Kayıt Ol

Bartimaeus Üçlemesi - Jonathan Stroud

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Bartimaeus Üçlemesi - Jonathan Stroud
« : 04 Haziran 2008, 13:23:53 »
Üçleme’nin ilk kitabı Semerkant Tılsımı’nda geleneksel büyü sanatını öğrenen ve henüz 11yaşında bir çırak olan Nathaniel, Golem Gözü’nde iki yaş daha büyük usta bir büyücü olarak karşımıza çıkmıştı. Üçlemenin bu son kitabında bakalım büyücü Nathaniel (nam-ı diğer John Mandrake)'in, cin Bartimaeus'un ve Kitty'nin ortak kaderleri ne olacak? Bu kez birlikte hain büyücüleri alt etmek, korkunç sırları ortaya çıkarmak ve büyücülük tarihinin en korkutucu tehlikeleriyle yüzleşmek zorunda kalacaklar. Üstüne üstlük bir de birbirleriyle mücadele etmek zorundalar.

Ödüle doymayan üçlemenin son kitabı BATLAMYUS'UN KAPISI, Book Sense National Best-Seller, USA Today Bestseller ve NewYork Times Bestselling Series ödüllerine layık görüldü. Bu kez Batlamyus’un kapısı bu maceralı yolculukta sizi de içeri almak için açılıyor.

İngiliz büyücülerin ve cinlerin komik ve gizemli maceralarıyla devam eden Bartimaeus Üçlemesi, Batlamyus’un Kapısı ile muhteşem bir şekilde sonlanıyor

Bartimaeus Üçlmesi'nin aldığı ödüller
Book Sense National Bestseller
USA Today Bestseller
New York Times Bestselling Series
2004 ALA Notable Book
2004 Best Books for Young Adults Top Ten Pick
Bank Street 2004 Best Book of the Year
Booklist Top 10 Fantasy Book for Youth 2004

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Rom: 1
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bartimaeus Üçlemesi // Jonathan Stroud
« Yanıtla #1 : 04 Haziran 2008, 14:34:24 »
üçünüde okudum ama ne bilim beni fazla etkilemedi.genelde tekrar tekrar okurum kitapları ama bunu 2 den fazla okuyamadım.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Haziran 2008, 19:12:38 »
Pek ilginç bir kitap gibi gelmedi bana. Yani etkileyici olduğunu sanmıyorum buradaki yazılana göre. Okurum belki ama bukadar yerin arasında sonlarda malesef..
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Haziran 2008, 21:55:33 »
Hımm darly biraz daha açık bilgi verebilir misin?:D

malkavian

« Yanıtla #4 : 03 Ağustos 2009, 11:11:00 »

Tanıtım yazısı:

Tüm dünyada büyük ilgiyle karşılandı, Çok Satanlar listelerinden inmedi. Pek çok dile çevrildi. Film hakları Amerikan yapımcı Miramaxa satıldı. Üçlemenin ilk filmi Ocak 2005te vizyona giriyor.3 yıl,3 film,3 kitap şeklinde planlanıyor. Geleceğin Oscar adayı olarak gösteriliyor.

Türk okuru Jonathan Stroudı yine Arkadaş Yayınevinin yayımladığı fantastik kurgu türündeki İz Üstünde ve Gömülü Ateş romanlarından tanıyor. Semerkant Tılsımı ise yazarın yayımlanır yayımlanmaz tüm dünyada dikkatleri üzerine çeken son eseri. Kitap haftalarca hem New York Timesın hem de bağımsız kuruluşların Çok Satanlar listelerinde kaldı, hâlâ da listelerde.

Semerkant Tılsımı, büyücüler ve gizemlerle dolu bir Londrada geçiyor. Nathaniel, geleneksel büyü sanatını öğrenen on bir yaşında bir büyücü çırağıdır ve acımasız Simon Lovelace ile karşılaşana dek her şey yolunda gider. Lovelaceın kendisini herkesin önünde aşağılayıp cezalandırmasından sonra, Nathaniel eğitimini hızlandırır ve yıllar sonra öğreneceği büyüleri tek başına öğrenir. İntikam hırsıyla, en zor büyülerden birinde ustalaşarak, beş bin yaşında bir cin olan Bartimaeusu dünyaya çağırır. Ancak Bartimaeusu çağırmak ve onu kontrol etmek aynı şey değildir. Nathaniel, Lovelaceın en değerli hazinesi olan Semerkant Tılsımını çalması için cini yolladığında, olaylar çığırından çıkar ve kendini bir casusluk, cinayet ve isyan kasırgasının içinde bulur.

Üçlemenin bu ilk kitabında, Bartimaeusun birinci ağızdan anlattığı bölümlerle, Nathanielın üçüncü tekil şahıstan anlatıldığı bölümler birbirini izliyor Yeni Harry Potter olarak gösterilen Semerkant Tılsımında da büyücü bir erkek çocuk var ama benzerlik buraya kadar. Harry Potter dizisinde Bartimaeus gibi esprili bir tek karakter olmadığı gibi, Semerkant Tılsımında da Voldemort gibi kötü bir karakter yok. Kitabın en ilginç kısmı da zaten, Bartimaeusun kesinlikle sıradışı bir zekâ ürünü olan, neredeyse okurla konuşmak için kullandığı bol sayıdaki dipnotlarda en çok kendini gösteren esprileri, iğneleyiciliği, utanmazca saygısızlığı ve komikliği.

Semerkant Tılsımı beklenmedik olayları, olağandışı maceralarıyla okuru uykusuz bırakacak, bir solukta okunacak bir eser. Bozulması neredeyse olanaksız bir büyüyle birbirine bağlanan ve birlikte birçok macera yaşamak kaderini paylaşan iki unutulmaz kişilikle, Bartimaeus ve Nathaniella tanıştırıyor bizleri.

Kendi düşüncelerim:

Kaotik bir paralel evrende geçen. Hayatımızdan karelerin değiştirilmiş versiyonu bir dünyada oldukça ukala kendini beğenmiş bir o kadar da güçlü bir cin ile onun efendisi konumundaki ufak bir veleti konu alan 3 kitaplık bir seri. Bazen kim kimin efendisi karışıyor. Dilimize çevrilmesini sabırsızlıkla beklemiş ve çevrildikleri ilk gün her 3 kitabı da bitirmiştim.
     Favori Kitaplarım arasında zirvede olan kitaptır aynı zamanda. Yazı üslubumu kendisinden örnek aldığım bir usta yazar ve oldukça başarılı mükemmele yakın bir eser.

Serinin devam kitabı:

-Batlamyus'un Kapısı

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #5 : 03 Ağustos 2009, 11:18:50 »
"Daha önce tanıtımı yapılmamış mı?" diyerek merakla arattım, olmadığını görünce şaşırdım teşekkürler o yüzden. Çok güzel bir seri bu. Kitapçıya gittiğimde "ne okuyayım" derim Erhan abiye oda "al bunu dene güzeldi" der rasgele umulmadık bir kitap verir. Semerkant Tılsımı'da onlardan biriydi. "Erhan abi çocukça bir şeye benziyor bu ama...?" , "Oku sen oku sevecen (tuaf aksanı var)" Neyse demem o ki bir çırpıya yalanıp yutuluyor kendileri. Yazar semboller konusunda uzman biri bu arada, kitabı okurken bunun bilincinde değildim ve öğrendiğimde de şaşırmadım. Tek üzüntüm 2005te vizyona falan girmemiş olması  ;D Filmi yapılırsa büyüsü bozulmayacak bir kitap.

Not: Yazarın müslümanlıktaki cinler konusunda hiç bir bilgisi olmadığı fikrini kafanızda sabitleyerek okuyun.

malkavian

« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2009, 11:38:38 »
Evet malesef filmi çekilmedi ama haklarının satılmış olması filme uyarlanacağının habercisi. İkincisi ise cinleri bizim veya diğer dinlerinkine göre değil kendi özel yarattığı bir üsluba göre anlatmış. Büyü yapıları oldukça hoş ve kaotik.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 04 Ekim 2009, 18:18:24 »
Pek ilginç bir kitap gibi gelmedi bana. Yani etkileyici olduğunu sanmıyorum buradaki yazılana göre. Okurum belki ama bukadar yerin arasında sonlarda malesef..

Okuduğum en özgün kitaplardandı ve kitapları bitirdikten sonra kendi düşünceme göre kıyaslamam gerekirse RA Salvatore ve Margeret Weis ,Tracy Hickman' dan daha başarılı olduğunu da eklemeliyim.

Çevrimdışı JeepeRs

• *
  • 37
    • Profili Görüntüle
    • Ben, Düşünürken!
« Yanıtla #8 : 05 Ekim 2009, 23:32:44 »
Belki fantastik kurgunun çok bilinen eserlerinden değiller, ama büyüye büyücüye olan farklı bakış için bile olsa okunması gereken bir seri.
Genelde küçük yaştaki bireylerin büyük işler başarması saçma da gelse, şöyle olsa daha güzel olurdu böyle olsa okurken daha fazla zevk alırdık diye eşelememek gerek bence.
Üstteki eleştirime kulak asmayın yinede siz alın okuyun. Farklı bakış açısı için dahi vakit ayırmaya değer.
Dovie'andi se tovya sagain.

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 18 Ekim 2009, 17:44:21 »
Paylaştığın için sağol.

Çevrimdışı diana

• 513
  • Rom: 16
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Kasım 2009, 14:34:43 »
Kitabın konusu çok güzel kesinlikle okuyacağım :)

Çevrimdışı diana

• 513
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 12 Kasım 2009, 18:19:41 »
İlk kitap şu an elimde okuyorum.Aslında ilk sayfalarda biraz takıldım.Ama okundukça kendini açan bir kitap.Yazar akıcı bir üslup kullanarak okuyucaları kitaba bağlamakta oldukça başarılı.Tabi bunda konunun güzel olmasınında katkısı var.Ama fazla fazla verdiği dipnotlar biraz kafa karıştırıcı.Bu yüzden dipnotları genellikle okumuyorum.Ancak bu seriye devam etmekte karalıyım.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #12 : 12 Kasım 2009, 18:24:50 »
Dip notlar hayati bir önem taşmıyor zaten. Yazar biraz şov yapmış o kısımlarda (yada çevirmen günahını almış olmayayım) ne kadar bilgili olduğunu göstermek için. Bazı zamanlarda da "wow bunu bilmiyordum" dedirtmiyor değiller. Bartimaeusu'u ilk kitapta gerçek potansiyeli ile göremiyor okuyucu, 3. kitabın sonlarına doğru iyice azıtıyor. İlkini sadece ortalama seviyede beğensen bile mutlaka 2. ve 3. ye devam etmeni isterim.

Çevrimdışı diana

• 513
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 12 Kasım 2009, 19:36:51 »
Zaten seriye devam edeceğim.Şuan kitabın sonlarındayım denebilir.Bana sanki konu durmadan genişliyormuş gibi geldi.Sanki yazar gittikçe konuyu açıp daha akıcı bir hale getiriyor.

Çevrimdışı diana

• 513
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 10 Aralık 2009, 22:06:13 »
Seriyi okudum.İlgiyle okuduğum ve bir kitabı bitince diğerine saldırdığım bir seri.(tabi üçüncüsü bitince saldıracak bir şey kalmadı)İlk kitap ne kadar iyi olmasada 2. ve 3. kitaplar müthiş.

Yazar olay karmaşası yaratmadan,olayı örgüsünü harika bir şekilde işlemiş.Farklı anlatımlar yakalayarak bunu muhteşem bir hayal gücüyle süslemiş.Hikayede dram ve komediyi bir arada vermiş.Yazarın bol bol verdiği dipnotlar kafa karıştırsa bile önemli bilgiler içerebiliyor.(benim gibi yapıp okumamazlık etmeyin,önemini sonra anladım)

Gizemli ve komik bir cin olan Bartimaeus,geçmişte sahip olduğu bir çok şeyi kaybetmiş güçlü bir büyücü olan nathaniel,intikam peşinde ve hırslı bir kız olan Kitty vede hepsinin yollarını kesiştiren gizemli olaylar.Kitabı okumaya başlar başlamaz içinde kaybolacak ve bitirmeden bırakmayacaksınız.