Kayıt Ol

Neon Genesis Evangelion

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Neon Genesis Evangelion
« : 24 Eylül 2008, 01:26:10 »
Aşırı sorunlu olduğu kanısına izleyen herkesin vardığı bir yönetmen, Hideaki Anno tarafından animeye uyarlanmış bir başyapıttır.1995 yılında studyo Gainax tarafından hakları satın alınış ve biz izleyicilerin seyrine sunulmuştur.
Genel olarak Judeo-Hristiyan sembollerin Yaratılış kitabından ve İncil'den referans alındığı, post apokaliptik meka macera serisi şeklinde tanımlanabilir. Serinin ilerleyen bölümlerinde ise daha çok, farklı duygusal sorunlar ve akıl hastalıkları yaşayan karakterlerin psikokanalizi üzerine yoğunlaşır, varlığın doğasını ve gerçekliği sorgular. Bu bakımdan "postmodern fantezi" olarak da karakterize edilebilir. Serinin yönetmeni Hideaki Anno, Neon Genesis Evangelion'u yaratmadan önce klinik depresyon geçirmiş, serinin psikolojik yönü de yönetmenin hastalık esnasında yaşadıklarını temel alması sonucu şekillenmiştir.
Neon Genesis Evangelion ilk olarak 26 bölüm halinde, yerel bir kanal olan TV Tokyo televizyonunda, 4 Ekim 1995 ile 27 Mart 1996 arasında gösterilmiştir. Daha sonra ise Japonya genelinde yayın yapan Animax kanalı tarafından tekrar yayınlanmıştır. 26 bölümlük seriyi Death and Rebirth, The End of Evangelion ve Revival of Evangelion takip etmiştir. Death and Rebirth daha çok ilk 24 bölümün yeniden düzenlenmiş özeti şeklindedir. End of Evangelion ise seriye alternatif son sunarken aynı zamanda 25. ve 26. bölümleri tamamlar. İki film daha sonra tekrar düzenlenerek, Revival of Evangelion ismiyle tek film halinde piyasa sürülmüştür.
9 Eylül 2006'da Gainax firması Rebuild of Evangelion adıyla 4 filmlik yeni bir seri yapılacağını doğrulamıştır. Gainax'ın yaptığı açıklamaya göre yapılması planlanan ilk üç film, 26 bölümlük seriyi, yeni sahnelerle, fonlarla ve yeni karakterlerle alternatif bir şekilde tekrar anlatacak, dördüncü film ise hikayeye tamamen farklı ve yeni bir son ekleyecektir.
Evangelion'un hikayesi 2000 yılında gerçekleşen ve Antartika kıtasının tamamen yok olmasıyla sonuçlanan "İkinci Patlama" ile başlar. Bu küresel afet sonucu dünya nüfusunun yaklaşık yarısı yok olmuştur. Halkın patlamayla ilgili bildiği, afetin meteor çarpması sonucu gerçekleştiğidir. Fakat ileride patlamanın ilk 'Angel (Melek, 使徒; Shito: Türkçe'nin Haviri sözcüğüne tekabül eder)' Adam ile ilgili gerçekleştirilen bir deney sonucu olduğu ortaya çıkar.Seri, 2015 yılında, Japonya'nın çölleşmemiş son bölgelerinden birine kurulmuş, yarı askeri-yarı sivil şehir 'Üçüncü Yeni Tokyo Şehri (第3新東京市)'ne, üçüncü 'Angel'ın saldırısıyla başlar. Ordunun silahları etkisiz kalır ama paramiliter organizasyon NERV, Evangelionları kullanarak saldırıyı durdurur ve Angel'ı yok eder. Evangelionlar, 'Üçüncü Yeni Tokyo Şehri'nin altında bulunan gizli GeoFront'ta geliştirilmiş biyomekanik mekalardır.

Eva'lara, hepsi 14 yaşında olan, Shinji İkari,Rei Ayanami,Asuka Langley Soyru pilotluk yapar. Pilot, Eva'nın kontrolünü, kendi ruhunu, Eva'nın ruhu ile senkronize ederek yapar. Bu senkronizasyon Eva'nın kontrolünü kolaylaştırır fakat sonucunda Eva zarar gördüğünde pilotlar da acı çeker. Mücadele ilerledikçe, pilotlar bir yandan Angel (Melek)'lerle savaş, diğer yandan aralarındaki kişisel meseleler ve karakter çatışmaları ile uğraşmak zorunda kalırlar.
Son iki bölümde, Gendo ve Rei, bazı karakterleri, endişeleri ve korkuları ile yüzleştirerek ve kendi değerlerini tanımlamaya zorlayarak (özellikle Shinji'yi) Human Instrumentality Project'i başlatırlar. Bu sonda, geridönüşler, alışık olunmayan karalama çizimler, yanıp sönen yazıların karamsar görüntülere montajlanması, ıssız ve siyahbeyaz şehir fotoğrafları kullanılmıştır. Örnek vermek gerekirse, üzerinde kimse olmayan bir bisiklet, boş banklar, NERV merkezinde Shinji'nin arkadaşlarının kan içindeki cesetleri gibi. Fakat serinin bu şekilde bitmesi, fanları tatmin etmemiş ve kafalarını karıştırmıştır. Bir yıl sonra, sinema filmi ile ilk sonu tamamlayan ikinci bir son yapılmıştır.

25 ve 26 bölümler muhtemelen serinin en tartışmalı bölümleridir ve kusurlu, eksik kabul edilirler. Fakat Hideaki Anno ve yardımcı yapımcı Kazuya Tsurumaki serinin sanatsal bütünlüğünü savunmuşlardır.Yardımcı yönetmen Kazuya Tsurumaki'nin dediğne göre "Evangelion serisi tamamen sona erdiğinde, kendisi de dahil olmak üzere tüm anime fanlarına bir mesaj ortaya çıkacak. Başka deyişle, anime fan'ı olmayan bir kişinin Evangelion'u izlemesi gereksiz olacaktır. Eğer izeyen kişi zaten normal bir yaşam sürebiliyor ve diğer insanlarla iletişim kurabiliyorsa, seriden hiçbir şey öğrenmeyecektir.Evangelion yoğun bir şekilde biyolojik, dini, askeri ve psikolojik konuları ele almaktadır. Hikayesinde birçok gönderme ve saygı duruşu bulunmaktadır.
kaliteli bir versionunu bulmakda güçlük çekenlerin premium pack adı altında aramalarını tavsiye ederim.ayrıca rebuilt of evangelion aynı hikayeyi aynı karakterler ile aynı açılardan alınmış sahnelerden oluşsa bile ilk yapımın çok ilerisinde bir kalitededir ve henüz çıkmamış olan 4. film ap ayrı bir son sunacaktır.

Not; Tanıtım sırasında bu oldukça karmaşık temalı animeyi olabildiğince doğru aktarabilmek için wikipedia'dan büyük ölçüde yararlandım ve birkaç şeyi düzeltmek dışında pek değiştirmedim.

kapanış şarkısı ( long version ) : http://www.coucoucircus.org/ost/generique.php?id=74
Seri ile ilgili aklınızda kalan sorular olmuşsa izledikten sonra şurada http://nihbr.in/?p=2383 umarım merakınızı giderebilirim. Öncesinde okumayın.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Neon Genesis Evangelion
« Yanıtla #1 : 14 Aralık 2008, 21:35:25 »
Anime severlerin birçoğunun baş tacı ve bazılarının nefret imgesi en sonda azınlığının "bilmediği" bu serinin saçma seviyede fazla hayranı var. Saçma çünki Evangelion'u bir anime olmakdan çıkarıp bir felsefe yumağı haline getirmiş vaziyetteler. O insanları seviyorum aslında çünki seriyi izlerken göremdiklerimi görmemi sağladılar yorumları ile. Bir ihtimal Kayıbrıhtımdan biri daha bu seriyi izlerse diye bir umutla siteyi yazıyorum buraya; http://www.evageeks.org/

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Aralık 2008, 22:41:45 »
hmm vakit bulursam izleyeceğim bunu ben :D

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 15 Aralık 2008, 19:18:08 »
Ben uzayla ilgili animeleri severim boşvakit bulduğum an izleyeceğim :D
bu arada sölemeden geçemeyeceğim nihbrin sen anime konusunda çok şey biliyorsun :)
msn inini bana özel mesaj ile gönderirimisin :D:D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #4 : 20 Aralık 2008, 04:17:25 »
Neon Genesis Evangelion uzay ile ilgili değil, daha çok psikolojik bir deney. Aksyon ve güç gösterisi sadece dozajında verilmiştir ne eksik ne fazla. Mobil suitler EVA adı altında burada da hikaye iskeletin birer parçasıdır ama gundam serilerinden yada macross dan farklı olarak buradaki robot-elbiseler birer (spoiler geliyor)
Spoiler: Göster
organizmadır
. Tüm hikaye dünyada ve hatta %90 ı aynı şehirde geçmekte.

Bu arada 4 filmlik bir seri oluşturacak olan "you are [NOT] ..."  remake (yeniden yapım) serisinin 3. filmi çıkmış. Bu seri günümüz teknolojisi ve teknikleri ile eski 26 bölümlük serinin tekrar aynı sahneler ve düzen ile sonu dışında (4. film merak ile beklenir tarafımca) yayınlanmış halleri olarak betimlenebilir kabaca. İkinci filmi daha bulamadım ama 1. film "you are [NOT] alone" mükemmel bir remake idi. Bu seri Topic de ilk mesajımda açıkladığım gibi "Rebuild Of Evangelion" olarak duyurulmuştur.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 16 Ocak 2010, 20:21:55 »
Olaylar güzelleşmeye başladı. Bitirince daha iyi bir yorum yazarım. Ama şimdilik şunu söyleyeyim, sürekli bir başarı şansından bahsediliyor bu şans genelde %0ın bile altında oluyor. Ama hep başarılıyor. Ya da tam tersi, hep aksilik ihtimali %0'ın altında ama hep aksilik var. Yani ihtimallerin olma ihtimali %100 :D bir ilginç nokta.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #6 : 16 Ocak 2010, 21:36:38 »
Rebuild of evangelion ile matematik konusunda üç beş bilgi sahibi ve şikayet etmeye tenezzül etmiş pek çok izleyicinin katkısı ile bilimsel saçmalıklar oldukça bertaraf edilmiş. Star Trek ilk çıktığında soğuk hadron motoru gibi absurd bir aygıt ile çalışıyordu motorları, yeni Star Trek ise sıvı hidrojen kullanıyor... Seriyi izledikten sonra Rebuild of Evangelion'a başlaman için bir sebep daha ^^ zaten sırf Marie için izlenir  :P yok orijinal seride... (Posterde sağ altta kalan kızımız)

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 17 Ocak 2010, 17:48:20 »
End of Evangelion'u da bitirdikten sonra, bu kadar soyut olmaya gerek var mıydı dedim.Yine tam olarak bitmiş gibi görünmedi gözüme. Sorgulamaları ve göndermeleri anlamakta gerçekten zorlanıyorum. Ama insanı da bazı düşüncelere ittiği doğru. 25. 26. bölümler bana göre de kötüydü. Aslında kötü değil de farklı. End of Evangelion daha iyiydi. Üzerine basitçe bir yorum getirmem gerekirse bana daha çok yönetmenin bir günah çıkartması, ya da kişisel acıların bir yansıması gibi geldi. Sorgulamalara ortak olmak değil zor olan ama işin içinden gerçek mesajları çekmek daha zor görünüyor. Kişisel bir isyanın müthiş yansıması gibi bu anime. Çok birikmiş ve patlamış gibi.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #8 : 17 Ocak 2010, 19:24:40 »
Tarihteki tüm anlaşmazlıkları düşün. Olan, biten, kazanılan ve kaybedilen yada kimsenin aslında kazanmadığı sayısız kavga. Göze göz gidilen ancak ağızların konuşmadığı ve kulakların duymadığı şiddet gösterilerinin hiç biri olmazdı insanlar birer kalın kafalı olmasaydılar. Karşındaki anlamak için o olman gerekiyor, biz böyleyiz. Tüm dünya insanlarının mükemmel bir uyum içinde yaşamaları için insanlar insan olmayı bir ölçüde bırakmalılar. Aile, din, renk, ırk, boy, kilo, dil yada genler ile taşınan bütün kimliksel engeller ve ayrıcalıkların kişileri birbirlerinden ayırmaları o kadar acı ki, yönetmenin tahamül edemediği yegane sorundur ve Evangelion'un yarısı buna karşı bir propaganda niteliğindedir. Haklısın, insanlar arada patlıyorlar.

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 17 Ocak 2010, 23:52:41 »
Kişilik kavgalarının da önemi büyük gibi görünüyor. İnsanın olmak zorunda olduğu şeyler , yapmak zorunda oldukları onu isteklerinden ve sevmekten alıkoyan şeyler olarak görünüyor. Burda bunun yansıması Eva pilotu olmak ya da olmamak olarak görünmüş. Shinji takdir edilmek için Eva pilotuydu, tüm kabul edilmiş ailevi değerleri kaybetmiş birisi için babasından tek bir tebrik duymak bile önemli olmuştu. Asuka sevilmek için eva pilotuydu. Bir mesleğe adım atarken önce toplumdaki bakış açısını değerlendiriyoruz. İstekler veya arzulardan öne geçiyor. Senin için başarı, diğer insanların seni nasıl düşündükleriyle doğru orantılı. Belki de son iki bölümde bundan bahsediyordu. Shinji duvarları yıktığında kendisi olmayı başarmıştı. End of Evangelion'da hala başaramamıştı gerçi.

Neticede hayatımda izlediğim en ilginç şeylerden birisiydi. Teşekkür ediyorum, Nihbrin, sana.

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #10 : 18 Ocak 2010, 00:38:08 »
Her zaman  :P
[Düşünce+Kurgu] yönünden eşi benzeri olmayan bir anime bu. Hani derler ya "bunu alan bunu da aldı!" RahXephon adında görsel açıdan oldukça üstün, tüm Cast'i farklı ancak her nasılsa izleyen herkese kurgusu Evaması görünen bir anime var. Ona dokunma(yın). Gundam serilerine adam akıllı başlama vaktin de geldi senin bak ^^ ilgini çekerse kısalardan başla, Gundam 08th MS team en populeridir ve OVA'dır... Tüm gundamlar öyle yada böyle kişinin kendisine karşı sorumluluğunu ve çoğunluğun arasındaki gülümseyen yüz değil başka bir tanımsız şey (kendisine has) olduğu sadetine bağlanır. Mecha olmasaydılar sadece ortaçağ şovalyeleri yada tarih öncesi mağara adamları olsaydılar ancak bunu işleseydiler yine izlerdim.

not: Asuka aslında oldukça değişik bir konu. Kendisini "herkese" sevdirme arzusu bir anda kendisini "Shinji"ye sevdirme arzusuna dönüşüyor. End of Evangelion'da olan son sahnenin bir öncesi, Tüm insanlar bir bütündü. Peki Shinji neden bir fark yarattı? Neden tüm uğraşları, konseyin tasarısını farkına bile varmadan çöpe attı? Ne için? Neden yanında Rei yada imitasyonu başka biri değil ama Asuka vardı? Son olarak neden sadece ikisi vardı? Sorular birbirlerini cevaplıyorlar aslında.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 07 Mart 2011, 10:35:39 »
Alıntı
9 Eylül 2006'da Gainax firması Rebuild of Evangelion adıyla 4 filmlik yeni bir seri yapılacağını doğrulamıştır. Gainax'ın yaptığı açıklamaya göre yapılması planlanan ilk üç film, 26 bölümlük seriyi, yeni sahnelerle, fonlarla ve yeni karakterlerle alternatif bir şekilde tekrar anlatacak, dördüncü film ise hikayeye tamamen farklı ve yeni bir son ekleyecektir.

Dün itibari ile, 4 filmlik versiyonunun ilk iki filmini izledim (zaten 3 ve 4 henüz çıkmamış). İlk defa Evangelion izlemiş oldum, ama beni bu kadar etkileyeceğini tahmin etmemiştim. O karanlık atmosfer, eva'lar her zarar gördüğünde aynı derecede acı çeken çocuk pilotlar (ve çığlıkları), Angel'lar ve her öldüklerinde göğe yükselen haç işaretleri... Eşsizdi...

Film bize muhteşem tasarım ve görsellerden öte, uzun uzun düşündürecek çok şey verdi. Mesela sürekli, Rei'nin kullandığı Birim 00'ın tamamen tamir edilememesi,
Spoiler: Göster
beni Rei'nin psikolojisine bağlı bir durum olduğunu düşünmeye itti. Ama buna karşı Shinji'nin Birim01'i çok daha çabuk tamir oluyordu. Birim 00'ın hep eksik kalması, Rei'nin içine kapanık karakteri ile bağlantılı diye düşünüyorum.

Saldıran Angel'ların iyi veya kötü olduğuna dair hiçbir iz de yok. Onların da yok oluşlarında oluk oluk akan kanımsı sıvı, dehşet verici. Ama bir o kadar da güzel... Güzel çünkü, hem Eva'lar hem de Angel'lar'da bir yaşayan hissi var. Her birinin organik yapısı ve Eva'ların pilotları ile doğrudan bağlantısı, soğuk demir yığınlarının savaşı değil, bu bildiğimiz savaş. Devasa mechaların içinde saklı, gerçek savaş kadar dehşet verici bir şey bu.

Pilotların psikolojileri de çok iyi işlenmişti. Her birinin ruhsal durumu, Eva'yı kullanma amacı ya da kullanmama isteği, bunların arkasındaki güçlerin istedikleri ve pilotların çelişkileri kesinlikle izlenmeye değerdi. Ama bir şey var ki, daha önce hiçbir animede böyle bir şey görmedim. Mutlu sonun en güzel örneklerinden birini görüyoruz, yüzünüzde bir tebessüm oluşuyor ve sonra... aslında bu mutlu son gibi duran masum, saf tablonun pek çok şeyin ve insanlığın kökünü kurutacak bir şey olduğunu öğreniyoruz. Ama yine de o masum sahne devam ediyor ve siz yine de güzel şeyler düşünmekten kendinizi alamıyorsunuz; içinizde bir yan gerçek ile sarsılsa da.

Bu animenin beni korkutan bir yanı da oldu. Ben bu animenin yapımında ciddi ciddi mühendislerin de görev aldığını düşünüyorum. Bir kapak açılırken bile tüm sistemi en ince ayrıntısına kadar görüyoruz ve bu beni en az anime kadar etkiledi. Öyle güzel bir biçimde sunuyorlar ki izleyiciye, o sistemlerin çalışması sanki şiirsel bir etki yaratıyor üzerinizde. İşte beni korkutan da tam olarak bu. Bu adamlar bunları hayal edebiliyorsa, eminim ki bir gün bunları yapacaklardır da. Belki bir animedeki gibi olmaz ama, oradaki sistemlerin bir çoğunu hayal edebilmeleri yapabilirliklerinin de kanıtıdır diye düşünüyorum. Muazzam.

TV serisini de mutlaka izlemeliyim diyerek yorumumu bitiriyorum.

Not: o Dummy Mode durumu da çek fenaydı. Bir makinen o hale gelmesi ve öyle şeyler yapması izlerken beni bir hayli ürküttü.

Çevrimdışı shadman

• *
  • 14
  • time only know
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 11 Nisan 2011, 12:25:55 »
Nerde serideki müziklerden birini duysam hala kötü oluyorum(özelliklede o tahliye alarmı gibi olan müziği).İlk defa bir animede ana karakterden bu kadar nefret edip aynı zamanda onu o kadar iyi anlamıştım.Shinji sen nasıl bir karaktersin öyle hala çözebilmiş değilim.Nedense yeniden yapım filmindeki yeni karakterlere alışamadım bir türlü.End of Evangelion'da gitti zaten benim aklım,orda uçtu üstüne bilgi almıyor artık evangelion ile ilgili.
bir kere bile ah demeyeceğim inat için aha da kızmışım ben.