Kayıt Ol

Kule ve Diğer Bağlantılı King Eserleri Okuma Sıram

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Kaç zamandır Kara Kule'ye ve King külliyatına başlamak istiyordum bu yüzden yakın zamanda okumaya başlamak Kara Kule serisi ile bağlantılı eserleri araştırdım ve ona göre bir basılma sırasına sadık bir biçimde Kara Kule okuma sırası yaptım kendime ve sonuç olarak böyle garip bir liste çıktı. Sorum şu. Bu listeye eklediğim halde Kara Kule ile hiçbir bağlantısı olmayan ya da bağlantısı olduğu halde benim eklemediğim kitaplar, öyküler ya da King'in yazdığı filmler ve diziler var mıdır?

Not= Kitabın yanına İngilizcr ad yazdıklarım tüm kitabı değil de sadece o adı taşıyan öyküyü okuyacağım anlamına geliyor. Ve King'e bu liste ile başlamayacağım. Önce Shinning,  Yeşil Yol ve Esaretin Bedeli'ni okuyup bu listeye geçeceğim.

Listem şöyle:
- Korku Ağı
- Mahşer
- Azrail Koşuyor - Long Walk
- Çağrı
- Tepki
- Sis - The Mist
- Kujo
- Kara Kule: Silahşör
- Tılsım
- O
- Ejderhanın Gözleri
- Kara Kule II: Üç’ün Çekilişi
- Sadist
- Kara Kule III: Çorak Topraklar
- Uykusuzluk
- Çılgınlığın Ötesi
- Yaratık
- Düzenleyiciler
- Karanlık Öyküler- Everything's Eventual
- Kara Kule IV: Büyücü ve Cam Küre - Kemik Torbası
- Karanlık Öyküler- The Little Sisters of Eluri
- Maça Kızı
- Rüya Avcısı
- Kara Ev
- Buick 8
- Kara Kule V: Calla’nın Kurtları
- Kara Kule VI: Susannah’nın Şarkısı
- Kara Kule VII: Kule
- Colorado Kid
- Cep
- Just After Sunset- N
- Kubbenin Altında
- Kabuslar Pazarı - Ur- Blockade Billy
- Zifiri Karanlık Yıldızsız Gece- Fair Extension
- 11/22/63
- Kara Kule: Anahtar Deliğinden Esen Rüzgâr
- ŞE7T4N
- Doktor Uyku
- Diriliş
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kule ve Diğer Bağlantılı King Eserleri Okuma Sıram
« Yanıtla #1 : 28 Şubat 2017, 12:51:40 »
Tepki, Kujo,Buick 8 ve Cep'in Kara Kule ile hiçbir bağlantısı yok diye hatırlıyorum. Ejderhanın Gözleri'nde ise karakterlerin isimleri Kara Kule ile aynı ama hiçbir bağlantı yok. Maça Kızı'nı seriyi bitirdikten sonra okumanız daha mantıklı olacaktır.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 28 Şubat 2017, 14:02:06 »
Tepki, Kujo,Buick 8 ve Cep'in Kara Kule ile hiçbir bağlantısı yok diye hatırlıyorum. Ejderhanın Gözleri'nde ise karakterlerin isimleri Kara Kule ile aynı ama hiçbir bağlantı yok. Maça Kızı'nı seriyi bitirdikten sonra okumanız daha mantıklı olacaktır.
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Stephen_King_works_related_to_The_Dark_Tower_series
Bu linkte bağlantılı oldukları yazıyor. Nasıl bağlı olduklarını spoiler yememek için okumadım ama bağlantılı deniyor. Birde neden Maça Kızı'nı sonraya bırakmam daha iyi olur?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 28 Şubat 2017, 14:30:10 »
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Stephen_King_works_related_to_The_Dark_Tower_series
Bu linkte bağlantılı oldukları yazıyor. Nasıl bağlı olduklarını spoiler yememek için okumadım ama bağlantılı deniyor. Birde neden Maça Kızı'nı sonraya bırakmam daha iyi olur?
Hepsini okumam üzerinden uzun süre geçti ama hiçbir bağlantı yok diye biliyordum. Demek kaçırmışım.
Maça Kızı'nda serinin son kitabındaki bir karakter ile ilgili bir şey oluyor.
Edit: Şimdi Buick 8'in bağlantısını okudum da Ejderhanın Gözleri'yle aynı bağlantıya sahip. Sadece isim benzerliği.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 28 Şubat 2017, 14:35:49 »
Hepsini okumam üzerinden uzun süre geçti ama hiçbir bağlantı yok diye biliyordum. Demek kaçırmışım.
Maça Kızı'nda serinin son kitabındaki bir karakter ile ilgili bir şey oluyor.
Edit: Şimdi Buick 8'in bağlantısını okudum da Ejderhanın Gözleri'yle aynı bağlantıya sahip. Sadece isim benzerliği.

Teşekkürler. Bu isim benzerliği aile bağlarıyla da alakalı olabilir. Major Connection'da olunca daha ciddi bir bağlantı beklemiştim. Yine de bir göz atmaya çalışırım.

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 28 Şubat 2017, 14:45:14 »
Aile bağlarıyla olacağını sanmıyorum ama Stephen King bu. Kendini serinin içine karakter olarak ekleyen adam her şeyi yapar.
Yalnız verdiğiniz linkteki bağlantıları okudum da okurken bazı önemli bağlantıları kaçırmışım. İyi oldu bunları bilmem.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 28 Şubat 2017, 15:23:30 »
Aile bağlarıyla olacağını sanmıyorum ama Stephen King bu. Kendini serinin içine karakter olarak ekleyen adam her şeyi yapar.
Yalnız verdiğiniz linkteki bağlantıları okudum da okurken bazı önemli bağlantıları kaçırmışım. İyi oldu bunları bilmem.

Kendisi mi?  Hangi romanında ve nasıl yaptı bunu?

Çevrimdışı Oliver_

• **
  • 216
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 28 Şubat 2017, 15:50:40 »

Kendisi mi?  Hangi romanında ve nasıl yaptı bunu?
Kara Kule serisinde yaptı. Nasıl yaptığını söylemeyeyim spoiler olabilir.

Çevrimdışı Mavi Siyah

• *
  • 8
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Mart 2017, 22:55:43 »
İçlerinden sadece Kara Kule'nin 1. kitabı okudum. Ve araya bunlarda hiçbirini karıştırmadan sırayla 7'ye kadar okumayı düşünüyorum. Pek bir şey kaybetmem herhalde, sonuçta tam olarak seriyle bağlantısı yok hiçbirinin değil mi?

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Mart 2017, 08:57:14 »
İçlerinden sadece Kara Kule'nin 1. kitabı okudum. Ve araya bunlarda hiçbirini karıştırmadan sırayla 7'ye kadar okumayı düşünüyorum. Pek bir şey kaybetmem herhalde, sonuçta tam olarak seriyle bağlantısı yok hiçbirinin değil mi?
Okumadığım için birşey diyemem ama bazılarında çok ciddi bağlantılar olduğunu duydum. Merakımı gidermek için  ve bir de King'in çoğu kitabını okumak istediğim için bu sırada okuyacağım.

Çevrimdışı Tobizume

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 17 Mart 2017, 17:23:46 »
Buick 8'de Kara Kule'ye doğrudan bağlantı var. Cep'in, Işınların bozulması nedeniyle oluşmuş bir dünya olduğu kanaatindeyim. Kujo'yu King aşırı sarhoşken ve uyuşturucu altındayken bir günde yazıyor ve kitabı yazdığını bile hatırlamıyor bu yüzden kitabı Kara Kule'ye bağlaması imkansız bence. Ejderha'nın Gözleri'nde Siyahlı Adam yer alıyor. Tepki'yi okumadım.