Kayıt Ol

Amber ve Kan (Karanlık Havari Üçlemesi: 3. Kitap)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Amber ve Kan (Karanlık Havari Üçlemesi: 3. Kitap)
« : 26 Kasım 2008, 19:49:51 »

Ruhlar Savaşı sonrası yatışmış görünen Krynn Tanrıları arasındaki çelişkiler; Mina'nın gizeminin, tüm güç dengelerini değiştirebileceği gerçeğiyle yeniden ortaya çıkar. Ama Mina'daki sürprizler durmaz...

Kendilerini istemsizce de olsa bu kavgaların tam ortasında bulan inatçı Keşiş Rhys, sadık köpeği Atta ve Gecegezgini kendere tüm dertleriye garip bir arkadaş daha katılır; 'yeni kimliğiyle' Mina...

Yolculuk tam bir bilinmeze doğrudur; Godshome!

Yazar: Margaret Weis
Çeviren: Egemen Görçek
Editör: Kayra "Keri" Küpçü
Sayfa Sayısı: 244
Yayınevi: Laika Yayıncılık

--

Günlerdir heyecanla beklediğim kitap, nihayet diyorum. :)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Ynt: Amber ve Kan (Karanlık Havari Üçlemesi: 3. Kitap)
« Yanıtla #1 : 08 Ocak 2009, 17:03:17 »
Kitabı okuyan arkadaşlar var mı? Kendim okuyamadım daha ve açıkçası hala nasıl sabredebildiğime şaşırıyorum. Tanıtım yazısıda ser verip sır vermiyor. Bayağı heyecanlı bir kitap olduğu belli.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #2 : 09 Şubat 2009, 11:24:41 »
Bitirdim kitabı. Ve son 60-70 sayfasına, "lütfen bitmesin" gözüyle baktım. Amber ve Kan kuşkusuz en beğendiğim Ejderha Mızrağı kitaplarından birisi oldu.
Spoiler: Göster
Gecegezgini'nin ölümüne yıkıldım, Mina'nın masum haline acıdım... Aslında birden çok daha fazla duygu yaşadım bu kitapla. Son sayfalara doğru kafamda teoriler dans etmeye başladı -ki bunlardan birisi Mina'nın kesinlikle iyilik tanrısı olacağı ve Majere denge bozulmasın diye Paladine'nin yaptığını yapacağı şeklindeydi-. Tarafsız tanrılardan birisi olacağını hiç düşünmemiştim, ayrı bir şekilde şaşırdım. Göz Yaşı Tanrısı olma olayı da oldukça ironikti... Dönüp dolaşıp bu Krynn'de kaçıncı kenderin ölümüne şahit oluşumuz, diye düşünüyorum. En çok koyan hep bu oluyor nedense...

Neyse sonuç olarak buruk bir şekilde bitirdim kitabı. Kronolojik olarak gidilebilecek son noktaydı sanırım bu. Artık araları doldurmaya bakacağız.

Not: Spoiler ciddi anlamda spoilerdir, öyle böyle değil.  ;)

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 09 Şubat 2009, 18:19:26 »
Şu spoiler tuşuna basıpta ayrıntıları öğrenmemek için zor tutuyorum kendimi. Biz hala Yılansavaşları ile cebelleşiyoruz burada, oh ne ala memleket. :P

Çevrimdışı Giskard

• *
  • 219
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 21 Nisan 2009, 15:18:56 »
Amber ve Kan kesinlikle üçlemenin doruğa çıktığı nokta. Yıllar önce seriye ilk başladığımda aldığım keyfin ve hazzın bir benzerini yaşattı bana. Ayrıca Mina'nın öyküsü bence müthiş bir şekilde, hakkı verilerek son buldu.

Muhakkak okunmalı.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2009, 12:30:57 »
Nihayet kitabı okuyabildim. (Soluksuz bir şekilde.) Dün gece bitirdiğim Amber ve Kan; serinin en keyif aldığım kitabı oldu. Nightshade için bir şey diyemiyorum zaten, Tass'ten sonra farklı bir kender geleceğini duyduğum zamanki ettiğim laflara pişman etti Weis beni.

Komedi öğeleri diğer kitaplara göre daha fazlaydı. Mina'nın yeni hali pek hoşuma gitmese de sonu güzel bir şekilde bağlandı gibi gibi. Bu şekilde biten sonlar fazla hoşuma gitmese de 'Amber ve Kan' için aynı hisler içinde olmayacağım sanırım. Rhys, Nightshade, Atta ve yeni haliyle Mina oldukça keyif verici iki gün yaşattılar bana. Gerard'ın Ruhlar Savaşı'ndaki haline nazaran bu serideki kişiliği çok daha fazla hoşuma gitti. O kadar ki, eski ve asıl karakterlerin hiç birisini aratmadı.

Weis'in devam etmesi dileğiyle WoC'a saygılarımı yoluyorum.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 11 Mayıs 2009, 20:50:37 »
Dün itibariyle bitirdim ve tam 1 günde bitiriyordumki yorulan gözlerimden ötürü 1,5 günde bitti demeliyim. Aslında ertesi gün 2 saat ayırdım ve biti, bu yüzden yarım gün sayılmıyor da neyse işte.

Gerard'ı Ruhlar Savaşı'nda gördüğüm haliyle şimdiki hali arasında dağlar kadar fark vardı seri boyuncu. Ama biliyorumki onu değiştirenlerin başını Tasslehof çekiyodu :). Şimdi spoiler içerikli yorumlarıma geçeyim;
Spoiler: Göster
Darly haklı, daha kaç kender ölümü göreceğiz biz Krynn üzerinde? Ve hepsinin yitip gişi bu kadar koymak zorundamı:)?
Düşmanının elini sıkmak için koşarak fırlayan daha kaç ırk gördükki:)?

Mina...Nefret ettim seri boyunca. Ruhlar Savaşı'nda da nefret etmiştim zaten.Ama bu kitapta acıdım desek yeridir. O çocuk hali oldukça hoştu. Altınay'ın adını ağzıdnan düşürmemesine rağmen onla bir kucaklaşamaması çok içime otrdu. Ya bir sahnede bare kavuşsalardı... Onu görmek Mina'yı belki daha çabuk bu bunaılmdan kuratarırdı. Mina'nın Paladine'e baba dediği sahneelri oldukça sevdim! Vay be, bu kız Solinari'nin kız kerdeşi :).

Atta'yı mıncıklamamk için seri boyu zor durdum. Köpek işte ya asaleti ortada! Yavrularına da hayran kaldım. Üstat Jenna'yla da böyle iyi bir bağ kurar verilecek yavru umarım.

Rhys mızrak kahramanalrı akdar sevdiğim bir karakter oldu. O dengeli, kontrollü ve merhametli kişiliğine aşık olma raddesine kadar yaklaştım  :P. Çok başarılı bir karater. Kitabın arksını ilk okduğumda " ee bir keşiş mi?öff ne klasik!" demiştim. Ama rhys kesinlikle çok farklı! Majere için en iyi keşiş o :). Yeri geldiğinde bir baba gibi küçük Mina'yı uyuttu bile.

Ve Nightshade... Sevdim onu ya :D. Hem de çok! Kenderler sevilmez mi zaten? Mesela Tasslehof'us evmeyeni görmedim ben. Mina'nın ellerinde ölüğünde bende Mina'ya okkalı bir tokat atmak istedim açıkçası. Ama kısmet :P... Gecegezgini özelliği çok güzel ayrıca. Onun o ruhalrla konuşması, heleki ölü SOlamniya şövalyeelriyle kahs oynamasına hastayım :D! Ama artık yolun sonu onunu için geldi. O iyi bir dost ve Rhys kesinlikle haklı: bir kenderdeki bilgelik kimsede yok. Bir Tanrıyı bırakamayız değil mi :)? Nightshade kitap boyunca haklılığını tekrar tekrar kanıtladı.

Mina'Nın tarafsız olamsı akıllıca oldu. Böylece denge korundu. Ama Paladne ve Mishakal'ın kızına şanlı bir iyilik tanrıçası olmak yakışırdı. Ancak, Mina yeterince kirlendi ve ben ondan hiç haz etmediğim için, kanlı elleriyle o bölümde eyr alması hoş durmazdı aslında. Gözyaşı Tanrıçası olması da çindeki acıyı iyi yansıttı.
Bu kitabın bomba tanrısı ise Majere benim için. Ne cevherleri varmış yaa :D.

Son sözlerimi Nighshade'in anısına, onların meşhuuuur Tass (Tasslehof)amcalarından bir sözle bitirmek istiyorum.

"Bu çok eğlenceliydi Tanis! Hadi bir daha yapalım! Yoo hayır onu ben almadım! Yemin ederim cebime nasıl girmiş bilmiyorum..." :D

Bu çok eğlenceliydi Weis, hadi bir daha yapalım :).