Kayıt Ol

Spectral

Çevrimdışı t.tevfik

• *
  • 14
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Spectral
« : 22 Aralık 2016, 12:41:23 »
Spectral

Piyasada yeni BK filmi var mı acaba diye dolaşıp duran bendenize ilaç gibi gelen film olmuştur. Sinemalarda gösterime girmesi planlanan ancak Universal’ın beğenmemesi üzerine Legendary tarafından Netflix’e satılmış bir film Spectral. Kısaca gişe filmi değil, ama kesinlikle kalitesi düşük de denemez. Film hakkındaki yorumlarımı yine maddeleyeyim:

1. Filmin konusu, doğu Avrupa’da terörle mücadele eden ABD ordusunun bir anomali sonucu askerlerinin ölmeye başlaması üzerine, bu konuyu araştırmak için bir bilim adamının görevlendirilmesi ve bi manga askerle birlikte söz konusu fenomenle aksiyon dolu bir mücadeleye girişilmesi. Filmi izlemeden önce konu pek ilgimi çekmese de BK filmi diyerek izledim; sonuçta beklentilerimi fazlasıyla karşıladı açıkçası.

2. Filmin kadrosu noname oyunculardan kurulu.(ya da ben tanımıyor olabilirim) Ama oyunculuklar gayet iyi. Gerek bilim adamımız, gerek komutanlar, ajanlar, askerler sırıtan pek yok. Oyunculuklar gözünüze batmadan, rahatça izliyorsunuz.

3. Filmin gerçekçilik düzeyi de hoşuma gitti açıkçası. Bir kere daha baştan biz olaylara bilimsel yaklaşacağız mesajı verildi; güncel teknolojilerden bahsedildi; devamında da birkaç kısım hariç film kendi içinde tutarlı ilerledi. ( Derme çatma imkanlarla plazma silahı üretilen kısımda biraz aşırıya kaçılmış yalnız :) )

4. Film’de kurgu, merak unsurunu sürekli canlı tutacak şekilde oluşturulmuş. Böylece sürükleyicilik de sağlanmış. Düğümlerde finalde çözümlenmiş. Aman aman bir finali olmasa da filmin sonunda koltuğunuzdan tatmin olmuş şekilde kalkıyorsunuz.   

Sonsöz; çok orijinal bir film mi Spectral? Hayır. Bazı klişelerden kaçamamış. Ama sonuçta size "değişik bir bilim kurgu film" dedirtmeyi başarıyor. Bunu yaparken de kalitesi vasatın altına düşmüyor. Ben başarılı buldum. İlerde bu tarz filmlerin sayısı artabilir diye düşünüyorum.

Çevrimdışı kara

• **
  • 71
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Spectral
« Yanıtla #1 : 22 Aralık 2016, 18:51:51 »
 Olayları bilimle açıklama yolunu kullanmaları iyiydi soluksuz seyrettim,efektler,konu,teknik bazı ayrıntılar,oyunculuk kalitesi  seyredilebilir kılıyor ve önemlisi de film çok akıcıydı seyrederken şu sahneyi kaçırmıyayım deyip sık sık durdurdum,Bence iyi bir bilimkurgu filmiydi sinemada da gösterilirmiş.
"Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: Fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi."

-Patrick Rothfuss

• 581
  • Rom: 47
  • Hayvan Yemeyelim!
    • Profili Görüntüle
    • http://bulentozgun.blogspot.com/
Ynt: Spectral
« Yanıtla #2 : 22 Aralık 2016, 19:18:20 »
Seyirlik bir film. Hareketlilik hiç dinmiyor. Olaylar hızla gelişiyor. Bilimsel açıklamalar pek tatmin etmeyebilir. Açıkçası ekibin bu olağanüstü varlığa karşı ilk tahmini daha mantıklı. Filmin sonuna ulaştığınızda "yok canım, hadi oradan" diyebilirsiniz ama zaten o ana kadar da merakınızı sürekli diri tutuyor.

Amerikalıların o çok sevdiği klişeleri yine göze batıyor. Özellikle cesur, sağduyulu, merhametli, akıllı asker profili.

Araya serpiştirilen "savaş çok kaka" gevelemeleri de filme ağırlık veremiyor. The Expendables serisi ne kadar savaş karşıtı ise bu film de o kadar.

Özetle Türkçe düblaj seçeneği ile arada bir şeyler atıştırılarak keyifle izlenebilir.

İzledim, pişman değilim.