Kayıt Ol

Kitaplığınızda Olup Umutla Okunmayı Bekleyen Kitaplar

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Bir sebeple okumaya ara verilip devamı getirilemeyen kitap ve kitap serileri ya da zamanında merak edip almanıza rağmen hala okuyamadığınız kitaplar: Raflarda okunmayı bekleyenler konumuz.

Okumayı istesek de bitiremediğimiz kitaplar, tamamlayamadığımız seriler ve daha okuyamadığımız kitaplardan bahsedelim. Tür önemli değil. Aklınıza gelen kitabı veya seriyi paylaşabilirsiniz.

İlk ben başlayayım:

Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Edebi Karakterlere Neden Önem Veririz

Kitapçıda gözüme çarpar çarpmaz almıştım. Kurmacanın insanı nasıl etkilediğini merak etmeme ve bu konuyla alakadar bir çalışma olmasına rağmen, rafımda öylece okunmadan bekliyor.

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Armağan Dünyası

Askerdeyken yanıma almıştım. Zaman bulup okuyamıyordum. Silahlıkta nöbetçi olan bir arkadaşıma okusun diye vermiştim. Asker dönüşü biraz okudum. Sonra ne oldu ben de bilmiyorum, öylece kaldı. Armağan kültürü hakkında güzel kitap. Bir de okusam.

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi

İlk üç kitabı art arda okuyunca, bünye aşırı doz İngiliz mizahını kaldırmadı. Dördüncüyü uzun bir aradan sonra ancak okuyabildim. Sıra beşinci kitapta ve ben hala ayak sürüyorum. Önceki kitapları okurken eğlenmeme rağmen hem de.

Not: Çoğunlukla Zararsız'ı bitirdiğim için Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi'ni bu listeden çıkartıyorum.

Çevrimdışı KingKiller

• 519
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kitaplığınızda Olup Umutla Okunmayı Bekleyen Kitaplar
« Yanıtla #1 : 21 Ekim 2016, 22:06:13 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Zaman Çarkı

Tüm serisine sahip olmama rağmen her seferinde şu elimde ki kitap bitsin de başlayayım dediğim seridir. Ama hala başlayamadım...

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Frankenstein

Forumda okuma etkinliği vardı, almıştım. Ama o zamanlar tabi küçüğüm çok ağır gelmişti bırakmıştım hala da bitirmedim.

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Dresden Dosyaları

İlk üç kitabınını dört beş günde bitirdim ve üstünden bir iki sene geçti herhalde. Konuyu tam anlamıyla hatırlamadığımdan ertelediğim seridir.

“Ona reddedemeyeceği bir teklif sunacağım” ( Don Vito Carleone)

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 21 Ekim 2016, 22:10:52 »
Merak etmeme rağmen Yüzüklerin Efendisi'ni okumadım. Kalın ve bu yüzden sindirerek okumak istiyorum. Ne yazık ki buna vakit ve zihin yok bende. Başlayıp devamını getiremediğim kitap, Guguk Kuşu. İyi bir polisiye değil. Ayrıca polisiyenin merak, gizem ve gerilimini yaşatmıyor. Yaşlı Adamın Savaşı Serisi ise devam edilmeyi bekliyor.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ekim 2016, 22:30:57 »
Aklıma gelen ilk kitap Gülün Adı oldu. Kitaplığımdaki en eski kitaplardan biri ama bir türlü okuyamıyorum. Merak ederek almıştım ama okuyacak cesareti kendimde bulamıyorum.

Devamını getiremediğim seri ise Yerdeniz Serisi. İlk üç kitabını art arda okuyup, beğenmiştim. Bir türlü devamını getiremedim.

Artı olarak ekleyebileceğim bir kategori var: Uzun süre okuyacağımı düşünmediğim bir seri. Bunun içinde Gormenghast Serisi'ni söyleyebilirim. İçimde bu seriyi kırklı yaşlarımda okuyacakmışım gibi bir his var.

Çevrimdışı -Kötü karakteR-

• **
  • 157
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Ekim 2016, 22:33:22 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Silo. Geçen fuarda öneriler üzerine almıştım ama okumaya fırsat olmadı. Benden önce annem okudu beğendi o sayede Vardiya'yı da aldım o da bekliyor rafta Silo'yu okuyayım ki sırası gelsin.
Tek kitap yazma zorunluluğumuz yok değil mi :D Üç Cisim Problemi de benzer şekilde hala okunmadı biraz ağır olduğunu düşündüğümden de yaza kadar bekletmiştim onu ama yaz geçti elime alabilmiş değilim.

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Bir kitabı okumaya başladığımda eğer kitabı beğenmişsem uzun zamana yayarak da olsa onu bitiririm bitirmeden önce başka kitaba başlamam pek. Ola ki bir kitaba başlayıp devamını getirmemişsem beğenmemişimdir bir daha geri dönüş yapmam çok zor olur.

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Yıllar önce -iki üç yıl falan oldu- okumakta olduğum Ullyses Moore serisi. İlk 10 kitabını sorunsuz okudum, 11. kitabı ve 12. kitabı da(kitapların adını hatırlayamıyorum :P ) kütüphanemde ama 11.de kaldım bir türlü elim gitmiyor ona.

Çevrimdışı Alanna Mosnavi

• **
  • 64
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Ekim 2016, 22:55:57 »
Merak Etmeme Rağmen Hala Okuyamadığım:

Cosmere'in bütünü
Yerdeniz Serisi
Agatha Christie, Last Cases of Miss Marple (?)
The Lighthouse
Tahsilli Bir Domuzun Anıları
Sevgi Bağı (Bir kedinin gözünden anlatıyor hikayeyi, sırf bu yüzden almıştım ama vakit bulabilecekmişim gibi durmuyor bu kitap için)
Faust
Mülksüzler
Avalon'un Sisleri
Buz ve Ateşin Şarkısı (Önceliğim olan onca kitap varken muhtemelen asla okumayacağım)
Hayalet İzler

Başlamama rağmen devam edemediğim kitaplar:

Dune
Locke Lamora'nın Yalanları
The Tempest

Devamını okumayı ertelediğim seriler:

Açıkçası yok. Asla ama asla başladığım bir seriyi bitirmeden bırakmam. Bkz Alacakaranlık serisi.

Emin olmamakla beraber sanırım şu anda bu kadar. Şu sene bir geçsin de hepsini okuyayım bir güzel :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 22 Ekim 2016, 00:35:57 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Köpekbalığı Metinleri.

Bülent Bey (periyodik neşriyat) hakkında çok güzel şeyler söyleyince okuma listeme almış, ama bulammaıştım. Daha sonra kendisi kitabı bana hediye ederek çok güzel bir sürpriz yapmıştı. Ama hâlâ vakit bulup da başlayamadım, mahcubum kendisine.

Bir de Funda Özlem Şeran'ın Ecel'ini çok merak ediyorum. O da vakitsizlik kurbanı.

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Cam Kule - Robert Silverberg

Çok sevdiğim bir ustanın çok da güzel başlayan bir kitabı. Ama yanlış zamanda, kafamı veremediğim bir dönemde okumaya başlamıştım. Öyle kalıverdi, devam da edemedim maalesef.

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Yerdeniz Serisi

Hazal'ın (Fırtınakıran) tavsiyesi üzerine tüm serisini aldığım, ballandıra ballandıra anlatmasıyla başladığım, ilk kitabını gayet beğendiğim, hatta bazı kısımlarının çokça etkisinde kaldığım şahane bir başyapıttı. Ama bir türlü ilk kitabın haricindekilere devam edemedim. Yastayım.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı cankutpotter

• 1233
  • Rom: 14
    • Profili Görüntüle
    • Büyülü Kale, Hayallerinizin adresi.
« Yanıtla #7 : 22 Ekim 2016, 16:26:14 »
Offf offff... Neler neler var bir bilseniz. Üniversiteye hazırlık senemde kütüphaneme koyduğum kitaplardan bazılarının kapağını henüz açamadım ve ondan sonra gelenlerin de ardı arkası kesilmedi zaten. Şimdi birkaç tanesini ortaya dökme vakti geldi sanırım:

Merak edip de başlayamadığım kitap: Edgar Alan Poe'nun iki ciltten oluşan bütün hikâyeleri var iletişim yayınlarından çıkan, Dune var ondan sonra, Ejderha Mızrağı var(aslında dört sene önce ilk kitabını okumuştum ama ikincisinin taranmışını bulamamıştım), Amerikan tanrıları(ciltli kitaplardan nedense tırsarım).

Yarım kalan: Elric: İlk kitabı geçen sene okuyuverdim, ikinci ve üçüncü elimde bulunmakta, hatta ikincisini taradım ama henüz okuma fırsatı bulamadım, üçüncüsü de kitaplıkta bekliyor.

Yarım Bıraktığım Seri: Yerdeniz. Vurmayın, allah aşkına vurmayın yahu! :D İlk iki kitabını okuyalı yıllar oluyor, üçüncüye de başlamıştım ama dikkat dağınıklığı sebebiyle yarım bırakmıştım, allah bilir ne zaman başlarım. Ullyses More da var elbette, ilk kitabını okuyalı beş yıl oluyor, devamını alamadım. :D

Eh, şimdilik gündemimde bu kitaplar var, bakalım ne zaman okuyabileceğim? :D
İnsan, hayalleriyle vardır.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Ekim 2016, 16:45:20 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap:  Zaman Çarkı Serisi

Neden okuyamadığım belli oluyordur. Başladığımda araya başka kitabı sokmak stiyorum. Bunu yapabilmem için de tüm merak ettiğin kitapları okumam gerekiyor. Yani bir nevi sona saklıyorum bu seriyi, tabi o son hiç gelmeyecek. Bu yüzden bir ara başlamam gerek.

Başlayıp devamını okuyamadığım kitap: Yüksek Şatodaki Adam

7'ye çeyrek kaladan aldığım 2.kitapdı. Bir daha da kitap almam kendilerinden.

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Ejderha Mızrağı

İlk 2 kitabını okudum, sonrası kaldı. Okumayı da çok istiyorum ama araya hep başka kitaplar giriyor.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #9 : 23 Ekim 2016, 02:27:24 »
Zaman Çarkı'nı okumak isteyen arkadaşlar size sesleniyorum, korkularınız yersiz. Merak etmeyin bu seriyi okurken araya bol bol başka kitaplar sıkıştırabileceksiniz. Zaten seri uzun sürdüğü için okuması da öyle olacaktır. Mesela ben 3 yılda bitirdim. 4 yılda bitiren var 5 yılda da. Daha kısa sürede bitirenler olsa da onlar araya kitap sokmayacak kadar muhteşem insanlar, onları örnek almamak lazım.

Çevrimdışı muaet

• **
  • 215
  • Carai an Ellisande!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Ekim 2016, 05:07:50 »
Zaman Çarkı 3-4 yılda düzgün bir şekilde okunacak bir kitap değil bence. Zira seri her ne kadar uzun olursa olsun, arayı o kadar geniş tuttuğunuzda Zaman Çarkı gibi bol detaya, bol karakter sayısına sahip bir eserde unuttuğunuz, kaçırdığınız yer ziyadesiyle fazla olacaktır. Kanımca her kitaba bir aylık süre biçmek uygundur en fazla. Tabi benim gibi seriyi 2 ayda da süpürüp bitirebilirsiniz.
“My father used to say that there are two kinds of people in the world,” Kaladin whispered, voice raspy. “He said there are those who take lives. And there are those who save lives. I used to think he was wrong. I thought there was a third group. People who killed in order to save.” He shook his head. “I was a fool. There is a third group, a big one, but it isn’t what I thought. The people who exist to be saved or to be killed…The victims. That’s all I am.”

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #11 : 23 Ekim 2016, 14:41:30 »
Doğru tabii. Ama biz böyle söylememize rağmen serinin her okuyucu üzerinde farklı bir etkisi de oluyor ve okuyucunun kendi ritmi oluşuyor. Genelde uzun sürede bitirenlere baktığımda bu bir seçim mevzusu oluyor. Şöyle ki, seriye ilk başladığımda birkaç ayda tamamını bitiririm dememe rağmen sonradan bilerek bu kadar uzattım, bitmesin, yaşamıma etki etsin istedim. Hatta birtakım etkiler olmasaydı süreyi daha da uzatacaktım ama olmadı. Senin gibi işe yaramazlardan olmayanlar* ise hemen bitiriyor ve bu oldukça etkileyici ve de imreniyorum açıkçası ama ne kadar ideal gözükse de gerçekte işin rengi değişiyormuş.

Ve şunu da diyeyim ki bence bu seri tıpkı Tolkien yapıtları gibi ve layığıyla özümseyebilmek için sanırım en doğru yol tekrar okumalar olacaktır. Zaten serinin esas hayranlarına baktığımda genelde en az iki kere okumuş oluyorlar.

Kısacası, seriye başlayacaklara esasında şunu söylemek isterim; başlayın ve kendi ritminizi bulun.

* That '70s Show izlemiş olanlar burada karınları ağrıyana kadar gülecektir.

Çevrimdışı milenya

• **
  • 260
  • Rom: 6
  • Belki de Tanrı bize inanmıyor!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 23 Ekim 2016, 15:20:37 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Bozkırkurdu
Pek bir kitap kurdu olan arkadaşımın hayran kalması ve tavsiyesi ile Hermann Hesse okumak amacıyla almıştım, gel zaman git zaman hala kitaplıkta. Hala da merak ediyorum ama elime almaya çekindiğim bir kitap diyebilirim.

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Metro 2033
Kitabı aldım ve dörtte üçünü okudum, sonrasında finalini öğrendim ve okuduğum yere kadar olan kısım beni çok boğmuştu. Sürekli dar alanda yol alıp, ürkünç bir arka planla pasif devam eden bir kitaptı. Finalinin çok çarpıcı olacağını düşünüyordum, öğrendikten sonra o bıkkınlıkla okumayı bıraktım. Dönmeyi de düşünmüyorum kitaba.  

Devam (olmasa da) kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Gediksavaşları Efsanesi
Dört kitabı birden iyi bir indirime almıştım, tek seferde okumayı düşünüyordum ve o sırada uzun uzun birkaç yolculuk yaptım ve üstüne bir de ev taşıyınca Gümüşdiken kayboldu. Seriyi bir kitap gibi düşününce sanki sayfalarının büyük kısmı yırtılmış gibi düşünmeye başladım. Aradım fakat bulamadım kitabı, Nadirkitap’da yaşadığım çok çirkin bir durum ve fahiş fiyatları yüzünden almaya da diretiyorum. Seriyi okumaya başlamadım ama Gümüşdiken’i kitaplığa katabilirsem hemen başlayacağım. (PDF halini buldum ama kitabını bulmadan inat ettim başlamamaya.)
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Berweuli

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 23 Ekim 2016, 16:40:25 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Kralların Merhameti

Çok heyecanla aldığım ama daha sonrasında yine çok heyecanla adlığım kitaplar yüzünden kitaplığımda hala onu elime almamı bekleyen kitaptır. Buradan kendisinden özür diliyorum ama geçen ay yine çok kitap aldım :(

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Son Kurtadam

Devamını getiremediğim için kurt adam kavramını nasıl bir yenilik getirdi bilemiyorum ama yok ne kadar zorlasam da bitiremedim. Ne karakterleri sevebildim ne de  kendimi ortama adapte edebildim.

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Unutulmuş Diyarlar Şarkılar ve Kılıçlar Serisi

Bir arkadaşımın tavsiyesi ile ilk kitabı bitirdim. Saolsun basımı olmadığından kargo ile kendi kitaplarını bana göndermişti. Fakat ben yine aralara bir sürü kitap alarak seriyi kitaplığımda saklamaya devam ediyorum. Biraz daha oyalarsam belki arkadaşım kitapların bende olduklarını unutur ve üzerlerine yatabilirim :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 24 Ekim 2016, 11:11:30 »
Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap: Büyücü - John Fowles

Çok merak etmeme karşın punto küçüklüğü (küçücüklüğü) bana hep geri adım attırıyor. O nedenle bir türlü cesaret edip de okuyamadım. Ama biliyorum ki boş bir an gelecek ve ben bu kitabı kısa sürede bitireceğim. Evet.

Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap - 2 : Zaman Çarkı

Görüyor ve artırıyorum. Nedenler aynı.

Merak etmeme rağmen daha okuyamadığım kitap - 3: Ulysses - James Joyce

Hem merak var hem de kendini hazır hissetmeme. Bizimkisi karmaşık bir ilişki.

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Köpek ve Yıldızlar

Arthur C. Clarke Ödülü adayıydı, fakat beni bir türlü içine çekemedi. Çok sıkılmıştım. Böylece yarım bıraktım. Devam etmeyi düşünmüyorum.

Bir dakika ya, asıl başlayıp da devamını getiremediğim çok önemli bir kitap vardı.

Başlayıp devamını okumadığım kitap: Perdido Sokağı İstasyonu

Yarısına kadar okuyup devam etmediğim, ama her daim aklımda olan kitap. Sürekli bir "Ben buna devam edeceğim. Yok yok, kesin edeceğim. Mutlaka edeceğim. Edeceğim ama şimdi değil." sözleriyle anıyorum kitabı. Rafta arada göz göze geliyoruz. "Okuyacağım seni. Ama dur, doğru zaman değil." diyorum hemen.

Beğenerek okuduğum ama yazarın başarılı anlatımı nedeniyle fenalık geçirdiğim bir kitaptı :D. İyi anlamda geçirdim fenalığı. Miéville'in kalemi tam da böyle bir atmosfer yaratmak istemişti. Ayrıca o nasıl bir yaratıcılık.

Neden devam etmiyorum? Çünkü o moda girecek zamanı bir türlü getiremedim. Sonunu biliyor olmama rağmen halen daha keşfedilmeyi bekleyen onca özgün acayipliği düşlüyorum. Sonra da şimdi değil diyorum :)

Devam kitaplarını okumayı devamlı ertelediğim seri: Otostopçunun Galaksi Rehberi Serisi

Görüyor ve artırıyorum. Vurmayın :( Nedeni tuhaf biçimde üşengeçliğim. Ben de anlamadım kendimi. Oysa çok sevmiştim.