Kayıt Ol

P.T.R. ~ 3. Adım

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
P.T.R. ~ 3. Adım
« : 04 Temmuz 2008, 21:11:29 »
A'dan Z'ye Pakesti'yi Tanıma Rehberi

1.Adım ≈ Şehirler ve tarihçesi

Yıldızlar, yeryüzünde insanların yaşadığı tek sihirli ülkeyi, Pakesti’yi kurmaya, Lola şehrini kurmakla başlamışlardır. Ne var ki bu şehir kurulduğundan bu yana pek gelişememiştir. Deniden uzak ve dağlık olmasının da bunda rolü vardır. Lola, küçük olmasına rağmen önemli tarihi olaylara ev sahipliği yapmıştır. Kral Roto zamanındaki sentor ayaklanmaları burada başlamış, Pakesti tarihinin en gaddar kralı Ahoti burada doğmuş, Kraliçe Benemis burada yaşamına son vermiştir.

İkinci şehir ise Ahoti’dir. İkinci Kral, Kral Ahoti tarafından dönemin başkenti olarak kurulmuştur. İlginç mimarisiyle dikkat çekmektedir. Üstelik bu mimari günümüze kadar bozulmadan kalmıştır. Ülke’nin, renkli balıkları barındıran ünlü nehri buranın dağlarından doğmaktadır.

Haser, Ülkenin bugünkü başkentidir. Ülke’nin 1000. kuruluş yılı anısına dönemin kral ya da kraliçesi tarafından kurulmuştur (Bu hükümdarın kim olduğu günümüzde bilinmemektedir.). Şehrin (ki şehir ülkenin merkezinde olduğundan da ülkenin) tam ortasında bir ağaç vardır. Bir efsaneye göre, bu ağaç Pakesti kurulurken, henüz kimsenin yaşamadığı bu topraklara Kutup Yıldızı’nın kendisi tarafından dikilmiştir. Ancak ağaç dile gelip konuşamadığından, bu bir efsaneden öteye gidememiştir.

Başkentin ünlü sarayı, şehri kuran kral/kraliçe tarafından aynı dönemde yaptırılmıştır. Zamanla parça parça büyümüştür ki, kimse ne denli büyük olduğunu bilmemektedir. Ülkenin sihirli şarkılarından biri, sarayda kaybolup asla bulunamayan bir prensesten bahseder. Ancak bu da, bir efsaneden ibarettir.

Opini, ülkenin tek liman kentidir. Buradan diğer kıtalara çoğunluğu ticaret gemisi olmak üzere birçok gemi kalkmaktadır. Ender de olsa, keşif gemilerine de rastlanır. Pakesti dışa pek açılamamıştır; daima hoşgörülü davrandığı halkından engin denizlerde kaybolup gitmek isteyenler çok nadir çıkmaktadır. Opini’de ticaret çok canlıdır, toprağı ve yer şekilleri de tarım için uygundur.

Benemis, Kraliçe Benemis tarafından Kurulmuş ve onun adını almıştır. Başkentlik yapmayan bir şehirdir; hızla artan nüfusa yerleşim alanı sağlamak amacıyla ülke kurulduktan binlerce yıl sonra inşa edilmiştir. Şehir merkezinde Kraliçe Benemis’in heykeli, yanı başında da mütevazı evi bulunmaktadır. Pakesti’nin gelmiş geçmiş tüm hükümdarları arasında Benemis, tek Evrenlerin Geçiti olma ayrıcalığına sahiptir. Bununla beraber, diğer hükümdarların aksine saraydan uzakta yaşamayı tercih etmiş ve hiç evlenmemiştir. Çok genç yaşta Lola’ya düzenlediği gezi sırasında da intihar ederek yaşamına son vermiştir.

<<

Evet belki biraz kısa, ama hiç yoktan iyidir. Evrenler'in Geçitinde adında (hiç bilmiyrdunuz :P) karman çorman olan hikayemi biraz toparlamak, ama bunu hikayeyi toptan dağıtarak yapmamak için bu rehberi yazıyorum :P (bkz. bunu başına Betül'e ithafen "Yeni başlayanlar için"i ekliycez yakında :P) Bunlar Pakesti'nin enini boyunu anlatmak üzere, 1.Adımdan girer kaçıncı adımdan çıkar Allah kerim ;D

uzun lafın kısasııı bu başlık altında Pakesti'yi A'dan Z'ye tanıyabilir, sorularınızı da sorabilirsünüz :P

edit: harita eklendi :P
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
Ynt: A'dan Z'ye Pakesti'yi Tanıma Rehberi ~ 1.Adım
« Yanıtla #1 : 04 Temmuz 2008, 21:17:24 »
Köfte güzel oluyo bunlar yaa :P durmak yok devam :P
#rekt

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Temmuz 2008, 21:22:09 »
evet tam gaz ilerii :D ;D
Ne varsa, onlar aldı.

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 04 Temmuz 2008, 21:27:12 »
Köfte mi dedi? :P Tabi "Yeni başlayanlar için" Köfte :P Yalnız ben böyle şeyleri o kadar kolay anlayamam sen bi özet geçsen ya Gözde :P Ne bileyim kitap gibi anlatmışsın böyle,öyle işte :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Temmuz 2008, 21:53:00 »
ayy betül köfte dediği benim ;D anam sen harbi anlamıyorsun :P msnde beni bi gör anlatayım cücüüne kadar ;D
Ne varsa, onlar aldı.

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Temmuz 2008, 21:59:56 »
YokGaLeçya olayını karıştırmışımsanaköftedediğinidebiliyorumamabuyazıyıçözemedim :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 04 Temmuz 2008, 22:07:59 »
Ya, bu başlık benim gibi, senin gizemli anlatımını anlamakta zorlananlar için gerçekten iyi olmuş. Coğrafya hakkında da geniş bilgilerimiz oldu. Umarım devam eder bu başlık... =)

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 05 Temmuz 2008, 11:48:04 »
Tabiiki gelicek. Geneli tarih ağırlıklı olucak, ama geniş kapsamlı. Sezon sonunda bitmeyebilir bile. Üçüncü sezona geçersem, (ki nayın planlarımız ve bu uygulama nedeniyle yazmak zorundayım gibim bişe :P) orada bunlardan bol bol yaralanıcaz =)
Ne varsa, onlar aldı.

Çevrimdışı SeD

• 877
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Temmuz 2008, 14:56:22 »
Vuaav baya cızel olmuş ... Şifalı bitkileri filam varr mı yah onları da yaz :P ;D

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Temmuz 2008, 16:43:19 »
hea olduu :P baika derdin :P ;D xD
Ne varsa, onlar aldı.

Çevrimdışı Baal Adramelech

• 1837
  • Rom: 59
  • The Hermit
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 05 Temmuz 2008, 17:06:13 »
Aslında mantıklı, meslekler arasına şifacılığda yazsana :)
#rekt

Çevrimdışı SeD

• 877
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 05 Temmuz 2008, 19:12:41 »
Aslında mantıklı, meslekler arasına şifacılığda yazsana :)
Heh gördün mü? Boşuna demiyos heralde :P :hıhh

hea olduu :P başka derdin :P ;D xD
"ş" yerine "i" yazmışın düzeltivedim :D :P

Ya valla çok daa.. işte.. Du sayıyım :D Mesela sporla alakaları yok mu bunların yaf? ;D Bi futbol felam.. Mesela "Top Ira ya doğru gidiyor ve Ira uçuyor evet sayın Pakesti seyircileri Ira havada 6 ters takla ve 3 yan takladan sonra topa bi rohaşata koyuyor ve top yolda giderkene ağlara vurmadan önce BOM diye patlıyor... ihihi meğer salak kılıcını çıkarmayı unutmuş.. :P Ve sayın seyirciler Pakesti 1, Opini 0... Maç kıran kırana devam ediyor" felam :P ;D

Ya da tiyatroları felam olsun ;D 232. Geleneksel tiyatro günleri flam :P xD ;D
Ya da Pakesti nin rock grubu filam yok mu ? ;D

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Temmuz 2008, 11:31:44 »
azma lan azma  :zuha hayalgücümün sınırlarını zorluyorsun  :zuha

yiğite söylesene bunları tam adamı  :zuha :zuha :zuha
Ne varsa, onlar aldı.

Çevrimdışı SeD

• 877
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Temmuz 2008, 11:42:57 »
Niye oğlum ne güzel fikir işte :hemk :P ;D Hem kim beğendiyse gelsin söliyim yeni ilginç fikir 8) :P 8)

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Temmuz 2008, 12:22:10 »
tabe 100yılın en ilginç fikirler sedde :P ;D
Ne varsa, onlar aldı.