Kayıt Ol

Fullmetal Alchemist

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Fullmetal Alchemist
« Yanıtla #30 : 17 Şubat 2012, 03:39:04 »
FMA hangi listede birinci? Yani gerçekten soruyorum, yanlış anlamanı istemem. İnsanlar onu yükseklere çıkarsalar da nadiren birinci yaparlar.

Listeler istisnasız, her zaman subjektiftir. Bazen bir sosyal grubun bazen de tekil kişinin ilgi yönelimini betimler listeler. FMA'yı pek çok listede yukarılarda görmemizin sebebi Japonya dışına çıkabilmiş animelerden birisi olmasıdır. Fakat bu durum Japon tüketici için böyle değil.

Bazı animeler, pek çok ülke de hakları farklı dillerde satın alınmış, birer ticari marka haline gelmişlerdir. Ne var ki örneğin Naruto veya Elfen Lied gibi Türkiye de aşırı yaygınlaşmış animelerin türk izleyicileri bu durumu yadırgamamalılar çünkü JP->USA->TR gibi bir "anime-modası" rüzgarı tüm kudreti ile esmekte.

Bunu nereden çıkartıyorum? En basit örnek Cowboy Bebop. Asla kötü bir anime olduğunu söylemem ancak çoğu Japon izleyici her nedense Bebop'un vasatın altında bir anime olduğunu düşünür. Bebop Kuzey Amerika da tutmasaydı, Japonya dışı ülkelere de bu denli yayılamazdı. Bir anlamda Bebop başarılı oldu çünkü hedef kitlesi zaten onlardı.

FMA'nın ikinci Brotherhood "tamamlanmış" halinden haberdar dahi olmayan izleyiciler var. Neden böyle peki? Bence olay "elden ele anime dolaştırma" alışkanlığından kaynaklanıyor. Eskiden bu olayı çocuklar ateri oyunları için falan yaparlardı. Artık aynı seri bir kişi indirdikten sonra 20 kişiye ulaşıyor. Biri bunlardan gidip ingilizce alt yazılarını türkçeye çeviriyor sonra gidip bir siteye yüklüyor. Onu da bir 1000 kişi indirip 10000 kişiye öneriyor. Ancak orada bir yerlerde indirilecek başka ingilizce alt yazılı yeni, değişik, güzel animeler olduğunu bilmeden yapıyorlar bunu.

Neyse. Öyle işte.

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 17 Şubat 2012, 08:19:28 »
Adı geçen listeyi anımsıyorum. fakat nerede rastlamıştım şuan bilemedim.
Eğer tekrar karşılaşırsam hemen buraya eklerim.Ki yanlış anımsamıyorsam tüm zamanların en iyisi şeklinde idi...
1nci sıra FMA  iki One piece ve Naruto ise sıralamada 6 ncı idi...
Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

Çevrimdışı estarriol

• **
  • 163
  • Rom: 10
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 06 Nisan 2012, 02:19:51 »
Ömrümde sonuna kadar takip etmiş olduğum ilk anime "Full Metal Alchemist" tir herhalde. (Bunun internet erişimine geç kavuşmuş olmamla bir bağlantısı var tabi ama o ayrı.)

Ağlattığı doğrudur, yukarılarda anılmıştı, ben de tasdik ederim. Ama öyle çok şey anlatıyor ki, ağlatması işten bile değil diyor insan durup düşününce. Kardeşliğe, anneye, adanmışlığa, karalılığa, devlete, başkaldırıya, apartheide[*]devlet bazında uygulanan ırkçı ayrımcılık[/*], feragate, açlığa, gözü dönmüşlüğe ve daha bir sürü şeye ilişkin öyle çok şey anlatılıyordu ki, dizi bittiğinde ben bir başka benim gibi hissetmiştim.

Hala birkaç Japonca kelimeyi, bölümlerin neredeyse hepsini ve sarışın subayımızın "Alex Luis Armsutrongu!" demesini hatırlıyorsam, bu benim hafızamdan çok, yapıtın kalitesindendir diyorum.

Taraf olunan çok şey var bu dizinin senaryosu yazılırken. Gariptir, hemen hemen hiçbirine karşı bulamadım kendimi. Sanki ailemden birileri yazmış gibiydi. Tek kötü yani bir daha bu hisleri alabileceğim bir anime bulamayacak olma düşüncesini uyandırması bende.

Bir ara hafıza kaybına uğrayıp FMA yı tekrar izlemezsem aynı keyfi tekrar yaşayabileceğimi sanmıyorum.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 06 Nisan 2012, 11:18:00 »
Benim de baştan sona izleyebildiğim ilk anime olmuştu FMA. Kardeşimle bilgisayar karşısına geçer o zamanlar ingilizcemiz yeterli olmadığı için her satırda videoyu durdurur cümleyi iyice kavradıktan sonra devam ederdik ve o kadar büyük bir merak ve beğeniyle izledik ki bu durumdan bir an olsun sıkılmadığımızı hatırlıyorum.

Hayatın içinden o kadar çok şey barındırıyordu ki bu hikaye. Kardeşlerin karakteri o kadar sağlamdı ki, onlarla beraber güldük, ağladık, öfkelendik.

Brotherhood'u ise izlemedim, ilk serinin mangadan uzaklaştığını ve Brotherhood'un mangaya bağlı olduğunu biliyorum ,ki bu da izlenmesi için yeterli bir sebep gibi görünüyor.

Bratja (Brothers)

Spoiler: Göster

Aslı Rusça olan şarkının İngilizce çevirisi;

forgive me, younger brother
it's all my fault
there's no way to get back
what was taken by heavens (word by word translation: "what earth already took, but it doesn't sound well in english)

who knows the laws of life
would be able to help me to find the right answer
i made a big mistake
there's no medicine from death

chorus:

dearest mother, gentle
we loved you so much
but all our powers were wasted

i seduced you with beautiful hope.
we can't get it back
my brother, it's all my fault

don't cry, don't be sad, older brother
you are not the only one at fault
we have the same road
we will pay our debts

i can't blame you
and i am not mad at you
our sins are heavy...
.......(missed part)

chorus:

dearest mother, gentle
we loved you so much
but all our powers were wasted

it was my own fault
to believe in a beautiful hope
i can't be mad at you
it was my own fault.

chorus:

we can't forget
but we can't get back
what was taken by heavens

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 06 Nisan 2012, 11:47:28 »
FMA hangi listede birinci? Yani gerçekten soruyorum, yanlış anlamanı istemem. İnsanlar onu yükseklere çıkarsalar da nadiren birinci yaparlar.

Listeler istisnasız, her zaman subjektiftir. Bazen bir sosyal grubun bazen de tekil kişinin ilgi yönelimini betimler listeler. FMA'yı pek çok listede yukarılarda görmemizin sebebi Japonya dışına çıkabilmiş animelerden birisi olmasıdır. Fakat bu durum Japon tüketici için böyle değil.

Bazı animeler, pek çok ülke de hakları farklı dillerde satın alınmış, birer ticari marka haline gelmişlerdir. Ne var ki örneğin Naruto veya Elfen Lied gibi Türkiye de aşırı yaygınlaşmış animelerin türk izleyicileri bu durumu yadırgamamalılar çünkü JP->USA->TR gibi bir "anime-modası" rüzgarı tüm kudreti ile esmekte.

Bunu nereden çıkartıyorum? En basit örnek Cowboy Bebop. Asla kötü bir anime olduğunu söylemem ancak çoğu Japon izleyici her nedense Bebop'un vasatın altında bir anime olduğunu düşünür. Bebop Kuzey Amerika da tutmasaydı, Japonya dışı ülkelere de bu denli yayılamazdı. Bir anlamda Bebop başarılı oldu çünkü hedef kitlesi zaten onlardı.

FMA'nın ikinci Brotherhood "tamamlanmış" halinden haberdar dahi olmayan izleyiciler var. Neden böyle peki? Bence olay "elden ele anime dolaştırma" alışkanlığından kaynaklanıyor. Eskiden bu olayı çocuklar ateri oyunları için falan yaparlardı. Artık aynı seri bir kişi indirdikten sonra 20 kişiye ulaşıyor. Biri bunlardan gidip ingilizce alt yazılarını türkçeye çeviriyor sonra gidip bir siteye yüklüyor. Onu da bir 1000 kişi indirip 10000 kişiye öneriyor. Ancak orada bir yerlerde indirilecek başka ingilizce alt yazılı yeni, değişik, güzel animeler olduğunu bilmeden yapıyorlar bunu.

Neyse. Öyle işte.

Bunu şimdi fark ettim. Şimdi, listeler elbette subjektiftir yalnız bir yapım neredeyse yapılan her sıralamada zirveye oynuyorsa bence bu ilgili animenin genel başarısını gösterir. Kaldı ki bu listelerin bir bölümünde de zirvede olması şaşırtıcı değildir.

AnimeNfo'da ikinci, AniDB'de zirvede yer alır mesela. Bunlar benim animeler hakkında bilgi edinmek için kullandığım siteler. Elbette farklı örnekler de verilebilir.

Yalnız FMA Japonya dışına çıkabilmiş şanslı animelerdendir, bu sebepten çok tutulmuş, sevilmiştir. Aslında daha ne animeler var gözden kaçan demeye getirmek bence gerçekçi değil. Animeler inanılmaz bir hızla tüketilir oldu. Dolayısıyla Japonya sınırlarının dışına çıkabilenleri değil çıkamayanları bulmak zor şu zamanda.

Bırakın tamamlanmış bir animeyi ya da yayınlanmakta olanını, yayınlanması planlanan animelerle ilgili söylentiler dahi artık kulağımıza çalınıyor. Örneğin Brotherhood daha yayınlanmadan hakkında çıkan söylentileri hem de Türkçe sitelerden okumuştum.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #35 : 06 Nisan 2012, 13:11:51 »
Kaze,
Anidb de 2. olan Brotherhood, yani beni onaylamış oluyorsun (1. bir süredir The Disappearance of Haruhi Suzumiya) benim derdim Brotherhood'u hiç izlemeden ilk seriyi olağan üstü yüceltenler ile sadece.

AniDB ve Anime News Network bu konuda saygı duyduğum iki site. (ki Networkde de Brotherhood 2. , ilk seri değil)

edit: "En çok izlenen" kategorisini umursamadığımı önceden belirteyim.  ;D "Rated" çok daha mühim.

Çevrimdışı Kaze

• **
  • 154
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 06 Nisan 2012, 14:16:33 »
Kaze,
Anidb de 2. olan Brotherhood, yani beni onaylamış oluyorsun (1. bir süredir The Disappearance of Haruhi Suzumiya) benim derdim Brotherhood'u hiç izlemeden ilk seriyi olağan üstü yüceltenler ile sadece.

AniDB ve Anime News Network bu konuda saygı duyduğum iki site. (ki Networkde de Brotherhood 2. , ilk seri değil)

edit: "En çok izlenen" kategorisini umursamadığımı önceden belirteyim.  ;D "Rated" çok daha mühim.

Evet, öyleyse yanlış anlamışım. Doğaldır, çünkü şu anda ben de Brotherhood'u izlemeden ilk seriyi olağanüstü yüceltenler kategorisindeyim. :)

Şaka bir yana ben (ilk seri ikinci seri ayrımı gözetmeksizin) FMA'in gördüğü ilgiyi hak etmediğine inandığınızı düşünüp bu doğrultuda yorumda bulunmuştum.

Şimdi ne demek istediğinizi anlıyorum. FMA iyidir, güzeldir, izlememiş olanlar her iki seriyi de gönül rahatlığıyla izleyebilir diyerek konuyu bağlıyorum o zaman. :)

Çevrimdışı Kanashii Uchiha

• **
  • 99
  • Rom: 9
  • Melek sesli iblis ve kan damlaları...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 24 Nisan 2012, 17:28:42 »
Halen başlayamadım..
Şaka gibi o_O !
Tutunabilecek her şeyin yok olduğunda var olursun...Gerisi sadece suretlerin karmaşası!

Çevrimdışı Lowan

• **
  • 65
  • Rom: 0
  • We are the prisoners of our own fantasies.
    • Profili Görüntüle
    • Dragon's Lair
« Yanıtla #38 : 24 Nisan 2012, 22:10:41 »
Zamanında o 51 bölümü izleme tahammülünü gösterdikten sonra bir 64 bölüm daha izlemek bana biraz zor geldi.

Çevrimdışı Galaxie

• **
  • 375
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 25 Nisan 2012, 12:04:28 »
Zamanında o 51 bölümü izleme tahammülünü gösterdikten sonra bir 64 bölüm daha izlemek bana biraz zor geldi.

Öncelikle Lowan, Kayıp Rıhtım'a hoş geldin :)

Ve çok haklısın, FMA çok iyi bir seri olmasına rağmen ben de devam etmek yerine diğer animelere göz atayım şeklinde düşünceler uyandırıyor :) Bir de ben izleyeli çok oldu o yüzden sanırım biraz koptum...

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
FullMetal Alchemist Hangisini izlemeliyim.
« Yanıtla #40 : 31 Ocak 2013, 14:35:52 »
Dün fullmetal alchemiste başladım bu gün devam ediyim diye siteyi açtığımda karşıma

FullMetal Alchemist ve

FullMetal Alchemist:Brotherhood çıktı.

Eğer yanlış anlamadıysam ikiside aynı hikaye yani devam değiller. Açıklamalarında Brotherhoodun mangaya daha sadık kaldığı yazıyordu izleyenlerden hangisini izlemem gerektiği konusunda tavsiye almak istiyorum.
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele

Çevrimdışı Crawley

• **
  • 52
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: FullMetal Alchemist Hangisini izlemeliyim.
« Yanıtla #41 : 31 Ocak 2013, 17:14:26 »
FMA ilk çıkan seri ve 7.bölüm gibi bir yerden sonra mangadan ayrılıp kendi senaryosunu devam ettiriyor.
FMA:BH ise direk mangaya uygun şekilde devam ediyor.

Aralarında bir devamlılık durumu yok ama ilk çekilen o diyip önce FMA'yı izleyebilrsin bence. Önce grafikleri daha kötü olanı izlemek mantıklı geldi :D

« Yanıtla #42 : 31 Ocak 2013, 19:51:16 »
Önce fma'yi izle, mangadan farkli fakat konusu gercekten eglenceli. Daha sonra fma bh'u izle derim.
ph'nglui mglw'nafh cthulhu r'lyeh wagh'nagl fhtagn

Çevrimdışı Rhonin

• **
  • 115
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 31 Ocak 2013, 22:34:10 »
Mangayı takip ettiysen önce fma'yı izlemeni tavsiye ederim.Eğer takip etmediysen yine önce fma yı izle.Sonuçta mangadan farklı bile olsa fma büyük başarı elde etti.Yani izlemeye değer. :)

Çevrimdışı Quid Rides

• **
  • 399
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 01 Şubat 2013, 00:09:15 »
Tamam. FMA'yı izlemeye başlıyorum
http://turanmemre.wordpress.com/
Bana dönek demiş itin birisi
Açığım ne imiş sor hele hele