Kayıt Ol

Powerlifting, Bodybuilding, Weightlifting

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
Ynt: Powerlifting, Bodybuilding, Weightlifting
« Yanıtla #15 : 09 Mart 2017, 22:26:48 »
Senin dediğine göre proteince beslenme böbrek taşı yapıyor. İyi de bu işi biz belli ölçeklerde göre yapıyoruz. Benim günlük almam gereken protein belli, fazlasını almam. Onu alamazsam doğal yolla, tozla alırım. Protein tozu budur işte. Bu sporda her şeyin bir ölçüsu var. Alacağın yağ da karbonhidrat da belli.
Kaynak? Dediğiniz doğru olabilir de olmayabilir de fakat bunu nicel verilere dayandırmak gerek.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 09 Mart 2017, 22:32:37 »
Dalga mı geçiyorsun? Bu işin yapılma yöntemi budur. Ha çok istiyorsan http://www.agirsaglam.com/beslenme-rehberi/

Edit: Protein tozları ile ilgili rehbere de mutlaka bakın.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 09 Mart 2017, 22:42:21 »
Arkadaşlar yazdığım her şeyi kelime anlamıyla algılamayın, steroid ile protein tozunun farkını biliyorum. Teşbihte hata olmaz :D

Celebhol, olaya bakış açın teorik olarak doğru; ancak foruma yazacağımız her şeyde bilimsel kaynak gösterme gibi bir yükümlülük altına girersek iş çığrından çıkar. Buna gerek yok bence. Melih Gökçek gibi nerede okuduna döner iş :D

Benim yazdığım yazıdaki hedef kitlem yoldan geçen rastgele bir adam. Konuyla ilgili bilgisi "Protein tozu içeyim hacı çok kas yapıyormuş" olan adam. Bu adama diyorum ki sen protein tozu kullanma kardeşim. Ama siz gelip "Ben işimi biliyorum, araştırmamı yaptım, arada doktora da gidiyorum kontrollerimi yaptırıyorum ve bu koşullar altında protein tozu kullanmakta sakınca görmüyorum" diyorsanız zaten benim tavsiyeme ihtiyacınız yok. Benim de böyle söyleyen birine eyvallah demekten başka yapacağım bir şey yok. Ama bu işi kontrolsüz olarak yapıp sonra "On yıldır alıyorum bana bir şey olmuyor herkes kullansın, bunun zararı var diyen haksızdır." derseniz olmaz.

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 09 Mart 2017, 22:47:42 »
Dalga mı geçiyorsun? Bu işin yapılma yöntemi budur. Ha çok istiyorsan http://www.agirsaglam.com/beslenme-rehberi/
Dalga geçmiyorum, böyle bir üslubun da gereği yok. İddia ettiğiniz şeyi destekleyecek bir kanıt göstermeniz gerekmesi anlaşılmaz bir şey mi? Sırf siz dediniz diye mi inanalım yani? İnsanların böyle bir şeye inanmasını beklemeniz saçma olur.

Atılan linteki yönlendirmelerden birisi olan aşağıdaki link, daha düzgün bir kaynağa benziyor. Kastettiğim de bu. Kaynağı ve referansları belirtilmiş, bilimsel bir şekilde desteklenen savlar. Yoksa kimin öne sürdüğü veya ne öne sürdüğü önemsiz.
https://muscleandstrengthpyramids.com/supplementation-citadel/
Arkadaşlar yazdığım her şeyi kelime anlamıyla algılamayın, steroid ile protein tozunun farkını biliyorum. Teşbihte hata olmaz :D

Celebhol, olaya bakış açın teorik olarak doğru; ancak foruma yazacağımız her şeyde bilimsel kaynak gösterme gibi bir yükümlülük altına girersek iş çığrından çıkar. Buna gerek yok bence. Melih Gökçek gibi nerede okuduna döner iş :D

Benim yazdığım yazıdaki hedef kitlem yoldan geçen rastgele bir adam. Konuyla ilgili bilgisi "Protein tozu içeyim hacı çok kas yapıyormuş" olan adam. Bu adama diyorum ki sen protein tozu kullanma kardeşim. Ama siz gelip "Ben işimi biliyorum, araştırmamı yaptım, arada doktora da gidiyorum kontrollerimi yaptırıyorum ve bu koşullar altında protein tozu kullanmakta sakınca görmüyorum" diyorsanız zaten benim tavsiyeme ihtiyacınız yok. Benim de böyle söyleyen birine eyvallah demekten başka yapacağım bir şey yok. Ama bu işi kontrolsüz olarak yapıp sonra "On yıldır alıyorum bana bir şey olmuyor herkes kullansın, bunun zararı var diyen haksızdır." derseniz olmaz.
Elbette pratik olmaz öylesi :D Ancak popüler bilim kaynakları gösterilebilir, üstte olduğu gibi. Yani, makalelere bakın her konuda demiyorum, ki zaten biyoloji&tıp alanı içinde olmayan birisi böyle bir şey yapamaz. Sadece, bilimsel kaynaklara dayanan yazıları ciddiye alın ve onlara dayalı düşünceler oluşturun diyorum.

Çevrimdışı Guy Fawkes

• **
  • 266
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 09 Mart 2017, 22:52:47 »
Bu tartışma sonsuza kadar sürer. Ben kullanıyorum bazen. Bir sağlık sorunum olursa size haber veririm. İyi akşamlar.

Çevrimdışı Rosemary

• **
  • 282
  • Rom: 12
  • With tired eyes, tired minds, tired souls we slept
    • Profili Görüntüle
    • last.fm
« Yanıtla #20 : 10 Mart 2017, 00:14:14 »
Bu tartışma sonsuza kadar sürer. Ben kullanıyorum bazen. Bir sağlık sorunum olursa size haber veririm. İyi akşamlar.

Ahah alemsin. Ben de düzenli kullanmıyorum ama sırf öğünlerime yeterince dikkat edemediğim zamanlar faydasını görüyorum.

Celebhol, aslında bir önceki mesajımda yazılanlar bilimsel okumuşluk sonrası yazılanlar zaten. O yüzden doğruluklarından emin konuştum yoksa kafamdan uydurmadım öylesine. Dediğin gibi mesele işe yıllarını vermek kadar bilmek de. Ayrıca eğer bu konu, hakkında pek bir şey bilmediğin alan ise bence saniyelik araştırmalara sığınmamalısın. Bizde eskiler der ki 'bir büyüğün başın yok derse hele bir elini başına koy', yanlış anlama üste çıkmak için yazmadım. Sadece bilgi kadar tecrübenin önemine de dikkat çekmek istedim.

Lordmuti, seni de anladım sanırım. Biraz hızlı girdik ama olsun, birbirimizi kırmadık iyi olan bu.

Bence bu protein (toz olanı) konusu daha da uzamasın. Şurada makaleleri, incelemeleri de ortaya döksek yine herkes kendince haklı olacaktır. İsteyen kullanır diyelim. Konuya ekledikleriniz ve belki de birçok kişiyi araştırmaya sevk ettiğiniz de iyi oldu.

Şimdi spora dönelim. Ben özellikle youtube üzerinden powerlifting veya strongman kanallarını severek takip ediyorum. Özellikle bu işe yıllarını vermiş adamlardan birebir tüyo almak çok süper bir şey. Bu sayede hem çalışma programlarım iyi yönde değişti hem de birçok egzersizde kusursuz formu yakalamış oldum. Özellikle salonda sumo deadlift formumu gören övmeden geçmiyor :) Ciddiyim ama.

Powerlifting ile ilgili en sevdiğim kanal herhalde Alan Thrall'dır. Adam hem süper bir kişilik hem de çok iyi tavsiyeler veriyor.

Motivasyonumun düştüğü an ise yardımıma Strength Wars yetişiyor. Tetzel çok ölümcül başlatıyor yarışmaları.

Motivasyon demişken ninjanın adını anmamak olmaz, NinjaTyler.

Kadınlardan ise megsquats'ı izlemek bayağı zevkli. Taş gibi kadın, gerçek anlamda hem de.

Ha bir de deadlift azmanı Calgary Barbell.

Sizlerden de tavsiyeler bekliyorum.