Kayıt Ol

Fantastik Edebiyatta Alegori

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Fantastik Edebiyatta Alegori
« : 13 Eylül 2008, 22:35:02 »
Evet arkadaşlar konumuz oldukça basit. Fantastik edebiyatta gördüğünüz alegoriler var mı? Ya da bunu tasvip ediyor musunuz? Bu alegoriler hakkında ne düşünüyorsunuz?

Edit: Ben de yorum yapayım. Alegori, tamamen yazara kalmış bir şeydir düşünceme göre. Tabi içinde bu tarz unsurları barındıran eserler çok daha üstlerde kendilerine yer bulabiliyorlar (Örn: Karanlık Cevher). Kendi açımdan eserlerdeki karakterler, kurumlar, olaylar veya yerleri gerçekle bağdaşlaştırmaya çalışmak saçma gelse de ilk gördüğünüz anda, mesela Pelargir aa burası İstanbul,  bu hoşunuza gidiyor. Ancak bunlar sadece ufak benzetmelerde kaldığı zamanlar.

Karanlık Cevher'de de olduğu gibi koca bir sistemin üstüne yüklenen ve değerleri sorgulayan fantastik eserler okurken insanı biraz gerebiliyor. Düşünce sistemini benimserseniz o zaman ideolojik açıdan bile size katkıları olabiliyor.

Alegori yapmak yazarın cesaretine bağlıdır. Alegori yapmak demek yazarın en azından bir kısım insanı karşısına alması demektir. Ancak bir yazarın bunu yapabilmesi de büyük cesaret ister.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Ynt: Fantastik Edebiyatta Alegori
« Yanıtla #1 : 14 Eylül 2008, 12:37:32 »
KAranlık Cevher'in alegorisine bayıldım. Konusu ne olursa olsun eserlerin birşeylere eleştirel yaklaşması işime gelir

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2009, 11:13:09 »
Bram Stoker'dan Drakula.

• Dwarfettin_Meşekalkan
  • *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Haziran 2009, 00:11:21 »
Eddingsin Elenium ve Tamuli serileri hayatımda okuduğum en alegorik kitaplardır. Karakterlerden coğrafi yapıya, tarihi olaylardan yaşayan canlı türlerine kadar kitaplar bu dünyaya yapılmış göndermelerle dolu... Alegorinin hayal evrenini sağlam bir zemine oturttuğunu ve gerçekleşmekte olan olaylar arasında tutarlılık sağladığını düşünüyorum. Bu nedenle alegori rulles\m/
En güzel bira midene en yakın olandır, gark*

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 15 Haziran 2009, 11:20:31 »
Onları okumadım ama Elric Destanı (geçri bunu da okumadım :P) da o şekildeydi. Coğrafyası tam bizim dünyaydı isimler değişmiş azıcık kaymıştı sadece.
try again fail again fail better

• Dwarfettin_Meşekalkan
  • *
  • 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Haziran 2009, 14:59:27 »
Elric'in sadece ilk kitabını okuduğumdan olacak farkedemedim bu durumu. Ama Elenium ve Tamuli için "reel dünyamızın fantastik dünyaya bir yansıması" diyecek olursam emin ol abartmış olmam :hihi
En güzel bira midene en yakın olandır, gark*

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 15 Haziran 2009, 16:05:01 »
Elenium ve Tamuli için "reel dünyamızın fantastik dünyaya bir yansıması" diyecek olursam emin ol abartmış olmam
Kesinlikle katılıyorum.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "