Kayıt Ol

Tiyatro neden parlamıyor?

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tiyatro neden parlamıyor?
« Yanıtla #15 : 14 Mart 2008, 16:02:49 »
Sorun parasızlık diyorsunuz..Sinemaya çok gidildiği için Türk Filmlerine biz para kazadırıyoruz..Örnek Recep İvedik..Biz tiyatrolara gitsek ordakilere kazandırsak yeni oyunlarla karşılaşıcak...Ama malesef maddi durumda ne dekor olur ne de oynayacak oyuncu..

Çevrimdışı R

• **
  • 140
  • Rom: 0
  • before twilight ,you must fly..you can be ash..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 16 Mayıs 2008, 21:34:22 »
milletimiz ya ağlamak ya gülmek ya korkmak istiyor.kimseyi dinlemek yada düşünmek pek işlerine gelmiyor bence...birde tiyatronun lüks olduğu düşyünülüyor bazı kesimlerde.sanki sanat zenginlerin harcıymış gibi...

Çevrimdışı Berke

• **
  • 124
  • Rom: 1
  • Rock'n Roll ...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 16 Mayıs 2008, 21:54:39 »
Bizim burda arada bir tiyatro oluyor o yüzden gidemiyorum.Ama çok severim tiyatroyu keşke burdada olsa hep..

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 17 Mayıs 2008, 23:14:21 »
yeşim tiyatro bir kültür işidir, amacım kimseyi kötülemek değil ama bizim toplumumuzun değerlerine sahip çıktığı yok. tiyatroyu gereksiz ve geri kalmışlık olarak görüyorlar... ayrıca o televizyondaki oyunların tiyatroyla uzaktan yakından ilgisi olduğunu düşünmüyorum... hayatında hiç tiyatro sahnesi görmemiş çocuklar var bizim okulda... tiyatroyu daha da öne çıkarmak belediyelerimizin görevi ve amacı olmalı ama onlar sağı solu eşip, kavşak yapmakla meşguller; tiyatro varmış pehh kimin umrunda... :-\ :-\ :-\

Çevrimdışı Morien

• *
  • 9
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Temmuz 2008, 03:08:10 »
Tiyatro ülkemizde hiçbir zaman hak ettiği ilgiyi görmedi bu yeni olan bişey değil. Hatta gelişen sinema teknolojisi sayesinde dahada geri plana atıldı. İzleyici sinemadan aldığı hazzı tiyatrodan bekliyor tabi ikisini aynı kefeye koymasıda ayrı bi garip.

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 31 Mayıs 2009, 17:57:03 »
Devlet denen kavramla yada şuan ki hükümetle yıldızım pek barışık değil ama Tiyatro konusunda devletin etkisi bana kalırsa fazla değil. Çünkü gerçekten gereken her türlü şeyi yapabilecek imkana olan birçok tiyatro var Türkiye'de. Devlet tiyatroları gerekli ödeneği alamıyor olabilir ama Tiyatro illa ki canlandırılmak istense bunu yapabilecek maddi olanaklar var.

Tiyatro'nun canlanmamasının sebebi bence ilginin olmaması. Ayrıca sinemanın çok daha popüler olduğuda su götürmez bir gerçek. Tiyatroya ilgiyi arttırmak istiyorlarsa TV'lerde artık tiyatroların daha fazla yayınlanması lazım.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 31 Mayıs 2009, 18:40:15 »
bi dakika ya :D
konuyu yeni gördüm de, parasızlık falan denmiş gülmekten öldüm şuanda :D
sinema 10 ytl civarıyken tiyatro (öğrenci) 4,5 TL dir bi kere.
ayrıca tiyatroya gidip de param yok dediğinizde bile dışarıda kalmazsınız. ben daha tiyatro kapısından dönen birini hatırlamıyorum, bikaç kez bilet kalmadığı yada param olmadığı halde tiyatro izlediğimi de bilirim.
bence maddi durum kesinlikle bahane olamaz.

ayrıca ben sinemayı da severim ama tiyatronun yeri çok özeldir benim için..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı PhoenixMan

• 919
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 02 Haziran 2009, 20:11:56 »
bi dakika ya :D
konuyu yeni gördüm de, parasızlık falan denmiş gülmekten öldüm şuanda :D
sinema 10 ytl civarıyken tiyatro (öğrenci) 4,5 TL dir bi kere.
ayrıca tiyatroya gidip de param yok dediğinizde bile dışarıda kalmazsınız. ben daha tiyatro kapısından dönen birini hatırlamıyorum, bikaç kez bilet kalmadığı yada param olmadığı halde tiyatro izlediğimi de bilirim.
bence maddi durum kesinlikle bahane olamaz.

ayrıca ben sinemayı da severim ama tiyatronun yeri çok özeldir benim için..
Sen o oyuncuların tiyatrodan para kazandıklarını mı düşünüyorsun? Zırnık kazanmıyorlar, bütün oyunlar oradan buradan toplanan bağışlarla hazırlanıyor, oyuncular para almıyorlar pek ve ucuz olmasının sebebi de insanları çekmeye çalışmak, tamamen toplumun seviyesini düşünen bir sektör tiyatro. Sinemanın daha pahalı olmasının sebebi de "İnsanlar nasılsa geliyor" mantığı.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 03 Haziran 2009, 06:53:14 »
Sen o oyuncuların tiyatrodan para kazandıklarını mı düşünüyorsun? Zırnık kazanmıyorlar, bütün oyunlar oradan buradan toplanan bağışlarla hazırlanıyor, oyuncular para almıyorlar pek ve ucuz olmasının sebebi de insanları çekmeye çalışmak, tamamen toplumun seviyesini düşünen bir sektör tiyatro. Sinemanın daha pahalı olmasının sebebi de "İnsanlar nasılsa geliyor" mantığı.
tabiki de kazanmıyorlar tiyatrodan para, devletten aldıkları bi maaş var o da komik derecede düşük bi miktar, onu biliyorum. onun dışında konservatuar hocalığı yapanlar var - akademisyen olanlar falan. (öyle de çok yoruluyorlardır eminim.)

tiyatronun insanların kültür seviyesini düşündüğüne de katılıyorum ayrıca..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Rectain

• **
  • 90
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 03 Haziran 2009, 08:14:00 »
Ya her kosulda olay biz Turk milletinin degerlerimizi sadece tiyatro da degil uluslararasi platformlara kadar koyumamamizda...

Çevrimdışı hanne

• **
  • 326
  • Rom: 4
  • maybe one day...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 30 Ekim 2009, 08:57:35 »
Ben tiyatroya bayılırım yalnız bazen öyle konuların üzerine yapılıyor ki insanın izleyesi gelmiyor fakat bazen de öyle konular üzerine yapılıyor ki insan bir daha izlemek istiyor..Bence insanların tiyatroya gitmemesinin nedeni bu konu hakkında bilinçli olmamasıdır..
....Sanki bir erik ağacına çıkmıştım da orada üzüm yiyordum  ama bahçe sahibi gelince cevizleri neden yediğimi sormuştu....

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 30 Ekim 2009, 10:32:13 »
İnsanlar Tiyatro'yu çocuk işi olarak düşünüyorlar. Veyahut kolay bir iş olduğunu zannediyorlar. Bilmiyorlar ki tiyatro oyuncularının çektikleri zorlukları . Onların o sahne de düzgün bir oyun verebilmek için nasıl çalıştıklarını; nasıl bir yeteneğe sahip olduklarını...
Tiyatrocu tiyatroyu özümsemiş olan kişidir bu yüzden de herkesin harcı değildir bence. Ama malesef insanlar ne tiyaronun ne de tiyatrocunun önemini biliyorlar. Kendileri bilmedikleri için yeni kuşaklara da değerini anlatamıyorlar. Ama tiyatro ölmeye mahkum değil. Bizim gibiler onu yaşatabilirler. Bence ''Tiyatro'yu nasıl yaşatabiliriz?'' tarzında da bir konu açılmalı. Ben çevremdeki insanlara bu değeri anlatabilmek için çalışıyorum eğere hepimiz aynı şekilde uğraşırsak bir sonuca varabiliriz...

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #27 : 30 Ekim 2009, 12:44:27 »
Ben, "teşvik etmiyorlar" olayına katılmıyorum. Benim oturduğum semtte iki kültür merkezi var. Ve belediyenin düzenlediği çok hoş tiyatro gösterileri oluyor zaman zaman. Çoğu ya ücretsiz ya da çok küçük bir ücret karşılığında hem de.

Ha sorarsanız ki, "Sen kaç defa gittin?". Bir elin parmaklarını geçmez, evet. Gitmek ister miydim? Kesinlikle isterdim. Belki biraz da fırsat bulamamaktan, günlük hengamenin arasında eriyip gidiyor tiyatro.

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 30 Ekim 2009, 12:58:47 »
Neden Parlamıyor?

Çünkü: Değişiyoruz
-Eski çağlarda kutlama amacıyla herkez atına atlar karanlıkta ayın ışıkları altında şehirlerinin etrafında at sürerlermiş. Bunu yapıyor muyuz? hayır. Çünkü değişiyoruz. Günümüzde artık teknoloji var ses sistemleri var 3D filmler var. Durum böyle olunca da tiyatroya ilgi azalıyor. Neden mi? Çünkü tiyatroda en önemli olay tiyatrocunun performansı. Bu performansı geliştirmek için gidilen okullar alınan dersler yadsınamaz derecede alın teri gerektiriyor. Günümüzde ise tiyatro eğitimi almış olan kişilerimiz hemen dizilere vs kapağı atma hayalinde. Çünkü tiyatroda açlık sınırında gösteri yaparken bir dizinin bir bölümünde bile oynasa hayatı kurtuluyor. Peki bu neden böyle. Çünkü ev hanımları (Esra ceyhan kuşağı) ve koyun sürüleri ile dolu bir toplumda yaşıyoruz. Değerini bilmediğimiz değerler çöküp giderken hiçbirimiz farkında bile değiliz ben de dahil. Tarih tekerrürden ibarettir.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 30 Ekim 2009, 13:11:55 »
Malkavian tam da söylemek için girdiklerimi söylemiş. Öyle ki baştan baktım biri demişse demeyeyim diye kimse dememiş derken Malkavian deyivermiş :D

Tiyatronun bu halinin sebebi ortada bence tartışmanın pek de anlamı yok. Asıl mevzu bakış açısı olmalı. Çok eskiden antik kültürdeki eğlenceler Tragedya alanlarının ve tragedyanın yaygınlaşmasıyla çöküşe uğruyor. Sonra amfilerde Tragedyalar iyice popüler oluyor, tiyatro ve ortaoyunu gibi şeyler doğup yaygınlaşıyor. Zaman ilerledikçe teknoloji gelişiyor ve misal kuklacılık oluyor, sonra sirkler geliyor, sonra örneğin perde oyunları geliyor. Zaman ilerliyor kamera bulunuyor sinema doğuyor. Her birinde bir eskisine rağbet azalıyor. Şimdi sinema var tiyatroya en yakın tür ve gittikçe gelişmekte. Bu sene Türk sinemasında 90'a yakın film yapıldı. Ama bu bakış açısı bize bunu gerileme olarak gösteriyor. Gerileme değil.

Değişim.
try again fail again fail better