Kayıt Ol

Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk
« : 11 Nisan 2008, 17:46:28 »

"Temel ilke, Türk milletinin haysiyetli ve şerefli bir millet olarak yaşamasıdır. Bu ilke, ancak tam istiklale sahip olmakla gerçekleştirilebilir. Ne kadar zengin ve bolluk içinde olursa olsun, bağımsızlıktan yoksun bir millet, medeni insanlık dünyası karşısında uşak olmak konumundan yüksek bir davranışa layık görülemez.

Yabancı bir devletin koruyup kollayacağını kabul etmek, inasnlık vasıflarından yoksunluğu, güçsüzlük ve miskinliği itiraftan başka bir şey değildir. Gerçekten de, bu seviyesizliğe düşmemiş olanların, isteyerek başlarına bir yabancı efendi getirmelerine asla ihtimal verilemez.

Halbuki, Türk'ün haysiyeti, gururu ve kabiliyeti çok yüksek ve büyüktür. Böyle bir millet esir yaşamaktansa yok olsun daha iyidir!..

O halde, ya istiklal ya ölüm!"

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nutuk - Mustafa Kemal Atatürk
« Yanıtla #1 : 11 Nisan 2008, 17:48:02 »
bunu resimdekini okulun yarışmasında kazanmıştım :D posterini almışlar :hemk açıkcası ben nutuğu okudum..Ama okuyuşum öle kitap okumak gibi değildi.Sıkılırdım diye düşünüyordum..Konuları ele alarak okurken daha ii gibime geldi :D

Çevrimdışı Edoras

• **
  • 317
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Nisan 2008, 18:19:04 »
Ayy evet nutuk. Bende de var, bi arkadaşımdan resimlisini aldım, daha da memnun etti okurken. Haklısın konuları ele alarak okumak en iyisi, zaten oturup roman gibi olay zinciri çıkartacak değiliz. Kongreler, meclisin kuruluşu hele o mektuplar. Ama ben edebi kısımların bulunduğu bölümlerle biraz fazla ilgilendim Halide Edip Adıvar, isminin geçtiği her bölüm, o Atatürk ile fotoğrafları falan, evet bu kadına aşığım
E Milli Edebiyat'a katkısı bilinir işte.

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Nisan 2008, 17:53:15 »
Bu inceltilmiş sanırm.Bne 3 ciltliğini okuma şerefine erdim 8)
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Allein

« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2008, 13:24:12 »
Nutuk. Başladım.. Bitmedi. Ama azimle devam edeceğim. Okurken farklı hissediyorum. =)

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Mayıs 2008, 17:50:46 »
Bende tamda fotoğraftakini okuyorum(hala bitirmedim).
Okulda dolanırken elimde mutlaka bir kitap  olur bir hafta Nutuk vardı ve okuldayken günde sadece bir sayfasını okuyabiliyordum..Bir de bunun içinden poster çıkıyor. Herkes istemişti filanda vermemiştim. Sonra arkadaşlardan biri öyle bir şirinlikle istediki hayır diyemedim

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2008, 15:09:31 »
kendine Türk diyen ve Atatürk 'ü gercekten anLamak isteyen herkes bu kitabın, mümkünse orJinaL haLini [sayfa sayısının kısaLtıLmamış haLi yani, diL bakımından değiL] okumaLı...
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 29 Aralık 2009, 19:43:49 »
Bundan iki yıl önce kuzenimin kitaplığında bayağı bir eskimiş olarak buldum.Okumaya kalkıştım fakat oldukça ağır geldi bana .Sanırım sadeleştirilmişleride varmış.Onlardan bir tane alıp okusam iyi olacak.