Kayıt Ol

Hangi fantastik film kitaba daha sadık?

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Hangi fantastik film kitaba daha sadık?
« : 24 Temmuz 2008, 18:45:38 »
Bugüne kadar okuduğumuz bir çok fantastik kitabı sinema filmi olarakta bize sundular. Bir çoğumuz bu filmleri izleyip kitapçılara koştuk şu kitap var mıdır diye. Hatta bazı yayın evleri kitapların ikinci veya daha sonraki baskılarına film resimleri konuldu. Peki sizce bu filmlerin kaç tanesi kitabı anlatıyor. Kaç tanesini izlediğimizde "işte tam hayal ettiğim gibi." diyebiliyoruz? Peki kitaplara pek sadık kalınmayarak yapılan filmlerdeki amaç neydi. Yapan kişilerde bunun farkında değiller mi? Farkında iseler neden bu yolu seçtiler?...

Kısaca bu konu hakkında fikirlerinizi merak ediyorum.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi fantastik film kitaba daha sağdık?
« Yanıtla #1 : 24 Temmuz 2008, 18:48:15 »
Bence Sırlar Odası sadıktı.Ateş Kadehi dahil serinin diğer kitaplarına sadık kalmadılar hiç.Ama Azkaban Tutsağı da sadık olabilir.Felsefe taşı da. :P Ama Felsefe Taşı başlangıçtı.Ne bileyim bu üçünden biri işte. :P
@:Ahaha yalnızca Hp zannettim ben de ahaha. :P Narnia bence iyiydi,onun dışında Lotr savaş sahneleriyle gönlümü kazandı,neden bilmiyorum öyle işte.

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi fantastik film kitaba daha sadık?
« Yanıtla #2 : 24 Temmuz 2008, 19:07:04 »
Evet bende felsefe taşı ve azkaban tutsağı diyeceğim yani [bkz:zay faciasından sonra köşeye sıkışmak]
Ayrıca kanımca yani kişisel fikrim ateş kadehide fena değildi hani mezarlık ve 3.oyun sahnelerini umduğumdan çok çok iyi yapmışlar sadece bu biraz kurtarıyor kanımca :P

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 24 Temmuz 2008, 19:09:47 »
Narnia diyorum. İçlerinde en çok kitaba bağlı kalabilen oydu sanırım. LotR Hp ı ıh hiç sanmıyorum. Onlar yüzünden kafamı duvarlara vurmayı felam düşünüyodum zaten. Ama bak Aslan, Cadı, Dolap'a maşallah ya hep böyle devam etsinler. :P

Çevrimdışı NightfaLL_NeMeSiS

• **
  • 236
  • Fear Itself!i
    • Profili Görüntüle
    • Claymore-tr
« Yanıtla #4 : 24 Temmuz 2008, 19:11:31 »
Hepsi gereksizdi ama ilk kitap zaten etkileyici olduğundan,daha fazla efekt eklemeye ,mayalayıp yoğurup fırına vermeye gerek olmadığı için fazla kurcalanılmadan bize sunulduğundan daha sadıktı bence.

Çevrimdışı Michael Evans

• **
  • 309
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 24 Temmuz 2008, 22:53:32 »
Başka bir yerde daha söylemiştim, şimdi hatırlamıyorum ama Narnia serisinin kitapları, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi kitaplardan, çok daha kısa. Doğal olarak da en sadık aktarılan o oluyor. İkinci filmi hala izlememiş olsam da, ilk filmde her ayrıntıya dikkat edilmişti.

Harry Potter film serisi benim için ilk başta, mükemmel bir heyecanla başlamış ve ilk iki -ya da üç =P- film sürmüştür. Fakat 4 ve 5. film bana göre tam bir fiyaskodur. WB'nin "İlk iki filmde yatırımı yaptık zaten. Bundan sonra ne versek izlerler. Biz filmi ucuza para kazanmaya bakalım." dediklerini neredeyse kulaklarımda hissediyorum bu iki filmi her seyredişim de. Zira en özel efektli sahnelerin çoğu çıkarılıp, yerine aşkla doldurulmuş, bir film görüyoruz Yoldaşlık'ta. Bu yüzden 6. filmden ve 7. filmlerden -iki tane olacak ya :P- beklediğim çok fazla şey yok.

Yüzükler, konusunda fazla bir yorum yapamayacağım, konunun uzmanları daha iyi bilir tabi. Ama bana göre oldukça yeterliydi. (Kitapları okudum valla :P)

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Temmuz 2008, 00:03:20 »
Narnia sağlam sayılabilir evet.. LotR beklediğim kadar sadık olmasa da tatmin edici. Ama Hp filmleri tam bir fiyasko, nefret ediyorum, oyuncular (rup hariç) yanlış seçilmiş, senaryo hatalı ve eksik.. Serinin en harika kitabı, berbat bir film olarak karşımıza çıkmıştı (zay). O filmden çıktığımda psikolojim ölmüştü zaten, hayatımda en çok küfrettiğim anlardan biriydi sanırım..

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Temmuz 2008, 11:51:04 »
HP, HP, HP... ne desem ki Harry Potter'ın hiç bir fimini beğenemedim ben, bir tek 4. film etkileyebildi beni, en güzel kitaplara en yetersiz filmler çekildi bence... ilk üç kitap HPde her zaman boş gelmiştir bana... En iyi aktarılan evansın da dediği gibi büyük ihtimalle kısalığı yüzünden narnia oldu... onun dışında LoTR her ne kadar saptırılsa da, bazı yerlerinde hatalar bulunsa da bir çok hayranını tatmin etmeyi başarmıştır, özellikle o savaş sahneleri, duyguyu gerçekten iyi veriyordu, ama evet saptırılması hiç hoş olmadı... Narnia denebilir...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 25 Temmuz 2008, 16:53:40 »
Yok arkadaş ya.. Kitaplardan uyarlanan filmlerde, ben kitap-film arası bağlantı kurmayı çoktan bıraktım.. Olmaz öyle şey.. :P

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 27 Temmuz 2008, 10:09:39 »
Magicalbronze haklı, Yerdeniz gibi mükemmel bir seriyi berbat etmişler o filmde. Hiç mi hiç alakası yok kitapla.

Şimdi en sadık diye neye deriz bilemem, bir kere Altın Pusula hiç beklediğim gibi değildi. Narnia konusunda Emre'ye katlıyorum sanırım en sadık o. Sadık kalınmasının yanı sıra filmi kitabından güzel olan bir tek o var. Yüzüklerin Efendisi konusunda laf olsun diye eleştiri yapılmasına karşıyım, gerçekten yeterli bir filmdi. PJ tamamen sinemasal olarak düşünerek sahne çıakrıp eklemiş, bunları yapmamış olsaydı film bu kadar tutmazdı.

Harry Potter ve Sırlar Odası da baya sadıktı hatırladığım kadarıyla.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 27 Temmuz 2008, 16:49:33 »
Frank Miller'ın romalarından çekilenler. (Günah Şehri, 300 Spartalı...)

Herif yönetmenlere göz açtırmıyor, çizgi romanlardan olduğu gibi aktarılmış.

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 28 Temmuz 2008, 12:53:08 »
Felsefe taşı ve sırlar odası sadık kaldı kim ne derse desin =P bazı bölümler kesilmişti ama uydurma yoktu..

Çevrimdışı Legolas

• 810
  • Rom: 7
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 28 Temmuz 2008, 12:59:15 »
Felsefe taşı ve sırlar odası sadık kaldı kim ne derse desin =P bazı bölümler kesilmişti ama uydurma yoktu..

Kesinlikle haklısın Yeşim.Keşke Yüzüklerin Efendisi seriside öyle olsaydı.Kitapla alakası olmayan bir sürü uydurma sahne vardı.Kitaba sadık kalınmamış yani

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 28 Temmuz 2008, 14:05:39 »
Frank Miller'ın romalarından çekilenler. (Günah Şehri, 300 Spartalı...)

Herif yönetmenlere göz açtırmıyor, çizgi romanlardan olduğu gibi aktarılmış.

Bildiğim kadarıyla Frank Miller Sin City'nin yönetmenlerinden birisiydi de, ayrıca 300 Spartalı'nın da kadrosunda vardı. Haklısın göz açtırmıyo.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 28 Temmuz 2008, 15:15:10 »
Kesinlikle haklısın Yeşim.Keşke Yüzüklerin Efendisi seriside öyle olsaydı.Kitapla alakası olmayan bir sürü uydurma sahne vardı.Kitaba sadık kalınmamış yani

Eragonun her yeri uydurmaydı :D ... Ama öyle filmi kısaltmak için uydurmaya başlıyorlar