Kayıt Ol

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

Çevrimdışı Ireth~

• 482
  • Rom: 4
  • Cönk-ü Alem
    • Profili Görüntüle
Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
« : 04 Temmuz 2008, 17:45:41 »

Özgün ad :The Lord of the Rings: The Return of the King (İng.)
Yönetmen:Peter Jackson
Yapımcı :
Peter Jackson
Barrie M. Osborne
Fran Walsh
Senaryo yazarı    
J. R. R. Tolkien'in aynı adlı romanından:
Philippa Boyens
Peter Jackson
Frances Walsh
Oyuncular    
Elijah Wood
Ian McKellen
Viggo Mortensen
Liv Tyler
Sean Astin
Görüntü yönetmeni :Andrew Lesnie
Kurgu : Jamie Selkirk
Film müzikleri    : Howard Shore
Yapım yılı, ülkesi :2003,Yeni Zelanda, ABD ve Almanya
Dağıtım şirketi :ABD: New Line CinemaABD dışı: Warner Bros.
Süre:Özgün sürüm, 201 dakika;özel genişletilmiş sürüm,251 dakika
Dil :İngilizce, Eski İngilizce, Sindarin
Bütçe :94 milyon ABD doları
Önceki film:Yüzüklerin Efendisi: İki Kule

Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü, Peter Jackson'un yönettiği Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin üçüncü filmidir ve 2003 yılında gösterime girmiştir. J. R. R. Tolkien'in aynı adlı fantezi roman üçlemesinin üçüncü kitabından uyarlanmış olan film, üçlemenin sırasıyla ilk iki filmi olan Yüzük Kardeşliği ve İki Kule filmleri ile eş zamanlı olarak, Yeni Zelanda'da çekilmiştir. Birleşik bütçeleri yaklaşık 270 milyon $ olan filmlerin çekimleri 15 ay, çekim sonrası aşamaları da yaklaşık bir yıl sürmüştür. 11 dalda Oscar ödülü kazanmıştır. En İyi Film Oscar'ını kazanan ilk ve tek fantastik filmdir.Ayrıca Dünya Çapında Toplam 900 milyon kisinin izlenme oranı ile karsilasmistir.

Senarist ve Yönetmen Peter Jackson'ın "Görkemli savaş sahnelerinin yanısıra 'Kralın Dönüşü'nde duygusal öyküler de ağırlıkta ve bence bu filmin gücünün önemli bir bölümü işte bu öykülerde saklı" sözleri ile övgüye layık gördüğü "Yüzüklerin Efendisi" üçlemesinin son halkası "Kralın Dönüşü"'nün konusu ise şu şekilde ; Sauron'ın güçleri insan ırkını yoketmek için Gondor'un başkenti Minas Tirith'i kuşatmış durumdalar.Ve bu kuşatma da sadece kendi ordularından yani ork ve trollerden değil güneyin insanları olan Haradimlerden,Rhun ülkesinin askerlerinden ve Umbar Korsanlarından da faydalanacaktır.Savaş Gondor için büyük bir yıkım olacağa benzemektedir.Çünkü Sauron en büyük komutanı Cadı-Kral'ın komutasında sadece 200000'i aşkın orku görevlendirmiştir.Gondor 200000 küsür orku yoketse bile yine bir bukadar ork Mordor'da ve Minas Morgul'de Gondor'u yoketmek için beklemektedir.Bu arada At diyarı Rohan'ın kralı Teoden'in Gondor'a yardım edip etmeyeceği belirsiz durumdadır.(Gondor Rohan'a Miğferdibi Muharebesi'nde yardım etmemişti.Kral Teoden bu nedenle bir burukluk içindedir Gondor'a karşı)Bir zamanların muhteşem krallığı hiç bu kadar kendi kralına muhtaç hale gelmemiştir. Orta Dünya'nın kaderi büyük ölçüde Aragorn'a (Viggo Mortensen) bağlı görünüyor. Acaba o krallığı kurtarmak için mirasını devralacak mı? Kötülüğün kalbine doğru yol alan Frodo tamamen yüzüğün etkisine girecek mi? İnsanlığın sonunu getirebilecek yüzük nasıl yokedilecek? [[İnsan|İnsanların, Hobbit'lerin, Elflerin yeraldığı efsane 'yolculuk' nasıl sona erecek? Kısaca Orta Dünya'nın varoluş mücadelesiyle iyi ile kötünün müthiş çarpışması serinin bu son filmi ile gün ışığına çıkıyor.Kazandığı oscar ödülleri ise şunlardır:

* 2003 en iyi film
    * En iyi yönetmen
    * En iyi sanat yönetmeni
    * En iyi kostüm tasarımı
    * En iyi görsel efekt
    * En iyi makyaj
    * En iyi ses
    * En iyi orjinal müzik
    * En iyi kurgu
    * En iyi şarkı
    * En iyi uyarlama senaryo

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Ynt: Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü
« Yanıtla #1 : 09 Eylül 2009, 03:40:42 »
Filmi geçenlerde tekrar izledim. Uzun sürdir izlememiştim iyi de oldu.
Ama filmde ilk defa eksik bir şey bulduğumu farkettim.

İlk önce Eowyn karakteri filmden incelendiğinde; tutkulu, asil, savaşçı ruhlu bir kadın olarak görüyoruz. Ardından Aragorn'a olan ilgisi dikkatimizi çekiyor. Sonra Aragorn'un kendisini reddedişi. Bir iki sekans sonrası Eowyn karakterini kralın taç giyme seramonisinde gördüğümüzde Faramir ile kur içerikli bir bakışta buluyoruz.

Ben henüz kitapları okumadım, (bu benim ayrı bi ayıbım tabi :P) ama kitabı okumayanlar için bu içeriksiz sahne bence Eowyn'e hiç mi hiç yakışmamış. Buraya kadar kusursuz bir kişilik sergileyen karakter çok kısa bir sürede Aragorn'dan vazgeçip Faramir'e kayıyor.

LOTR hayranı bir arkadaşıma sorduğumda ise kitapta bu durumun oldukça ayrıntılı verildiğini, Faramir ile Eowyn'in arasında oluşan bağın oldukça uzun bir süreç içerisinde olduğunu ve Eowyn'in ilk etapta bu duygusal bağı kabul etmediğini açıkladı bana.

Evet, DVD'nin ekstra sahnelerinden birisinde Faramir ile Eowyn'in bir sahnesi var ama bu bile yeterli değil bence.
En azından filmde Aragorn'un, Eowyn'i Faramir'e emanet etmesini gösterebilirlerdi. Ya da Faramir ile Eowyn arasına bir diyalog koyabilirlerdi. O kısım es geçilmiş ama bence geçilmemeliydi.

Ben Faramir hayranı birisiyim. Tabi David Wenham'ın onu beyaz perdeye taşımasının da burada etkisi büyük. :P Belki de o nedenle bu ikili arasındaki ilişki eksikliği dikkatimi çekti ama Peter Jackson gibi mükemmel bir yönetmene yine de yakıştıramadım. :D

Eowyn harcanmış gibi geldi bana filmin sonunda. :P

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Eylül 2009, 14:29:05 »
Faramir kadar harcanmamış :D

Kitapta mükemmel bir biçimde anlatılıyor orası evet evleniyorlar falan. Filmde de ekstra sahnelerde tanışmaları gösteriliyor. Ama orda da eksiklik olduğu doğru 2 diyalog ardından elele tutuşuyorlar. Ama yanlış hatırlamıyorsam ekstra sahnelerde Şifa Evlerinde yatarken de gözgöze geliyorlardı. Ama doğru, bir eksiklik var :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 09 Eylül 2009, 15:02:48 »
Şifa Evleri'nden başlıyor onlar fingirdeşmeye, ben de kesilen sahneleri yeni izlemiş birisi olarak teyit edeyim dedim. :P

Olsun yahu, birkaç karakter harcanmış, onlarca karakter en iyi şekilde yansıtılmış. Ben pek aranmadım açıkçası. :)

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Eylül 2009, 15:26:12 »
Faramirin tüm karakteri değişmiş yahu :D Kitapta yüzüğü yol kenarında bulsam almam diyopr filmde yaptıklarına bak.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
« Yanıtla #5 : 09 Eylül 2009, 22:37:57 »
Devid Wenham Faramir'i harika oynamış. Gerçekten babası ile olan diyaloğu sırasındaki empati duygusunus eyirciye çok iyi yansıtıyor ama bence senarstlerin hatası var burada evet.

Ben Faramir'i sadece filmdeki şekliyle bile sevdim, bir de kitabı okusam herhalde Jackson^'a baya sinirlenirdim.

Ayrıca o iki diyalog ardından el ele tutuşmaları tanışmaları mı? Aman Allahm.. :D :D

Not to mention the pincers...