Kayıt Ol

Philip K. Dick

Çevrimdışı sunbae

• **
  • 50
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Philip K. Dick
« : 05 Aralık 2016, 16:36:47 »
Yazarlar kategorisinde Philip K. Dick adını göremeyince hemen bir başlık açayım dedim.

Philip Kindred Dick (d. 16 Aralık 1928 - ö. 2 Mart 1982), Amerikalı bilim kurgu roman ve kısa hikâye yazarı. Bazı kitaplarını Richard Phillips ya da Jack Dowland mahlaslarıyla yazmıştır. Hayranları tarafından kısaca PKD olarak adlandırılır.

Hayatının büyük bölümünü Kaliforniya'da geçirdi. Bir plakçı dükkânı işletmesi ve radyoda klasik müzik programları yapması dışında, başlıca uğraşı yazarlık oldu. Kırka yakın bilim-kurgu romanı dışında ana akım romanları da yazdı, ancak pek başarılı olamadı. Ölümünden sonra beş cilt halinde toplanan yüz civarında öyküsü vardır.

Ölümünden önce fazla tanınmayan bir yazar olan Dick'in roman ve kısa hikâyelerini bir kısmı ölümünden sonra senaryolaştırılıp film olarak büyük beğeni kazanmıştır. Bunların arasında en ünlüleri, yönetmen Ridley Scott tarafından Blade Runner adıyla 1982 yılında çekilen Do Androids Dream of Electric Sheep? ve 1965 yılında yazdığı We Can Remember It For You Wholesale öyküsünden yola çıkılarak yönetmen Paul Verhoeven tarafından çekilen 1990 yapımı Total Recall filmleridir. Her iki film yapılmış en iyi bilim-kurgu filmleri arasında yer almaktadır. PKD'nin 1956 yılında yazdığı The Minority Report adlı öyküsü yönetmen Steven Spielberg tarafından 2002'de filme alınmıştır.

Dick'in yazdığı bilim kurgu romanlarını türünün diğer örneklerinden ayıran en önemli özellik, gelecekte gerçekten olması muhtemel olaylarla birlikte toplumsal değişimleri genellikle "çalışan sınıf" çerçevesinde ele almasıdır. Dick toplumsal konuların yanı sıra siyasi ve metafizik konuları da ele almış, romanlarında tekelci şirketler ve otoriter hükümetler bolca yer bulmuştur. Özellikle erken dönem romanları, "gerçeklik" kavramının sorgulanması üzerine kuruludur.

(Wikipedia'dan alınmıştır)

Ülkemizde yayınlanan eserleri. (Wikipedia'dan alınmıştır ve eklemeler yapılmıştır. Mr. Sakal rumuzlu üyemizin katkılarıyla güncellenmiştir.)

1 - Solar Lottery (1955) :  Uzayda Suikast (1971, Reha Pınar, Okat Yayınları) - Suikastçı (1999, Alper Çopur / Özlem Kurdoğlu, Sarmal Yayınları --> Kitabın yazarı Arthur C. Clarke olarak basılmıştır.)
2 - The World Jones Made (1957) : Yaratılan Dünya (1971, Reha Pınar, Okat Yayınları)
3 - Vulcan's Hammer (1953) : Vulcan'ın Çekici (1997, Tûba Çele, Metis Yayınları) - Vulcan'ın Çekici (2017, Selin Siral, Alfa Yayınları)
4 - Dr. Futurity (1959) : Dr. Gelecek (1997, Sevil Cerit, Sarmal Yayınları)
5 - Martian Time-Slip (1965) : Mars'ta Zaman Kayması (2000, Gökhan Gezgin, Altıkırkbeş Yayınları) - Marsta Zaman Kayması (2015, Kadir Kıvılcımlı, Altıkırkbeş Yayınları)
6 - Eye in the Sky (1955) : Gökteki Göz, (1997, Sönmez Güven, Metis Yayınları) - Gökteki Göz (2015, Sönmez Güven, Alfa Yayınları)
7 - Time Out of Joint (1959) : Çığrından Çıkmış Zaman (2007, Melis Tosyalı, Altıkırkbeş Yayınları)
8 - A Scanner Darkly (1977) : Karanlığı Taramak (1998, Özlem Kürdoğlu, Altıkırkbeş Yayınları) - Karanlığı Taramak (2011, Mehmet Ada Öztekin Altıkırkbeş, Cep boy)
9 - The Man in the High Castle (1961) : Yüksek Şatodaki Adam (1999, Dost Körpe, Metis Yayınları) - Yüksek Şatodaki  Adam (2016, Feyyaz Şahin/Murat Karlıdağ, Altıkırkbeş Yayınları)
10 - Clans of the Alphane Moon (1964) : Alfa Ayının Kabileleri (2002, Tuna Erdem, Metis Yayınları) - (2016, Tuna Erdem, Alfa Yayınları)
11 - Simulacra (1963) : Simulakra (2004, Kadir Kıvılcımlı, Altıkırkbeş Yayınları)
12 - Ubik (1966) : Ubik (2015, Ece Gamze Atıcı, Altıkırkbeş Yayınları)
13 - The Transmigration of Timothy Archer (1981) : Timothy Archer (2010, Artemis Günebakanlı, Altıkırkbeş Yayınları)
14 - Do Androids Dream of Electric Sheep? (1968) : Bıçak Sırtı (1996, Damla Işık, Kavram Yayınları) - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (1996, Damla Işık, Kavram Yayınları) - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (2006, Mehmet Ada Öztekin, Altıkırkbeş Yayınları)
15 - Radio Free Albemuth (1976) : Albemuth Özgür Radyosu (2001, Hakan Aytutucu, Altıkırkbeş Yayınları) - Albemuth Özgür Radyosu (2015, Kadir Kıvılcımlı, Altıkırkbeş Yayınları)
16 - Confessions of a Crap Artist (1959) : Bir Palavracının İtirafları (2016, Alper Kaan Bilir, Alfa Yayınaları)
17 - Flow My Tears The Policeman Said (1973) : "Aksın Gözyaşlarım" Dedi Polis (2012, Ömer Faruk Süme, Altıkırkbeş Yayınları)
18 - The Three Stigmata of Palmer Eldritch (1964): Palmer Eldritch'in 3 Stigmatası (2013, Gönca Gülbey, Altıkırkbeş Yayınları)
19 - Selections from the Exegesis : Tefsir (2015, Rafet Arslan/Deniz Cansever/Şenol Erdoğan, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
20 - Schizophrenia & The Book of Changes : Şizofreni ve Değişimler Kitabı (2015, Murat Karlıtağ, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
21 - The Anroid and Human : Android ve İnsan (2013, Murat Karlıdağ, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
22 - Cosmogony and Cosmology : Kozmoloji ve Kozmogoni (2015, Murat Karlıdağ, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
23 - We Can Build You (1962) : Sizi İnşa Edebiliriz (2016, Gonca Gülbey, Alfa Yayınları)
24 - Toplu Öyküler 1 - Bay Uzay Gemisi (2014, Berna Kılınçer, Büyülü Fener yayınevi)
25 - Toplu Öyküler 2 - Kader Ajanları (2014, Berna Kılınçer, Büyülü Fener yayınevi)
26 - Hesaplaşma (2004, İpek Demir, Altın Kitaplar)

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Philip K. Dick
« Yanıtla #1 : 05 Aralık 2016, 18:21:55 »
Altıkırkbeş Yayınları'ndan alınmaması şiddetle tavsiye edilir.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Aralık 2016, 18:57:38 »
En sevdiğim yazar. Kitaplarındaki inanılmaz arka plan çeşitliliği ise bundaki en büyük etken. "Androdiler Elektrikli Koyun Düşler Mi? ya da "Yüksek Şatodaki Adam" ile başlanmasını tavsiye ederim .
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı korayalthor

• *
  • 34
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Aralık 2016, 22:44:02 »
Bana bilimkurguyu sevdiren ilk yazarlardan birisidir. kitaplarındaki neyin gerçek neyin hayalürünü paranoyalar olduğunun anlaşılaması kitaplarınına merak unsuru katıp okuyucuyu kitaba çekiyor. Asimov'dan sonra en sevdiğim bilimkurgu yazarı. PKD

Çevrimdışı Hoid

• *
  • 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Şubat 2017, 23:15:46 »
Ne yazık ki Türkiye'de kitaplarının yanlış yayınevinde basıldığını düşündüğüm güzide bir yazardır kendileri. Umarım en yakın zamanda el değiştirir telif hakları.
Anak malah kaf,del makian habin yah .
İnsan olmak sahip olamayacağımız şeyleri istemek demektir.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #5 : 16 Şubat 2017, 12:16:17 »
6:45'ten yaka silken, ama PKD okumayı çok isteyenler Büyülü Fener'den çıkan Toplu Öyküler 1 ve 2 derlemelerine bakabilirler :)
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı oguzkaan

• **
  • 92
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 16 Şubat 2017, 12:59:45 »
En son Ubik okumuştum. Çevirisi de maluma göre daha iyiydi. Ama kitap boğucuydu ve pek sarmamıştı. O yüzden bir süre Dick okumak istemiyorum. Fakat keşke Büyülü Fener Toplu Öyküler'e devam etse de tekrar Dick okumak için heveslensem. :-\

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #7 : 17 Şubat 2017, 04:11:17 »
En son Ubik okumuştum. Çevirisi de maluma göre daha iyiydi. Ama kitap boğucuydu ve pek sarmamıştı. O yüzden bir süre Dick okumak istemiyorum. Fakat keşke Büyülü Fener Toplu Öyküler'e devam etse de tekrar Dick okumak için heveslensem. :-\

Söylenene göre edecekler. Bu kadar biliyorum, detay yok.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Şubat 2017, 10:15:14 »
Kendisine başlamak için Toplu Öykülerinin pek de iyi bir seçenek olmadığını düşünüyorum. Daha doğrusu 50'lili yıllarda yazdığı herhangi bir kitabının. Ama illa ki 6;45 dışından olacak ve piyasada baskısı olan kitaplardan olacaksa Sizi İnşa Edebiliriz tavsiyemdir. Ama kendi adıma konuşmak gerekirse sadece 6;45 baskısı olanlarda 6;45 çevirilerini tercih ettim ve Karanlığı Taramak dışında etkileyicilik ya da yorumlama olarak bir sıkıntı yaşadığımı hissetmedim. Ki o kitapta da çeviriden dolayı finalde gerçekleşen olayı anlamamıştım. Filmini izleyince finali anlamış ve etkilenmiştim. Ama bunun dışında diğer kitaplarında hiç sıkıntı da yaşamadım. Bunun sebebi kötü bir İngilizcem olmasından ve bir çevirinin nasıl olması gerektiğini bilmediğimden de kaynaklanıyor olabilir. Ama düz bir okur olarak sadece 6;45'in çevirdiklerini almayın diyemem. Ki üstadın bazı kitapları başka yayınevlerinden çıkmasını beklenmesini tavsiye etmeyeceğim kadar değerli. Neyse. Kendisinin en sevdiğim Türkçeye çevrilmiş 10 kitabı.

1) Androidler Elektrikli Koyum Düşler Mi?
2) Yüksek Şatodaki Adam
3) Aksın Gözyaşlarım Dedi Polis
4) Simulakra
5) Albemuth Özgür Radyosu
6) Sizi İnşa Edebiliriz
7)  Karanlığı Taramak
8- Palmer Eldritch'in 3 Stigmatası
9) Ubik
10) Vulcan'ın Çekici

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs 2017, 09:56:05 »
Alfa'dan Vulcan'ın Çekici'nin yeni baskısı gelmiş. Böylece Metis'in bütün eski baskıları tamamlandı sanırım.

DR. Gelecek gelir mi işte o büyük soru işareti.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs 2017, 22:11:36 »
Yeni basılan kitaplar için listeye bir güncelleme yapılsa iyi olur.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 29 Mayıs 2017, 23:05:06 »
Ben öyküler kurgulayan bir filozofum, bir roman yazarı değilim; benim öykü ve roman yazma yeteneğim anlayışımı açık seçik ifade etmek için kullandığım bir araçtır. Yazarlığımın esası sanat değil gerçektir. Böylelikle doğruları söylüyorum ama bunu eylem veya açıklama yoluyla bastırmak için birşey yapamıyorum. Yine de bu, konuştuğum duygusal ve kederli kişiye yardım etmek gibi görünüyor. Yazılarımın yardımcı olduğu bu insanların içlerindeki ortak özellikleri galiba anlıyorum. Okurlarım; gerçekliğin esrarengiz ve akıldışı doğası ile ilgili imalarını anlatamayacaklar ve anlatamıyorlar, onlar için benim yazılarımın bütünü bu izahı zor gerçeklik ile ilgili uzun bir değerlendirme, bütünleştirme, sunum, analiz, cevap ve kişisel tarihtir.

Philip K. Dick

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 30 Mayıs 2017, 12:39:36 »

Güzel olur. Ama vakit yok :D Eğer mümkünse güncellemeyi yapıp konuya normal mesaj olarak atabilirsen biz de ilk mesajı güncelleriz :)
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 30 Mayıs 2017, 15:22:00 »

Güzel olur. Ama vakit yok :D Eğer mümkünse güncellemeyi yapıp konuya normal mesaj olarak atabilirsen biz de ilk mesajı güncelleriz :)

Elbette. 2-3 tane yeni bskıçıktı zaten. Listeyi yapan arkadaş kitapların yazım tarihi olarak kimisinde basılma tarihini kimisinde yazım tarihini yazmış. Ben yeni eklediğim kitata yazım tarihini seçeceğim.

1 - Solar Lottery (1955) :  Uzayda Suikast (1971, Reha Pınar, Okat Yayınları) - Suikastçı (1999, Alper Çopur / Özlem Kurdoğlu, Sarmal Yayınları --> Kitabın yazarı Arthur C. Clarke olarak basılmıştır.)
2 - The World Jones Made (1957) : Yaratılan Dünya (1971, Reha Pınar, Okat Yayınları)
3 - Vulcan's Hammer (1953) : Vulcan'ın Çekici (1997, Tûba Çele, Metis Yayınları) - Vulcan'ın Çekici (2017, Selin Siral, Alfa Yayınları)
4 - Dr. Futurity (1959) : Dr. Gelecek (1997, Sevil Cerit, Sarmal Yayınları)
5 - Martian Time-Slip (1965) : Mars'ta Zaman Kayması (2000, Gökhan Gezgin, Altıkırkbeş Yayınları) - Marsta Zaman Kayması (2015, Kadir Kıvılcımlı, Altıkırkbeş Yayınları)
6 - Eye in the Sky (1955) : Gökteki Göz, (1997, Sönmez Güven, Metis Yayınları) - Gökteki Göz (2015, Sönmez Güven, Alfa Yayınları)
7 - Time Out of Joint (1959) : Çığrından Çıkmış Zaman (2007, Melis Tosyalı, Altıkırkbeş Yayınları)
8 - A Scanner Darkly (1977) : Karanlığı Taramak (1998, Özlem Kürdoğlu, Altıkırkbeş Yayınları) - Karanlığı Taramak (2011, Mehmet Ada Öztekin Altıkırkbeş, Cep boy)
9 - The Man in the High Castle (1961) : Yüksek Şatodaki Adam (1999, Dost Körpe, Metis Yayınları) - Yüksek Şatodaki  Adam (2016, Feyyaz Şahin/Murat Karlıdağ, Altıkırkbeş Yayınları)
10 - Clans of the Alphane Moon (1964) : Alfa Ayının Kabileleri (2002, Tuna Erdem, Metis Yayınları) - (2016, Tuna Erdem, Alfa Yayınları)
11 - Simulacra (1963) : Simulakra (2004, Kadir Kıvılcımlı, Altıkırkbeş Yayınları)
12 - Ubik (1966) : Ubik (2015, Ece Gamze Atıcı, Altıkırkbeş Yayınları)
13 - The Transmigration of Timothy Archer (1981) : Timothy Archer (2010, Artemis Günebakanlı, Altıkırkbeş Yayınları)
14 - Do Androids Dream of Electric Sheep? (1968) : Bıçak Sırtı (1996, Damla Işık, Kavram Yayınları) - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (1996, Damla Işık, Kavram Yayınları) - Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? (2006, Mehmet Ada Öztekin, Altıkırkbeş Yayınları)
15 - Radio Free Albemuth (1976) : Albemuth Özgür Radyosu (2001, Hakan Aytutucu, Altıkırkbeş Yayınları) - Albemuth Özgür Radyosu (2015, Kadir Kıvılcımlı, Altıkırkbeş Yayınları)
16 - Confessions of a Crap Artist (1959) : Bir Palavracının İtirafları (2016, Alper Kaan Bilir, Alfa Yayınaları)
17 - Flow My Tears The Policeman Said (1973) : "Aksın Gözyaşlarım" Dedi Polis (2012, Ömer Faruk Süme, Altıkırkbeş Yayınları)
18 - The Three Stigmata of Palmer Eldritch (1964): Palmer Eldritch'in 3 Stigmatası (2013, Gönca Gülbey, Altıkırkbeş Yayınları)
19 - Selections from the Exegesis : Tefsir (2015, Rafet Arslan/Deniz Cansever/Şenol Erdoğan, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
20 - Schizophrenia & The Book of Changes : Şizofreni ve Değişimler Kitabı (2015, Murat Karlıtağ, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
21 - The Anroid and Human : Android ve İnsan (2013, Murat Karlıdağ, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
22 - Cosmogony and Cosmology : Kozmoloji ve Kozmogoni (2015, Murat Karlıdağ, Altıkırkbeş Yayınları), The Shifting Realities of Philip K. Dick: Selected Literary and Philosophical Writings adlı kitaptan alınma bir bölümdür.
23 - We Can Build You (1962) : Sizi İnşa Edebiliriz (2016, Gonca Gülbey, Alfa Yayınları)
24 - Toplu Öyküler 1 - Bay Uzay Gemisi (2014, Berna Kılınçer, Büyülü Fener yayınevi)
25 - Toplu Öyküler 2 - Kader Ajanları (2014, Berna Kılınçer, Büyülü Fener yayınevi)
26 - Hesaplaşma (2004, İpek Demir, Altın Kitaplar)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Mayıs 2017, 19:06:45 »
Çok teşekkürler, elinize sağlık. Güncelledim :)
Try to hide if you dare.