Kayıt Ol

Tiyatro neden parlamıyor?

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Tiyatro neden parlamıyor?
« : 09 Ocak 2008, 19:28:49 »
Ülkemizde gözlemlerime dayanarak tiyatronun hayatımızda çokda anlam kazanmadığını görüyorum..Peki neden?

Geçenlerde tiyatroya gittim İstanbul'da ünlü bir tiyatroya..Oraya gelenlerin hep 45 yaş ve üstü bizim gibi gençlerin ise ailelerinin zorla götürdüğünü gördüm(Daha doğrusu o izlenime kapıldım)..Üzüldüm..Peki neden böyle oluyor?

Çevrimdışı LinkinLady

• **
  • 258
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ynt: Tiyatro neden parlamıyor?
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2008, 22:23:03 »
Televizyon, filmler, vb. var :D En önemlisi internet var... TV ve netten de tiyaro izleyebiliyoruz, bu yüzden niye kendimi yoriyim ki? ;D Ben böyle düşünüyorum...

Çevrimdışı SeD

• 877
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 12 Ocak 2008, 15:51:13 »
ben param ve imkanım oldukça gitmek istiyorum ama burda pek olmuyo... ama bence de gençler hep internete felana falana dalıp gidiyolar yani biraz da tiyatroya bilmem neye gitseler ne güzel olur diye düşünüyorum..hem sadce tiyatro da değil... müzik, resimle falan da uğraşsalar daha iyi olar yani...benim fikirm...

Çevrimdışı Apocalyptique

• **
  • 193
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ocak 2008, 22:52:45 »
Cunku "devletın" desteğı kesıldı.Devlet tıyatrocularına dogru duzgun para verılmıyor.Sahne dekorlarının parası bıle karsılanmıyor oyuncular para alsın. Ne ortaya cıkan oyunlar yeterınce reklam yapabılıyor ne de reklam yapacak yer buluyor.Sanata ve sanatcıya deger vermeyen toplumumuz da cabası =S

cok resmı oldu ama gercegı bu lanet olsun kı =P

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ocak 2008, 23:10:32 »
Ülkemizde tiyatronun önemini anlayacak ender sayıda insanlar bulunduğundan olabilir mesela. Zaten açık açık söyleyenlere bir şey demiyorum ben gitmeyeceğim diyenlere yani onlar dünden kaybetmişler artı bide orada burada gösteriş olsun diye söyleyip hayatlarında tiyatro kapısını görmemiş yığınla insan var. Sanıyorlarki böyle deyince entel oluyoruz fakat yaptıkları tek olay kendilerini kandırmak. Hoş bizleri gidip gitmemesi hiç ilgilendirmezya fakat ülke olarak devlet kurumlarında bu bilinçlendirme yapılmalıki ilgi biraz olsun. (Bu saatten sonra nekadar ilgi artacaksa...)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Mr Thame Dummee

• **
  • 121
  • Daha Gençsin.. Öğreneceksin...
    • Profili Görüntüle
    • Hortkuluk Avcısı
« Yanıtla #5 : 25 Ocak 2008, 14:22:09 »
Bence bu iki taraflı zarar...
Nasıl mı? Şöyle, insanlar artık televizyonu, interneti, sinemayı; tiyatroya tercih ettiler... Çünkü güncel olan tiyatro değil, bunun nedeni de en tepeden geliyor. Devlet desteği kesiyor,, kültür merkezleri kapanıyor.. Tiyatrocular sinemaya ve tv'ye kayıyor.. Yeni tiyatrocu yetişmiyor... Oyunlar kalitesizleşiyor,, insanlar da zaten umursamadıkları tiyatrolara gitmiyor.. Değişim kökten olmalı... Hem halk, hem devlet, hem de tiyatrocular... Hepsi el ele vermeli, bir şeyleri düzeltmek için....

Nedense bu yurdumun her sorununda geçerli.. :-[

Felsefe bu kardeşim: Save the Cheerleader, Save the world...

Zümrüdüanka Yoldaşlığı => SeVeRuS SNaPe

kayiprihtim kayiprihtim... Al linki tıkla şimdi... Yaşamak için fantastik dünyada... Arkadaşlıklar kuruldu burada...Lay lay lay lay lay... Cesaret ister hayaller... İnancımız bizi besler.. Nolursa olsun buradayız... İşte parola: kayiprihtim Forever...

Önemli Olan Zirveye Ulaşmak Değildir... Zira Yılan Da Zirveye Ulaşabilir, Kartal Da... Ama Birisi Sürünerek, Diğeri Süzülerek... Nereye Ulaştığınız Değil, Nasıl Ulaştığınız, Önemlidir.

Çevrimdışı Neases

• 944
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • vieux-jeu =)
« Yanıtla #6 : 27 Ocak 2008, 08:48:46 »
Çoğu insan Tiyatroyu sadece okullarına gelen müzikal takımlarıyla görmüşleridr belkide.Aslında eğer deneseler, hani Sinema yerine tiyatroya birkaç defa gitseler birşeyler değişecek hayatlarında, zevk alınacak olanın aslında ne olduğunu görecekler ama olmuyor. Kültür Sanat Merkezleri var artık çoğu yerde. Gidip izlemek lazım.

8.Sınıftayken bulunduğumuz semt içindeki okulların katıldığı bir tiyatro yarışmasına katılmıştık. Okul içersinde 1. olup okullar arasında da yarışınca çok heyecana kapılmıştık ama başarmıştık. 3 defa da kültür sanat merkezlerinde aynı tiyatroyu sergilemiştik.Tamam , sadece civar okullar sosyal etkinlik kaposamında izlemişlerdi ama alkışlandığını duymak mükemmeldi. Bu neden anlattım çünkü Tiyatrocular içinde bu böyle.İçlerinde duydukları heyecanı, o alkışlanma ,seyredilme isteğini kendinizi onların yerine koyunca çok iyi anlıyorsunuz.

Çevrimdışı Darkness

• 608
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 27 Ocak 2008, 11:27:21 »
bunun sebepi öncelkle cahillk sonra teknoloji ve en son olarakta devletımız

Cahıllık cunku araştırma ve takıp etmeden yoksun mılletzar boş gereksz her ne varsa peşine dusuyrz

teknolojının gelısmesıyle hergun daha bı embesıl hal alıyrz bunu daha ıyı anlamak ıcın 5-6 sene oncesını dusunmnz yeterlı

ve devletımız sanata ve sanatcya olan ılgısızlgı ve artık butun ustad sanatcılrn tıyatrodan elını cekııp tv dızılerıne yonelmelerı

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 29 Ocak 2008, 13:00:33 »
Ya devletin desteğini kesmesi demişsiniz..Tama anlıyorum devlet tüyatroları böyle ama diğer tiyatrolar..Bence bu bahane..Sonuçta sinema parasıyla artık aynı tiyatro..Ben Darkness katılıyorum..Cahillik baştan artı televizyon tiyatronun yerini doldurmaz;)

Çevrimdışı Ginny Weasley

• **
  • 136
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 07 Şubat 2008, 22:20:51 »
Ben böyle düşünmüyorum geçenlerde okula bir tiyatro geldi bize davetiye verildi aileler de gelebiliyor bende gittim ve okuldan 100 kadar öğrenci de gelmişti ben hiç öyle düşünmemiştim hep aileler olur diye düşünmüştüm. bence tiyatro hala eskisi kadar önemli..

Çevrimdışı Neases

• 944
  • Rom: 3
    • Profili Görüntüle
    • vieux-jeu =)
« Yanıtla #10 : 16 Şubat 2008, 13:07:41 »
Çevren çevreye fark var ama Gönül. Benim oturduğum çevreki insanlar tiyatroyu zaman kaybı olarak algılayanlardan oluşuyor neredeyse çoğunluğu.

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 16 Şubat 2008, 13:11:45 »
Eee sanatçıya destek verilmezse böyle olur gençler..

Çevrimdışı scorpion325

• *
  • 48
  • Ronnie O'Sullivan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Mart 2008, 23:13:58 »
Devlet Tiyatrocularına "Vasıfsız İşçi" rütbesi verilen bir ülkede nasıl gelişmesini bekliyoruz? Ayrıca sinemalar efekt ve oyuncular bakımından çok daha ilgi çekici.

Çevrimdışı em_dan_rup

• 992
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 06 Mart 2008, 19:30:33 »
Ben böyle düşünmüyorum geçenlerde okula bir tiyatro geldi bize davetiye verildi aileler de gelebiliyor bende gittim ve okuldan 100 kadar öğrenci de gelmişti ben hiç öyle düşünmemiştim hep aileler olur diye düşünmüştüm. bence tiyatro hala eskisi kadar önemli..
Ama okul gezisi olduğu için öyle olma ihtimali ne kadar ;)

Çevren çevreye fark var ama Gönül. Benim oturduğum çevreki insanlar tiyatroyu zaman kaybı olarak algılayanlardan oluşuyor neredeyse çoğunluğu.
evet bu semtte de oturanlar öyle düşünüyor esra :(
Geri mi dönücem :P

Çevrimdışı HoLier

• **
  • 148
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 09 Mart 2008, 17:09:50 »
Tiyatro daha zevkli ve daha ucuz ee öyleyse nie gitmioorz diyemeyiz.Kac tane tiyatro sahnesi var ki? Sinemaya bakarsak artık her mahlle de var nerdeyse sinema o kadar yakınken neden kendimizi yoralım  :-\  tiyatroya en son 2 ay önce gibi gittim ve hâlâ aynı oyun sergilenirken 1 daa nie gidim ki :P