Kayıt Ol

Yüksek Şatodaki Adam - Philip K. Dick

Çevrimdışı floriandeckard

• *
  • 18
  • Rom: 0
  • What can change the nature of a man?
    • Profili Görüntüle
    • Morte Torium
Yüksek Şatodaki Adam - Philip K. Dick
« : 26 Ekim 2016, 15:03:20 »
Yüksek Şatodaki Adam

Yazar: Philip K. Dick
Tür: Roman
Yayınevi: Metis Yayınları, 6:45
Basım Tarihi: 1 Ocak 1962

II. Dünya Savaşı'nın sonunda galip devletler Nazi Almanyası ve Japon İmparatorluğu, Avrupa'dan Amerika Kıtası'na kadar geniş bir alanda hüküm sürmektedir. Çelik paktın acımasız devletleri, savaş dışı bıraktıkları ABD'nin doğu kıyısını Almanya'nın, batı kıyısını ise Japonya'nın yöneteceği bir düzenle ABD'yi işgal etmiştir. Roketlerin, demir-çelik ve plastik sanayinin gölgesinde yükselen Nazi Almanyası ile eski Taocu/Şintoist geleneği ve asla taviz vermedikleri onuruyla Japon İmparatorluğunun paylaştığı ve rekabet ettiği dünyayı anlatan Philip K. Dick, devam kitabı yazmak istediyse de tamamlayamamıştır. Yazar bu eseri ile 1963 senesinde "Hugo: En İyi Roman" ödülünü kazanmıştır.

Roman sonrası kendisine yöneltilen "Nazizim" eleştirilerine karşı sert cevaplar veren Philip, bilhassa din/dil/ırk ayrımı yapmayan biri olduğunu vurgulamasına karşın bu tarz eleştirilere bir müddet maruz kalmaya devam etmiştir.

Romanın 6:45 çevirisi, okuması daha zor bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü çevirisi yerlerde. Sahaflardan eski basımları, Metis versiyonunu veya orijinal dilindeki eseri bulmanızı tavsiye ederim. 6:45 yayınları, Philip K. Dick'in Nazizm eleştirilerine verdiği yanıtı ve tamamlanmayan 2. roman taslaklarını da içermektedir-ama bu taslaklar İngilizce olarak internette bulup okuyabileceğiniz türde. Yine de böyle bir başyapıtı 6:45'den okumak, hiç okumamış olmaktan daha iyidir. Philip'in devam romanını neden tamamlamadığı hakkında teorilerim olsa da bu ayrıca bir tartışma konusu. Roman hakkında çoğu eleştirimi/yorumumu, spoiler olabileceği ve dahası önceden kanaat değişikliğine sebep olabileceği için sonraya saklıyorum. Lakin kurgusunda hapseden, sürükleyici bir roman. Alternatif tarihin de bilim kurgu olduğunu ispat etmesinin yanında, kurgusal bazda en sağlam distopyalardan biridir. İyi okumalar.

Not: Amazon Studios'un yapımı bir televizyon dizisinin de ilk sezonu 2015-2016'da yayınlanmıştır. Dizi, romandan farklı bir şekilde gelişmektedir ve neredeyse birbirine zıt olacak kadar kurgusal farklılıklar içermektedir, yine de romanın atmosferini başarılı bir şekilde yansımıştır ve ayrı bir tat olarak izlenebilir.
We shall rule!

Çevrimdışı Ugur

• 459
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Yüksek Şatodaki Adam - Philip K. Dick
« Yanıtla #1 : 26 Ekim 2016, 17:04:35 »
Öncelikle özenle hazırladığınız sunum için teşekkür ediyorum , sonrasında bir sorum var :

Alıntı
Romanın 6:45 çevirisi, okuması daha zor bir versiyonu olarak karşımıza çıkıyor.

Siz metisi mi yoksa 6:45'i mi öneriyorsunuz ? 6:45 artık mimlendiği için çeviri vs problemleri şimdiden kabulleniyorum fakat kitabın metis versiyonundan daha geniş olduğu için gönlüm yine de 6:45 ' e kayıyor .

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
    • Morte Torium
« Yanıtla #2 : 26 Ekim 2016, 17:06:47 »
Öncelikle özenle hazırladığınız sunum için teşekkür ediyorum , sonrasında bir sorum var :

Alıntı

Siz metisi mi yoksa 6:45'i mi öneriyorsunuz ? 6:45 artık mimlendiği için çeviri vs problemleri şimdiden kabulleniyorum fakat kitabın metis versiyonundan daha geniş olduğu için gönlüm yine de 6:45 ' e kayıyor .

Bu hususa değinmeyi ihmal etmişim, ilk mesajı düzelterek sonradan konuyu göreceklere de yardımcı olacağım.

Ben maalesef Metis yayınlarından almadım, eğer bulabilirsem edineceğim. Sahafları da önümüzdeki ay gezmeyi planlıyorum zira 6:45 yayınlarının çevirisi gerçekten kötü. İngilizce PDF alıp okurken göz kanseri olmak, beyin tümöründen daha hafif kalır. 6:45'in avantajı, Philip K. Dick'in Nazizm eleştirilerine verdiği cevabı ve tamamlanmayan roman taslaklarını da içermesi. İngilizcesini edinemiyorsanız, 6:45 ile idare edebilirsiniz. Hani hiç okunmayacak kadar kötü değil, ama en alt standartın bir tık aşağısında.
We shall rule!

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ekim 2016, 17:10:08 »

Alıntı

Bu hususa değinmeyi ihmal etmişim, ilk mesajı düzelterek sonradan konuyu göreceklere de yardımcı olacağım.

Ben maalesef Metis yayınlarından almadım, eğer bulabilirsem edineceğim. Sahafları da önümüzdeki ay gezmeyi planlıyorum zira 6:45 yayınlarının çevirisi gerçekten kötü. İngilizce PDF alıp okurken göz kanseri olmak, beyin tümöründen daha hafif kalır. 6:45'in avantajı, Philip K. Dick'in Nazizm eleştirilerine verdiği cevabı ve tamamlanmayan roman taslaklarını da içermesi. İngilizcesini edinemiyorsanız, 6:45 ile idare edebilirsiniz. Hani hiç okunmayacak kadar kötü değil, ama en alt standartın bir tık aşağısında.

İşte o standarta biz 6:45 standartı diyoruz :D . Yine şaşırtmamış anlaşılan .

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
    • Morte Torium
« Yanıtla #4 : 26 Ekim 2016, 17:13:14 »
İşte o standarta biz 6:45 standartı diyoruz :D . Yine şaşırtmamış anlaşılan .

Aynen öyle :D Televizyon dizisi de mevcut bu arada kitabın, hatta kitabı tekrar popüler yaptı(ben de maalesef o tayfadanım...), ama konular farklı olduğu için hiçbir spoiler yemeden hem diziyi izleyebilir hem de kitabı okuyabilirsiniz. O kadar farklı ki, gerçekten de hiçbir spoiler yok.

6:45 ile idare etmeye değebilecek bir roman olmasa ertelerdim ama el mahkum...
We shall rule!

Çevrimdışı Ugur

• 459
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Ekim 2016, 17:16:59 »
Evet ondan haberim var , kitabın varlığından haberdardım ama diziyi duymamla ilgim yöneldi bu tarafa . Yine de kitabı okumadan diziyi izleyemem çok farklı da olsa . Sonra beklentim değişiyor kitaptan :) .

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Ekim 2016, 17:17:22 »
Geçen hafta okul için kitap ararken sahaflarda görmüştüm. Metis yayınıydı sanırım. Bursa-Heykel civarında oturuyorsanız bulabilirsiniz.

Edit: Sönmez İş Sarayı civarındaydı.

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
    • Morte Torium
« Yanıtla #7 : 26 Ekim 2016, 17:26:06 »
Evet ondan haberim var , kitabın varlığından haberdardım ama diziyi duymamla ilgim yöneldi bu tarafa . Yine de kitabı okumadan diziyi izleyemem çok farklı da olsa . Sonra beklentim değişiyor kitaptan :) .

Mantıklı tabii, ama mutlaka okuyunuz. Philip'in en sevdiğim ikinci kitabı, birincisi "Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi?"

Geçen hafta okul için kitap ararken sahaflarda görmüştüm. Metis yayınıydı sanırım. Bursa-Heykel civarında oturuyorsanız bulabilirsiniz.

Edit: Sönmez İş Sarayı civarındaydı.

Maalesef İstanbul'da oturuyorum lakin buradaki sahaflar sağlam, listemde birkaç kitap var. Sefere çıkacağım.
We shall rule!

Çevrimdışı ClayBonner

• *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Ekim 2016, 19:17:17 »
Yüksek Şatodaki Adam'ın Metis Yayınlarından çıkan kitabını bulmak çok zordur ve fiyatı biraz pahalıdır sahaflardan bulunabilir ama.
6.45 yayınından çıkan kitabını okumadım fakat 6.45 olunca insan bir ürküyor açıkçası.

• *
  • 18
    • Profili Görüntüle
    • Morte Torium
« Yanıtla #9 : 26 Ekim 2016, 22:30:11 »
Yüksek Şatodaki Adam'ın Metis Yayınlarından çıkan kitabını bulmak çok zordur ve fiyatı biraz pahalıdır sahaflardan bulunabilir ama.
6.45 yayınından çıkan kitabını okumadım fakat 6.45 olunca insan bir ürküyor açıkçası.

Ürkmeniz çok doğal, en nihayetinde 6:45 bu...

Sahaflarda tek tek bakınacağım Metis Yayınları versiyonu için. En azından kaliteli bir versiyonu elimizde olsun...
We shall rule!