Kayıt Ol

Tarihçi

Çevrimdışı Anita

• **
  • 156
  • Rom: 1
  • Milamber
    • Profili Görüntüle
Tarihçi
« : 05 Haziran 2008, 15:39:35 »
Heyecanı ve merakın, iyinin ve kötünün, gerçeğinin ve fantezinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen “Tarihçi”, Elizabeth Kostova’nın ilk romanı.

“Benim sevgili ve talihsiz ardılım,” diye başlayan mektupların ilkinden itibaren romanın kahramanını tasavvur bile edemeyeceği bir dünyaya; babasının geçmişinde gömülü olan sırların ördüğü ve annesinin gizemli kaderinin, tarihin derinliklerinde gizli, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına götürecektir.
Mektuplar tüm insanlığın görüp görebileceği en karanlık kuvvetlerden birine ve bu karanlık kuvvetin kaynağını bulup yok etme çabalarına ışık tutmaktadır.
Modern dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasındaki bağ ne olabilir ki?
Drakula mitinin gerçekten varolma ve günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı?

Bu soruların cevapları çağların ve sınırların ötesinde tozlu kütüphanelerden İstanbul’a Budapeşte’ye Doğu Avrupa’nın derinliklerine kadar uzanan araştırmalarla ortaya çıkacaktır. Bir şehirden ötekine, manastırlardan arşivlere, şifreli konuşmaların ve mektupların ışığında Kazıklı Voyvoda’nın karanlık hükümdarlığında yaşanan gerçekler aydınlanmaya başlar. Korkunç gerçek ise onun kötülüklerine, şeytanca işkencelerine günümüze kadar devam ettirmiş olması ihtimalidir…

GERÇEĞE HAZIRLIKLI OLUN: DRAKULA'NIN KÖTÜLÜKLERİ HÂLÂ SÜRÜYOR OLABİLİR...

Genç bir kadın, babasının kütüphanesini karıştırırken yaprakları sararmış mektuplar ile eski bir kitap bulur. Kitabın gizemi ve mektupların içerdiği bilgi genç kadını tarihin derinliklerinde, tasavvur bile edemeyeceği bir yolculuğa çıkarır: Babasının geçmişinde gömülü olan sırlara, annesinin gizemli kaderine ve onların tarihin karanlık sayfalarında gizli kalmış, akla hayale sığmayan bir kötülükle olan bağlantısına... Kazıklı Voyvoda... Drakula...

Modern dünya ile Kazıklı Voyvoda efsanesi arasında bir bağ olabilir mi? Drakula mitinin gerçekten var olma ve nesilden nesle geçerek günümüze kadar ulaşma ihtimali var mı? Bu soruların yanıtları, Tarihçi'nin kahramanlarının manastırlardan tozlu arşivlere, İstanbul'dan Doğu Avrupa'ya kadar uzanan araştırmaları sonucu ortaya çıkacak.

Bir kadınsa sonuca tüm tarihçilerden daha fazla yaklaşacak ve Kazıklı Voyvoda - Drakula'nın tarihi güçlerini saklayıp korumak adına her şeyi göze alan düşmanların nefesini ensesinde hissederek; gizli metinleri, ortaçağdan kalan kumaşlara işlenmiş şifreleri, anlamsız gibi görünen işaretleri çözüp hem kendi geçmişinin sır perdesini aralayacak hem de şeytanın ta kendisiyle yüzleşecektir.

Heyecanın ve merakın, iyinin ve kötünün, gerçeğin ve fantazinin, dünün ve bugünün ikilemlerini ustalıkla harmanlayıp okuru tarihin içinde uzun soluklu bir yolculuğa çıkararak unutamayacağı bir deneyime sürükleyen Tarihçi'yle Elizabeth Kostova, Don Kişot'la başlayan 'roman' geleneğini sürdürüyor.

Yazarı: Elizabeth Kostova
Çevirmeni: İdem Erman

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tarihçi
« Yanıtla #1 : 05 Haziran 2008, 15:55:15 »
Arkadaşım hediye etmişti ama hiç okuyasım gelmemişti :D .Güzel bir kitaba benziyor denemeliyim

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Haziran 2008, 16:38:50 »
Açıkçası okudum ama canınım sıkıla sıkıla okudum, anlatımı çok sıkıcı bu kadının... Aslında konu güzel ama işte...
#rekt

Çevrimdışı zuzu

• **
  • 110
  • Rom: 1
  • in the twilight..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ağustos 2008, 17:45:52 »
Bence çok güzeldi ama sonu saçma bitti. Kitap oldukça uzun olduğu için bazı yerlerinde sıkmış olabilir ama yine de sürükleyici ve güzeldi bence. Filmi çekilse hoş olurdu  :)
stranger things could never change my mind, i've got to take it on the other side..

Çevrimdışı brisingr

• 655
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Şubat 2010, 14:21:32 »
Bir aralar okuyacaktım arkadaşım okumaya başladı ama sıkılıp yarıda bıraktı arkadaşımın fikirlerine de güvendiğim için okumadım ama ileride bir zamanda okuyabilirim.

• **
  • 114
  • Rom: 0
  • Gölgede yürümeyi sevenler için...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Mart 2010, 19:48:30 »
Vampirler hakkında okuduğun en ilginç kitaptı. Kitap bittikten sonra köşelerdeki gölgelerin benden habersiz başka varlıkların habercisi olduğunu düşünmedin desem yalan olur. Günlük misali yazımı ve bulmaca usulu verilmiş bilgiler gizli saklı kütüphanenin bilgilerinden oluşmuştur. fatih Sultan Mehmet'ten kazıklı volvadaya (yanlış da yazmıl olabilirim) kadar herkes var.

Olurda bir gün siz de kütüphanenizde küçük nereye ait olduğunu bilmediğiniz, nereden geldiğini anlayamadığınız bir kitap bulursanız DİKKAT!!!  siz de ... kütüphaneci olabilirsiniz. Kaçın...
Her yeni kopuş düşüş gibi gözükse de, toprağa düşen yeni bir umuttur aslında . Yeter ki siz, onu sulayıp filizlenmesine izin verin...

Çevrimdışı Wyern

• **
  • 121
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
    • Son Gulyabani'nin Yeri
« Yanıtla #6 : 03 Ağustos 2015, 03:59:42 »
Piyasada bulunabilir mi bilmiyorum zira 2005'te yayınlandı, denk gelirseniz şayet klasik vampir anlatılarına meraklı olanların, Drakula hayranı olanların okuyabileceği bir roman. Başları biraz durağan ama sonradan epey hareket kazanıyor. Tarihsel göndermeleri ve bunun kurguya uyarlanması açısından pek gözüme batan bir yeri olmadı. Göndermelerini ve referansları hikayeden daha çok sevmiştim okurken gerçi.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 06 Ağustos 2015, 18:28:31 »
Ben de 2006-2007 yıllarında okumuştum sanırım. Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine, pek de bir şey beklemeden başlamıştım ama kısa süre içinde beni sarıp sarmalamıştı konusuyla.

Kitabın güzel yanı bir günümüze gidip esas kızımızın başından geçenleri, bir geçmişe gidip annesiyle babasının yaşadıklarını görmemiz. Günlük tadında yazılmış olması kitaba çok hoş bir gerçeklik havası katmış. Arada gerçek mekanlardan (Prag, İstanbul, Transilvanya) vs bahsetmesi ve Kazıklı Voyvoda ile Dracula'yı aynı kişi olarak tanıtması bu duyguyu çok çok arttırmış. Kimi zaman geliyor, "Gerçek mi bu öykü ya?" diye merak ediyorsunuz. Bunu başarabilen kitap azdır.

Bazen mekan betimlerini fazla uzattığını anımsıyorum ama onun haricinde (ve sonunun biraz aceleye getirilmesi dışında) çok büyük keyif almıştım okurken. Bulursanız bir şans verin derim.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.