Kayıt Ol

Ray Bradbury

Çevrimdışı Slyffindor

• **
  • 218
  • Rom: 0
  • Entrigiue?.
    • Profili Görüntüle
Ray Bradbury
« : 22 Ağustos 2008, 19:44:12 »
Roman, kisa öykü, deneme, senaryo, oyun ve siir gibi, edebiyatin mevcut her dalinda eserler veren çok yönlü bir yazar olan Bradbury, 22 Agustos 1920’de Illinois’de dünyaya geldi. Çocuklugu boyunca kendisini çok etkileyen Tarzan, Buck Rogers, Flash Gordon gibi çizgi romanlar ve Frankenstein karakteri, gelecekte üreteceklerinin sinyalini veriyordu. Henüz onbir yasindayken hikayeler yazmaya baslamisti.

1934'te ailesiyle Los Angeles'a tasindi. 1938’de liseyi bitirinceye kadar burada yasadi. Mezun olmasi, egitimine son verdigi anlamina gelmiyordu; gecelerini kütüphanede, günlerini daktilosunun basinda geçirmekteydi. Para kazanmak içinse sokaklarda gazete satiyordu. Bu çalismalarinin meyvelerini toplamakta gecikmedi. 1938 yilinda Imagination dergisinde kisa bir hikayesi yayinlandi. Düzenli olarak bilimkurgu yazarlari çevrelerine katilan Bradbury, tanistigi ünlü yazarlarla ufkunu sürekli genisletti. Bir yil sonra, Futura Fantazia adini verdigi dergisini yayinladi. Ancak ilk profesyonel çalismasi, 1941 senesinde basilan Pendulum olan sanatçi, The Lake ile kendi tarzini yakaladi ve nihayet gazete saticiligini birakip full-time yazmaya basladi. 1945’te, The Big Black and White Game ile En Iyi Amerikan Kisa Hikaye ödülüne layik görüldü.

Bradbury, 1947’de Marguerite McLure ile evlendi. Simdi yetiskin olan dört kizlari var.

1950'de basilan ilk önemli romani Mars Yilliklari , bilimkurgu klasikleri arasinda yerini aldi. Kitap, Amerikan toplumunun endiselerini temel alan konusuyla sosyal bir elestiride de bulunuyordu.

Bradbury’nin belki de en iyi taninan eseri olan “Fahrenheit 451”, 1953’te yayinlandi. Kitaplarin yasaklandigi bir gelecegi anlatan konusuyla, yeni bir “Büyük Birader” paranoyasini dile getirmekteydi.

Bugün Dünya'nin en büyük bilimkurgu ve fantezi yazarlarindan biri olan Ray Bradbury, yirmi yasindayken Weird Tafeî'de yayinlanan ilk öyküsünden bu yana, 500'e yakin öykü, roman, oyun ve siir kaleme aldi. John Huston'in 1956 yapimi Moby Dick'inin televizyon senaryosunu yazdi. Sonralari, Alfred Hitchcock Sov ve Rod Ster-ling'in Alacakaranlik Kusagi için senaryolar yazdi.

Apollo astronot grubundan biri Ay'a indiginde, Brad-bury'nin romani Dandelion Wine onuruna, bir kratere Dandelion Crater adini verdiler. Bradbury'den, Tokyo yakinlarinda bir 21. yüzyil kentinin tasarimi konusunda yardimci olmasi Istendi. Fahrenheit 451 operasi 1988 sonbaharinda sergilendi. Filmi versiyonu da, 1966 yilinda Fran-çois Truffaut tarafindan yönetilmisti.

ÖDÜL ZENGiNi
Yazar kariyerini, aldigi çok sayida ödül ile zenginlestirdi. Amerikan Kisa Hikaye ödülünü üç kez evine götüren Bradbury’nin aldigi diger ödüller arasinda O’Henry Memorial Memorial Ödülü, Benjamin Franklin Ödülü, Uzay-Havacilik Yazarlari Birligi En Iyi Uzay Makalesi Ödülü, Dünya Fantazi Edebiyati Yasam Boyu Onur Ödülü, Amerikan Bilimkurgu Yazarlari Büyük Usta Ödülü yer alir. Uçmanin tarihi hakkindaki animasyon filmi Icarus Montgolfier Wright ile Oscar ödüllerine aday gösterildi, ve The Halloween Tree ile Emmy Ödülü kazandi. Sanatçi, bütün bu ödüllerden daha anlamli bir sekilde onurlandirilacakti: Apollo uzay gemisinin Ay’da kesfettigi kratere, yazarin ünlü romani Dandelion Wine’dan yola çikarak Dandelion adi verildi.

Eserlerinde bireyin yalnizligini, çaresizligini ve hayatin monotonlugunu anlatarak siirsel ve karamsar ortamlar yaratan Bradbury, halen California’da yasamakta ve edebi kariyerine devam etmekte..

I'll be your water. I'll be yours

Çevrimdışı Hathor

• *
  • 14
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ray Bradbury
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2011, 05:11:37 »
Tam bir öykü ustası. Bir tane bile gösteremiyorum, okurken ağız burun kıvırdığım.

Çevrimdışı Erymnys

• 496
  • Rom: 8
  • PKBL
    • Profili Görüntüle
    • Erymnys
« Yanıtla #2 : 03 Şubat 2011, 20:32:54 »
fahrenheit 451 için yazdığı önsözden bir alıntı "Şenlik Ateşi" isimli bir öyküsünden alıntı yapmış kendisi de:
"William Peterson'u rahatız eden şey, Shakespeare, Aristo, Platon, Johnathan Swift, William Faulkner, Robert Frost'un ve belki, John Donne ve Robert Herrick'in şiirleri idi. Bütün bunlar, düşünün, şenlik ateşine atılacaktı. bundan sonra çıra olarak kullanılacak şeyleri düşündü Sonunda olacakları şey buydu) Michelangelo'nun muhteşem heykellerini; El Greco'yu ve Renoir'ı ve böyle devam etti. yarın hepsi ölmüş olacaklardı. Shakespeare ve Frost, Huxley, Picasso, Swift ve Beethoven'la birlikte, kendi sıradışı kütüphanesi ve sıradan bir insan olan kendisi..."

evet otobüsteydim, evet ağladım ve evet etrafımdaki bir sürü insan tip tip bana baktı ama yüreğim insanoğlunun kitaplara ihtiyacı olmadığı zamanı düşünmeyi kaldıramadı işte...
Elleri kalem tutanlara bu kadar düşman varken biz çok acı çekeriz daha, çok ölürüz kan kaybından!..

Çocuk Yetiştirme Sanatı Üzerine Bir Deneme --->Erymnys

Beklerim efendim...

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ray Bradbury Aramızdan Ayrıldı…
« Yanıtla #3 : 06 Haziran 2012, 20:13:21 »

Fahrenheit 451'in, Mars Yıllıkları'nın, Yakma Zevki öykülerinin, Uğursuz Bir Şey Geliyor Bu Yana gibi romanların yaratıcısı, bilimkurgunun efsane olup da günümüze kadar yaşayan üstadlarından Ray Bradbury’i ne yazık ki bugün, 91 yaşında kaybettik…

Bradbury’nin torunu Danny Karapetian, dedesinin ölümü hakkında io9 sitesine şunları paylaştı:

Alıntı
Sadece şunu söyleyebilirim; onu çok seviyorum ve özlüyorum ve başkalarının onunla anılarını duymak isterim. Birçok sanatçıya, yazara, öğretmene, bilim insanına ilham verdi ve onların kendisiyle ilgili öykülerini dinlemek rahatlatıcı olacaktır. Sizin öykülerinizi. Mirası kitaplarda, televizyonda, filmlerde ve en önemlisi onu okuyanların kalpleri ve zihinlerinde yaşayacak, çünkü onu okuduğunuzda onu tanımış olacaksınız. O, tanıdığım en koca çocuktu.

Kendisine sonsuz saygılarımızı iletirken, bıraktığı eserlerle ebediyete dek yaşayacağını, kitaplar yakılsa da umut ışığının her daim var olduğunu göstereceğiz. Huzur içinde uyusun…

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Neil Gaiman, Ray Bradbury İçin Yazdı!
« Yanıtla #4 : 08 Haziran 2012, 17:06:55 »

İki gün önce kaybettiğimiz bilimkurgunun üstadlarından Ray Bradbury anısına, Neil Gaiman The Guardian için bir yazı kaleme almıştı. Bizler de buradaki okurları için yazıyı çevirdik.

Bir kez daha anısı önünde saygıyla eğildiğimizi belirtmek istiyoruz. Kendisi her daim kitaplarıyla yanımızda olacaktır.

Yazıya ulaşmak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Çevrimdışı Fiddler

• 565
  • Rom: 32
  • Bazen Herkes Duysun Diye..
    • Profili Görüntüle
    • A. Orçun CAN
« Yanıtla #5 : 08 Haziran 2012, 17:19:54 »
İsteyenler ayrıca, bu SoundCloud adresine giderek yazarın geçen sene Amanda Palmer'la çıktığı turda okumuş olduğu, ve The Guardian'a yazdığı yazı için de temel aldığı "Ray Bradbury'yi Unutan Adam" (The Man Who Forgot Ray Bradbury) adlı öyküsünü kendi ağzından dinleyebilirler.

Kişisel Not: Dinleyiniz. Çok güzel.
Saatleri Ayarlama Enstitüsü okuyalım..

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Haziran 2012, 01:59:41 »
İsteyenler ayrıca, bu SoundCloud adresine giderek yazarın geçen sene Amanda Palmer'la çıktığı turda okumuş olduğu, ve The Guardian'a yazdığı yazı için de temel aldığı "Ray Bradbury'yi Unutan Adam" (The Man Who Forgot Ray Bradbury) adlı öyküsünü kendi ağzından dinleyebilirler.

Kişisel Not: Dinleyiniz. Çok güzel.

Biz de bunu metnin bulunduğu sayfaya ekledik. Teşekkürler.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Ray Bradbury’in son yazısı: Beni Eve Götür
« Yanıtla #7 : 13 Haziran 2012, 12:02:53 »

Geçtiğimiz 6 Haziran günü kaybettiğimiz, bilimkurgu üstadlarından Ray Bradbury anısına yeni haberlerle gelmeye devam ediyoruz.

Hatırlarsanız bundan üç gün önce Neil Gaiman’ın Ray Bradbury’le alakalı The Guardian için hazırladığı Ray Bradbury’yi Unutmayacak Adam adlı makaleyi sizlerle buluşturmuştuk. Şimdi de yazarın ölmeden önce yayımladığı son yazısını sizler için çevirdik.

Bradbury’nin The New Yorker için hazırladığı bu yazı, Mars Yıllıkları kitabındaki “Ateş Balonları” (The Fire Balloons) hikâyesinin ortaya çıkışını anlatıyor. Yazıda sanki gitmeden önce hüzünlü bir şekilde bize veda ediyor.

Alıntı
En az on dakika durup onu izledik, ta ki gözden kaybolana kadar. O zaman, gözyaşları yüzümden aşağıya aktı ve dedem bana bakmadan boğazını temizleyip ayağını salladı. Akrabalar, beni gözyaşlarımı sülfüre bulanmış parmaklarımla temizlerken bırakıp eve girmeye ya da kendi evlerine gitmeye başladılar. O gece geç saatte, dilek balonunun geri geldiğini ve pencereme sürüklendiğini hayal ettim.

Dilerseniz lafı dolandırmadan sizi yazarın yazmış olduğu “Beni Eve Götür” adlı son makalesi için BURAYA alalım.

İyi okumalar,

Ve bir kez daha huzur içinde yat, üstad.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 24 Mayıs 2013, 16:30:22 »
Güzel bir haberim var. Dün İthaki'deydim. Yeni kitaplar hakkında konuştuk. Önümüzdeki ay Bradbury'nin ölüm yıldönümü. Ve bu yüzden onun yazıtlarından ilham alınarak, anısı üzerine kağıda dökülmüş öykülerden oluşan "Shadow Show" (Gölge Gösterisi) haziran ayında raflardaki yerini alacak.

Not olarak belirteyim, çevirmeni de hiç sevmediğim ve her daim esefle kınadığım biriymiş! Şimdi isim verip konuyu uzatmak istemiyorum, duyurusu yapılınca göreceksiniz zaten. Ama "Olmadı İthaki, yapmayacaktın bize bunu..." demek istiyorum. Başka da bir şey demiyorum(!)

Her şey bir yana, dün aldığım bu güzel haber bana şunu bir kez daha hatırlattı: Zaman, takip edemediğimiz hızıyla son sürat koşmaya devam ediyor. Büyük üstat daha yeni akranlarının arasına katıldı gibi gelse de, aradan koca bir yıl geçmiş.

Huzur içinde uyusun.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Denaro Forbin

• 2114
  • Rom: 54
    • Profili Görüntüle
    • Bilimkurgu Kulübü
« Yanıtla #9 : 25 Mayıs 2013, 02:01:00 »
Güzel bir haberim var. Dün İthaki'deydim. Yeni kitaplar hakkında konuştuk. Önümüzdeki ay Bradbury'nin ölüm yıldönümü. Ve bu yüzden onun yazıtlarından ilham alınarak, anısı üzerine kağıda dökülmüş öykülerden oluşan "Shadow Show" (Gölge Gösterisi) haziran ayında raflardaki yerini alacak.

Haberi 2 ay önce bizzat çevirmenin ağzından duymuştum ve ilk sorum ""X yazar da var mı?" şeklindeydi. Olduğunu öğrendiğimde de çok sevinmiştim elbette. Merakla beklediğim öyküler derlemesi.

Huzur içinde uyusun.

Ve evet, huzur içinde uyu Bradbury.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 25 Mayıs 2013, 12:42:27 »
""X yazar da var mı?"

Eh, konu Denaro olunca bu "X yazar" diye adlandırılan şahısı tahmin etmek zor olmuyor ;)

Çevrimdışı Elendil_XX

• 504
  • Rom: 6
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 23 Ocak 2015, 18:19:53 »
Bradbury severlere buradan müjdeyi verelim.
Yazarın "Sonbahar Ülkesi" adlı kitabı çok yakında ithaki yayınlarından çıkıyor.

Spoiler: Göster