Kayıt Ol

Neden Hâlâ Dilimize Kazandırılmadığını Anlayamadığımız Eserler

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Öncelikle herkese merhabalar. Kitap okuma alışkanlığım olmasına rağmen Kayıp Rıhtım gibi kültürlü ve seviyeli  bir platformun yokluğunu, ancak bu aileye katıldıktan sonra anladım. Kayıp Rıhtım ve diğer platformlar sayesinde (ekşisözlük, goodreads, reddit) muazzam ve ömrümün kesinlikle yetmeyeceği bir okunacak kitaplar listesiyle karşılaştım. Kitaplarla tanışınca gördüm ki çoğu önemli ,en çok tavsiye edilen veya türünün baştacı kitabın dilimize çevrildiğini gördüm. Özellikle çevrilen bilimkurgu kitabı sayısının tırmanışa geçtiği  o yıllara imreniyorum.Ancak çevrilmediğini görünce şaşırdığım bazı seriler veya eserler de yok değil. Aşağıda aklıma gelenleri sıraladım. Bunlar sadece işin iç yüzünü bilmeyen ya da işlerin nasıl yürüdüğünden bihaber basit bir okur olan benim aklıma takılan eserler. Sizlerin de benim gibi çevrilmeme sebebini merak ettiğiniz eserler varsa bunları duymak isterim. Hem sektörün içinden tecrübeli arkadaşlarımız veya büyüklerimiz de bize neden çevrilmediğini anlatabilir.

* Dan Simmons - Hyperion Serisi
* Iain M. Banks - Culture Serisi
* Brent Weeks - Lightbringer Serisi (İtiraf edeyim bu tuzak soru. Çeviride diye biliyorum :))
* Lois Mcmaster Bujold - Vorkosigan Saga (Yazarın en fazla Hugo Ödülü kazanan yazar olduğunu biliyor musunuz? Çok sayıda kitap var belki ondandır.)
* Robert Jackson Bennett - The Divine Cities
Don't pretend to have cancer in an attempt to get an early look at my next book.

Patrick Rothfuss
https://twitter.com/PatrickRothfuss/status/693581817694126080

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Tad Williams'ın Memory, Sorrow And Thorn serisi
R. Scott Bakker'ın The Prince of Nothing serisi,
Joe Abercrombie'nin yarım kalan Kadim Kanunlar serisi, Dan Simmons'ın Hyperion serisi,
William Hope Hodgson'un, Fritz Leiber'in, Clark Ashton Smith'in, Lord Dunsany'nin Brian Lumley'in kitapları ve dahası Michael Moorcock'un Elric dışındaki serileri,kitapları, George R.R. Martin'in romanları ve öyküleri yıllardır çevrilmesini beklediğim yazar-eserlerden sadece bazıları. Yayınevleri duyun sesimizi.

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
    • Profili Görüntüle
Zor konu zor iş. Çok güzel bir noktayı aydınlatmışsınız ne yazık ki bu karanlığı aydınlatacak entellektüelite de bir yabancı dil bilgisine sahip olmakla bile bitmiyor iş. Üstüne bir de yorum yapabilecek kadar kaliteli vakit harcanmış tecrübe gerekiyor. Keşke listeye kitap ismi ekleyecek kadar bilgi sahibi olsam. Teşekkürler

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
Zor konu zor iş. Çok güzel bir noktayı aydınlatmışsınız ne yazık ki bu karanlığı aydınlatacak entellektüelite de bir yabancı dil bilgisine sahip olmakla bile bitmiyor iş. Üstüne bir de yorum yapabilecek kadar kaliteli vakit harcanmış tecrübe gerekiyor. Keşke listeye kitap ismi ekleyecek kadar bilgi sahibi olsam. Teşekkürler
Dediğiniz gibi o kadar basit değil. Anlamak bile güç iken onu çevirmek sağlam altyapı gerektiriyor.
İngilizcem fena değil ne yalan söyleyeyim. Betimleme yönünden ağır kitaplar dışındaki eserleri büyük oranda anlayarak okuyabiliyorum. Bir ara cesaretlendim ve Hyperion'a bir bakayım dedim. Epub sürümünü malum yollardan edindim (gerçi Amazon üzerinden Kindle için sample indirebiliyoruz). İki sayfa okumak için 10 dk harcadım. Dili ağır ve ağdalı. Onu anlayıp dilimize çevirecek çevirmen ve daha sonra bunu düzenleyecek editor bulmak çok ama çok zor iş bence.
Don't pretend to have cancer in an attempt to get an early look at my next book.

Patrick Rothfuss

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Malazan serisi.
Brent Weeks serileri.

Bunlari ingilizce okuyabilsem (yada audiobook olarak dinleyebilsem) bile Turkce cikmasini cok istiyorum.

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
    • Profili Görüntüle
    • Blog

* Robert Jackson Bennett - The Divine Cities

Çeviride ;)
https://www.instagram.com/p/BP4t92XgMiY/?taken-by=yaprak.onur

Tad Williams'ın Memory, Sorrow And Thorn serisi

Tad Williams'ın Bobby Dollar serisinin dilini biliyorum, çeviride çok kayıp yaşayabilir gibi.
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle

Patrick Rothfuss

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
 Hyperion
 Malazan
 Black Company
Tabi bir de bazı yayınevlerinin ilk kitaplarını basıp bıraktığı seriler var.
 The Drenai Saga
 Kadim Kanunlar serisi
 Mars Üçlemesi
Katledilenleri de unutmayalım.
 Neuromancer

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Of, neler yok ki bu listede. Türk okuru hala bütün "en iyi" listelerinin üst sıralarını süsleyen bir sürü seriye ulaşma imkanını bulamadı. Gerçi son zamanlarda bu konuda güzel gelişmeler de olmuyor değil.

Malazan Book of the Fallen - Steven Erikson: Uzun süredir bekliyoruz, ha çevrildi ha çevrilecek derken hala göremedik. Umarım görürüz.

The Black Company - Glen Cook

Hyperion Cantos - Dan Simmons

Bir türlü adam akıllı, tam bir çeviriye kavuşamayan Conan the Barbarian öyküleri.

Ve tabii ki neden çevrilmediğini bilsek de böyle bir başlıkta adı geçmesi şart olan Dresden Dosyaları. Gerçi İthaki bu seriyi yarım bırakarak beni orijinal dilinden okumaya zorladı ve ciddi ciddi İngilizce kitap okumaya, yukarıda saydığım eserlere girişmeye başlamamı sağladı diyebilirim. Yine de Türkçede bulunmaması büyük eksiklik.

Bu arada bunu yazmak için arama yaparken çevrildiğinden haberim olmayan birden fazla seriyi öğrendim. Böyle de bir faydası oldu bana. :D
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı lotrozan

• *
  • 21
    • Profili Görüntüle
Of, neler yok ki bu listede. Türk okuru hala bütün "en iyi" listelerinin üst sıralarını süsleyen bir sürü seriye ulaşma imkanını bulamadı. Gerçi son zamanlarda bu konuda güzel gelişmeler de olmuyor değil.

Malazan Book of the Fallen - Steven Erikson: Uzun süredir bekliyoruz, ha çevrildi ha çevrilecek derken hala göremedik. Umarım görürüz.

The Black Company - Glen Cook

Hyperion Cantos - Dan Simmons

Bir türlü adam akıllı, tam bir çeviriye kavuşamayan Conan the Barbarian öyküleri.

Ve tabii ki neden çevrilmediğini bilsek de böyle bir başlıkta adı geçmesi şart olan Dresden Dosyaları. Gerçi İthaki bu seriyi yarım bırakarak beni orijinal dilinden okumaya zorladı ve ciddi ciddi İngilizce kitap okumaya, yukarıda saydığım eserlere girişmeye başlamamı sağladı diyebilirim. Yine de Türkçede bulunmaması büyük eksiklik.

Bu arada bunu yazmak için arama yaparken çevrildiğinden haberim olmayan birden fazla seriyi öğrendim. Böyle de bir faydası oldu bana. :D
Seri öğrenme konusunda katılıyorum sana. Şu Black Company neymiş haberim yokmuş valla :)

Patrick Rothfuss

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Hyperion Cantos
Conan Öykülerinin tamamı (@Grayswandir iyi hatırlattı. Çizgi romanları ve filmleriyle tanıdık Barbar'ımızı. Efsanenin doğduğu hikayeleri de ister gönül.)
Mars Üçlemesi
Hainish Cycle serisinden The Telling (Yanlış hatırlamıyorsam, Le Guin'in kaleminden çıkma serisinin dilimize çevrilmeyen tek kitabıydı.)

Çevrimdışı grmnt

• **
  • 67
  • Fantastik mühendis.
    • Profili Görüntüle
Malazan der susarım.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Çevrimdışı tormund

• **
  • 151
    • Profili Görüntüle
Conan öyküleri için keşke bir yayınevi sesimizi duysa. Ayrıca Poul Anderson'ın Broken Sword adlı eseri, Gene Wolfe'un The Book of the New Sun serisi,E.R. Eddison'ın The Worm Ourobos'u, Karl Edward Wagner'in Kane serisi de yine uzun zamandır beklediğim eserlerden bazıları.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Çizgi roman. Ünlü İngiliz çizgi roman dergisi 2000AD'de doğan Judge Dredd serisinin en beğenilen öykülerinden.

Judge Dredd: America

Adaletin, polis, hakim ve cellat yetkisiyle donatılan Yargıçlar sayesinde sağlanmaya başladığı yeni bir dünya vardır. Bu sıralarda, Amerika'ya yeni göçmüş aile, umutlarla geldikleri memleketlerinde doğan kızlarına America adını koyarlar. America, çocukluğundan itibaren inandığı dünyanın değişmesine şaitlik ederken, olaylar, America'yla çocukluktan tanışan Beeny'nin bakış açısından anlatılmaktadır.

Çizgi romandaki olayların sonrasında yaşananları anlatan, Ameica II: Fading of the Light ve Cadet adlı devam hikayeleri de var. Üç hikaye daha sonra, America adıyla tek ciltte toplanmış.

Son anda aklıma gelen bir de manga var. Film uyarlaması da (aslında animesinin uyarlaması mı demeli?) bu hafta vizyona girecek. Tabii ki...

Ghost in the Shell mangası.

Çevrimdışı okanakinci

• **
  • 202
    • Profili Görüntüle
Cixin Liu'nun Üç Cisim Problemi adlı romanının devamı olacaktı ama dilimize bir türlü gelmedi. Aynı durum Yaşlı Adamın Savaşı serisinin devamı için de geçerli.