Kayıt Ol

Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Otostopçunun Galaksi Rehberi - Douglas Adams
« : 25 Ağustos 2008, 18:40:28 »
  Galaksinin Batı Sarmal kolu’nun bir ucunda, haritası bile çıkarılmamış ücra bir köşede, gözlerden uzak, küçük ve sarı bir güneş vardır. Bir yörüngesinde kabaca yüz kırk sekiz milyon kilometre uzağında, tamamıyla önemsiz ve mavi-yeşil renkli, küçük bir gezegen döner. Gezegenin maymun soyundan gelen canlıları öyle ilkeldir ki dijital kol saatinin hala çok etkileyici bir buluş olduğunu düşünürler. Bu gezegenin şöyle bir sorunu vardı –daha doğrusu eskiden vardı: Üzerinde yaşayan halkın büyük bölümü çoğu zaman mutsuzdu. Bu sorun için pek çok çözüm önerilmişti, ama bunların çoğu genellikle yeşil renkli küçük kağıt parçalarının hareketleriyle ilgiliydi. Bu da tuhaftı, çünkü aslında mutsuz olan  yeşil renkli küçük kağıt parçaları değildi. Bu nedenle sorun varlığını sürdürdü; halkın çoğunun durumu kötüydü ve onların büyük bölümüyse sefildi, dijital kol saatleri olanlar bile. Her şeyden önce, ağaçlardan inmekle büyük bir hata ettiklerini düşünenlerin sayısı gün geçtikçe artıyordu. Bazıları ağaçlara çıkmanın bile yanlış bir hamle olduğunu ve hiç kimsenin okyanuslardan asla ayrılmamış olması gerektiğini düşünüyordu. Sonra adamın birinin, değişiklik olsun diye bundan böyle halka nazik davranmanın ne kadar iyi olacağını dile getirdiği için bir ağaca çivilenmesinden yaklaşık ikibin yıl sonra, bir Perşembe günü Rickmansworth’de küçük bir kafede tek başına oturan bir kız, bunca zamandır ters giden şeyin ne olduğunu birdenbire fark edip en sonunda dünyanın nasıl iyileştirilebileceğini ve mutluluğun hüküm sürdüğü bir yere dönüştürülebileceğini anlamıştı. Bu sefer doğru olanı bulmuştu, bu işe yarayacak ve hiç kimsenin bir yere çivilenmesi gerekmeyecekti. Ama ne yazıktır ki, bir telefon bulup birilerine bundan söz edemeden korkunç, aptal bir felaket meydana geldi ve fikir sonsuza dek yitip gitti. Bu, o kızın öyküsü değil. Ama o korkunç, aptal felaketin ve onun doğurduğu bazı sonuçların öyküsüdür.

Kısaca özetlemek gerekirse: Tamamen sakin bir hayat yaşamak, hayatına temel yaşamsal fonksiyon olarak soğuk bira ve güzel çay içmek kavramını oturtmak isteyen, kendi halinde, üstelik fazlasıyla uysal bir adam Arthur Dent, bir sabah uyanır ve evinin saçma bir nedenle yıkılacağını öğrenir; ama bu yalnızca başlangıçtır. Daha birkaç saat bile geçmeden gezegeni yok edilecek ve yanında yoldaşı Ford Prefect, üstünde yıpranmış sabahlığı, elinde havlusuyla galaksi boyunca sürecek inanılmaz bir yolculuğa çıkacaktır…

Paniğe Kapılmayın…

Arka Kapak
try again fail again fail better

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
Ynt: Otostopçunun Galaksi Rehberi
« Yanıtla #1 : 26 Ağustos 2008, 02:32:55 »
Aldım sayende ciltli halde, okuyacağım inşallah. Ama burdan bile mis gibi kokular geliyor burnuma, sanki şimdiden teşekkür etmeliymişim gibi. Neyse yapıcam yorumumu ansiklopedimi bitirince. :P

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 15 Ocak 2009, 11:49:19 »
İdefixe kampanyasından yararlandım. 5'i biryerde, 20 küsür ytl. Kargoda şu an set, merakla bekliyorum. :)

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Ocak 2009, 17:06:29 »
Az biraz felsefeyle ilgili olan biri için bir sürü etki yakalayıp bir sürü yeni düşünce göreceği bir seri. Oldukça da neşeli, komik. Büyük zevkle okuyacaksın darly ;)
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #4 : 24 Ocak 2009, 18:40:37 »
Az biraz felsefeyle ilgili olan biri için bir sürü etki yakalayıp bir sürü yeni düşünce göreceği bir seri. Oldukça da neşeli, komik. Büyük zevkle okuyacaksın darly ;)

1 haftayı geçti, hala gelmedi. Kafayı yiyeceğim. :P

Çevrimdışı Lucilla Clarté

• 935
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 27 Ocak 2009, 16:28:33 »
İdefixe kampanyasından yararlandım. 5'i biryerde, 20 küsür ytl. Kargoda şu an set, merakla bekliyorum. :)

Baya kazık yemişim D&R'dan o zaman. :P Kitabı alalı baya bi oluyo ama daha yeni okumaya başlayabildim. Yavaş yavaş konunun içine girmeye, 42'nin nolduğunu anlamaya başladım. İnsanı saran bi anlatımı var bunun ya. Severek okumaktayım, bitirince daha çok sevicem.

Özgür'e teşekkürlerimi sunarım yine.. :P

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Ocak 2009, 15:13:35 »
Ben tenesine 15 verdim lan onların , ah tanrım niye hah niye >.<

42 ve Babil balığı en bomba eğlenceli felsefik doktrinler.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Ocak 2009, 16:44:55 »
Ben de 40 verdim topuna :P Siz yine iyi almışsınız, hele sen Darly! KOca kitabı millete vere vere parçalandı. Ciltlettirmeyi kira olarak alıcam.

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #8 : 31 Ocak 2009, 16:25:05 »
Bugün kütüphanede bulunca içten gelen bir dürtü ile aldım.Daha başlamadım ama sanırım önümüzdeki 10 dakika içinde başlamış olurum. Okuduktan sonra da yorumumu yaparım efendim.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 25 Şubat 2009, 10:52:19 »
Henüz okumaya başlamadım(malum ansiklopedi gibi olunca insan tırsıyor). Ancak yazarın girişte yazdığı metni okumaya fırsat bulabildim. Yazarın gerçekten etkileyici bir hayatı var, nerden nereye dedirtecek cinsten... Ağır ağır okumaya başlamayı umuyorum ben de. :)

Çevrimdışı antivirus

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Şubat 2009, 16:35:11 »
kuantum fiziği çerçevesinde var olan absürd evren ancak bu tip bir absürdlükle anlatılabilirdi. inanılmaz eğlenceli ve öylesine yazılmış gibi duruyor ama çok zekice planlanmış bir seri.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Şubat 2009, 17:17:06 »
antivirus, sonlara doğru gelindiğinde(5. kitap) bariz hatalar farkettiğimi hatırlıyorum, yani en başıyla uymayan görüntüler gibi, şimdi kitap yok yanımda ve hatırlamıyorum ne olduğunu. Bana pek plan çerçevesinde oluşmuş bir seri gibi gelmiyor, klasik İngiliz mizahının, kısmen güncel olaylarla birleşerek anlatılması diyebilirim. Ama ilk üç kitap için bu söylediğim geçerli değil. Kitabın başındaki notta şöyle diyordu yanlış hatırlamıyorsam;

Radyo programları, tv dizileri, tiyatro metinleri derken iyice abartılmış bir seri halini aldı  ve artık bende kimin neden orda olduğunu herkese farklı bir şeyler söyleyerek açıklamaya çalışır oldum. O yüzden kitaplaştırdım.

Bir de buna yazar Five Volumes Trilogy diyordu yanılmıyorsam, üçlemeden sonrasında kopukluklar olması muhtemel gibi. Yine de esprisinden bir şey kaybetmiyor, bisküvi esprisine hala gülerim :D

Çevrimdışı antivirus

• *
  • 11
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 26 Şubat 2009, 17:25:28 »
zekice planlanmış derken, yazmadan önce planlanmış olması değildi aslında kastetmek istediğim.

şimdi kuantum fiziği falan denilince işin içine paralel evrenler, kelebek etkileri, raslantısallık, zaman mekan kopuşları, nedensiz sonuçlar vs geliyor. bunlar bizim klasik fiziğimiz açısından devrimsel olaylar. biz bu zamanlara kadar herşeye kesin diyorduk. o sebeple kuantum fiziği klasik fiziğe göre abzurd oluyor. bu noktada çok zekice espriler söz konusu. resmen bir dalga geçme, hedefi belirli vs. yani o kopukluk bile aslında şu an ki kopukluğun bir resmi gibi. bi şeyle bu derece dalga geçme noktası zekice planlanmış hissini yaratıyor. bütün kurgu değil belki ama yer yer olaylar, laflar. içindeki parçacıklar.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #13 : 11 Nisan 2009, 11:32:49 »
İlk üç kitabı okudum. Çok eğlenceli bir seri. Hem kısa hemde dolu dolu.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #14 : 13 Nisan 2009, 23:00:02 »
Olumlu yorumları gördükçe 5'i 1 yerdeme başlayasım geliyor. :P Ansiklopedi gibi gerçi, insanın gözü korkuyor.

Zaman bulabilsem başlarım aslında, hadi hayırlısı.