Kayıt Ol

Arkadaşım Tilki...

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Arkadaşım Tilki...
« : 07 Nisan 2008, 11:50:29 »
Yapım : 2007, Fransa
Tür : Aile / Dram / Macera
Yönetmen : Luc Jacquet
Senaryo : Luc Jacquet, Eric Rognard
Oyuncular : Isabelle Carre, Bertille Noël-bruneau, Thomas Laliberté
Yapımcı : Yves Darondeau, Christophe Lioud, Emmanuel Priou
Görüntü Yönetmeni : Gérard Simon, Eric Dumage
Müzik : Evgueni Galperine, Alice Lewis, David Reyes
Dağıtım : Pinema Film
Süre : 1 saat, 32 dk.
Gösterim Tarihi : 4 Nisan 2008
Web Sitesi: www.lerenardetlenfant.com

Konusu:
Filmde, 10 yaşlarında küçük bir kız Fransa’nın doğusundaki dağların eteklerinde bir köy evinde yaşamaktadır. Sonbaharda bir gün, ormanın içinden bisikletiyle okula doğru giderken yavru bir tilkiyle karşılaşır. İnsanlara alışık olmayan tilki küçük kızdan kaçar. Ancak küçük kız tilkiyi tekrar görmek güçlü bir istek duyar. Daha sonra küçük kız tilki ile arkadaş olmak ister. Her gün ormanda vakit geçirmeye başlar. Farklı hayvanları tanır. Doğayı yakından gözlemler. Bir gün tilkiyi görür. Tilkiyle sandviçini paylaşır. Daha sonraki yürüyüşlerinden birinde ayağı kırılır. Bu nedenle bir süre ormandaki gezintilerine ara vermek zorunda kalır.

Bu olaydan sonra anlatım bir süre tilki üzerinde yoğunlaşır. Tilki vahşi hayvanlarla karşılaşır, ölümden kılpayı kurtulur. Kışın da bastırmasıyla bir oyuğu yuva yaparak oraya sığınır. Havalar ısınmaya başlayınca kendine bir eş bulmak için ortaya çıkar. Bahar geldiğinde iyileşen küçük kız tilkiyi henüz yavruladığı yuvasına kadar takip eder. Devamında ikisi arasındaki ilişki ele alınır. Yaz boyunca ikili hızla arkadaş olurlar. Fakat kız bu vahşi hayvanı evcilleştirmeye çalışınca işler ters gitmeye başlar.

-------------------------------------------------------------------------------

Güzel bir filme benziyor. Konusu hoşuma gitti. Sanırım burada hayatı tilkinin ve kızın bakış açısından teker teker anlatmaya ve neler hissettiklerini biz izleyicilere aktarmaya çalışmışlar. Ben daha filmi izlemedim ama gidilecekler listesine eklendi bile...
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Arkadaşım Tilki...
« Yanıtla #1 : 07 Nisan 2008, 13:17:55 »
Hakan abi'den seçmeler devam ediyor :P

Tilki'nin bakış açısından anlatması güzel olmuş açıkçası, bana White Fang kitabını anımsattı. İzlerim, ama sinemada değil :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Nisan 2008, 18:46:43 »
Ya sinemaya gitmem yani ama dvd kolleksiyonumda şimdiden yerini aldı bile gerçekten konusu güzele benziyor ;D :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Nisan 2008, 11:08:57 »
İzleyin dedim uleyyynnn.. :P
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "