:13:19 »
Son senem olduğundan kitap okumayı azaltmak istiyorum, ama her defasında gözüme bir kitap kestirip onu bitirince ders çalışacağım diyorum ama o bitince başka bir kitabı gözüme kestiriyorum. Bu durum filmler ve diziler içinde aynı şekilde devam ediyor. Nasıl azaltabileceğimi düşündüm, düşündüm ama bir sonuca varamadım. Bu forumda da aynı şeyleri yaşayanlar varsa tavsiyelerinizi almak isterim. Sınava az kaldı çünkü...
“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
Ynt: YGS'ye hazırlık ve kitap okumak
« Yanıtla #1 : 04 Ekim 2016, 20:30:53 »
Ben de aynı sorunu yaşıyorum. Ama buna sorun bile diyemem çünkü hala kitap okumaya ve dizi izlemeye devam ediyorum. Sadece eskisi kadar çok değil ve planlı olarak yapıyorum. Yani ders çalışma zamanlarının dışında kalan vakitlerimde. Ders çalışmama etki etmediği sürece şimdilik bu şekilde ayarlıyorum kendimi. Ama Ygs iyice yaklaştığında yani 2-3 ay gibi, tamamen bırakabilirim(dizi film kitap vs.) Yani bu birazda sigarayı bırakmak gibi. Eski alışkanlıkları bırakmak zor. Zamana yaymak gerek.

Çevrimdışı Elodin

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Ekim 2016, 20:49:50 »
Geçen seneki tecrübelerime dayanarak ağır kitaplar okumanı tavsiye ederim. Şöyle bir 50-100 sayfa okuyunca sana yetecek türden. Yok işe yaramazsa da hiç okumadığın türden kitaplara yönelebilirsin, bu da seni belli bir süre yavaşlatabilir. Ama bunun etkisi çok uzun süreli olmuyor yani sürekli tür değiştirmek gerekiyor. En azından bende öyle :D

Kitap okumayı bırakmanı ise "hiç" önermiyorum. İsterse sınava 1 ay kalsın. Çünkü her şey alt üst oluyor ve sınav baskısını üzerinde daha çok hissetmeye başlıyorsun ki gözlemlerime dayanarak söylüyorum sınava çalışamamaktaki en büyük etken sınav baskısı. Cidden öyle. Sürekli sınavı düşünmek çok yoruyor ve bir süre sonra hiçbir şey yapamadan kilitleniyor insan. Bunun için de çalışma düzenini aksatmayacak şekilde aklını başka yerlere vermen gerekiyor.

Diziler ve filmler konusunda ise öneri veremeyeceğim. Sonuna kadar gelip de üşengeçlikten finalini izlemediğim bir sürü dizi var galiba :D

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Ekim 2016, 21:06:03 »
Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Yol yakınken dediklerinizi uygulamam gerek yoksa sonu benim için pek iç açıcı olmayacak. Zaten çok başarılı bir öğrenci değilim normale göre daha çok çalışmam gerekiyor. Elodin dediğin gibi ağır kitaplar tavsiyesini uygulayacağım ve Nightmare senin dediğin gibi de bugün bir plan yapmaya çalışayım. Tekrardan teşekkürler :D

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Ekim 2016, 21:13:39 »
Hocam senin ki biraz çalışmaktan kaçmak için bahane olarak kullandığım bir etken gibi görünüyor. Neden çalışmak istediğini amacını net belirlersen geride sorun kalmayacaktır

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #5 : 04 Ekim 2016, 21:16:54 »
Yalnız sınav sitresi hiç aklıma gelmemişti. Elodin haklı olabilir, belki de sonuna kadar kitap okunmalı. Ama okuncaksa da çok sevdiğim bir kitabı okumam açıkçası. Sonra okumadan duramam, zamanım gider, Kingkiller sınavda bana fark atar vs. :D

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Ekim 2016, 21:18:55 »
Hayatım boyunca ders çalışma alışkanlığım hiç tam oturmadığından dolayı bu sene benim için herkesten daha zor geçecek. Ve evet haklısın biraz bahane gibi gözüküyor ama alışkanlık olduğu için ders çalışamıyorum. Öğlen bir saat çalıştım ve kalktığımda inşaatta çalışmış gibi yorgun hissettim kendimi. Ama herhalde zamanla oturur, ders çalışma saatlerim daha çok uzar ama yorulmam artık diye düşünüyorum ve umarım düşündüğümde haklıyımdır :/

Yalnız sınav sitresi hiç aklıma gelmemişti. Elodin haklı olabilir, belki de sonuna kadar kitap okunmalı. Ama okuncaksa da çok sevdiğim bir kitabı okumam açıkçası. Sonra okumadan duramam, zamanım gider, Kingkiller sınavda bana fark atar vs. :D

hiç düşünmüyorum fark atacağımı :D

Çevrimdışı Nightmare

• 627
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2016, 21:38:04 »
Kingkiller emin ol tıpa tıp aynıyız şu an. Sınavdan sınava çalışırdım, o da tamamen ezber. Sana tavsiyem bir çalışma programı edinmen. Ama şu saatli olanlar değil. Üzerinde soru sayısı, çözdüğün konu, ders, kaç doğru kaç yanlış, kaç boş yaptığın yazan cinsten. Bunu sürekli yaptığında, yapmadığın gün rahatsız hissetiğini söylüyorlar. Ben de daha yeni başladığım için bilemiyorum. Bir de bir oturuşta tüm günü bitirmene gerek yok. Uzun aralar verebilirsin kendine. Zamanla bunu da kısaltırsın.
Bunlar nacizane tavsiyelerim olsun. Ben de duyduklarımı öğrendiklerimi paylaştım. Hayırlısı olsun herkes için.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 04 Ekim 2016, 21:41:15 »
Hiç olmadı yeterince yaratıcıysanız soruları hikaye okuyormuş gibi çözebilirsiniz.

"OHA! Hipotonik ortama bırakılan alyuvar hücresi hemoliz oldu! En sevdiğim karakterdi :("

Veya tekrar düşününce... Siz beni dinlemeyin.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 04 Ekim 2016, 22:03:47 »
Kingkiller emin ol tıpa tıp aynıyız şu an. Sınavdan sınava çalışırdım, o da tamamen ezber. Sana tavsiyem bir çalışma programı edinmen. Ama şu saatli olanlar değil. Üzerinde soru sayısı, çözdüğün konu, ders, kaç doğru kaç yanlış, kaç boş yaptığın yazan cinsten. Bunu sürekli yaptığında, yapmadığın gün rahatsız hissetiğini söylüyorlar. Ben de daha yeni başladığım için bilemiyorum. Bir de bir oturuşta tüm günü bitirmene gerek yok. Uzun aralar verebilirsin kendine. Zamanla bunu da kısaltırsın.
Bunlar nacizane tavsiyelerim olsun. Ben de duyduklarımı öğrendiklerimi paylaştım. Hayırlısı olsun herkes için.

Şu anlık bir gün konu işleme, bir gün soru çözme diye planladım programı ama tavsiye için tekrardan sağol dostum bu plan olmazsa senin dediğini uygulayacağım.

Hiç olmadı yeterince yaratıcıysanız soruları hikaye okuyormuş gibi çözebilirsiniz.

"OHA! Hipotonik ortama bırakılan alyuvar hücresi hemoliz oldu! En sevdiğim karakterdi :("

Veya tekrar düşününce... Siz beni dinlemeyin.

:D Matematikte olmaz herhalde bu taktik :D

Çevrimdışı Bengü

• **
  • 305
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Ekim 2016, 00:11:29 »
Çizgi roman seviyorsanız bu süreçte ona ağırlık verebilirsiniz. Kısa ve eğlenceli.

Kitap okumayı başka bir alternatifle de azaltabilirsiniz. Tecrübeyle sabittir ki Friends izlemek. Dershane yollarında minibüse az mı izlenmedi o bölümler... Hayatımı kurtarmış dizidir.

İyi çalışmalar dilerim.

Çevrimdışı Diner

• *
  • 17
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Ekim 2016, 14:50:32 »
Kiatp okumayı kendinize bir ödülmüş gibi düşünebilirsiniz. Belirli bir saate kadar veya bir konuya kadar çalışır sonrasında kitap okursunuz veya dizinizi izlersiniz.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Ekim 2016, 10:38:51 »
Çizgi roman seviyorsanız bu süreçte ona ağırlık verebilirsiniz. Kısa ve eğlenceli.

Kitap okumayı başka bir alternatifle de azaltabilirsiniz. Tecrübeyle sabittir ki Friends izlemek. Dershane yollarında minibüse az mı izlenmedi o bölümler... Hayatımı kurtarmış dizidir.

İyi çalışmalar dilerim.

Çizgi roman pek okumuşluğum yok ama deneyeceğim. Tavsiyeniz için teşekkür ederim :D
Kiatp okumayı kendinize bir ödülmüş gibi düşünebilirsiniz. Belirli bir saate kadar veya bir konuya kadar çalışır sonrasında kitap okursunuz veya dizinizi izlersiniz.

Bunu denedim dostum ödülü düşünmekten odaklanamıyordum :D Teşekkürler fikir için.