Kayıt Ol

Hatırla Sevgili

Çevrimdışı Dreamcatcher

• **
  • 67
  • Rom: 0
  • d.darcy
    • Profili Görüntüle
Hatırla Sevgili
« : 09 Ocak 2008, 19:14:57 »
Çok söz söylememe gerek yok herhalde, takipçisi olan bilir.. Hayatımda en severek, en hissederek izlediğim ve hemen hemen her bölümünde ağlamayı başardığım dizi Hatırla Sevgili sanırım..

Yapimci: ATV
Prodüktör: Ilgaz Giritlioglu
Proje tasarimi: Sis Yapim- Tomris Giritlioglu
Yönetmen: Faruk Teber
Senaryo: Nilgün Önes, Sebnem Çitak ve Aylin Aliberen
Oyuncular: Beren Saat, Cansel Elçin ve Okan Yalabik, Avni Yalçin, Engin Senkan, Lale Mansur, Ayda Aksel, Hüseyin Avni Danyal, Nergis Öztürk, Meltem Parlak, Turgay Aydin

Konu: 1950' li yılların sonlarında İstanbul Büyükada' da yaşanan bir aşk hikayesi ve bunun çevresinde yaşananlar. Menderes Döneminin Türkiyesi' ni iki tarafı ile de alınan bir dizi. Yasemin' in babası Rıza, berberlik yaparken Adnan Menderes' in dikkatini çekmiş ve onun teklifi ile milletvekili olmuştur. Ahmet' in babası savcı Şevket ile çocukluk arkadaşı olan Rıza dönemin Türkiyesinde yaşananlar yüzünden Şevket  ile neredeyse düşman olmuşlardır.  Yasemin yıllardır adadaki komşuları olan Şevket Bey in oğlu Ahmet'e platonik bir aşk ile bağlıdır. Ahmet uzun yıllar yurtdışında kalmış ve Türkiye de çalışmak üzere ailesinin yanına adaya dönmüştür.
Ahmet'in dönüşü Yasemin' i ne kadar mutlu etse de Ahmet döndükten kısa bir süre sonra fransız kız arkadaşı da gelmiştir. Ve Ahmet michelle' e evlenme teklif ederek nişanlanmıştır.

Ahmet'in nişanlandığını öğrenen Yasemin yıkılmıştır ve uzun zamandır aşkını gizli bir isimle yazdığı günlüğü Michelle in eline geçmiştir. Michelle günlüğü okumuş ve ordaki kişinin Ahmet olduğundan da şüphelenmiştir.

Tesadüf eseri bulunan günlükteki kişinin kendisi olduğunu öğrenen ve günlüğün de sahibinin Yasemin olduğunu öğrenen Ahmet' in hayatı birden bire bambaşka bir yönde değişmiştir.

Dizideki tek gizli aşk yaseminin ki değildir.Yasemin' in en yakın arkadaşı Lale' nin abisi Necdet de uzun zamandır Yasemini sevmekte ama bir türlü bu hislerini ona açmayı başaramamıştır. Tam ona açılacakken Yasemin'in Ahmet'i sevdiğini öğrenen Necdet bu haber ile yıkılır. Yasemin ve Ahmet ailelerinin ilişkilerini onaylamamalarına rağmen görüşmeye devam ederler. Yasemin ve  Ahmet i ailelerinin baskısına daha fazla dayanamazlar ve yurtdışında evlenmeye karar verirler fakat o sabah yapılan darbe ile ikisinin de hayatları bambaşka bir yönde değişir.

Şevket, çocukluk arkadaşını darağacına yollayan kararı imzalarken Yasemin böyle bir durumdan sonra Ahmet'le mutlu olmasının mümkün olmadığını söyleyerek ondan ayrılır. Daha sonra bebeği ile ilgili Ahmetle konuşmaya çalışan Yasemin ona bir türlü ulaşamaz. Ahmet ise Babasının ameliyatı için Amerika' ya gitmek zorundadır. Gitmeden Yasemine geri döneceğini söyleyen bir mektup bırakır ama mektubu alan Nezahat bu mektuptan Yasemin'e hiç söz etmez. Yasemin ise karnındaki bebekle ne yapacağını bilemeyerek intihar etmeye karar verir. Necdet onu son anda bu durumdan kurtarır ve Yasemin in hamile olduğunu öğrenir. Ve Yasemin in sorununa onunla evlenerek bir çözüm bulur. Bu sırrı ise sadece Yasemin, Necdet ve Teo bilmektedir. Ahmet ise geri döndüğünde Yasemin' in evliliği ile yıkılır ve Bolu nun Kıbrısçık ilçesine Kaymakamlık yapmak üzere yola koyulur.

Bu zaman içerisinde Menderes asılır. Rıza ve diğerlerinin hapisleri müebbet hapse çevirilir.

1960 ihtilali, yargılama süreci ve en son Andan Menderes’in idamına kadar geçen dönemi tarafsız bir gözle anlatan dizi, 16. bölümünden itibaren 1966 yılından itibaren hikayesine devam edeecktir.
Süleyman Demirel siyaset hayatının başlangıcında ve Bülent Ecevit CHP’deki yerini sağlamlaştırmaya başlamış. Cevdet Sunay ise Cemal Gürsel’in yerine Cumhurbaşkanı koltuğuna oturmuş. Üniversiteliler yeni oluşumlar içindeyken, işçiler de bir hareketlilik söz konusu. Hatırla Sevgili'nin kahramanları ise Türkiye'nin değişen sosyal ve kültürel yapısını aktaracak konumlardalar. Dünün çocukları, Işık, Deniz, Defne ve Harun büyüdüler birer üniversite öğrencisi oldular. Demokrat Partili Rıza Bey ise hapisten çıktı. Mehmet ve Sevim Türk aydınlarının o dönem içinde bulundukları dertlerin aynası olmaya devam ediyorlar. Nezahat, bir triko atölyesinin şefliğinde dördüncü yılını doldurdu. İşçiler cephesinde yaşananları onun hikayesiyle takip edeceğiz. Selma, Verem Savaş Dispanseri'nin başında. Kentleşmenin, göçün ve yoksulluğun büyüttüğü verem illetiyle mücadele ediyor. Dünün Yassıada savcısı Şevket, emekli olmasının ardından avukatlığa devam ediyor. Ayla ise artık iyi bir doktor aynı zamanda alımlı bir genç kadın. Melahat ve Kamil modaevlerinin başında. Keriman şöhret merdivenlerini hızla tırmanıyor. Büyük aşkın kahramanı Yasemin ise 1966 yılında  bir vakit öğrencisi olduğu Akademi'de hoca. Aynı zamanda dört yaşına gelen Rüya'nın annesi. Ahmet, kaymakam olarak gittiği  Kıbrıscık'daki  görevine devam etmekte.  Necdet'i ise Teo ve Lale'nin yardımıyla işlerini epey büyütmüş, pastaneler zinciri haline gelmekte olan işlerinin başında..

1969 Şubat'ında ise Ahmet, Rüya'nın kendi kızı olduğunu öğrenir ve bunu öğrendikten sonra büyük çalkantılar yaşayacak ve Yasemin'le Necdet'in hayatı artık asla eskisi gibi olmayacak. Rüya'nın doğumunu, büyüdüğünü görememiş olan Ahmet bunun acısını Yasemin'den çıkaracak. Güzide'nin  hayatı da dönülmez biçimde değişecek. Yasemin'le yüzleşen Güzide'yi de bir sürpriz beklemektedir. Yasemin, Güzide'ye Necdetle evliliğin iç yüzünü anlatır.

Deniz, kanlı pazar olarak anılan olayda bıçaklanır ve ağır yaralı hastaneye kaldırılır. Türkiye'de farklı görüşten gençlerin arasında gittikçe yükselen şiddet herkesi dört bir yana savrulmaya başlar. Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ın da aralarında olduğu solcu gençler farklı fraksiyonlara bölünücekler. Bu süreç Türkiye'yi  12 Mart 1971 darbesine taşıyacaktır.  Diğer yandan sağcı gençlerin örgütlendiği ülkü ocakları ve Yaşar'ın bu çevrelerde yükselişi Işık'la ilişkisine etki edecektir.  

İşçi hareketleri'nin yoğun yaşandığı bir dönemde DİSK ve emekçilerin haklarını arama kavgalarına şahit olacağız. Rıza tekrar siyasete dönme umuduyla çalışmalara başlayacak. Demirel  hükümeti, İsmet İnönü'nün de desteğini alarak eski DP'lilerin siyasi haklarını geri vermeye çalışacak. Ama tabii bu, bazı çevrelerin hiç hoşuna gitmeyecektir.

Çevrimdışı LuthienAda

• **
  • 145
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hatırla Sevgiliii :)
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2008, 19:17:53 »
arada izlesemde çok süper bi film  :)konusu filan çok güzel eski zamanları anlatıo ;D
Yanlızlık
                    Hayatın
                                      Bir
                                              Parçasıdır......

Çevrimdışı Huor Eärfalas

• 620
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2008, 19:27:47 »
Süper bi dizi ;) sadece deniz gezmiş için izliyorum valla ne yalan söliyeyim

Çevrimdışı em_dan_rup

• 992
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2008, 19:37:13 »
Evet çok güzel dizi anneannemle yaşadığım için bu izleniyor evde :D hayranı yaptı sağolsun kendisi ;D
Geri mi dönücem :P

Çevrimdışı Amèlie

• 531
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2008, 20:13:06 »
Sevmiyorum artık. :P

Çevrimdışı veritaserum

• 1112
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ocak 2008, 21:34:05 »
tatilde cok izliodum ama okul başlayınca biraz fedakarlık yapmak zorunda kaldım  :( :'(
Önce, büyük büyük düşündüm;
Sonra büyük büyük yaşadım.
Ne varsa, onlar aldı.
Şimdi bana küçük bir ölüm kaldı.

yeşilboncuk

« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2008, 09:44:58 »
gerçekten güsel bi dizi..ama okul engel oluyo....

O dan sonra Ö
K dan sonra L
U dan sonra Ü
L dan sonra M

Çevrimdışı Hezarfen

• **
  • 389
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2008, 18:42:41 »
Şahsi olarak o dönemle ilgili bir çok kitap ve makele okumuş belgesel izlemiş biriyim ve bu filmde herşey ucundan anlatılıyo..Binlerce kişinin katıldığı 6. filo taşlanmasına 50 kişiyle çektiler ;D
rüya görmek nasıl bir anlıksa hayalde öyle bir anlıktır. rüyadan uyanmak nasıl bir şeyse hayal kurarken rahatsız edilmek öyle birşeydir.. Rüya nasıl gün içindeki düşünce yorgunluğunu zihinden atmanın yoluysa .. hayal de o düşüncelerin çöplüğe dönmesini engelleyen araçtır..  ~hezarfen

Çevrimdışı Dreamcatcher

• **
  • 67
  • d.darcy
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 10 Ocak 2008, 20:55:58 »
tabi ki dizi bu sonuçta binlerce kişiyle çekemezlerdi ya :D
ama bence yine de eski zamanları anlatan diğer dizilerden çok daha güzel...

Çevrimdışı Jejune

• 658
  • *LucillaClarté'm. ~
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 16 Ocak 2008, 15:25:57 »
kesınlıkle dılarama ktılıyorum (= her bolumunde aglatmayı basaran bı dızıdır (=
takıp ettıgım 2. dızıdır kendısı (: severek ızlerız.
keske tum dızıler cemberımde gul oya,hatırla sevgılı gıbı bı etkı yaratabılse ınsanda ve tvde daha cok bu tur dızılere agırlık verılse..mafya dızılerı,aga dızılerı yerıne..

selin.

« Yanıtla #10 : 25 Ocak 2008, 17:14:10 »
Süper bi dizi ;) sadece deniz gezmiş için izliyorum valla ne yalan söliyeyim

evet artık baska olay da kalmadı zaten :D o yuzden artık yok rüya kacırılırr yok ısık kocasyla tartısmalar yasarr ... :P sadece deniz gezmiş için izliyorum artık.. yasemnl ahmet de evlendı zaten bi tadı kalmadı :D

Çevrimdışı pleasant^^

• 1642
  • Rom: 12
  • bitch is back to the town.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Ocak 2008, 01:58:35 »
evet artık baska olay da kalmadı zaten :D o yuzden artık yok rüya kacırılırr yok ısık kocasyla tartısmalar yasarr ... :P sadece deniz gezmiş için izliyorum artık.. yasemnl ahmet de evlendı zaten bi tadı kalmadı :D

Evet ya :P Birde Defne~Deniz meyvası gelecek o ne olacak acaba :P

so you ride yourselves over the fields and you make all your animal deals and your wise men don't know how it feels to be thick as a brick.

Çevrimdışı Dreamcatcher

• **
  • 67
  • d.darcy
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Ocak 2008, 14:59:51 »
Evet ya :P Birde Defne~Deniz meyvası gelecek o ne olacak acaba :P

ahaha ewt :D ben taa reklamlarında gördüğümde tahmin etmiştim ama defnenin hamile olduğunu :D
of ya deniz de doğu illerinde, nolcağı belli değil, çocuk yetim kalmasın  :P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Ocak 2008, 03:40:34 »
Neyse bu bölümde kız bulundu da rahatladık.. :D
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."