Kayıt Ol

Okunması Kolay ve Kurgusu İyi İngilizce Fantastik ve Bilimkurgu Kitap Tavsiyesi

• **
  • 116
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
İngilizce kitaplar okumak istiyorum bir süredir, hem ingilizcemi geliştirmek için, hem de yavaştan dilimize çevrilmeyecek gibi duran ağır fantastik eserlere alıştırma gibi olsun diye. İngilizce, dili ağır olmayan, dilimize çevrilmesi çok imkan dahilinde bulunmayan kurgusu güzel eser tavsiye edebilir misiniz? Çevirisi yarım kalan baştan ingilizce okuyabileceğim bir seri de olabilir. Mesela Jim Butcher'ın Dresden serisi beni ingilizce olarak zorlar mı? Ya da Kadim Kanunlar serisi? Brent Weeks serileri? David Gemmel Legend serisi?

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Öncelikle şunu belirtmek gerek: Herkesin kolay okunan kriteri farklı.

Bilimkurgular, anadilinde okuması en zor olanlar diye düşünüyorum. Ama bir bilimkurgu olarak Bitmeyen Savaş'ı (Forever War) İngilizcesinden okumuştum. O zamanlar çok uzun zamandır baskısı yoktu ve canıma tak etmişti.
Ben zorlanmadım. Siz de Amazon'dan kitabın ön okumasına bakın, kendinizi test edin.

Amazon bu konuda harika bir kaynak, çünkü neredeyse her kitap ön okuması olduğu için diline bakarak kendinizi test edebiliyor ve fikir sahibi olabiliyorsunuz. Benim İngilizce kitap seçme yöntemim bu.

Fantastik olaraksa yine canıma tak edip Dresden Dosyaları'nı İngilizcesinden okudum. Seriyi bitirmedim ama 5 kitabını İngilizce okudum. Dresden'ın en büyük avantajı, genelde aynı kelimeleri kullanıyor olması. Jim Butcher, anlatım tarzı olarak belli kelimeleri sık kullanan bir yazar. Yine ön okumalardan şansınızı deneyin.
Ha bir de, Dresden esprilerinin Türkçeleştirmesi çoook başarılı olsa da orijinalinin de tadı başka :)

Spoiler: Göster
"Holy vigilanet Batman!"

• **
  • 116
    • Profili Görüntüle
Okunması kolaydan kastım dili ağır olmayan, mesela bir hyperion ya da malazan açınca antik el yazması tomarı açmış gibi hissediyorum, şimdi bu kitaplar iyi ama ağır kitaplar. Bana biraz daha hafif bir şeyler lazım.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Dediğim yöntemle merak ettiğiniz kitapların size uygunluğunu tespit edebilirsiniz.

Önerdiğim 2 kitap da bu kritere uyuyor. Ama yine de ön okumalarından kendinizi deneyin :)

Çevrimdışı Grayswandir

• 815
  • Rom: 14
  • You may have heard of me.
    • Profili Görüntüle
Bir Dresden de benden, başlığı görünce aklıma gelen ilk isim oldu. Gerçekten kaliteli ve kendi kulvarındaki eserler içinde de bence en kolay okunanlardan biri. Pek İngilizce kitap okumayan biri olarak bu seriyle ciddi ciddi okumaya başladım diyebilirim.
In the beginning the Universe was created.
This has made a lot of people very angry and been widely regarded as a bad move.

#hayır

Çevrimdışı yaprak.onur

• **
  • 150
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Blog
Dresden serisine yakın bir de Bobby Dollar serisi var. Dilinin Dresden'dan da kolay olduğunu duydum. O tarzı seviyorsanız bir bakın bence, Türkçe'ye çevirilme ihtimalini yüksek görmüyorum.

https://www.goodreads.com/series/76112-bobby-dollar
"Bir harekete dönüşmediği, fiziksel olarak bir varlık elde etmediği sürece düşünceler gelip geçicidir ve ortaya çıktıkları anda eriyip yok olurlar. Seni bir seçim yapmak zorunda bırakmadıkları, ne kadar önemsiz olursa olsun bir eylem ya da harekete neden olmadıkları sürece anlamsızlardır. Harekete geçiren düşünceler tehlikeli olabilir. Geçirmeyenlerin hiçbir anlamı yoktur."
- Adalet, Ann Leckie