Kayıt Ol

Kara Kule Serisi

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Kara Kule Serisi
« : 01 Mayıs 2008, 14:36:16 »
Kara Kule, Stephen (Edwin) King'in yaratmış olduğu mitosun adıdır. 7 kitaptan oluşan Kara Kule serisi, aslında King'in yazmış olduğu neredeyse her öyküyle kıyısından köşesinden ilintilidir. Hatta başka yazarların, şairlerin ve diğer sanat dallarıyla uğraşan birçok kişinin eserlerinden izleri Kara Kule serisinde rahatça görebiliriz. Kara Kule başından sonuna göndermelerle doludur. King'in hikayeyi direk olarak esinlendiği Robert Browning'in "Childe Roland to the Dark Tower Came"(Roland Adında Bir Çocuk Kara Kule'ye Geldi) adlı uzun şiirinden, J.K. Rowling'in Harry Potter Serisine kadar.

Unutulmuş dünyadan asil bir soydan gelen silahşor ( Roland ) ‘un maceralarının anlatıldığı 7 ciltlik bir roman. İlk başlarda biraz sıkıcı gelmesine rağmen kendinizi içinde kaybedebilme potansiyeline sahip bir hikaye. 20 yıla yakın zamanda bitirilen kitapta yazarın diğer romanlarının etkisi ve gelişimi elbette ki görülüyor. Yağmur damlasının yeryüzüne düşüşünü 2 sayfada anlatabilen yazar bu seride oldukça güzel tasvirlerde bulunmuş. Aslında Stephen King’in kazanamadığı okuyucu kitlesi de bu tasvirlerden kaçmaktadır.

Özet

Seri, King'in yarattığı fantastik bir paralel evren olan orta-dünya'da, hayatta kalmış son silahşor olan Roland'ın, "ilerlemiş" dünyanın kötü gidişatını durdurmak için, varlığın merkezi olan Kara Kule'ye yaptığı tehlikeli yolculuk anlatılıyor. Bizim dünyamıza benzer dünyasıyla, bizim dünyamızdan "çektiği" ve silahşor yaptığı unutulmaz karakterler ile, yüzyılları bulan geçmişi ve ağır ama sağlam işleyen beyni ile Roland Deschain, unutulmaz karakterler arasına çoktan girdi bile.

Zaman ve mekan kavramı tam bir bilmece. Romanda geçen kişiler ise yardımcı kahramandan çok ana kahramana yakın. İlk başta kendi başına çıktığı Kara Kule yolculuğunda yanına bir kaç yoldaş daha edinen Roland çeşitli meknalardan ve zamna tünellerinden geçerek büyülü ve sıradışı dünyalarda bir çok savaşa girer. Aslında oldukça kararlı bir yapıya sahip olan silahşor bazı yerlerde kendini tutamayacak kadar duygusallaşıyor. Bir çok zorluklardan geçerek kendisini yetiştirmiş, eğitmiş, zeki ve kıvrak bir silahşorun amacıana ulaşması yolunda verdiği savaş ve bu savaşın okuyucuya aktarımı inanılmaz.

Savaş derken sürekli savaşıyor sanmayın. Kitapta arada sırada geçmişe dönerek silahşorun sır olan hayatına bir göz attığımız da oluyor ve böylece yaratılmış kişiliği çözme imkanımız da doğuyor. Okuyucuya azmi ve sabrı gösteren bu roman, zorluklara, tersliklere ve sırlara akılcı çözümler sunarak görüş açısını ileri seviyeye, hayal gücünü ise her zaman zorlayan bir yapıya da sahip aynı zamanda. Okunulmasını şiddetle tavsiye ederim. Bir Stephen King sever olarak değil bir okur olarak size tavsiye ediyorum.

Kara Kule Serisi 

Silahşör (The Gunslinger)
Üçün Çizgileri/Çekilişi (The Drawings of the Three)
Çorak Topraklar (The Waste Lands)
Büyücü ve Cam Küre (Wizard and Glass) 
Calla'nın Kurtları (Wolves of The Calla)
Susannah'nın Şarkısı (Song of Susannah)
Kara Kule (The Dark Tower)

Kitap tanıtımlarına ulaşmak için buraya tıklayın.

Kuleyi kitapçıda gördüm..Fantastik roman dedi kitapçım..Alamadım çünkü diğer serileri falan ve okumam gereken seriler..Birde emin olamadım..araştırdım ve araştırmalarım sonucu sizinle paylaşıyorum

Çevrimdışı vampireLLa

• 1273
  • Rom: 11
    • Profili Görüntüle
Ynt: Kara Kule Serisi
« Yanıtla #1 : 01 Mayıs 2008, 15:10:06 »
hepsini okuyamamıştım susannah'ın şarkısı d.günü hediyesi olarak gelmişti bana hoş kitaptı ama baştan alıp okumak gerek tam ortadan girince işe hiç bişe anlamıyor insan :D
she's back!!

Çevrimdışı Berke

• **
  • 124
  • Rom: 1
  • Rock'n Roll ...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 01 Mayıs 2008, 15:15:00 »
Sürükleyicimi yani ben Harry Potter gibi sürükleyici kitaplardan hoşlanıyorum.Büyük kısmı sıkıcı olunca hemen bırakıyorum kitabı.Tavsiye eden varmı acaba kitapçıda görmüştüm bende ama almadım  ???

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 01 Mayıs 2008, 21:07:36 »
Stephen Kingden babam çıksa yerim :) açıkçası adamın yazım ttekniğiniçok seviyorum, bir süredir bu seriye taktım ama fırsat olmadı almaya :(
#rekt

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 02 Mayıs 2008, 00:51:56 »
İlk kitaıbnı okumuştum.. Sürükleyici, sağlam bir anlatımı var. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Haziran 2008, 18:17:21 »
Stephen King'in en önemli eserlerinden. Ve fantastik olması bizler için iki kat daha önem arzediyor. Okumayı çok istediğim, zaman bulamadığımdan ve yarısında kalırım endişesinden bir türlü başlayamadığım ama için için bir gün oturup bir solukta okuyacağım dediğim seri..
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Kasım 2008, 14:55:42 »
hepsini okuyamamıştım susannah'ın şarkısı d.günü hediyesi olarak gelmişti bana hoş kitaptı ama baştan alıp okumak gerek tam ortadan girince işe hiç bişe anlamıyor insan :D
aynen bana da susannahın şarkısı hediye oLarak geLdi ama açıp okumadım, diğerLerini aLıp okuduktan sonra okurum aceLem yok =)
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #7 : 29 Kasım 2008, 15:48:47 »
Spoiler: Göster
sonu dışında herşeyi mükemmel olan olgu.
sonu dışında her yazarın "keşke ben yazmış olsaydım" hayalini kurmasına sebep olabilen şey
sonu dışında beni kendisine aşık eden mürekkep ve kağıt topağı...
ne var ki son sözü okuyunca bağışlıyorsunuz o son için King'i ... "yazılması gereken buydu"

p.s. : kim birisine doğum gününde önünde "6. kitap" yazan bir kitabı satın alır ki ?  :hönk

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Kasım 2008, 15:54:06 »
Spoiler: Göster
sonu dışında herşeyi mükemmel olan olgu.
sonu dışında her yazarın "keşke ben yazmış olsaydım" hayalini kurmasına sebep olabilen şey
sonu dışında beni kendisine aşık eden mürekkep ve kağıt topağı...
ne var ki son sözü okuyunca bağışlıyorsunuz o son için King'i ... "yazılması gereken buydu"

p.s. : kim birisine doğum gününde önünde "6. kitap" yazan bir kitabı satın alır ki ?  :hönk

aLırken yüzüne hoşça " aa çok teşekkür ederim bu seriye başLamam için bir vesiLe oLdu" diyip de içimden " hay senin.. birinci kitabı aLsaydın ya kardeşim dostmusun düşmanmı" diye geçirdiğim bi hediye oLdu zaten.... ben de anLamadım açıkçası sebebini... gözden kaçmıştır diye düşündüm en son..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 07 Mayıs 2009, 11:26:07 »
Haziran'a doğru Çorak Topraklar'a başlamayı düşünüyorum. Gerçekten kült olmayı başarabilmiş, apayrı bir seri oldu bile daha şimdiden gözümde.

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 23 Mayıs 2009, 01:43:00 »
Allah belamı versin hala başlayamadım bu seriye  :P

Çevrimdışı ...Allen C.P...

• **
  • 137
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 18 Ağustos 2009, 18:53:04 »
Müthişşş bi seri ben gerçi daha ikincisindeyim ya neyse :) Stephen King'in tüm kitaplarını okumayı düşünüorum...Tek cümle:Korkunun üstadı tüm korkularınızı serbest nıraktı.
...İmza ve avatarlarım bana aittir!(Kesinlikle almayınız!)

Peyton

« Yanıtla #12 : 04 Ekim 2009, 12:51:56 »
Ben gibi SK hayranı, hala şu seriyi bulup okuyamamıştır ya, ona yanıyorum :P Küçük bir şehirde yaşamanın eksi yanı, istediğiniz kitabı hemen bulabileceğiniz bir kitap evinizin olmaması. Burada ancak bir kitap evine girip, orda gözünüze kestirdiğiniz bir kitabı alabiliyorsunuz. SK'in zaten gördüğüm her kitabını alıyorum, ama şu seriyi bulamadım :P Her yeri didik didik etmeden vazgeçmeyeceğim. Olmadı internetten sipariş ederim, n'apalım :P

Çevrimdışı krezus

• *
  • 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 16 Mart 2010, 20:15:31 »
Serinin ilk üç kitabını okudum. 6. kitap elimde var, 7 zaten her kitapçıda mevcut. Lakin 4 ve 5 yok. Nasıl temin edebilirim. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Serilerin ortasında takılıp kalmak çok sinir bozucu bir durum.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #14 : 16 Mart 2010, 20:30:09 »
Serinin ilk üç kitabını okudum. 6. kitap elimde var, 7 zaten her kitapçıda mevcut. Lakin 4 ve 5 yok. Nasıl temin edebilirim. Bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. Serilerin ortasında takılıp kalmak çok sinir bozucu bir durum.

Üç büyük şehirden birinde oturmadığını var sayarak kitabı Türkiye'de her yere sipariş üstüne teslim eden kitap satış sitelerine baktım ve oralarda bile "tükendi" şeklinde bir ibare gördüm. Anladığım kadarı ile Altın Kitaplar'ın bu iki kitap için yeni bir baskı çıkarması geç kalmış ve bu durum sana denk gelmiş. İkinci el kitapçılar dışında bir kaynak öneremeyeceğim. Yada en fazla birkaç ay bekleyeceksin.