Kayıt Ol

Bu cümle üzerine tartışalım ?

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Bu cümle üzerine tartışalım ?
« : 24 Eylül 2016, 23:18:50 »
Haklı çıkmak için gösterdiğiniz çaba ile olgunluk düzeyiniz arasında bir ilişki vardır.

Bu söz üzerine söyleyecek sözü olan var mı ?

Fırtınakıran sen başlar mısın ?

Çevrimdışı Ozymandias

• **
  • 200
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bu cümle üzerine tartışalım ?
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2016, 23:10:30 »
Fırtınakıran ?

Çevrimdışı SrNimble

• *
  • 47
  • Rom: 0
  • Ore wa shinanaize... aibou!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Şubat 2017, 01:27:08 »
   Bence haklı çıkmak için gösterilen çaba karşı taraftaki kişiye de bağlıdır. Siz sizi anlamamakta ısrarcı birisiyle bir konuda konuşuyorsanız bütün çabalarınız boşa gider. Fakat karşınızdaki samimi ve at gözlüklerinden kurtulmuş birisiyse ve saygı çerçevesinde bir konuşma gerçekleştiriyorsanız çabalarınız anlamlı ve mantıklıdır.

Yine de bana göre haklı çıkmak için gösterilen bütün çabalar boşadır. Biz insanlara farklı bakış açıları sunmak için çabalarız yalnızca. Haklı çıkma çabası gösteren birisinin pişmiş bir birey olduğunu söyleyemeyeceğim. Sokrates yaşamıyla durumu ne de güzel özetlemiş. Fikirleri uğruna ölümü göze almış fakat haklı çıkma uğraşına girmemiş bir filozoftur. Çünkü o zaten haklı olduğunu biliyordu ve kendisini anlamayı denemeyen insanlara harcayacak vakti ve enerjisi yoktu.

Demem o ki gerçekten olgun insan saygı çerçevesinde fikirlerini ve düşüncelerini belirtir savunmasını ve dayanaklarını da sunar fakat haklı çıkma çabası gibi bir uğraşa girmez diye düşünüyorum. Haklı çıkıp karşımızdakine böyle bir hissi yaşatmaktansa kibarca, haklı olduğumuzu savunarak değil de karşımızdakinin de düşüncesine saygı duyduğumuzu göstererek konuşmayı uygun buluyorum.

Bu arada @ fırtınakıran'ın sırasını aldım gibi oldum ama yazmak istedim. Onun da mazur göreceğine eminim. :)
One good thing about music, when it hits you feel no pain.

Çevrimdışı Sindella

• *
  • 30
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Şubat 2017, 11:20:12 »
    Böyle bir ilişki varsa bu ters orantıdır. İnsan olgunlaştıkça böyle bir çabanın anlamsız olduğunu anlayacaktır.

Srnimble'ın da dediği gibi bu çaba tartıştığımız insanın tutumuna da bağlıdır. Bazı insanlar tartışmaya bilgi edinebilmek, sonuca varmak ve doğruya ulaşmak için girerken bazıları sadece kazanmak ve karşı çıktığı kişiyi küçük düşürmek için girer. Bunun ayrımını da yapabilmek lazımdır. Doğruya ulaşmak isteyen kişi sesini yükseltmez ve karşı çıktığı kişinin sözlerini düşünerek cevap verir. Kazanmak için tartışanlar bağırarak konuşur ve kaba bir dil kullanır. Bundan dolayı tartıştığımız kişiyi de bilerek tartışmaya girmeliyiz. Bazı insanların fikirlerinin asla değiştirilemeyebilineceğini bilmeliyiz.

Son olarak bu konuyla ilgili Bill Murray'ın sözünü yazmak istiyorum.
 "Zeki biriyle tartışmayı kazanmak zor olabilir. Aptal biri ile yapılanı ise neredeyse imkansızdır."

Hayat; yalan karanlık bir boşluk ve ben o boşluğun içinde kaybolan bir gerçeğim.