Kayıt Ol

Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar
« : 28 Ağustos 2008, 16:54:46 »
Yeniçeriler kapıyı zorlarken Uzun İhsan Efendi hala malum konuyu düşünüyor, fakat işin
içinden bir türlü çıkamıyordu...
"Rendekar doğru mu söylüyor? Düşünüyorum, öyleyse varım. Oldukça makul. Fakat bundan tam tersi bir sonuç, varolmadığım, bir düş olduğum sonucu da çıkar: Düşünen bir adamı düşünüyorum. Düşündüğümü bildiğim için, ben varım. Düşündüğünü bildiğim için, düşlediğim bu adamın da varolduğunu biliyorum. Böylece o da benim kadar gerçek oluyor. Bundan sonrası çok daha hüzünlü bir sonuca varıyor. Düşündüğünü düşündüğüm bu adamın beni düşlediğini düşlüyorum. Öylese gerçek olan biri beni düşlüyor. O gerçek, ben ise bir düş oluyorum."
Kapı kırıldığında Uzun İhsan Efendi kitabı kapadı. az sonra başına geleceklere aldırmadan kafasından şunları geçirdi:
"Dünya bir düştür. Evet, dünya..Ah! Evet, dünya bir masaldır."
(Arka Kapak)

Kitabın arkasında yazan bu kısım kitabı özetlemekte pek başarılı değil, ama buna kızmayın, kitabı özetlemek gerçekten zor olsa gerek.

Eseri gözümü kırpmadan okudum ve şu ana kadar böylesine zevk alarak okuduğum pek fazla eser olmamıştı. Her sayfasında da ayrı bir dönüş, ve her dönüşten yeni derinliklere savruluşun böylesine derin olduğu ilk kitabım oldu.

Anlatımı hem günümüz diliyle yazılmış, hem de geçtiği dönemin dil özelliklerini de ustaca içinde barındırmış. Her satırında ayrı bir nükte...

Tarihi, fantastik kurgu'yu ve duyguyu böylesine harmanlayan bir eseri, kendi edebiyatımızdan çıkan bu eseri sonsuz bir içtenlikle size tavsiye ediyorum. Kesin okuyun

Yazarın forumumuzda bulunan diğer eserleri:

-Amat
-Efrasiyab'ın Hikayeleri
-Suskunlar
-Kitab-ül Hiyel

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Ynt: Puslu Kıtalar Atlası
« Yanıtla #1 : 01 Eylül 2008, 20:08:37 »
Arka kapağını kavramakta zorlandım doğrusu ama oldukça ilgi çekiciydi. Özellikle bir Türk yazarın elinden çıkmış olması daha fazla çekici kıldı kitabı. Kesinlikle okuma listeme aldım, en yakın zamanda alır-okurum umarım. Hoş tanıtım için teşekkür ederim Arlinon. :)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2008, 19:29:18 »
Sağol rica ederim

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Şubat 2009, 21:18:29 »
Arlinon,seni tebrik etmek istiyorum öncelikle böylesine güzide bir eseri tanıttığın için :).
Hayır kitabı okumadım,çünkü vaktim olmadı okul sağolsun :P. Ama o kadar çok methini duydum ki anlatamam.Türkiye'nin Tolkein'i diye tanımlandığını sık sık duyduğum biri isim,İhsan Oktay Anar.En kısa zamanda edinmek istediğim ve tarihle fantastiği birleştirebilen bir ustaya,daha sonra burda bir kere daha (ama bu defa okumuş olarak) saygılarımı sunmak istiyorum :D.

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2009, 21:32:58 »
Yok böyle bir kurgu  ;D

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 21 Şubat 2009, 11:47:28 »
Hüseyin Avni Sözen Anadolu Lisesinin okuma listesinde olup hocanın burnuma dayadığı eser :D okucam inş :D (orda okumuyorum)

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #6 : 12 Nisan 2009, 17:43:37 »
Her kitap severin bayılacağını düşündüğüm bir kitap. Osmanlı devrini öyle güzel anlatıyor ki sanki tarih dersi dinliyormuş gibi hissediyordum kendimi okurken.( İyi anlamda söyledim bunu tabii :D Tarih dersini çok severim.)

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Ynt: Puslu Kıtalar Atlası - İhsan Oktay Anar
« Yanıtla #7 : 03 Temmuz 2009, 18:08:34 »

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 03 Temmuz 2009, 19:36:26 »
Ellerine sağlık ablacım, çok detaylı ve özendirici bir inceleme olmuş. Sayende bu kitabı okuma listemde bir iki sıra daha öne kaydırdım. :D

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 23 Temmuz 2009, 11:36:12 »
Dün gece sonlarındaki o mükemmel hikayenin temelini, mükemmel kurguyu okuduğum anda bırakamadım ve çok uzun bir süre sonra ilk kez bir gecede yüzü aşkın sayfa okuyarak bitirdim. Şu ana kadar okuduğum en iyi kitaplardan birisi. Gerek Nemçelilerin şahane planı, Bünyamin'in iç çatışmaları, Alibazın öyküsü, Uzun İhsan Efendi'nin felsefesi. Her şey tam yerinde.

Ayrıca sanıyorum Bünyamin ve Ebrehe dışındaki karakterlerin hepsinin hikayelerini tek tek çıakrsak 5 6 ayrı masal çıkar içinden. Alibaz'ın hikayesinin sonu şahaneler şahanesi :D Nasıl bir kurgudur hayran kaldım.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 11 Eylül 2009, 00:17:04 »
İhsan Oktay Anar kitapları İlnokta'da %30 indirimde. Almayı düşünenler için iyi bir fırsat.

http://www.ilknokta.com/yazar/4818/0/1/Ihsan-Oktay-Anar.html
try again fail again fail better

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #11 : 11 Eylül 2009, 00:53:58 »
Ben de sahaftan çok uygun fiyata aldım. Ama ne yazık ki bir türlü fırsat bulamıyorum okumaya.

Çevrimdışı Berkay

• **
  • 72
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Eylül 2009, 12:02:17 »
İncelemesi için buyrun efendim:

http://www.kayiprihtim.org/portal/puslu-kitalar-atlasi-inceleme/

İnceleme çok güzel olmuş. Ellerine sağlık. Gidip alacağım kitabı :D
Hayat, siz planlar yaparken başınıza gelenlerdir.

Çevrimdışı Elerki

• 441
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 19 Aralık 2009, 00:41:57 »
Harika bir kitap! Alıştığım kurgulardan çok uzaktı ve bu da benim için çok farklı bir deneyim yaşama fırsatı oldu. Kesinlikle okunmalı. Bunun yanında, İhsan Oktay Anar'ın bir diğer kitabı 'Kitab-ül Hiyel'i de tavsiye ederim. Çok başarılı, çok! :)
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #14 : 21 Ocak 2010, 00:58:16 »
Evet, nihayet ben de bu eksikliğimi giderebildim. Artık ben de "İhsan Oktay Anar okudum!" diyebiliyorum ve bu gerçekten mutluluk verici bir şey.

"Puslu Kıtalar Atlası" her haliyle diğerlerinden çok farklı bir kitap. Karakterler inanılmaz bir şekilde düşünülmüş. Her karakterin kendisi içerisinde bir öyküsü ve hepsinin de bu öykü içerisinde bir yeri var. Hiçbir cümle boşuna kurulmuyor, hiçbir adım boşuna atılmıyor...

Kurgu zaten eşsiz, "Nereden nereye be arkadaş?" diyorsunuz okurken.

Geçtiği dönemi de çok iyi bir şekilde yansıtmış, gerçekten de Osmanlı'nın o havasını içinize çekebiliyorsunuz. En çok da bu özelliğini sevdim, bizden bir şeyler olmasını... Yüzde yüz bizden, katıksız.

Vermek istediği ana fikir de çok bomba. İhsan Efendi'nin düşüncelerine saatlerce dalıp gidebiliyor insan. Hepsi ayrı ayrı tez konusu.

Ağzım açık bir şekilde, ayakta alkışlıyorum bu kitabı. Okumayanlar çok ama çok fazla şey kaybeder. Sanırım bir sonraki durağım "Suskunlar" ve "Amat" olacak, haydi hayırlısı. :)