Kayıt Ol

Bilimkurgu Fantastik Senaryo yazarlığı?

Çevrimdışı lordoftheread

• *
  • 27
  • Rom: 0
  • Yokluk, mutlak düzendir.
    • Profili Görüntüle
Bilimkurgu Fantastik Senaryo yazarlığı?
« : 09 Temmuz 2016, 20:35:06 »
merhaba arkadaşlar, ben ne zamandır senaryo yazmak istiyorum, ama nereden başlayacağımı bilemiyorum ve sizden bu konuda bilgi ve değerli yardımlarınızı rica ediyorum. şimdiden teşekkürler...
Yokluk, mutlak düzendir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bilimkurgu Fantastik Senaryo yazarlığı?
« Yanıtla #1 : 09 Temmuz 2016, 23:49:13 »
Konunun uzmanı sayılmam. Bir aralar merak edip biraz araştırmıştım. Yazacaklarım da buna bağlı seviyede olacak:

Bildiğim kadarıyla, doğrudan, Bilimkurgu ve Fantastik türleri için yazılan senaryo kaynakları yok.

Genel anlamda senaryo yazımı üzerine, bu adreste önerilen kitaplar, temel düzeyde size yardımcı olacaklardır. Verdiğim linkte olmayan Senaryo Okumak (Film Senaryosu Nasıl Analiz Edilir, Nasıl Değerlendirilir), İleri Senaryo Yazma Teknikleri, Senaryoda Unutulmaz Karakterler Yaratmak ve Senaryoda Alt-Metin Yazmak, Senaryoda Diyalog, Radyo Tv Sinema için Diyalog Yazmak kitapları da ek olarak incelenebilir.

Elbette, belli türler üzerine senaryo yazmak için bu kaynaklar yeterli gelmeyecektir. Sinema-televizyon için kamera açısı, kurgu çeşitleri gibi çeşitli konuları bilmek de gerek.

Kolektif Kitap'ın Sinemaya Giriş: Fantastik ve Sinemaya Giriş: Bilimkurgu kitapları; türlere giriş anlamında, senaryosal olmasa da türlere ait belli bilgi ve bakış açıları kazandırtabilirler. Türlerin kendi iç gereksinimlerini çözümlemek için, ilgili filmleri izledikten sonra, çözümlemelerini içeren eleştiri-inceleme yazıları da yardımcı olacaktır.

Film ve dizilerin video incelemelerinden, yapımlardaki doğru veya hatalı noktaların neler olabileceği hakkında fikirler edinilebilinir.

Kitap önerisinden öteye gidemediğim için kusuruma bakmayın.

Çevrimdışı Rang Baru

• **
  • 168
  • "Ningun mar en calma hizo experto a un marinero"
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Ağustos 2016, 00:14:56 »
film-dizi senaryosu yazmak istiyorsan önce internetten bir tane örnek bul ve oku. Tamamını. Bir iki sayfa okuyup geçme. Sonra yazmaya başla ve yazdıkça yeni örnekler okumaya devam et ki, beynin kopukluk yaşamasın.
Bir de neden böyle bir kanıya vardın? Yani durup dururken ben senaryo yazmalıyım demedin sanırım. Neden istiyorsun, ufak da olsa konuyla ilgili tecrüben çalışman var mı?
Ufaktan başla derim zamanla büyü. Önce üç bölümlük 15 dakikalık dizi senaryosu yaz. Ya da kısa film. Sonra yavaş yavaş geliştir.
Kolay gelsin!

Çevrimdışı Amrasamandil

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Ağustos 2016, 00:07:13 »
lordoftheread yürü be hocam arkandayız. Böyle adamlara ihtiyaç var. Hazır olunca uygun görürsen at bize, tabii öncelikle bu işin ustaları sonra bizler okuyup değerlendirir fikir alışverişinde bulunuruz. Kolay gelsin bileğine kuvvet