Kayıt Ol

Arka Pencere E-Dergi

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Arka Pencere E-Dergi
« : 10 Ocak 2010, 01:41:35 »

Arka Pencere 2009'da çıkmaya başlamış haftalık olarak çıkan bir sinema dergisi. Şu yazı kendi tanıtımlarından;

"Son 20 yılda sinema üzerine kalem oynatmış beş film eleştirmeni, yazılı sinema kültürünü, film eleştirisini bir ‘tık’ öteye taşımak için bir arada: Cem Altınsaray, Tunca Arslan, Burak Göral, Murat Özer ve Burçin S. Yalçın. Bu beş isim, sinema tutkunu görsel yönetmen Bilgehan Aras ve sinema yazarlığını gönülden uğraş edinmiş Kerem Sanatel, Kemal Ekin Aysel gibi meslektaşlarının da katkısıyla, yeni bir sinema dergisi için kolları sıvadılar. Hitchcock’un filmleriyle yapmayı vaat ettiği bir şeyi, yazılarıyla yapmak istiyorlar; seyirciye/okura ‘pasta dilimleri’ sunmak. Çokça Hitchcock’tan ve Hitchcock filmlerinden ilham alarak hazırladıkları dergiye, ustanın sinemanın özünü, ruhunu belki de en iyi anlatan filmi Arka Pencere ismini uygun buldular. Dijital yayıncılık çağında, haftada bir güncellenecek, online bir yayın Arka Pencere. Ülkemizde gösterime giren her yeni filmin ve DVD piyasasına çıkan tüm yapımların eleştirilerini okuyabileceğiniz iddialı bir kaynak. Köşe ve dosyalarla desteklenmiş bir film kültürü dergisi. Çağdaş tasarımı ve kullanıcı dostu arayüzü ile içerik kadar biçime de önem veren bir oluşum. Her şeyin geriye gittiği bir ortamda ileriye doğru atılmış bir adım. Sinema seyircisinin/okurunun çoktan hak ettiği böylesi bir hizmete kayıtsız kalmayacağı inancı ve dileğiyle...

Arka Pencere az sayıda takip ettiğim dergilerden birisi ve takip ettiğim tek e-dergi. Kaliteli yazıları ve sinemaya gönül vermişlikleriyle, kesinlikle bir çok basılı mecmuadan daha iyi. Ve basılı olmaması, belki de yayın hayatlarının devamı için daha iyi. Böylece paraya bağlı kalmadan, gerçek eleştirmenliklerini yapabiliyorlar.

Şuradan ulaşılabilir;

www.arkapencere.com
try again fail again fail better

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
Ynt: Arka Pencere E-Dergi
« Yanıtla #1 : 10 Ocak 2010, 13:19:14 »
İzlemeye aldım, teşekkürler :) Gölge E-Dergi'yi de ben sana tavsiye ederim. Güzel ve emek harcanan bir dergidir kendisi. Bir göz at, belki seversin.

golgedergi.blogspot.com
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Clem

• *
  • 13
  • L'enfer c'est les autres
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 10 Ocak 2010, 13:31:18 »
Sinema dergisinin eleştirilerinden bana baygınlık gelmiş durumda olduğu için her yeni gördüğüm sinema dergisini sevinçle karşılıyorum. Takip etmeye çalışacağım =)
If you fall will you get up
You're stuck in a dream will you wake up
And if you fell in love will you hold on to it
And if it's cold will you stay warm
You drift too far will you swim towards the shore
And if you fell in love will you hold on to it

~

"Siz bir sebze bile olamazsiniz monsieur colignon, çünkü enginarin bile bir kalbi vardır!" Amélie Poulain

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 20 Ocak 2010, 19:05:15 »
Güzel bir dergiymiş, benim hoşuma gitti. Son sayısındaki "Holmes" yazısını okudum. Gayet başarılı bir çizgileri var, umarım bozmazlar. :)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
1. Altın Kestane Sinema Ödülleri
« Yanıtla #4 : 11 Şubat 2010, 12:42:31 »
Arka Pencere E-Dergi'nin önderliğinde Altın Kestane sinema ödülleri dağıtılmaya başladı. Hollywood'daki Altın Ahududu ödüllerinin bir benzeri olup yılın en kötülerine verilen ödüller bu yıl 6 dalda dağıtıldı. Yaratıcı ve ilerici bir sistem olduğunu düşünüyorum. Hıncal Uluç'a jüri özel ödülünün verilmesine de oldukça güldüm :D

www.arkapencere.com

Ödüller;

En Fena Film: Gecenin Kanatları (Serdar Akar)
Evlere şenlik bir banka soygununu da işin içine katan yalapşap senaryo, asla ‘fena değil’ denemeyecek cinsten oyunculuklar, en ucuz cinsten ‘sol jargon’ kullanma çabası ve karikatürize tiplemeleriyle, iddiası oranında yılın en fena filmi olmayı kolayca başardı “Gecenin Kanatları”.

En Fena yönetmen: Ali Özgentürk (Yengeç Oyunu)
“Yengeç Oyunu”, yılın en sessiz filmlerinden biriydi ve yalnızca Ali Özgentürk’ün büyük düşüşünden kaynaklanan gürültü duyuldu. Altın Kestane Jürisi’nin iyi niyet dolu ortak dileği: Bir daha karşımıza gelme Ali Özgentürk!''

En Fena Erkek Karakter Performansı: Okan Bayülgen (Kanal-i-zasyon)
“İstanbul Kanatlarımın Altında”, “Ağır Roman”, “Hemşo” gibi filmlerde fena değildi, ama şu gerçek ki “Komser Şekpsir”den sonra kendine bir türlü gelemedi Okan Bayülgen; o travmayı atlatamadı, beyazperdedeki eski günlerine dönemedi...''

En Fena Kadın Karakter Performansı: Beren Saat (Gecenin Kanatları)
Yıl içinde iki filmde rol aldığı için oyları ikiye bölünmesine rağmen Beren Saat, sıfır inandırıcılık düzeyiyle rol kestiği “Gecenin Kanatları”yla kendi kategorisinde Altın Kestane’nin öncüsü oldu.

Alarm Zili Ödülü: Serdar Akar
Jüri, elbette ki sinema tarihinden haberdar ve bazen ‘büyük yönetmenler’in de bu tür vahim işlere imza atabileceği konusunda bilgi sahibiydi ama “Dost acı söyler” misali, alarm zilini çalmak konusunda tereddüt göstermedi.

Jüri Özel Ödülü: Ali Taran ve Hıncal Uluç
Reklamcı-yapımcı Ali Taran, “No Ofsayt”ı reklama boğdu, filmden başka her şeye benzemesine neden oldu. Kestanenin diğer yarısı da “No Ofsayt”ın bir oyuncusuna, Hıncal Uluç’a gitti. Tadına doyulmaz sinema kültürünü oyunculukla da taçlandıran Uluç, ‘umut veren geçkin oyuncu’ kabul edilerek, özel ödülü ve özendirme amaçlı Altın Çıngırak’ı havaya kaldırdı.
try again fail again fail better