Kayıt Ol

Ghost In The Shell

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ghost In The Shell
« Yanıtla #15 : 13 Kasım 2016, 14:13:54 »
Animelerini izlemeseydim Scarlett Johansson'a rağmen beğenebilirdim filmi. Şimdiyse bir şeyler eksik geliyor :(
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Rom: 1
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 13 Kasım 2016, 14:18:34 »
Animelerini izlemeseydim Scarlett Johansson'a rağmen beğenebilirdim filmi. Şimdiyse bir şeyler eksik geliyor :(

Trailer çok rahat sahne sahne eleştirebilir durumda. Örneğin 14. saniye de 4 kişinin geyşalar tarafından süreklenirken arkadaki 2 korumaya dikkat edelim. 2-3 saniye boş boş bakıyorlar, sonra da ölüyorlar.

Çevrimdışı Lordmuti

• 1123
  • Rom: 35
  • Time is a drug. Too much of it kills you.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 13 Kasım 2016, 17:59:17 »
Niye bu kadar gömdünüz anlamadım. Johanoğlu Scarlet var yani ne kadar kötü olabilir ki :D Sırf bu yüzden gidip izleyeceğim. Benim gibi milyonlarca insanın da sırf bu yüzden izleyeceğini tahmin ediyorum. Belki filmden sonra insanlar gaza gelip ilk halini de izler, felsefesini kavrar, bir sinerji oluşur.

Yüzüklerin Efendisi vs. film oldu popi oldu allah kahretsin kafasına ise çok hayret ederim. Lotr film olup popi olmasa bugün dünyada fantastik edebiyatın ve filmlerin esamesi okunmazdı. Alt kültürün de altı olarak kalır, bir avuç insanın takip ettiği başka kimsenin ciddiye almadığı şeyler olurdu. Tam bir olmasaydın olmazdık durumu yani. Popi olmak kötü bir şey değildir. 100 kişiden 90 tanesi popi olduğu için sevse dahi 10 kişi işin özünü kavrasa kardır, film olmasa o 10 kişi yerine 2 kişi  olacaktı çünkü.

Animesini izlemedim, zaten sevmiyorum animeleri bu fırsatla kabuktaki hayalet neymiş bir görmüş olurum. Kötü film çıkarsa beraber gömeriz orası ayrı :D

İmparator olmayı canım kolay mı sandın?
Dünyaya kazık çaktım duyulsun adım.

Çevrimdışı salvorhardin

• **
  • 121
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Kasım 2016, 18:34:24 »
Keşke güzelim anime' leri filmlere uyarlamasalar :(

"Şiddet, beceriksizlerin başvurduğu son çaredir." -Isaac Asimov

Çevrimdışı JCDenton

• **
  • 133
  • Gökyüzüne bakıp o ışığı görememek de var.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Kasım 2016, 18:40:16 »
Scarlett Johansson'ın seçilmesinin bile filmin ne niyetle yapıldığını -bana göre- belli ediyordu. Şöyle Lucy'deki performansını aklıma getirdiğimde Ghost in the Shell'deki Motoko'dan beklentim kalmıyordu. Kendi görüşüm, oyunculuğunu sevmiyorum. Oynadığı filmlerden de çok iyi bulduğum 2 film var. Captain America Winter Soldier ve The Man Who Wasn't There. Bu iki filmi çok iyi bulmamda da onun en ufak katkısı yok.

Çevrimdışı Marius

• 1109
  • Rom: 31
  • poor misguided fool
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 13 Kasım 2016, 18:55:03 »
Popi olmasından kaynaklı değil üzüntüm, Star Wars'ın tekrar popileşmesine hasta oldum mesela. Yıllardır hastası olduğum bir başlık. Daha fazla tanınması çok güzel bir şey. Üzüntümü tam olarak JCDenton açıklamış son yorumunda.

Bir de Yüzüklerin Efendisi filmleri de çok güzeldi mesela. Hala insanların konuşuyor olmasına çok seviniyorum. Ama Hobbit üçlemesi... lanet girsin. Bir çok kez izledim LotR serisini ama Hobbit çıkalı kaç yıl geçmesine rağmen ikinci kez bakmadım bile. İlk kez izlerken bile dayanamadığım, çok sıkıldığım oldu.
After I count down, three rounds, in hell I'll be in good company.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 13 Kasım 2016, 19:16:11 »
Animelerin filmleştirilmesi çok korkunç bir şey değil mi ya :/? Hele ki Japonlar'ın o felsefi yaklaşımlarının kültürel anlamda Amerikalılar'ın taşıyamayacağı bu kadar netken böyle şeyler olması küfür gibi geliyor bana.

Kitapların filmleştirmesini anlıyorum. Daha fiziki bir görsellik katıyor işin içine. Ama zaten görsel olan animeler neden filme uyarlanıyor? İşte onu hiç anlayamayacağım.

Çevrimdışı Mr.Sakal

• **
  • 79
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 13 Kasım 2016, 22:24:46 »
https://youtu.be/F5amv-vqUFo
 Vücudunun yaratılması gibi uyandırılması çok garip ve manasız geldi bana.
Hayatta yapılabilecek en ilginç şey ''ben hayali bir adamım'' diyebilmektir.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
  • Rom: 12
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 15 Kasım 2016, 21:06:44 »
Gelecek film uyarlaması, 1995'teki filmin hikayesi ile TV serisinin ikinci sezonunun birleşimi gibi olacak gibi. Filmin kötüsü, 2. sezonun sonunda neredeyse Motoko Kusanagi'nin aklını çeliyordu (Belki çeldi de:)?). Anime filmlerinin varoluşsal konular üstünde daha fazla durduğunu düşününce; live action filmin kendini temel aldığı anime filmleri ve dizi materyalleri de aksiyon ve varoluştan olacak. TV serisinde politik çekişmeler ve polisiye bazı konularda değiniliyordu. 2 saatlik bir film için belki zor olur diye eklemek istemeyecekleri gibi anime filmlerinin de bu yolu seçmesinden dolayı, "başarılı formülü tekrar etme" yoluna gidilmiş olabilir.

Fragmanda iki ayrıntı kafama takıldı. Görsel bir gönderme midir şimdilik bilemiyoruz ama fragmanın bir yerinde Motoko Kusanagi (Scarlett Johansson)  Ghost in the Shell Arise OVA'ındaki kırmızı kıyafeyitle de gözüküyor. Aynı sahne olduğunu tahmin ettiğim bir başka çatışma anında, Batou'yu canlandıran Pilou Asbæk'in gözleri doğal halinde -yapay değiller. Bu iki ayrıntıdan yola çıkarak, karakterlerin geçmişlerinden bahsedileceğini düşünüyorum. "Nasıl tanıştılar?" sorusuna da cevap olabilir bu. Yapay insanlara dönüşmelerinin sebebini anlatan başlangıç hikayesi de olabilir -en azından birinin. Orası filmi görünce netleşecek. Ama görsel de olsa Arise OVA'sından da aldıkları bir iki şey olacaktır. O ovada Ghost in the Shell'in öncesini anlattığı için önemliydi. Yine bu yüzden görsel olarak filmde kendine yer etmesi, olmasa da olur hissiyatı yaratacaktır.

Bu film gelene kadar tv serisi, anime filmleri ve ovalar ile tanıştıktan sonra, bildiğimizi düşündüğümüz hikayenin bunların kolajından çıkıyor olma ihtimali can sıkıyor olabilir. Kusanagi gibi cinsiyetsiz birini, Scarlett Johansson gibi dişiliği hemen fark edilen birinin oynaması da seriyi bilenler için hatalı oyuncu seçimi olabilir. Live action filmdeki Kusanagi'nin daha insani tepkiler vermesi isteniyorsa Scarlett Johansson iyi bir seçim. Bunu gene fragmandaki kısa bir andan çıkardım. Dr. Ouelet olarak karşımıza çıkan Juliette Binoche'a (Zarafetine hayranım.) cevap verirken ki "bi' şey diycem de, demiyorum bak" mimikleri, animede alıştığımız Kusanagi'den daha farklı bir Kusanagi ile karşılaşacağımız izlenimini edindirdi. Gene fragmana bakarak konuşursam, onca aksiyon, hır gür arasında bu farklı Kusanagi ile ne kadar sağlıklı tanışabiliriz, orada yönetmene bakmak gerek.

Tek filmi Snow White and the Huntsman olan Rupert Sanders teknik anlamda işini bilen biri. Görsel simgecilik konusunda da fena iş çıkarmamıştı. O filmi izlediyseniz bu yorumum garip gelebilir. Saf ve temiz dişinin, saf ve temiz eril güce yaklaşabilen tek varlık olmasını ima eden Snow White ve Geyik görünümündeki kutsal ruh sahnesinden çıkarım yaparak bunu söylüyorum. O filmdeki karakterlerin işlenişi de gayet hoşuma gitmişti diye hatırlıyorum. Tek filmine bakarak nasıl bir uyarlama yapacağını öngörmek acelecilik olur tabii. Gene de, yönetmenin "çekerim, geçerim" kafasında biri olmadığı izlenimi edindim. Çektiği Ghost in the Shell, üst seviye olarak on üzerinden dokuz veya on almasa da, alt düzeyde en azından on üzeri altı alacak bir film olabilir belki de.

Dönüp dolaşıp aynı cümleyle karşılaşıyoruz işte: "İzleyip göreceğiz."

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 16 Kasım 2016, 17:51:29 »
Açıkçası çok büyük bir GitS hayranı olarak, fragman beni umutlandırdı. Bir kere görsel olarak animelere çok sadık kalınmış ve bu kendini belli ediyor. O sentetik, cyberpunk havayı buram buram soluyor insan. İkinci bir şey ise, evrenin tek iki önemli nokta harici çok değiştirilmemiş olması. En azından şu an öyle görünüyor. Major'dan "Türünün ilk örneği," diye bahsedilmesi ve bu konuşmaya "Bir dahaki sefere beni daha iyi inşa edersiniz," diye cevap vermesi, büyük ihtimalle tamamen sentetik bir bedene sahip ilk insan olduğu anlamına geliyor. Bu bir hayal kırıklığı çünkü GitS'in en büyük olaylarından birisi de, insanların öyle bir sentetikleşmiş olması ki %100 organik olan kişilere garip gözüyle bakılır hale gelinmesiydi. Fragmanda eleştirilebilecek en büyük nokta burasıdır.

Hikayeden sapan ikinci kısım, Kusanagi'nin "Geçmişimi bulacağım," demesi. Hiç bir filmde ve GitS serisinde böyle bir Kusanagi yok. Küçüklüğünden itibaren devlet kontrolünde olmuş ve sentetikleşmiş bir Major var. Bu kısım da, yukarıdaki durum kadar olmasa da, büyük bir eleştiri hak ediyor. Zira Kusanagi'nin sentetikleşme yüzünden çektikleri ve kişilik, Ghost buhranı serinin vurucu noktalarından birisidir.

Bu durumlar, beklentilerimi azaltmama neden oldu. Film yapımcılarının, serileri büyük kılan değerleri yargılamada yetersiz kaldığını bir kez daha gösteriyor. Kimse bir adaptasyondan tamamen sadık kalmasını beklememeli. Bu, format değişikliği sebebiyle saçma olur. Ancak, bir yapıtı o hale getirmiş ve öyle sevdirmiş özellikleri kesip atmak da kabul edilemez. Bunları demekle beraber, bir baş yapıt olmasa bile, fragman iyi bir film çıkabileceğini gösteriyor. En azından vasatın üstünde olacağa benziyor ve bu bile, bugüne kadar yapılmış anime uyarlamalarına kıyasla büyük bir sıçrama. Ek olarak, GitS'in neredeyse birebir aynısı sahneler var; sudaki görünmez dövüş ve Major'ın binadan atlama sahnesi. Karakterlerin dizaynlarına da sadık kalınmış. Major'ın tipi yine daha kolay aktarılabilir bir şey fakat Batou'nun görünüşü bayağı güzel uyarlanmış. Geyşaların neredeyse tamamen aynı -hem görsel hem de işlev olarak- aktarılması da hoş bir detay. Genel olarak, görsel tasarım oldukça başarılı. Söz konusu format film olduğu için önemli bir artı.

Animelerin filmleştirilmesi çok korkunç bir şey değil mi ya :/? Hele ki Japonlar'ın o felsefi yaklaşımlarının kültürel anlamda Amerikalılar'ın taşıyamayacağı bu kadar netken böyle şeyler olması küfür gibi geliyor bana.

Kitapların filmleştirmesini anlıyorum. Daha fiziki bir görsellik katıyor işin içine. Ama zaten görsel olan animeler neden filme uyarlanıyor? İşte onu hiç anlayamayacağım.
Japonların kendi yaptıkları live actionlar en hafif tabirle berbat. Animelerinin çoğu da felsefeden yoksun, ticari ve sığ ürünler. Hollywood'un ticari olduğunu düşünüyorsanız, anime stüdyolarının sahipleriyle ve Miyazaki'yle yapılmış röportajlara göz atmanızı öneririm. Anime endüstrisi en az Hollywood kadar kötü durumda. GitS bu durumun istisnalarından birisi ve fragman, yukarıda bahsettiğim açıklara sahip olsa da, herhangi bir Japon'un yapabileceği bir live actiondan daha fazlasını vaat ediyor.

@Bay_Karamsar

Kusanagi cinsiyetsiz değil. Hakim anlayışa göre pek kadınsı birisi değil ama bu sadece bir stereotip olayı. Var olan normlara uymamak ile cinsiyetsiz olduğunu söylemek tamamen farklı şeyler.

---

Gördüğüm kadarıyla, filmi şimdiden acımasızca katleden ve "berbat, garabet" diye niteleyen arkadaşlar, ayakları yere basan ve nedensel eleştiriler yapmak yerine duygusal açıklamalarda bulunmuş sadece. Son olarak, bunun sadece bir fragman olduğunu da hatırlatmak gerek. Şu an yaptığımız çıkarımlar -yol gösterici nitelikte olsalar da- sınırlı bilgiler üstünden yapılmış şeyler.

Not: Müzik de güzelmiş.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 16 Kasım 2016, 18:58:19 »
Ben genel olarak animelerin filmleştirmesine karşıyım. Cümlemde de onu belirttim :)

Animelerin büyük kısmı ticari amaçla yapılıyor olsa da, live-action için seçilenler hep en acıtanlar oluyor nedense.

Çevrimdışı Celebhol

• **
  • 215
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Kasım 2016, 19:46:29 »
Ben genel olarak animelerin filmleştirmesine karşıyım. Cümlemde de onu belirttim :)

Animelerin büyük kısmı ticari amaçla yapılıyor olsa da, live-action için seçilenler hep en acıtanlar oluyor nedense.
O zaman Batman örneğiyle cevap vermek istiyorum. Batman çizgi romanlarından bir çok çizgi film adaptasyonu yapılmıştır. Aynı zamanda live action filmleri de yapılmıştır. Nolan üçlemesi gibi bir yapıtı izlememize de aracı olmuştur. GitS de böyle. Mangası çıktı. Tutunca anime adaptasyonu gerçekleşti ve şimdi sıra live-action'da.

Bu üç ortamın (çizgi-roman [manga], çizgi-film [anime] ve filmler [live-action]) formatının farklı olduğunu belirtmeliyim. İkisi de "görsel" olsa da, farklı ortamlar anime ve live actionlar. İkisini sırf bu özellikleri yüzünden bir tutmak, tiyatro da görsel diye, onun film ortamıyla aynı olduğunu iddia etmeye benziyor. Farklı ortamlar olduğunu da tek bir cümleyle kanıtlayabiliriz; birisinin çizgi olması, diğerinin olmaması.

Film adaptasyonlarının yapılmasının nedeni de bu. Ek olarak, daha geniş bir kitleye hitap edebilmesi de kritik bir avantaj. Sonuçta, bir yerde bu daha çok para da demek.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 16 Kasım 2016, 23:35:28 »
Kusanagi cinsiyetsiz değil. Hakim anlayışa göre pek kadınsı birisi değil ama bu sadece bir stereotip olayı. Var olan normlara uymamak ile cinsiyetsiz olduğunu söylemek tamamen farklı şeyler.

Katılıyorum. Endişem, Scarlett Johansson'un geri plana atmaya çalıştığı dişiliğine takılarak oynadığı The Major'un tepkilerinin kadınsı (Olmusuz anlamda. O da nasıl olumsuz oluyorsa artık >:(?! ) serzenişler olarak algılanması. Anlayacağınız, benimkisi fazla kişisel bir endişe.

Mesajınızın başında değindiğiniz, beklentilerinizi azaltan sebepleri yapımcı açısından düşünmeye çalıştım. Sanırım, GitS ile sadece sinema perdesinde karşılaşacak seyirci için daha tanıdık formülleri kullanmak istemişler. "Türünün ilki","Kayıp geçmişi bulma" gibi detaylar bu niyetle eklenmiş olabilirler.

Ne diyelim, Çıkınca göreceğiz.

Çevrimdışı Bay_Karamsar

• 865
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 09 Nisan 2017, 20:22:03 »
Production I.G yeni bir Ghost in the Shell animasyonunun haberini müjdelemiş. Projede Kenji Kamiyama (S.A.C tv serisi) ve Shinji Aramaki'nın (Appleseed Alpha) olacağı belirtilmiş. Şimdilik açıklanan bilgiler bunlar.

Haber Linki