Kayıt Ol

Bu Besinler Boy Uzamasını Engelliyor!

Çevrimdışı Darkness

• 608
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« : 12 Nisan 2008, 17:44:01 »

Cips, çerez, meşrubat gibi zararlı ürünleri tüketen çocuklar uzayamıyor. Uzmanlar, "Parlak ambalajlara kanmayın.

Çocuklarınızı sağlıklı besleyin" diye uyardı...Yemesi zevkli olan fast food tabir edilen gıda ürünlerinin sağlıksız olduğunu bilmeyen yok gibi... Uzmanlar, "Cips, çerez ve meşrubat gibi zararlı ürünleri tüketen çocukların boyu kısa kalır" dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) profesörlerinden Murat Aydın, parlak jelatinde satılan ürünlerden uzak durulması gerektiğini söyledi. Aydın, çocukların sağlıklı olduklarını gösteren en önemli göstergelerden birinin büyümeleri olduğunu kaydetti. 3-4 yaşından sonra boy uzamasının yılda 4-6 santim olarak devam ettiğini vurgulayan Aydın, ergenlik döneminde tekrar büyüme sıçraması gerçekleştiğini, ergenliğin sonunda büyümenin kapandığını belirtti.

SÜT, MEYVE, SEBZE

"Anne ve babanın boyu çocuğun boyunu etkiler" diyen Aydın şu uyarılarda bulundu; "Sağlıklı beslenmeyen, yeterince sebze, meyve, süt, peynir tüketmeyen uzayamaz. Parlak ambalajlarda satılan şeker, şekerleme, cips, çerez, meşrubat gibi boş kalori kaynaklarından uzak durulmalı. Boyu kısa olan çocukların çoğu aslında sağlıklıdır, çok azında altta yatan bir hastalık vardır."

Akranlarına göre belirgin kısa olan çocukların mutlaka büyüme yönünden incelenmesi gerektiğini ifade eden Aydın, "Bu çocuklar gözden kaçan kronik bir hastalık ya da büyüme hormonu eksikliği nedeni ile kısa boylu kalmış olabilir" dedi.

bu konun bıldıgım kadaryla sitedki uyelerden papatya ve benle pek alakası   ;D

yeşilboncuk

Ynt: Bu Besinler Boy Uzamasını Engelliyor!
« Yanıtla #1 : 13 Nisan 2008, 16:48:44 »
önemli bi konuya değinmişsin...bu besinlerin zararlı olduğunu biliyodum fakat boy uzamasına engel olduğunu bilmiyordum...her zamanki gibi çok tşk. ;)

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Mayıs 2008, 20:07:02 »
Ne alaka ben bunlarla büyüdüm diyebilirim =P ve yeterince uzunum valla (1.80 iyi kanımca :D )..Ama tabi uzmanlarda ne söylerse doğrudur =P Sağlıklı beslenelim :D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Mayıs 2008, 22:54:39 »
Ne alaka ben bunlarla büyüdüm diyebilirim =P ve yeterince uzunum valla (1.80 iyi kanımca :D )..Ama tabi uzmanlarda ne söylerse doğrudur =P Sağlıklı beslenelim :D
eminim sen bunların yanında başka şeyler de yemişindir papatyacan ve spor yapıyon değil mi... ;) ;D
şahsen ben de yerdim özellikle meşrubatlardan kolayı çok tüketirdim ama boyum da çok kısa değildir...

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Mayıs 2008, 23:21:03 »
eminim sen bunların yanında başka şeyler de yemişindir papatyacan ve spor yapıyon değil mi... ;) ;D
şahsen ben de yerdim özellikle meşrubatlardan kolayı çok tüketirdim ama boyum da çok kısa değildir...

Konuşma be kısacıksın sen :P

Ben de çok tüketiorem ama pek de kısa sayılmam :P  8)

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Mayıs 2008, 23:24:50 »
Konuşma be kısacıksın sen :P

Ben de çok tüketiorem ama pek de kısa sayılmam :P  8)
kışkırtmaya çalışmsana kızım ben 1.81im sen 1.70 küsürsün aaa bücür seni... :hemk :hemk :hemk

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2008, 23:28:12 »
siz kısa görmemişsiniz ya :P ben 8 yaşından beri yüzüyorum boyum 1.60 :P gerçi o kadar tüketmedim zamanında ama işte bücür kaldık :D amma kuzennlerime falan yedirtmem bunları ben(hepsini ben yiyorum :P) kısa kalmasınlar diye :P

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2008, 23:29:36 »
siz kısa görmemişsiniz ya :P ben 8 yaşından beri yüzüyorum boyum 1.60 :P gerçi o kadar tüketmedim zamanında ama işte bücür kaldık :D

E Anday kadarmışsın işte sorun yok :P 1.80'im diyo da bakma, ben gördüm onu en fazla 1.65 falandır :P

edit: bu yorumun üzerine beni öldürebilir :D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 17 Mayıs 2008, 23:31:36 »
amma kuzennlerime falan yedirtmem bunları ben(hepsini ben yiyorum :P) kısa kalmasınlar diye :P
biz de yedik... :P
E Anday kadarmışsın işte sorun yok :P 1.80'im diyo da bakma, ben gördüm onu en fazla 1.65 falandır :P

edit: bu yorumun üzerine beni öldürebilir :D
:hemk yorum yok... kısayım var mı 1.50yim... cansu niye uzattın boyumu hatta kardeşimden de kısayım(5 yaşında daha)...

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Mayıs 2008, 13:13:14 »
spor yapıyon değil mi... ;) ;D

dikkat çekmek istiyorum ben boyum uzun diye voleybola başladım ki en fazla 3 cm uzattı beni :D

edit: Görüldüğü üzre tüketenler uzun tüketmeyenler (ece =P) kısa kalıyor :D

Çevrimdışı R

• **
  • 140
  • Rom: 0
  • before twilight ,you must fly..you can be ash..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2008, 18:10:16 »
pakete giren şeyden uzak durucaksın bence. ama pastorizeyi bilemem.