Kayıt Ol

Söylenti: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yolda

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Söylenti: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yolda
« : 04 Kasım 2017, 19:40:25 »

Amazon ve Warner Bros, Yüzüklerin Efendisi üçlemesini televizyona uyarlamak için görüşmelere başladı.

1998 yılında ülke sınırlarımızdan içeri giren ve Metis Yayınları tarafından basılan Yüzüklerin Efendisi, Türk okurlar olarak fantastik edebiyatla ilk tanışmamızdı. Yıllardır bu tür eserlerin dilimize çevrilmesini bekleyenler kadar böyle bir edebiyat türüne ihtiyaç duyan kesimin de büyük ilgisini çekmişti kitaplar. Eh, bir başyapıttan da daha azı beklenemezdi. Sonrası malumunuz; Yerdeniz ve Ejderha Mızrağı Destanı‘yla devam eden ve günümüze kadar gelen, hatta Türk fantastik yazarlarının da önünü ve ufkunu açan müthiş bir yolculuk. Tıpkı yurtdışında olduğu gibi…

Yüzüklerin Efendisi, 2001’de Peter Jackson tarafından sinemaya uyarlandığında bir kez daha çığır açmış ve fantastik romanlarda okuyup hayran kaldığımız dünyalara beyazperdede de pekâlâ oldukça etkileyici bir şekilde konuk olabileceğimizi kanıtlamıştı. Bu sayede Harry Potter‘dan tutun da Game Of Thrones‘a kadar pek çok eseri gerek sinemada gerekse de televizyon ekranlarında izleyebilir olduk. Gel gelelim Hobbit‘in gereksiz yere üçlemeye dönüştürülmüş uyarlaması için aynı övgü dolu cümleleri kurmak zor. Zaten o zamandan beri de bu önemli külliyattan başka bir film ya da dizi haberi alamıyorduk.

Ancak görünüşe göre Warner Bros., Amazon ve Tolkien Derneği seriyi bir kez daha, bu kez dizi film formatında karşımıza çıkartmaya hazırlanıyor. Variety‘de yer alan bir habere göre Game Of Thrones dizisinin sona ermesiyle oluşacak boşluktan yararlanmak isteyen Warner Bros. yetkilileri uzun zamandır davalık olduğu Tolkien Derneği’ni dizi projesi için bir şekilde ikna etmeyi başarmış. Yayıncı arayışları sırasında da Amazon ön plana çıkmış.

Yüksek Şatodaki Adam ve Kene gibi kaliteli dizilerle ön plana çıkan Amazon’u bu projede görmek sevindirici bir haber doğrusu. Öte yandan Yüzüklerin Efendisi karakterlerini kumar makinelerinde ve alakasız oyunlarda, asıllarına hiç de sadık kalmayacak şekilde kullanmak istediği için Tolkien Derneği’yle davalık olan Warner Bros.’u yeniden bir arada görmek ilginç doğrusu… Bu akıllara “Aslına çok sadık bir uyarlamam mı olacak acaba?” sorusunu getiriyor.

Bununla birlikte şimdilik kesinleşmiş ya da imzalanmış hiçbir şey yok ve henüz resmi bir açıklama da yapılmadı. Yurttan yeni haberleri size iletmek için takipteyiz.

Bu haberi yayınladığımızdan beri insanlar çok değişik tepkiler veriyor. Kimisi inanılmaz heyecanlı ve Yüzüklerin Efendisi'ni dizi olarak görmek için sabırsızlanıyor. Kimileri de "Ne gerek vardı? Bir bunu sakız gibi uzatmamışlardı. Üçleme film yeterliydi. Mahvedecekler, yapılmasın!" şeklinde veryansın ediyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Şahsen benim aklımda tek bir soru var: Acaba bu sefer Tom Bombadil'i görebilecek miyiz?
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Söylenti: Yüzüklerin Efendisi Dizisi Yolda
« Yanıtla #1 : 05 Kasım 2017, 00:59:15 »
Hadi eser hakkıyla beyazperdeye aktarılmaz anlarım, ama en alasından yapılmışı var zaten? Ha sırf Tom Bombadil gibi bazı karakterleri göstermek, evreni daha ayrıntısıyla aktarmak ise bir nebze olumlu yaklaşabilirim, ama yine de ne gerek var ya, gidin Zaman Çarkı'nı, ne bileyim Centilmen Piçleri falan dizi yapın. Kısaca ben almayayım, inşallah bu fikirden vazgeçerler.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Kasım 2017, 14:39:48 »
Aklıma gelecek ilk şey acaba kimleri siyahi olarak göreceğiz oluyor.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Kasım 2017, 10:22:20 »
Acaba Yüzüklerin Efendisi adı genel olarak kullanılabiliyor olabilir mi dersiniz? Belki de uzun zamandır düşünülen ama bir türlü hayata geçirilemeyen Silmarillion'u dizi olarak sunmaya karar vermişlerdir. Çünkü eğri oturalım doğru konuşalım, Silmarillion filmden ziyade dizi formatı için daha elverişli bir kitap. Eh... yaşanan ihanetler, savaşlar, entrikalar vs de GoT tarzında sunulabilir pekâlâ. Ne dersiniz?
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Kasım 2017, 10:26:16 »
Sakız meselesine kesinlikle katılıyorum.
Çünkü değiştirilmeden, entrikalara başvurmadan günümüzde böyle bir evrenin barınması imkansız.
3 filmlik seride bile ne kadar farklılıklar vardı, dizide düşünemiyorum.
İzler miyim? Tabii ki. Ama olumlu mu? Asla.

Silmarillion? Uhmmm... Şu an piyasa DC/Marvel ile kaynıyor, arada kaynaması, yarıda kesilmesi muhtemel gibi görünüyor. Ama yeni nesle de Orta Dünya kültürü aşılanmalı. Uzatmadan, 1-2 sezonla umarım işi kotarabilirler.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Kasım 2017, 04:31:19 »
Açıkçası Hollywood'un şu anki haline hiç güvenmiyorum. Devam filmleri, yeniden çekimler, filmlerin dizi uyarlamaları vb. iyice arttı ve bir çoğu oldukça kalitesiz oluyor. Yüzüklerin Efendisi format olarak dizi olmaya uygundu fakat zaten uzun uzun üç filmi olması, pek bir gereksiz kılıyor bu durumu. Tolkien'in hızında giderlerse, dizi olarak pek başarılı da olmayabilir. Kitap olarak güzel fakat dizi olarak çok yavaş olabilir. Bu durumda önemli değişiklikler yapacaklardır.

Yanılmıyorsam Hobbit'in hakları halka açıktı veya derneğin elinde değildi, o yüzden Hobbit filmleri yapılabildi. Ancak yine de, Tolkien Derneği'nin dersini almadığından ya da yeterince umursamadığından şüphelendim. Elbette çıkarsa, izleyip göreceğiz ama kaliteli bir yapım olacağı konusunda çok ciddi şekilde şüpheliyim. Olsa bile, ne gereği vardı sorusu yine akıllara geliyor. Silmarillion'daki hikayeler güzel olabilir tabii ama bu kadar kapsamlı ve karmaşık bir işe girişeceklerini sanmıyorum. Kanallar satan işlere yönelir ve insanların çoğu göreceli olarak basit hikayeleri seviyor. Silmarillion, ekrana aktarılabilse bile, çok iyi bir kitleyici yakalayamayacaktır. Okuyan bir çok insan bile, tek seferde olan biteni anlayamıyor. Format değişimi, her şeyi daha da zorlaştıracaktır.

Shadow of War gibi garabet bir hikayeye sahip bir ucube bile, isminde Yüzüklerin Efendisi var diye daha fazla sattırıyor. Yani, Yüzüklerin Efendisi'nin marka ismi olarak oldukça büyük bir ağırlığı var. Elbette ekonomik amaçlar, her yapımın bir kısmını oluşturur. Özellikle ekranda sunulan bir şey, her zaman kısmen bir ekonomik bir amaç güdecektir. Ancak, bunun dışında, yapımcı ve yazarların anlatacak bir hikayeye sahip olma amacı da vardır. Eğer ekonomik endişe daha ağır basarsa, kaliteli ürünler ortaya çıkmaz. Bu durumda, Yüzüklerin Efendisi'nin hikayesi, hem de ekranlarda kült olacak şekilde, aktarıldığı için, yazar ve yapımcıların hikaye aktarma kısmını çok da önemsediklerini sanmıyorum. Çok iyi biçimde yapılmış bir şeyin, farklı bir kopyasını yapıyorlar. Dizi ve sinema endüstrisi orijinal fikir yoksunluğu çektiği için, Yüzüklerin Efendisi gibi bir garanti para makinesini kullanma amaçları, büyük ihtimalle daha ağır basıyor.

Sonlandırırken, şu gifi de şuraya bırakıyorum.

Çevrimdışı yafeshan

• **
  • 310
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Kasım 2017, 11:28:40 »
Hobbit ile zaten mahvettiler iyice rezil etcekler simdi. Yuzuklerin efendisinden game of thrones cikmaz kardesim. Niye zorluyosunuz. Cok merakliysaniz baska uygun seriler var.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Kasım 2017, 12:17:14 »
Dizinin çekileceği resmen doğrulandı. İşin içinde Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit üçlemelerini beyazperdeye taşıyan New Line Cinema da var. Yüzük Kardeşliği’nden önce yaşanan, daha önce hiç işlenmemiş olayları konu alacakmış ve birkaç sezon olarak planlanıyormuş. Tom Bombadil hayallerine kısmen son...

Deadline‘da yer alan özel bir habere göre Tolkien Derneği ile HarperCollins bu sefer işi bayağı sıkı tutuyormuş ve dizide nelerin yer alıp nelerin yer alamayacağı kesin çizgilerle belirtilmiş. Detaylar burada: http://kayiprihtim.com/haberler/dizi/yuzuklerin-efendisi-dizisi-resmen-duyuruldu/

Ummadık taş baş yarar mı dersiniz?
Try to hide if you dare.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 14 Kasım 2017, 15:06:22 »
Müjde! Müjde! Torunlarımızla ortaklaşa izleyebileceğimiz dizimiz oldu ;D Kuşaklar arası farkı kapatacak kadar sezonla devam ettirirler :P

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Kasım 2017, 21:48:09 »
Son haberden itibaren projeye duyduğum kuşku arttı. Hoş, ilk detaylarda şüphemi arttırmıştı da, vakıftakilerin bi' bildiği vardır diye düşünmüştüm. Cidden bi' bildikleri varmış. Ama sandığım gibisinden değil :-\

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 16 Kasım 2017, 23:48:00 »
Son haberden itibaren projeye duyduğum kuşku arttı. Hoş, ilk detaylarda şüphemi arttırmıştı da, vakıftakilerin bi' bildiği vardır diye düşünmüştüm. Cidden bi' bildikleri varmış. Ama sandığım gibisinden değil :-\
Durumu en iyi buradaki ilk bir kaç saniye açıklıyor; https://youtu.be/9nrPtTIvJCM?t=22s

Cristopher Tolkien'in tutumunu bilen bir kişi olarak, bir şeylerin mantıksız geldiğini sezmiştim ama bu kadarını beklemiyordum. Ancak her şey yerli yerine oturuyor böyle.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 17 Kasım 2017, 06:15:48 »
Ya şu adama "Bir kessin sesini artık, karışmasın her şeye," diyen bir kitle var ya, hayret ediyorum. Tolkien Hobbit'i çocukları için yazdı, Yüzüklerin Efendisi'ni yazarken sürekli Christopher'la mektuplaştı. Dahası C. Tolkien olmasa ne Silmarillion'u ne de üstadın diğer çalışmalarını kitap olarak görebilirdik. Ne biçim insanlar var yahu...
Try to hide if you dare.

• 403
  • Rom: 7
  • ☆★
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 17 Kasım 2017, 09:36:19 »
Bende bayağı yüksek bir beklenti oluştu. Sadece, orta dünya ruhunu yine aynı şekilde yansıtabilecekler mi emin değilim. Yine de çok heyecanlıyım tabii ki, bakalım nasıl olacak.

Spoiler: Göster
İhsan abi; Yüzüklerin Efendisi, şu Voldemort'un olduğu diziydi değil mi? :D :D :D
İt was one of those March days.
When the sun shines hot,
And the wind blows cold.
When the summer in the light,
And winter in the shade.

Çevrimdışı yavanna

• **
  • 109
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 17 Kasım 2017, 10:28:24 »
Müjde! Müjde! Torunlarımızla ortaklaşa izleyebileceğimiz dizimiz oldu ;D Kuşaklar arası farkı kapatacak kadar sezonla devam ettirirler :P

Zamanında yüzüklerin efendisi forumu vardı. O zamanlar daha yeni liseliyiz tabii. İstanbul'da, Ankara'da forum toplaşmaları yapıyorduk. Sadece lotr ile kalmıyordu, çok samimi bir aile ortamı vardı. Hobbit bizi toparlar sandım ama herkes işinde gücünde, evli barklı hale geldi. Toparlanamadı. Ama şanslıyım, abim de seviyor lotr, 2 yeğenim de lotr sever. En azından dediğin gibi onlarla bir nebze de olsa o aile ortamını yakalayacağım. En çok da bu heyecanlandırıyor. Lotr bende hiçbir zaman bir mitoloji olarak kalmadı. Bu dizi endişe kadar bana macera hissi de getiriyor. Umarım bizi üzmezler.

Ya şu adama "Bir kessin sesini artık, karışmasın her şeye," diyen bir kitle var ya, hayret ediyorum. Tolkien Hobbit'i çocukları için yazdı, Yüzüklerin Efendisi'ni yazarken sürekli Christopher'la mektuplaştı. Dahası C. Tolkien olmasa ne Silmarillion'u ne de üstadın diğer çalışmalarını kitap olarak görebilirdik. Ne biçim insanlar var yahu...

Böyle insanlara ben hiç rastlamadım, umarım rastlamam da. Adam Orta Dünya varisi, ne demek karışmasın?

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 17 Kasım 2017, 15:10:05 »
Sinema ve dizi uyarlamalarına tümden karşı değilim. Yazarın ve eserin daha geniş kitlelere tanıtılmasına yardımcı olabiliyor. Ben de onlardanım. Filmin yarattığı heyecan fırtınasıyla kitapları okumuştum. Filmleriyse, sonradan, nasıl uyarlamışlar niyetiyle izlemiştim.

(Tatlı Hayat'tan İhsan Yıldırım tonuyla) Fakat! Bu seferki durum çok ama çok farklı. Olmayan şeyleri, aslına sadık biçimde uyarlamak gibisi şeylerden bahsediliyor :-\

Lotr bende hiçbir zaman bir mitoloji olarak kalmadı. Bu dizi endişe kadar bana macera hissi de getiriyor. Umarım bizi üzmezler.

Umarım öyle olur.

Bende bayağı yüksek bir beklenti oluştu. Sadece, orta dünya ruhunu yine aynı şekilde yansıtabilecekler mi emin değilim. Yine de çok heyecanlıyım tabii ki, bakalım nasıl olacak.

Game of Thrones çıkarmasalar bari :shrlock

Gelen son haberlerden dolayı mutluluklarının kısa sürdüğünü hissediyorum. Arzuları, Silmarillion'u ve daha nicelerini beyazperde de görmekten başka bir şey değildi. Ömür geçip gitmeden gün yüzüyle uyarlamaları izlemek istemiştiler.

Sinema ve televizyon çıkışlı iki evrenin son durumlarını inceleyince, onları koruyup kollayanların gözetiminden çıkan evrenlerin durumu hep şüphe uyandırıcı oluyor.

Georges Lucas. Yeni Star Wars filmleri için ağır davranıyor diye şikayet edilmiştir. Çektiği yeni üçlemede gidilen değişiklikler yüzünden topa tutulmuştur. Seriyi Disney'e satınca bayram havası oluşmuştur. Disney yapımı Episode VII, Episode IV'ün kopyasıydı. Ana ve yan filmlerin süreçleri sancılı oldu ve olmaya devam ediyor. Yepyeni bir üçlemeye duyurulmuşken, serinin geleceği belirsizliğini koruyor.

Gene Roddenberry. Star Trek'in herşeyiydi. Vefatından sonrada dizi ve filmler yayınlanmış elbette. fena yapımlarda değiller. 2009'daki alternatif evrene bağlı filmlerse heşeyi değiştirdi. Onun miras bıraktığı vizyondan daha çok uzaklaşılır olundu. Seri aksiyona kayarken, o evrende yeni kuşaklara yanıltıcı reklam tabiri kullandığım bir havada tanıtılır oldu.  Yeni tv serisi Discovery'de de filmlerin havasında gitmeye çalışırken, bocaladı. Dizi hakkında hala kesin bir yargıya varamadım - belki bitene kadar da varamam.

Christopher Tolkien'in durumu, kısmen de olsa verdiğim örneklerin bir birleşimi gibi geliyor. Gelecek dizilerin (Sektörün televizyona kaydığı dönemde sinema filmi olur mu bilinmez?) başına vizyon sahibi ve evrene saygılı kişiler geçirilmezse, tehlike çanları çalar. Yeni yönetimin ipleri tamamen yapımcıların eline vereceğini söylemek içinse henüz erken. Hayran kitlesinin şimşeklerini üzerlerine çekmemeye özen göstereceklerdir. Ona göre uygun dokunuşlara izin verirler diye tahmine diyorum.

Son olarak, Star Trek'teki deneyimlerime dayanarak belirtiyorum: Gelecek dizi projesi, o evrene dair yeni ve genel bir algı oluşturacaktır. Bu, sıkı hayranları üzebileceği kadar yer yer sinir küpü de edebilecektir. Gardınızı alın :fight: