Kayıt Ol

Kubo and Two Strings (Sinemalarda)

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
Kubo and Two Strings (Sinemalarda)
« : 28 Ekim 2016, 15:22:58 »

Trailer: https://youtu.be/p4-6qJzeb3A

Stop-motion animasyon filmleriyle tanıdığımız Travis Knight'ın yeni filmi Kubo ve Sihirli Telleri ülkemizde bugün sinemalara girdi. Fakat ne yazık ki gördüğüm kadarıyla tüm seanslar dublajlı. Bu benim açımdan baya üzücü oldu.

Konusu:
Kubo, deniz kenarındaki köyünde sakin ve sessiz bir hayat sürmektedir. Fakat geçmişten gelen bir ruh, eski bir kan davasını yeniden alevlendirince hayatı alt üst olacaktır.Tanrılar, canavarlar gibi pek çok doğaüstü yaratık harekete geçince, Kubo hayatta kalmak için eski bir Samuray savaşçısı olan babasının zırhını bulmak zorundadır...

(Ana karakteri bir yandan da Kvothe'e benzettim.)

IMDB: 8.3 , Rotten Tomatoes: %97, Roger Ebert; 3.5/4 , Metacritic: 84  

Filmi izleyenler varsa yorumlarını beklerim. Bir de dublajı nasıl?

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
Ynt: Kubo and Two Strings (Sinemalarda)
« Yanıtla #1 : 29 Ekim 2016, 00:48:46 »
Çok büyük bir heyecanla bekliyordum bu filmi, ancak bulunduğum şehirdeki üç sinemaya da gelmemiş.  Mecburen bir süre daha izleyemeyeceğim. Yine de biraz reklamını yapayım burada :)

Film hakkında okuduğum yorumların neredeyse tamamı filmi göklere çıkarıyor. Bakın mesela Pat Rothfuss aynı gün içerisinde attığı iki tweette ne demiş:

Alıntı
Kubo ve Sihirli Telleri dahiyane. Bayıldım. Tek bir tweet'e sığdırabileceğimden daha fazla mükemmellik içeriyor. Kesinlikle zamanınıza değecek.

Bütün gündür Kubo ve Sihirli Telleri'ni düşünüyorum ve galiba yeniden görmeye gideceğim. Daha önce hiçbir filme iki kez gitmedim.

Neil Gaiman da filmi çok seven bir başka isim. Ekşi sözlük'ten bir yazar da baya beğenmiş.

Film tamamen stop-motion kullanılarak yapılmış. 72 ayrı set kurulmuş, sadece başkarakter Kubo için 48 milyon farklı yüz ifadesine olanak sağlayan 23.187 prototip üretilmiş. Filmin girişindeki bot sekansını çekmeleri 19 ay sürmüş. Yapım aşamalarıyla ilgili şöyle iki şahane video var:

https://www.youtube.com/watch?v=plXmbLAUTRg

https://www.youtube.com/watch?v=zHyTYL1Z1aM

Dublajın her zaman bir soru işareti olduğunu biliyorum ama açıkçası özellikle animasyonlarda hiç de fena iş çıkarmıyoruz. Dublajlı fragmandan anladığım kadarıyla bence yine kötü olmamış.

Kısaca eğer sinemada izleme imkanınız varsa lütfen gidip izleyin. Film zaten 60 milyon dolarlık bütçesini zor çıkardı. Gerçekten büyük emek harcanan böyle yapımlar hak ettikleri karşılığı bulamayınca bu insanlar sektöre küsecekler diye çok korkuyorum. (Ayrıca İç Anadolu şehirlerindeki hakim sinema kültürünü de alkışlıyorum(!) buradan)
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ekim 2016, 01:11:13 »
Bu yıl izlemeyi en çok istediğim iki filmden biriydi. Dublajlı olması beni her ne kadar soğutsada merak ettiğimden mecbur gideceğim.

IMDB'de gördüğüm kadarıyla bütçeyi çıkaramamış. Sanırım bu biraz da festival filmi olmasından kaynaklı. Ülkelerde çok farklı aylarda vizyona girdi.

Çevrimdışı zehir

• **
  • 83
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
    • Goodreads
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2016, 01:33:11 »
Amerika'da çıkaramadı ama diğer ülkeleri de kattığımızda kılpayı geçtiler 60 milyonu. Aslında baya da reklamı yapılmıştı, en azından sosyal medyada ünlü isimler birkaç aydır tanıtıyorlar. Yine de festival filmi olmasından ziyade filmin arkasında güçlü bir dağıtımcı olmayınca bu kadar oldu ancak. The Secret Life of Pets isimli [*]bence[/*]vasat animasyon ise dünya genelinde 864 milyon dolar kazanmış. Eğer Kubo'nun afişinde Pixar falan yazıyor olsaydı muhtemelen ilkokul öğrencilerinin çantalarını Kubo'nun karakterleri süsleyecekti bu sene.
“...Why should I be made to feel I have to apologize for my existence? Maybe it's my brain chemistry. Maybe that's what's wrong with me. Bad chemistry. All my problems and anxiety can be reduced to a chemical imbalance or some kind of misfiring synapses. I need to get help for that. But I'll still be ugly though. Nothing's gonna change that.”

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Kasım 2016, 14:17:07 »
Yeni izledim. Övüldüğü kadar varmış. Zekice yazılmış bir hikaye, şahane anlatım. Müzikleri ve görselleriyle de resmen büyülüyor insanı. Tavsiye ediyorum.

Çevrimdışı Abaris

• *
  • 43
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Kasım 2016, 17:45:11 »
Harika olmuş fakat maalesef Manisa'ya sinemaya gelmediği için internetten izlemek zorunda kaldım :(

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #6 : 15 Aralık 2016, 20:18:47 »
Ben de çevirileri bitirip bir nebze rahatlamanın şerefine bugün izledim Kubo'yu. Arrival ile Kubo arasında kaldım açıkçası ama önceliği daha neşeli bir şeylere vermeye karar verdim. Ve iyi ki öyle yapmışım! Çok başarılıydı, hikâyedeki detaylara, müziklerine ve çekim tekniğine gerçekten hayran kaldım. Tüm bunların CGI ile değil de stop-motion tekniğiyle yapılması inanılmaz cidden.

Japon kültürünü fantastik bir hikâyeyle birleştirmelerini, karakterleri ve origami sanatını bir tür büyü gibi göstermelerini de çok sevdim. Hikâye genel anlamıyla biraz klişe olsa da çok güzel detaylarla bunu aşmayı başarmışlar. Herkese tavsiye ederim.

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.