Kayıt Ol

Shaman King!

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Shaman King!
« : 26 Mayıs 2008, 00:49:03 »

SHAMAN KING

Şaman Kral, Hiroyuki Takei'nin manga ve anime serisidir. Manga, Japonya'da 32 ciltle sonlandı. Anime, 64 bölüm ve 3 özel bölüm içermektedir. Manga, Japonya'da Şueişa'nın Shonen Jump dergisinde yayınlandı ve anime uyarlaması da Seiji Mizuşima tarafından TV Tokyo, Nihon Ad Systems ve Xebec işbirliği ile hazırlandı.

Bir şaman, bu dünyayı ve ruh dümyasını birbirine bağlayan kişidir. Şaman Kral'da şamanlar amaçlarına ulaşmak için ruhlarla ve hayaletlerle takım oluştururlar. Bir şamanın en büyük hayali, dünyanın koruyucusu olacak ve Büyük Ruh (her ruhun sonunda döneceği ruh) ile iletişim kurabilecek olan Şaman Kral unvanını alabilmektir. Çeşitli büyüsel ve dinsel terimler hikaye boyunca geçmektedir fakat konu ilerledikçe açıklanabilir bir yere bağlanmaktadır.

Seri, 285 manga bölümü sürdü ve Funbari no Uta adlı kısa bir "ekstra hikaye" ile sonlandı. Dizinin bir çok hayranı Mankin kısaltmasını kullanmaktadır. Ayrıca Shaman King kart oyunu da Japonya ve Kuzey Amerika'da bulunmaktadır.

Şaman Kral, 2000 yılında geçmektedir. Bir şaman olan Yoh Asakura'nın, 500 yılda bir düzenlenen " Shaman Kral Turnuvası"na katılmasını, ve bu turnuvadan önce ve sonra olan olayları konu alır. Animede arkadaşlık ilişkileri, dostların önemi, iyilik, pozitif düşünce gibi konular oldukça etkileyici bir biçimde anlatılmıştır. Yoh, hikaye boyunca yeni arkadaşlar edinir, şaman dövüşleri yapar ve hayalini gerçekleştirmeye çalışır, "Sakin ve huzurlu bir hayat sürmek.". Bu hayalini de şaman kral olarak gerçekleştirmeye çalışır. Fakat geçmişten bir tehdit, Yoh'un hedefini değiştirecektir, "Zeke Asakura".

-Karakterler-

Yoh Asakura:

Hikayenin ana karakteridir. Uysal, sakin ve kaygısız biridir bu da onun, tehlikeli durumlarda açık fikirli ve rahat olmasını sağlar. "Gelecekte ne olacağını kimse bilemez. Kontrol edemeyeceğin bir şey için endişelenmenin bir anlamı yoktur, öyleyse neden canımızı sıkalım?" Kişiliğinde de kendini gösteren kendisinin bu ünlü sözü, onun hayat felsefesidir. Yoh'un tek amacı rahat bir hayat yaşamaktır ve Şaman Kral olduğu zaman bu gayesini gerçekleştireceğine inanmaktadır. Nişanlısı Anna'ya göre, Yoh'un bu özgür fikirleri ve sakin doğası, "kutunun dışını" da düşünmesini sağlar ve bu da onu mükemmel bir Şaman Kral adayı yapar. Koruyucu hayaleti, Amidamaru isimli güçlü bir samuraydır. Hao (Zeke) Asakura'nın ruhu, ikinci reenkarnasyonunda ikiye bölününce Yoh yaşam bulmuştur. Yoh, Ryo ve Faust ile birlikte Asakura Takımının bir parçasıdır. Yoh, geçmiş yaşamında (Hao Asakura) son derece güçlü bir şamandır. Hao'nun ruhunun bir parçası Yoh olarak reenkarne olurken diğer yarısı da şimdiki Hao'dur. İkili medyum kullanan nadir şamanlardandır, kısa süre içinde bu konuda ustalaşmıştır...

Zeke Asakura:

Yoh'un hem atası hem de ikizi olan Hao, Yoh'a görünüş olarak çok benzer fakat insanlığı yok etmek istemektedir. İlk yaşamında, Asakura klanının en büyük şamanı idi. Fakat, nihai şaman olabilmek için beş element üzerinde ustalaştıktan sonra şaman olmayan herkesin -çünkü doğayla bağlantıları olmayan sıradan insanlar ancak doğayı öldürüyorlardı- öldürülmesi gerektiğine inanmaya başladı. Yeryüzünden insanları kaldırmak istedi fakat klanının kişileri tarafından öldürüldü. Bununla beraber, beş elementte uzmanlaştığı için Hao, ölümü yendi ve beş yüzyıl sonra Silva'nın kabilesinin bir üyesi olarak reenkarne oldu. Bölge Kabilesi'nin Ateş Ruhu'nu çaldı ve Şaman Kral olmaya teşebbüs etti ancak kendi soyundan gelen Asakura Yohken  ve eski ruhu olan Matamune tarafından tekrar öldürüldü. Şimdi, beş yüzyıl sonra, Hao ikinci reenkarnasyonundadır. Bununla beraber, bu sefer reenkarne olduğunda ruhu bir şekilde bölünerek ikizleri oluşturmuştur ve bir parçası Yoh haline gelmiştir, bu yüzden her ikisi de gerçek Asakura Hao'nun reenkarnasyonlarıdır. Hao, kimisi onunla aynı görüşü paylaştığı için kimisi de kişisel kazançları için ona sadık olan bir grup şamanı kontrol etmektedir. Takipçileri onu Hao-sama (Zeke Usta) diye çağırmaktadır. Turnuva'daki Hao, Opacho ve Luchist'ten oluşan üç kişilik grubunun adı Yıldız Takımı'dır.

Anna Kyouyama:

Yoh'un nişanlısı, güçlü bir ruh medyumu.Zeke'i yok etmek için 1080 boncuk almıştır.

Morty:

Yoh'un en yakın arkadaşı. İyi kalpli ve sevecen biridir, kısa boyludur. Dizinin sonlarına doğru o da bir şama olmuştur ve Yoh kısa süreliğine öldüğünde arkadaşlarını ateşlemiştir...

Lenny "Len" Tao:

Güçlü ve asabi bir şaman.Başlangıçta Yoh'un rakibiyken daha sonra dostu olmuştur. Koruyucu ruhunun adı Bason'dur ve Yoh'un en ateşli destekçisi ve dostudur...

Trey Racer:

Kuzeyden gelen bir şaman. Dünyayı maynışınlar için bir gölete çevirmek ise amacı. Yoh'un iyi bir dostudur. Koruyucu ruhu
Cory adlı maynışındır...

Rio:

Saç şekline ve tarza fazla önem veren bir şamandır. Yoh'un dostu ve Dadenders'lerin lideri olmakla beraber, Yoh ve Anna tarafından eğitilmiştir (ne kadar eğitim denirse ;D). Koruyucu ruhu Tokagero'dur. Ruh medyumu bir tahta kılıçtır, ikinci ruhu Nehrin Ruhu olan bir Hydra'dır.

Joco McDonnell:

Kötü şakaları olan güçlü bir şaman. Yoh'un dostu. Koruyucu ruhu Mic adlı bir jaguardır.

Lyserg Diethel:

Zeke'i yok etmeye çalışan bir şaman, annesi ve babası Zeke tarafından katledilmiştir... Başta Yoh'un dostudur, ancak Yoh'un Zeke'in torunu ve ikizi oldğunu öğrenince X-Laws'a katılmıştır ve son bölümlerde yine Yoh la dost olmuştur. Koruyucu ruhu Chloe adlı bir peridir ve X-Laws'ın koruyucu ruhlarını çağırarak onlarla birleşebilmektedir...

VIII. Faust:

Yoh'un önce düşmanı sonra dostu olan bir güçlü bir şaman. Yoh'un tek yenilgisini aldığı şaman olma özelliğini taşır, Yoh'a tuzak kurarak dövüşten önce bütün furyokusunu harcatmıştır... Koruyucu ruhu eski sevgilisi olan Elisa'dır...

Silva:

Meclisin en güçlü hakemlerindendir, Yoh'un akrabası ve yakın bir dostudur. Güçlü bir şamadır, Yoh'a her zaman yardım eli uzatmıştır...

Master Yohmei:

Yoh'un büyükbabası, iyi ve güçlü bir şaman ayrıca şaman eğitmeni. Yoh'u eğitmiştir ve ona her zaman güvenmiştir...

Tao June:

Len'nin ablasıdır. Yoh Len'i yenince Yoh'u kendisi yenmek istemiş ama başarılı olamamıştır. Koruyucu ruhu Lee Pai Long kontrolden çıkıp ona saldırmış ancak Yoh onu koruyarak onun saygısını kazanmayı başarmıştır...

Opacho:

Zeke'in en sadık hizmetkarlarından birisidir. Zeke'in arkadaşı olduğunu sanmıştır ama Zeke'in öyle düşünmediğini anladığında onu terk etmiştir...

Tamarah:

Yoh'tan hoşlanan bir şaman ve Yomei'nin öğrencisi. Biraz sakar ama yine de güçlü sayılabilecek bir şamadır...

Demir Bakire Jeanne / Iron Maiden Jeanne:

X-Law'ların kurucusu ve Zeke'i yok etmeye karalı bir kız. Sinirlerini kontrol etmede ustadır. Babil kapısını açarak Zeke'i, Yoh'u ve arkadaşlarını yok etmeye çalışmıştır; ancak Yoh ve Zeke çok güçlü olduklarından kapının gücünden etkilenmemişler, arkadaşlarını da oradan kurtarmışlardır...

-Ruhlar-

Amidamaru:

Güçlü bir ruh ve eski bir Japon samuray. Yoh'un koruyucu hayaleti. Yohun en iyi dostu denebilir. Yoh'a her konuda abilik etmiş ve tavsiyelerde bulunmuştur...

Bason:

Güçlü bir ruh ve eski bir Çin'li savaşçı. Len'in koruyucu hayaleti ve efendisine saygısı sonsuz.

Ateş Ruhu:

Çok güçlü bir ruh.Kendisi 4 elementin ruhlarından birisidir... Zeke'in favori koruyucusudur. Ruhlar kralınının gücünü zorla ele geçirdiği halde Yoh ve Amidamaru'yu yenememiştir...

Mosuke:

Amidamaru'nun çocukluk arkadaşı ve bir demircidir, bir bıçaktan bile bir samuray kılıcı yapabilir... Morty'nin koruyucu ruhudur...

Corey:

Bir maynışındır ve güçlü bir buz perisidir. Trey'in koruyucu ruhudur. Sevimli ve küçüktür...

Tokageroh:

Eski kötü bir ruh ancak daha sonra iyi olup Rio'nun koruyucu ruhu olmuştur.

Mic:
     Bir jaguar ruhudur, Joco'ya ustasından miras kalmıştır...

Chloe:

Bir peri ve Lyserg'in koruyucu ruhu.

Elisa:

Faust'un eski sevgilisi ve koruyucu hayaleti. Faustla ruh halinde bile aşk yaşamaktadır. Trajik bir ölüm yaşamıştır...

Ponchi ve Konchi:

Tamara'nın koruyucu hayaletleri. Aptal ve beceriksizler.

Lee Pai Long:

Eski bir sinema yıldızı ve bir Doulando ustası. June'un koruyucu ruhu.

Arkadaşlar çok sevdiğim bir animedir. Resimler fazla oldu kusra bakmayın ama ne kadar güzel bir anime olduğunu anlatmama yardımcı olur diye düşündüm... Herkese tavsiye ederim. Can'ın yapacağı yorumlara aldırmayın... ;D >:D :ehi İyi seyirler, tabii seyrederseniz :P... ;) :)

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
Ynt: Shaman King!
« Yanıtla #1 : 26 Mayıs 2008, 15:51:51 »
Can hiç tavsiye etmiyor, senin tavsiye edeceğini de söylemişti.. :P
["Sana Shaman King diye saçma salak bişey izletcek, sonra kalkıp bu Claymore'dan güzel dicek" falan filan falan filan :D ]
E bir gün izleyip bakarız, hele şu Avatar hayranlığım bitsin de... :D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Mayıs 2008, 16:02:47 »
["Sana Shaman King diye saçma salak bişey izletcek, sonra kalkıp bu Claymore'dan güzel dicek" falan filan falan filan :D ]
can hiç izlemedi ki Shaman King'i o bana gıcıklık olsun diye böyle yapıyor... ;D ;)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 26 Mayıs 2008, 20:10:40 »
Harika seneryosuyla beni kendisine bir dönem boyunca bağımlı kılan çizgi dizi.. :D Saygılar efendim. :)

Çevrimdışı Berke

• **
  • 124
  • Rom: 1
  • Rock'n Roll ...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Mayıs 2008, 18:23:54 »
Ya her bölmünü izledim sadece son bölmünü izleyemedim ne oluyo son bölümde :D

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Mayıs 2008, 18:28:29 »
Ya her bölmünü izledim sadece son bölmünü izleyemedim ne oluyo son bölümde :D
Spoiler verdim kusra bakmayın, izleyenlerin bakmasını istiyorum sadece:
Spoiler: Göster
ahh bütün Zeke düşmanları furyokularını Yoh'a yolluyorlar, Yoh kısa bir süreliğine Shaman King oluyor, Amidamaru dev ruh formuna giriyor (Ateş Ruhu kadar büyük oluyor yalnız), elinde de büyük ışık kılıcı var, Yoh Zeke'e ders anlatıyor sonra Amidamaru hızlı bir atakla Zeke ve Ateş Ruhunu ortadan ikiye bölerek yok ediyor, Dobby Köyü kayboluyor, turnuva erteleniyor, ruhlar kralı kurtuluyor ama bir süre sesi çıkmıyor sonra kader yıldızıydı sanırım o tekrar dünyanın etrafında tur atıyor turnuva tekrar başlıyor... Bu kadar işte... ;D Süper bir animedir...

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Ağustos 2008, 14:28:33 »
benimde çok hoşuma gitmiş bi animeydi ;D 5 kere bitirmiştim sanırım :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı laklak luna

• **
  • 142
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 01 Eylül 2009, 06:31:26 »
Çok güzel ve eğlenceliydi, sonuna kadar izlemiştim. Hatta sanırım bir iki defa bitirmiştim. :D Ama Jetix'te bir bölümden sonra seslendirmeler falan değişmişti, gıcık olmuştum... :hemk :dl

I'm Usagi Tsukino, 16 years old,
in the first year of high school.
I'm a bit rash and a crybaby but,
I'm actually an agent of love and justice,
Pretty Sailor Soldier,
Sailor Moon.

Çevrimdışı Perseus.

• *
  • 28
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 16 Nisan 2010, 16:01:03 »
Bende belli bir kısımdan sonrasını seyretmedim. Sanırsam en son 24.bölümü izlemiştim. Gerisini bulamadım nette. Beni bağlamıştı kendine ama o diğer bölümleri bulamayınca sinirlenip bırakmıştım.

Çevrimdışı LegalMc

• 1215
  • Rom: 33
  • Unimpressed was his default state.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Nisan 2010, 10:08:09 »
Alıntı
Sırf onun için JetiX izliyodum ben zaten =)

Aynen ya! :xD Çok severek izlerdim.2kere bitirdim :xD

Edit: Müziği hala kulaklarımda ya :D
Yaşasın!
Ne kadar da ideolojik yaklaşıyoruz birbirimize.

Çevrimdışı DowneyJR

• **
  • 58
  • Rom: 1
  • Protez Kanatlı Melek'm♥
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 07 Mayıs 2010, 19:39:57 »
paylaşım için sağolun
adını duymuştum izlemeye çalışacağım (:

Sen Yeterki Ümid et !
Hayat BeLki Döner Sana,
RüyaLarında meseLa ...
[/font]

Çevrimdışı KYLE

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Mayıs 2010, 22:00:40 »
jetix te izliodum ilk önce sıkıldım sonra hayranı oldum :)
Şunuda unutma ; Rıhtımda kalanı değil , Çekip gideni vurur fırtına !..

Çevrimdışı KYLE

• **
  • 76
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Mayıs 2010, 22:02:13 »

avatar hayranlığı bitmiyor kardeş :) hep sürüyor
Şunuda unutma ; Rıhtımda kalanı değil , Çekip gideni vurur fırtına !..