Kayıt Ol

Mobile Suit Gundam Seed - Gundam Seed Destiny

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Mobile Suit Gundam Seed - Gundam Seed Destiny
« : 24 Eylül 2008, 00:32:44 »
Gundam 1979 yılında başlamış bir anime fenomenidir ve japon kültüründe yer etmiştir.Mekanik birer elbise olmalarının dışında bilinen savaş silahlarının hemen hepsine üstün olmaları gibi bir ortak özellikleri vardır.Gundam ları temel alan birçok anime serisi vardır ama ben en önemli gördüğüm ikisini ele alacağım "Mobile Suit Gundam Seed" ve devam niteliğinde olan ve aynı karakterlerin yer aldığı "Gundam Seed Destiny" (tüm gundam serileri için: http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=rel&aid=915)
İngilizce:
G eneral
U niletral
N euro-link
D ispersive
A utonomic
M aneuver
GUndam Seed ilk 2003 yılında yayınlanmış 50+1 bölümlük bir televizyon serisidir. seriyi destekleyen 3 ayrı film yapılmıştır ama izlenmemeleri herhangi bir kayıp oluşturmaz.Cosmic Era adı verilen bir evrende geçer ve dünya birlik güçlerinin dünya yörüngesinde yaşayan "Plants" adı verilen ve dna ları ile oynanarak dünyada doğmuş sıradan insanlardan üstün olan toplumun yaşam komplekslerinden birine nükleer bomba atması ile başlar.Dünyadaki sıradan insanların korkularının arkasına sığınan politikacıların geleceklerini bu üstün ama yine kendi eserleri olan insan ırkından korunma çabaları ilk başda haklı görülmüş ve sayıca komik sayıda az olan plantlılar ile başlatılan bir savaşın kısa süreceği ön görülmüştür.Ancak sorun şu ki yörüngede yaşayan bu toplum kendi askeri güçleri "ZAFT" ile dünya birliklerinin dengidir ve ilk süpriz nükleer atakdan sonra hiç bir yenilgi göstermemişlerdir.Uzun süren savaş sürecinde beceri ve bilgileri ile mobil elbiseleri seri üretime süren ZAFT eşitliği üstünlüğe dönüştürmüş olsada tarafsız bölgede yaşayan ve yine bu beceriye sahip olan insanlarca ihanete uğramıştır.İlk bölümler dünya güçlerinin eline geçmiş mobil elbise yeni dizayn örneklerinin ZAFT tarafından çalınma girişimleri ile geçer.
Baş kahramanımız Kira Yamato bir Kordinatordür(plantlarda doğmuş olanlara verilen isim) ancak savaş ile ilgili hiç bir ilgisi bulunmamaktadır.ZAFT ın tarafsız bölgeye olan saldırısında kendisini Archangel dünya birliği gemisinde bulur ve geriye kalan çalınmamış tek mobil elbisenin pilotu olmak zorunda kalır.
ne kadar savaşmak istemesede sevdiklerini korumak için savaşın içine çekilir ve çocukluk arkadaşı Athrun Zala nın karşısında savaşmak zorunda kalır ve bu sırada aşk ile tanışır.
Athrun Zala ikincil baş kahramandır ve ZAFT güçleri için savaşan bir kordinatördür.Babası ZAFT ın başkanı olduğu için savaşır ve başda tek sebebi budur.
Athrun Plants ın başkanının kızı Lacus Clyne ile nişanlıdır ama ne var ki Lacus hikayenin gelişimi sırasında kendini Kiranın yanında bulur.Lacus önemli bir barış idolu ve şarkıcıdır.Animede şarkılarını ve seslendirmesini ünlü japon şarkıcı Rie Tanaka canlandırmıştır.
Gundam Seed savaş karşıtı mesajlar işler ve ölümün karşılığının ölüm olmasının aksini savunur.Hikaye boyunca birçok ikincil karakter ölür.
Gundam Seed Destiny 50+1 bölüm, ZAFT ve dünya birliği arasındaki savaş sona erdikden yıllar sonra baş gösteren ve yine dünyadan gelen tehtidler ile patlak veren bir savaş ile başlar.İlk serinin aksine ZAFT bu kez kötü olarak gösterilmemiş ve barışı savunmaya çalışan ne olursa olsun kendilerinden önce dünyadaki kaosu engellemeye çalışan bir konumdadır.Kira Athrun Cagali Lacus ve Archangel mürettabatı dünyada tarafsız ORB ulusunun yanındadır ve kısa süren barış sürecinde sıradan insanlar gibi yaşamışlardır.Ne var ki herkes barışı savunmaz ve baş kahramanımız bu kez ailesinin ilk savaş sırasında gözleri önünde mobil suitlerce öldürüldüğüne şahit olan Shinn Asuka adında bir ORB ludur.Savaşmadan barışı umut ederek yaşamakdansa ZAFT için savaşmayı tercih etmesinin sebebide budur ve Minevra adlı gemide yeni seri XGMF suitlerden en özeli ile pilotluk yapar.Hem bir kahraman hemde kötü adam rollerini üstlenir.
İlk seri gibi savaş karşıtlığını savunur ancak intikam ve felsefi yargılar ile daha derin konulara geçiş yapılmıştır.

100ü aşkın bölüm boyunca onlarca karakter ile tanışır izleyici ve tek tek hepsini yazma gereği görmedim.hikayeler ve gelişimleri oldukça keyifli bir seyir sunar ve benim betimlediklerim ilk birkaç bölümden ibaretdir.Uzay savaşlarından keyif alanların ve Mecha severlerin beğenisini alacağına eminim.Sevenlere son Gundam serisi "Gundam 00" ı öneririm. HD formatında hazırlanmış ilk Gundamdır.

Lacus un şarkıları oldukça güzel. Dinlemek isteyenler için:
http://www.coucoucircus.org/ost/generique.php?id=856

16.12.2008 düzeltmesi: Şu an için en önemli gundam serisi "Gundam00" halini aldı, gundam wing ve gundam zeta da oldukça iyi ama eski. Oysa Gundam00 stil-konu-işleniş olarak oldukça üstün gundam seed serisinden. Her karakterin ayrı ayrı bir derinliği var ve seed serisinin aksine yüzlerini 20. bölümden sonra ayırt edebilmeye başlamak gibi saçma bir durum ortaya çıkmıyor (gundam seed de karakterlerin saç ve göz renkleri dışında neredeyse hiç bir farkları yok dizayn olarak)

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Mobile Suit Gundam Seed - Gundam Seed Destiny
« Yanıtla #1 : 18 Kasım 2008, 18:26:16 »
Gundam 00 için ayrı bir  başlık açacaktım ama tüm gundamları aynı başlıkda anlatmak daha mantıklı geldi çünki yaşandıkları evren büyük kısmında çok benzeşiyor ve savaş karşıtlığı temel konusu.
aslında Gundam serilerini izlemek beraberinde ek hobiler sağlar insana, bunları yeni yeni keşfediyorum. Geçen hafta biraz tuzlu olarakdan çok hoşuma giden bir  gundam model kit aldım.Benzer zevkleri olanlar varsa onlara danışmak isterim

"Gundam 00F 1/100 Scale Plastic Model Kit #09 Gundam Avalanche Exia"

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Kasım 2008, 18:34:36 »
Nihbrin gerçekten güzel bir anlatım. İçimde izleme hevesi uyandırdın ama haftaya vizeler var bildiğin gibi. Maketin ulaştığında bizimle birleştirirken yaptığın çalışmaların resimlerini bizimle forumdan paylaşırsan sevinirim. Hatta birleştirmene yardım edebilirim.  :hmm
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #3 : 18 Kasım 2008, 18:37:26 »
Benim korkum boyasız olması  ;D boyamam gerekirse saçmalayabilirim. Glueless diyor ama Paintless demiyor. Başka yerlerden okuduğuma göre yapımı yapmasını bilen biri için 7saat ile 10saat arasında değişirmiş. 18 cm gözümde büyüdü. Yapım sürecini paylaşacağım  :P

2 hafta sonra:

sipariş tarihinden 12 gün sonra hong kong dan gelmeyi başaran made in japan gundam00 exia 1/100 model kiti yapmam öğlen 12den akşam üstü 7ye kadar, ne eksik ne fazla, sürdü.Tamamen boyalıydı ama ek boyalar satın alarak kendi custom made model kitinizi oluşturabilmek gibi bir seçenek vardı(boşlukları 0.08 siyah kalem ile boyamak gibi) Ellerim miniminnacık parçalar ile uğraşmakdan kan topladı  :D . Sıradan bir maket değil açıçası daha çok bir oyuncak-oynuyor her türlü- ve her parça yapışkansız bir şekilde tatmin edici bir "tık" sesi eşliğinde birbirine kusursuz geçiyor. 1-2 hata yaptım yüzlerce parça arasında ama önemsiz şeyler oldu. Kendi telefonumun makinesi dışında kaliteli bir fotoğraf makinesi bulup resmedeceğim ama yukarıdaki reklam amaçlı örnek resimlerinden farklı değil. (not: tüm klavuz japoncaydı ama yaparken hiç bir engel oluşturmuyor herşey resimli)

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Kasım 2008, 18:49:00 »
Maket senin olsada non-paint ise boyama işini sana bırakmam bilesin. İşi bilen birinden en azından bilgi alırız. Senin için ben bi 70 saat olur diyorum, tabi japoncayı çözüp kullanım talimatını okumayı becerirsen o başka :D
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #5 : 27 Kasım 2008, 21:26:19 »
Daha komplike bir Gundam ısmarladım, biraz daha fiyakalı gibi sanki.

Maket uçak vs yapmak hep gereksiz geldi bana ama bunlar yapışkansız-kokusuz temiz ve GUNDAM!  :ole

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #6 : 01 Aralık 2008, 00:19:21 »
Tesadüfen rasgeldiğim bir koleksyon resmini paylaşmak istedim. Yaklaşık 200bin doları para harcanarak oluşturulmuş bir koleksyon. Sahibinin iddiasına göre şu anki değeri toplamda 1milyon doların üstünde çünki yarısından fazlası artık üretilmeyen ve üretilirken bile yılda 10 kutu ile sınırlı parçalar. Her birini özel olarak tekrar elden geçirmiş (boya-cila-ek parçalar) ve şu anki hallerine getirmiş, halende sayıları artmakda.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #7 : 11 Ocak 2009, 18:37:25 »
Aşmışsın abi sen yahu. :P İyiymiş ama olay, beğendim. :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Haziran 2009, 23:06:33 »
Videosunu izledim az önce. Çok şans eseri oldu. Bu bir işaret dedim kendi kendime :P ve geldim foruma tavsiye istemeye. Mobile Suit Gundam yazıyo videonun sonunda. Gayet ilgimi çekti.
Ben bu seriye başlasam nerden başlamam ve nasıl devam etmem lazım?

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #9 : 05 Haziran 2009, 23:55:36 »
Mobile Suit başlığı altında onlarca seri var, bu başlıkta birbirinin devamı olan toplam 4 (2+2) sezonluk gundam seed ve gundam seed destiny'yi tanıttım sadece. Tüm Gundam (mobile suit) serileri şu hiyerarşi ile incelenebilir: http://anidb.net/perl-bin/animedb.pl?show=rel&aid=915

Ancak, ilk serileri çok önermem ve arada bazı seriler hem kötü hemde tuaf (3d gundam serisi var adı gundam evolve ve her damağa hitab etmeyebilir)

sana önerim; mobile suit gundam seed adındaki 51 bölümlük seriyi izlemen önce. Sonra devamı olan mobile suit gundam seed destiny'yi izlemen (oda 51 bölümdü sanırım) eğer ilk gundam seedi beğenmezsen 10-15 bölüm izledikten sonra bırak hemen. Karakterlerin hepsi birbirine benziyormuş gibi gelir çoğu yeni izleyicilere ^^.

beğenmezsen önerim: Mobile suit gundam 00 izlemen, 26 bölüm. Devamı season 2 gundam 00 olarak ilerliyor oda 26 bölüm. Gundam 00 geçen senenin en iyi serilerinden biriydi ve oldukça kaliteli diğer tüm Mobile suit serilerine kıyasla gerek müzikleri gerekse efektleri olsun.

Neden peki ilk seedleri izle diyorum sana? Çünki daha güzeller... neden bilmiyorum, eskiliklerine rağmen güzeller.

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #10 : 06 Haziran 2009, 00:24:46 »
Şu dünyada mecha sevmeyen bir ben varım sanırım :D

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #11 : 06 Haziran 2009, 02:01:28 »
Mecha sevgisi bende Voltron (Türkiye'de nedense voltran) ile başladı öyle devam etti, sanırım küçükken power rangers'ında etkisi olmuş olabilir ^^ gundamlar diğer mechalardan farklı; kendi felsefesi var tüm mobile suit serisinin. "Neden savaşır insanlar? Sevdiklerini korumak için? Sevdiklerini korumak için başkalarının sevdiği yada sevebileceği insanları öldürmek neden peki?"

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 06 Haziran 2009, 09:41:33 »
Çok teşekkür ederim ilgin ve cevapların için :). Gundam seed'i indirmeye başlayayım o zaman :P.

Son bir soru, gundam wings nedir? Bu serinin bir parçası mıdır?

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #13 : 06 Haziran 2009, 13:28:16 »
Gundam wings bir mobile suit hikayesi ama seed yada 00 ile alakalı değil, farklı bir evrende geçiyor ve gundam dizaynları farklılık gösteriyor. Dizaynlarda daha sanatsal yön ön plana çıkmış diyebilirim, özellikla baş karakterin kullandığı gundamın kanatları onu bir kurtarıcı melek rolü üstlenmesi ile bağdaştırılmış vs.

Çevrimdışı yuno44907

• **
  • 127
  • Rom: -1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 06 Haziran 2009, 13:42:14 »
Bence Gundam sıkıcı. Code Geass iyidir ama onu da sevmem.
Mechaları bilime aykırı ve sıkıcı buluyorum. Çok konuşuyorlar yaa.