Kayıt Ol

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams

Çevrimdışı grikunduz

• **
  • 368
  • Rom: 6
  • Est solarus oth mithas
    • Profili Görüntüle
    • HayalGezer
Ynt: Otostopçunun Galaksi Rehberi
« Yanıtla #30 : 13 Eylül 2011, 12:23:06 »
Kitabı okudum, bitirdim, çok beğendim ve çok enteresan bir şey farkettim. Bu kitapta, diğer kitaplardan çok farklı bir karakter anlatımı var. Mesela, Yüzüklerin Efendisini bitirdikten sonra Sam'i tanırsınız, Frodoyu tanırsınız. Yani sokakta görseniz tanırsınız, yazar o kadar derin anlatmıştır. Aynı şey bir çok fantastik karakter için de geçerlidir. Tanisden tutun da Drizzte bu karakterlerin hangi şartlar altında hangi tepkileri vereceklerini biliriz. Bu kahramanların karakterlerini biliriz. Ama Otostopçunun Galaksi Rehberinde karakterleri böyle bir tanıtma yok, yani sadece olayları anlatıyor ve geçiyor. Hareketlerinin hiç bir sebebi yok,
bir boşvermişlik havası içinde geçiyor olaylar. İşte tam da burada kalbimi kazanıyor bu kitap, çünkü bahsettiği karakter bir otostopçu herşeyi boşvermiş, kararları tutarsız. Bunun en büyük nedeni de, yazarın kendisinin de bir süre otostopçuluk yapmış olması olsa gerek ki, bu ruhu bu kadar iyi aktarabilsin. Sırf bu tarafı yüzünden ben kitaba daha bir çok bağlandım. :)

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Neil Gaiman'dan Otostopçulara: Paniğe Kapılma!
« Yanıtla #31 : 12 Mart 2012, 19:28:13 »

Önce Douglas Adams, biz dünyalıları Küçükayı'nın büyük yayın kuruluşlarından biri tarafından basılan o fenomenle, Otostopçunun Galaksi Rehberi'yle tanıştırdı; şimdi de Neil Gaiman, bize onunla ilgili her şeyi içeren bu kitabı sunuyor.

Peki bu kitapta neler var?

Otostopçu'nun radyo oyunu senaryolarından hiç yayımlanmamış bölümler...

Otostop yaparak yabancı ülkeleri dolaşıp tavuk kümesi temizleyen asi bir gençken galaksilerarası mega-stara dönüşen Douglas Adams'ın yaşamından kesitler...

Douglas Adams'ın Dr. Who, Monty Python ve Snow Seven and the White Dwarfs üzerine yaptığı ilk çalışmalar...

Arthur Dent'in bornozla gezmesinin asıl sebebi... ve daha fazlası!

En iyisi kendinize bir kadeh Pan Galaktik Gargara Bombası hazırlayın, arkanıza yaslanın ve Paniğe Kapılmayın!

Kabalcı Yayınevi'nden çıkan ve Hamide Koyukan'ın çevirdiği kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı OZ

• 401
  • Rom: 5
  • Melanj
    • Profili Görüntüle
    • http://bortubocekgaleri.com/
« Yanıtla #32 : 12 Mart 2012, 22:00:26 »
Gaiman severiz de keşke böyle simge bir yazar olarak el atmasaydı. Popilist bir yaklaşım sezinliyorum önyargılıyım maalesef.
"Rebellions are built on hope"

Çevrimdışı Black Helen

• 782
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
Ve Başka Bir Şey Daha // Eoin Colfer
« Yanıtla #33 : 20 Nisan 2012, 20:43:26 »

Panik yapmayın!

Galaksi'de otostop tüm hızıyla devam ediyor. Neil Gaiman'ın Otostopçunun Galaksi Rehberi üzerine yazdığı Paniğe Kapılma kitabından sonra, bir kitap daha Kabalcı Yayınevi'nden çıktı.

Artemis Fowl serisinden tanıdığımız Eoin Colfer, seriye Ve Başka Bir Şey Daha ile bir kitapla daha katkıda bulunuyor. Douglas Adams'ın "5 kitaplık bir üçleme" olarak tanımladığı seri'nin altıncı kitabını yazan Colfer, buna "Üçlemenin Altıncı Kitabı" adını veriyor.

"Sonra Barzoo gözlerini kırpıştırdı. Başlığından çıkan kabarcıklar helezonlar çizerken, 'Hey, dostum!' diyerek içini çekti. 'Hoş geldin. Bir an için sandım ki', 'Akü' dedi mürekkep balığı, K harfini ağzını tıkırdatarak söylüyordu, 'Akkü'.

Daha önce hiç fark etmemiştim diye düşündü Ford, bu mürekkepbalığı ne kadar da kuşa benziyor. Ardından sualtı masaj masaj mağarası yavaş yavaş kayboldu ve Ford Prefect kendisini mavi gökyüzünden oluşma bir odada buldu. Karşı köşede tanıdık bir yüz oturuyordu."

Yazarın kelimelere ve hatta sayfa boşluklarına sıkıştırdığı ters köşe esprileri sunan çokça örnek var Ve Başka Bir Şey Daha'da...

Çevirisini İrem Kutluk'un yaptığı kitabın tanıtım ve künye bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.
Spoiler: Göster

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 19 Aralık 2012, 23:42:13 »
Bir dipnotunda 'You Will Never Walk Alone' // 'Asla Yalnız Yürümeyeceksin.' lafına 'Bu sözleri duyup etkilenmeyecek Galatasaray taraftarı yoktur.' diyerek beni şoka uğratan kitap.

Çevrimdışı Godfrey

• *
  • 20
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 20 Aralık 2012, 11:13:26 »
Bu kitabı ve diğerlerini ilk fırsatta okumalıyım, sanırım.

Çevrimdışı TheSpell

• 826
  • Rom: 16
  • Dovie'andi se tovya sagain.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 20 Aralık 2012, 20:51:50 »
Beşibiryerde'sini dün temin ettiğim kitap. İlk 30-40 sayfasını okudum şöyle bir nasılmış diye, oldukça iyi. Henüz çok az okumama rağmen bir sayfada kahkahalarla güldüğümü hatırlıyorum :)

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
Ynt: Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams
« Yanıtla #37 : 21 Haziran 2016, 19:40:44 »
Sonunda kavuşmak üzereyim. Siparişimi verdim bekliyorum. Bu arada 4 yıldan bu yana kimse yorum atmamış. Ben geç kaldım sanırım.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 21 Haziran 2016, 21:36:49 »
Bunun üstüne tartışmaz mıyız? Mesela okuyanlara soralım; sizce neden 42? Anlam yüklemeye gerek var mı?
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 21 Haziran 2016, 22:47:50 »
Neden 42? Hım... Sanırım, bazen soruların ve soru sormanın, cevaplardan daha değerli olabileceğini hatırlattığı için 42 cevabı önemli. Kendi başına bir anlamlı olduğu için değil. Eh, hayat sorguladıkça anlamlanıyor... Şey en azından benim için öyle. Başka yönden bakınca, kimi insanlar, cevaplarını onaylatmak için soruların peşinden koşup, cevaplarına tabi kılmaya uğraşıyorlar. 42! Douglas Adams'ın öylece ortaya attığı şeyin üstüne yazdıklarım bile, kendini doğrulayan kehanet gibi bahsettiklerimi benim için doğru çıkartıyor!

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #40 : 25 Haziran 2016, 19:04:05 »
Çünkü, altı kere yedi... tamam, tamam, sustum :) Bence bir anlamı yok, sırf muziplik olsun, absürdlük olsun diye seçmiş üstat. Hatta Douglas Adams'ın bu konuyla ilgili kendi yaptığı açıklama şöyle:

Alıntı
Cevabı çok basit. Bu bir şaka. Bir sayı olmak zorundaydı. Sıradan, küçük bir sayı ve ben de onu seçtim. Binari kodlarıyla, 13 kökenli olmasıyla, Tibetli rahiplerle alakalı tüm o teoriler tamamen saçmalık. Masama oturdum, bahçeme baktım ve "42 iş görür," diye düşündüm, sonra da yazdım. Hepsi bu.

Bir hayranına e-mail olarak atmış bu yanıtı. Orijinali burada.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 25 Haziran 2016, 21:24:23 »
"Muziplik tamamlandı!"
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

« Yanıtla #42 : 26 Haziran 2016, 01:09:13 »
Ford ile Zaphod arasında geçen bir diyalog vardı;
Alıntı
Ford: Neden?
Zaphod: "Neden?" "42" Bunu zaten denedim ben, işe yaramıyor, bak: "Neden?" "42"

benzerinde. Onu hatırladım mesajları okuyunca  ;D Neden 42 olduğunu anladığımız vakit Douglas Adams'ın dirilip daha kompleks ve anlaşılmaz bir seri yazacağına dair bir teori var.

Çevrimdışı Nightmare

• 627
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
    • Saklı Günlükler
« Yanıtla #43 : 26 Haziran 2016, 02:10:14 »
Kitabın 28'inci sayfasında bıraktım. Şunu diyebilirim ki kesinlikle çok farklı ve ilginç bir kitap. İlerilerde neler göreceğim çok merak ediyorum.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 27 Haziran 2016, 20:30:49 »
Alıntı
Cevabı çok basit. Bu bir şaka. Bir sayı olmak zorundaydı. Sıradan, küçük bir sayı ve ben de onu seçtim. Binari kodlarıyla, 13 kökenli olmasıyla, Tibetli rahiplerle alakalı tüm o teoriler tamamen saçmalık. Masama oturdum, bahçeme baktım ve "42 iş görür," diye düşündüm, sonra da yazdım. Hepsi bu.

Vallahi benim üzerimde iş gördü :D.

Cem Yılmaz, G.O.R.A.'nın senaryo sürecinde, ilk başta sadece GORA olan isimdeki kelimelerin arasına nokta koyarsa, milletin açılımını merak edip başının etini yiyeceğini düşünmüş. Bunu bile bile o noktaları koyduğundan bahsetmişti :).

Yazmaya niyetlilerin kulağına küpe olsun: Okuyucu sizin planlarınız dışında da yazdığınızdan anlamlar yüklemekten kendini alamaz. Maharet, o kontrol edilemez gibi gelen tılsımı kendi amacınıza yöneltecek şekilde ıslah etmekte :).

Neden 42 olduğunu anladığımız vakit Douglas Adams'ın dirilip daha kompleks ve anlaşılmaz bir seri yazacağına dair bir teori var.

Otostopçunun Galaksi Rehberi yazarı'nın Otostopçunun Galaksi Rehberi evreninde, asla yabana atılmayacak bir teori :).

Kitabın 28'inci sayfasında bıraktım. Şunu diyebilirim ki kesinlikle çok farklı ve ilginç bir kitap. İlerilerde neler göreceğim çok merak ediyorum.

Seri kolay okunduğundan, kitapları art arda okumak, bünyede aşısı doz İngiliz mizahından ötürü bunalma hissi yaratmıştı bende :). İlk üç kitaptan sonra ara vermek zorunda kaldım.

Başta Marvin olmak üzere tüm o depresif veya anlamsız neşeyle dolarak çalışmayı sürdüren akıllı cihazlar, en bayıldığım kısımlarıydı  :D.