Kayıt Ol

Hangi Yayınevini Tercih Etmeliyim ?

Çevrimdışı narsil

• *
  • 3
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Hangi Yayınevini Tercih Etmeliyim ?
« : 16 Kasım 2012, 23:07:53 »
İyi geceler arkadaşlar.
Büyük bir fantastik roman hayranı olarak çok duyduğum bu seriye sonunda başlamak istiyorum.Ama sanırım okuma sırasında bazı farklılıklar var.Bir de kitapı iki yayınevi yayınlamış çeviri farklılığı mı var hangisini tercih etmeliyim aydınlatırsanız çok sevinirim.
Teşekkürler.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Hangi Yayınevini Tercih Etmeliyim ?
« Yanıtla #1 : 16 Kasım 2012, 23:23:15 »
Çeviri farklılığı maalesef var. Arkabahçe Yayınevi'nin çevirisi çok daha güzel olmakla birlikte şu an piyasada bulmak zor.

Okuma sırasında farklılıklar yok aslında. Bu konuda şöyle bir rehber önerelim size: http://www.kayiprihtim.org/forum/ejderha-myzradhy-okuma-rehberi-t1414.0.html

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #2 : 16 Kasım 2012, 23:38:53 »
Arkabahçe çevirisi çok daha iyiydi gerçekten de. İmkanınız olursa bu yayın evinin bskılarını tercih edin derim ben de.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı narsil

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 16 Kasım 2012, 23:39:13 »
Teşekkürler arkabahçe deneyecem o zaman. Okuma sırası da biraz lotr gibi sanırım silmarillion hesabı.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 16 Kasım 2012, 23:41:27 »
Verdiğim linkte diyor ki: "Ara kitapları okumadan seriyi krolonojik sırayla takip etmek isteyenler;"
Bu kısma bakarsanız en kestirme yol olur. Ana seri bu başlık altındakilerdir. En baştaki sırayla okunmak zorunda değildir. Tırnak içine aldığım başlıktaki (linkteki mesajda kırmızıyla yazar) sırayla okursanız epey rahat edersiniz.

Keyifli okumalar.

Çevrimdışı narsil

• *
  • 3
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Kasım 2012, 02:21:28 »
Arkadaşlar konuyu hortlatmış gibi olacağım ama tavsiye edilen arkabahçe çevirilerini bir türlü bulamadım.Buna karşı laika yayınevinin çevirileri her yerde var.Eğer ciddi bir çeviri farkı yoksa laikayı tercih ediceğim. Ama var diyorsanız internetten sipariş vereceğim. Bu kadar merak ettiğim bir seriyede kötü çeviri ile başlamak istemiyorum.
Teşekkürler.

Çevrimdışı Ryld Argith

• 879
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Kasım 2012, 18:24:58 »
Laika'nın çevirisi kötü değil bence. Ben Laika çevirisi okudum ve hiç bir eksiklik hissetmedim. Bence Laika çevirisi iyi. Bir de başlıkta ilk 3 kitabın bahsi geçiyor o 3 kitap piyasada şuan 2. baskı olarak bulunuyor. Yani çeviride bir eksiklik hata varsa bile 2. baskı düzeltisinde düzeltilmiştir :)
"Ben neysem oyum Regene. Sen nasıl ışığın bir parçasıysan, ben de karanlığın bir parçasıyım. Bence biri diğerinden daha iyi veya daha kötü değil"
Kara Dalamar

Çevrimdışı Daarlan Gardan

• 722
  • Rom: -1
  • to hell with gatech
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Kasım 2012, 21:43:59 »
Laika çevirisi kötü değildir. Lakin Arkabahçe'ye göre iyi olduğunu da söyleyemem. Arkabahçe edisyonunu okumamak sizin için büyük bir kayıp olmaz. Laika'nın Ejderha Mızrağı Destanı iki çevirmen tarafından çevrildi. Bir ve üçüncü kitap Egemen Görçek tarafından çevrilmişken, Kış Gecesi Ejderhaları başka bir çevirmen tarafından çevrilmişti. Bu yüzden ben çeviriler arasında bile farklılıklar sezdim.

Laika çevirisi okuyabilirsiniz dediğim gibi. Arkabahçe kitaplarının sayfa sayısının daha az olması da yazı boyutu ile alakalıdır. Aklınıza böyle bir soru da düştüyse.
''Civilizations have the morality and ethics they can afford.''

— Larry Niven & Jerry Pournelle, ''Lucifer's Hammer''

''These colonies in nature can reach at least two million individuals at a time, last for decades, and occupy a hundred cubic meters of space. It was a wonderful achievement to see a fragment of this world captured all around you, so that you almost had the experience of being inside the ant colony when you were in that room.''

— Robert Trivers, ''Natural Selection and Social Theory'', p. 162

''... Bu amaç doğrultusunda nükleer santraller hedeflenecekse, yapılması gereken şeyler vardır. Çünkü nükleer elektriğe geçiş bir hobi değil, bir akademik egzersiz hiç değil, temel bilimlerden yaygın endüstriyel alt yapıya açılacak bir uygulamadır.''

Ömer Faruk Ağa Yarman 1993