Kayıt Ol

Dünyadaki En Büyük 10 Ordu...

Çevrimdışı Darkness

• 608
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Dünyadaki En Büyük 10 Ordu...
« : 04 Mart 2008, 19:10:43 »
Dünya üzerindeki en güçlü ordular hangi devletlerde sorusu herkesin kafasını karıştıran bir soru haline geldi.. Bu sadece orduların asker sayısına deil bir çok faktöre göre sıralanıor.. Bu faktörler genelde platformlarda tartışılmasada aslında ateş gücü, teknoloji ve mobilizasyon gbi bir çok madde altında değerelndrilior..
Sadece asker sayısına göre Dünyanın en seçkin 10 ordusu;
China
United States
India
Korea, North
Russia
Korea, South
Pakistan
Israel
Turkey
Iran
Fakat birazcık savaş tarihine bakarsak büyük orduların büyük hezimetler aldığınıda görebilirz.. Yani aslında ordudaki asker sayısından öte ordunun kabiliyetleri çok önemlidir.. Bir orduyu diğerinden üstün yukarıda saydıım gbi bir kaç faktör var.. Fakat en önemli konu ateş gücü ve silahlar.. Bunlar savaş destekleyici unsurlar olarak geçior.. Lojistik(ordunun harakt kabiliyeti), "Maintance" ( Tamir kabiliyeti ve her koşulda haraket edebilme imkanı) ve benzeri imkanlar ordunun gerçek savaş gücünü göstermektedir..
Bu kriterlere göre Dünyanın en seçkin 10 ordusu;
United States
China
Israel
India
Russia
Korea, South
Korea, North
United Kingdom
Turkey
Pakistan
Türkiye güçlü bir askeri geleneği olmasından ve küçük gruplara mükemmel liderlik uygulamasından ayrıca mükemmel bir savaş eğitimnden dolayı avantaj sağlar..

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Dünyadaki En Büyük 10 Ordu...
« Yanıtla #1 : 04 Mart 2008, 19:16:11 »
Çinin başta olmamasını şaşırmadım..İngiltereninde =P

Çevrimdışı em_dan_rup

• 992
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Mart 2008, 19:27:40 »
Türkiyenin de bu grupta olmamasına şaşırmamak gerek ama daha üst sıralarda olması gerekirdi diye düşünüyorum... Ayrıca Amerikanın o kadar üstte olması sadece teknolojiden kaynaklanıyor. Bana göre askerlerinde iş yok. Sadece teknolojisinden kazanıyor
Geri mi dönücem :P

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Mart 2008, 19:36:38 »
Evet ruh haklısın yalnız teknolojide öle bi teknoloji ki atom bombasında milyonlarca kişiyi öldürebiliyor yada istediği zaman uydular abşürt nedenlerden vurabiliyor yada (!)bazı ülkelere(!) 1 lafı ile ile operasyonu bitirebiliyor gerçekten tartışılcak bi konu :P

Çevrimdışı em_dan_rup

• 992
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Mart 2008, 19:39:58 »
Ama öyle olmadığı açıklandı (!) Ben öyle olmadığını düşünüyorum onların bir sözüyle oldu. Yada olmadı ama öyle gösterildi bu da bizim yanlış anlamamıza neden oldu. Eğer öyle olmadıysa bile öyle gösterilmemesi gerekiyordu (ne bu cümleler böyle :P )
Geri mi dönücem :P

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Mart 2008, 20:56:28 »
Yav öle olduğu çok belli bazı yüksek birimler sonuç alana okadar ordayız bu belki ayları belki haftaları bulur dedi süper bi sonuç aldık 15şehitle geri döndük ateş düştüğü yeri yakıyor bari adam gibi bi sonuç alda şehit analarının yüreğine su serpilsin ama nerde :P