Kayıt Ol

Loreena McKennitt

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Loreena McKennitt
« : 03 Ocak 2009, 12:18:26 »
Loreena McKennitt (d. 17 Şubat 1957), Kanadalı vokalist, arpist ve piyanisttir. Özellikle güçlü ve duygulu sesiyle yorumladığı Kelt şarkılarıyla ve ünlü şiirleri Kelt müziğinin yapısına uygun bir biçimde besteleyip seslendirmesiyle tanınır. Ayrıca birçok unutulmuş anonim halk müziğini modern bir anlayışla yeniden diriltmiştir. Kanada’da Manitoba’ya bağlı küçük bir kırsal yerleşim olan Morden’de doğup büyüyen McKennitt, 1978’de Dumaurier yetenek taramasını kazandı, ülkesini aynı yıl UNESCO’nun Paris merkezinde ve yeniden 1985’te Japonya’daki Expo’da temsil etti. 1980’lerde Kanada’nın ünlü Shakespeare Festivaline ev sahipliği yapan Stratford’a (Ontario) taşındı; «The Tempest» (1982) ve «The Two Gentlemen Of Verona» (1984) dahil, çeşitli festival prodüksiyonlarında oyuncu, şarkıcı ve besteci olarak yer aldı. 2001 ilkbaharında festivale Richard Monette’in «The Merchant Of Venice» prodüksiyonunun bestecisi olarak döndü.

1985’te McKennitt, «Elemental» adli ilk albümünü kaydederek çiftlik evinin önünden geçen köy yolunun adini taşıyan, çiçeği burnunda «Quinland Road» etiketi ile piyasaya sürdü. 1987 ve 1989’daki iki yeni albüm ve başarılı canlı performansları artan bir ilgi çekerek 1991’de Warner Music Canada ile yeni bir başlangıç oluşturacak nitelikte bir dağıtım anlaşması imzaladı; bunun ilk meyvesi olan «The Visit», uluslararası bir başarı kazanarak altın ve platin ödülleri listesinde ancak sanatçının diğer albümleri olan 1994’te «The Mask and Mirror» ve hatta daha da ötesi, dünya çapında hit olan «The Book of Secrets» geçebildi.

Peter Gabriel’in Wiltshire’daki Real World stüdyolarında kaydedilen «The Book of Secrets» Billboard Top 20 single olurken MTV video hiti «The Mummers’ Dance» gerek ABD radyosunda gerek dünya çapında büyük bir başarı kazandı. Albüm dünya çapında dört milyonu aşan satış rakamlarını yakaladı. Önceki iki albüm gibi Billboard World Music listelerini tırmanarak listenin şimdiye dek en basarili «crossover» albümü oldu. Ayrıca Yunanistan ve Türkiye’nin albüm listelerine ilk kez girip 1 numaraya yerleşirken Kanada’da 3 numara olmanın yanı sıra, İtalya, Yeni Zelanda ve Almanya listelerinde ilk 10, ABD, İspanya ve Fransa listelerinde ise ilk 20 arasına girdi.

McKennitt, Kanada müzik endüstrisinin yıllık ödülü olan Juno’yu iki kez kazandı. Ayrıca kendisine 1997’de Billboard’un uluslararası başarı ödülü verildi. Bugüne dek ABD, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Brezilya, Fransa, İspanya, İtalya, Yunanistan ve Türkiye’de altın, platin ve çoklu platin sertifikaları elde etti.

Loreena McKennitt’in son albümü An Ancient Muse’da (Eski Bir İlham Kaynağı)ağırlıklı olarak Osmanlı coğrafyasından sesler duyuluyor. Kâtibim şarkısının müziğini yeniden düzenleyen sanatçı, ‘Kervansaray’ ve ‘İstanbul’un Kapıları’ şarkılarıyla Türk müzikseverlerin özellikle gönlüne hitap ediyor.Bir modern zaman gezgini olan Loreena McKennitt, An Ancient Muse’da bizi 1453’e Fatih Sultan Mehmet dönemine götürüyor. The Gates of İstanbul’u (İstanbul’un Kapıları) dinlerken, sanatın ve dinî toleransın geliştiği şehre, ümitlerini ve ilhamlarını da beraberinde getiren insanları yerleşmeye davet eden bir hoşgörünün ritmiyle karşılaşıyorsunuz ve bu sevgi müziği bizi ‘eve çağırıyor’. McKennitt, Caravanserai’de (Kervansaray) dinleyicisini bir yolculuğa çıkarıyor. Bir devenin veya bir atın üstünde bir hoşgörü coğrafyasını dolaşıyoruz. Onlarca dilin konuşulduğu bir ticaret yolu olmanın ötesinde kültürlerin harman olduğu İpek Yolu’nun duraklarına uğruyoruz onunla birlikte. ‘Üsküdar’a giderken (Katibim)’in esas alındığı ‘Sacred Shabbat’, bizi Sadabat yokuşunda filizlenen yeni aşkların ilhamıyla buluşturuyor.

Bu kadın anlatılamaz, yukarıdaki sözcükler şahsım adına ön bilgi bile olamaz. Kendisi şarkı söylemez, şarkının özünü yansıtır. Çerkes müziği yapar derler sadece fakat bundan farklı olarak yukarıdaki tanıtımda da yazıldığı üzere fars, türk, hindu, kelt arap müzikleride yapmaktadır. Ezgileri dile getirişi bir çok kişinin dediği gibi "beni benden alır." Dinlemeyi tavsiye ediyorum demek istemiyorum bile, direk bulun ve o etkileyici sesin tadına varın.

Ayrıca tüm albümleri sırasıyla;

- Elemental (1985)
- To Drive The Cold Winter Away (1987)
- Parallel Dreams (1989)
- The Visit (1991)
- The Mask And The Mirror (1994)
- A Winter Garden (Five Songs For The Season)(1995)
- Live In San Francisco (1995)
- The Book Of Secrets (1997)
- Live In Paris And Toronto (1999)
- An Ancient Muse (2006)
- Nights From The Alhambra (2007)
- A Mid Winter Night's Dream (2008)
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Nefertari

• 1517
  • Rom: 6
  • Bla bla böö
    • Profili Görüntüle
Ynt: Loreena McKennitt
« Yanıtla #1 : 03 Ocak 2009, 12:41:40 »
Alıntı
Kendisi şarkı söylemez, şarkının özünü yansıtır.

Aynen katılıyorum abicim sana. Kuzenimle tanıdım, ve mizğine hayran olduğum bir kişilik. Sizi bir yerden başka bir yere taşıyor.

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 11 Ocak 2009, 19:30:10 »
Biz fantastik insanlar için kaliteli bir müzisyen gerçekten :P Çok fantastik bir müziği var, bazıları ağır geliyor yoruyor beni ama çoğu şarkısı güzel.
try again fail again fail better

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
« Yanıtla #3 : 19 Ocak 2009, 17:01:56 »
Ben körüm bence. Hakan Abi kendisinin bir şarkısını attığında tanıdık geliyo ismi felan demiştim, meğersem bilgisayarımda full diskografisi zaten bulunuyormuş. Böyle güzel bi kaynağım varken dinlememezlik etmemi ayıplamakla beraber kendisini bugünden itibaren sevdiğimi eklemek istiyorum.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 19 Ocak 2009, 17:28:14 »
Özellikle itü sözlük'te bu muhteşem insan hakkında yazılanları okumanızı tavsiye ederim. Güzel mi güzel sesi ile birçok kişiyi kendinden geçirmiştir.

Ne mutlu bana ki, birkaç arkadaşı daha bu eşşiz sesin sihrine kaptırabiliyorum.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Mart 2011, 21:18:57 »
27 Mart Pazar günü, saat 16:00'da yeni albümünün tanıtımı nedeni ile Beyoğlu D&R Mağazası'nda olacakmış kendileri.

Çevrimdışı Borealis113

• *
  • 46
  • ...Not with a bang but with a whimper...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Mart 2011, 23:18:42 »
Muhteşem bir sanatçı bence, Santiago ve Caravanserai favorilerim arasındadır ^^..
27 Mart Pazar günü, saat 16:00'da yeni albümünün tanıtımı nedeni ile Beyoğlu D&R Mağazası'nda olacakmış kendileri.
<-----üstelik böyle bu durumda Kıbrıs'ta olduğuma oldukça üzülüyorum :(
Hep denedin, hep yenildin, olsun, gene dene, gene yenil, daha iyi yenil!  ~SAMUEL BECKETT~

Çevrimdışı Laughing Madcap

• 960
  • Rom: 51
  • The Oncoming Storm
    • Profili Görüntüle
Loreena McKennitt yeni albümüyle Türkiye'de!
« Yanıtla #7 : 23 Mart 2011, 23:07:21 »

Albümleri 15 milyondan fazla satan dünya starı Loreena McKennitt yepyeni albümü "The Wind That Shakes The Barley"in tanıtım turnesi kapsamında 26 Mart'ta İstanbul'a geliyor.

Loreena McKennitt Türkiye ziyaretini Billboard listelerinde 1 numara olan son albümü "The Wind That Shakes The Barley"in Avrupa tanıtımı kapsamında gerçekleştirecek.

Sanatçı daha önce Ancient Muse albümünde İstanbul ve Türk müziklerine göndermeler yaparak büyük ilgi görmüştü. Ünlü  Katibim (Üsküdar'a giderken) parçasının esas alındığı "Sacred Shabbat" ve  yoğun ud ve kanun sesleri ile  süslü "The Gates of İstanbul" başta olmak üzere İstanbul ve Türk müziklerine yolculuk yaptığı albümle tüm dünyada büyük ses getirmişti. Mckennitt, Ancient Muse albümünün tanıtım filmini 'Peri Bacaları'nda çekmişti.

Sanatçının son albümü "The Wind That Shakes The Barley", dokuz geleneksel kelt şarkısından oluşuyor. İskoçya, İrlanda, Galler bölgelerinde yaygın olan geleneksel kelt müziğini yepyeni bir albümle bir kez daha tüm dünyaya sunuyor. Kelt  müziğinde, keman, gitar, arp, gayda ve flüt gibi çalgılar önemli yer tutarken, albümde sanatçı kendi yazdığı bir şarkıya da yer vermiş...
Loreena McKennitt, 27 Mart 2011 Pazar günü 16.00-18.00 saatleri arasında Beyoğlu D&R Mağazası'nda hayranlarıyla buluşarak albümlerini imzalayacak. Sanatçı ziyareti kapsamında 28 Mart Pazartesi günü basına özel röportajlar verecek.

Sanatçı yeni albümü hakkında "Zaman zaman, yaşanan deney ve zamana göre, insanın geçmişteki köklerine ya da başladığı yerlere dönmesi ve bir zamanlar sevip, hala sevmeye devam ettiği şeyleri tekrar hissetmesi için bir çekim olur" diyor.

Sanatçının son albümü 87 yıllık geçmişiyle Türk müzik dünyasının en eski ve öncü şirketlerinden Odeon Müzik etiketiyle yayınlanıyor.
Attention all planets of the solar federation
We have assumed control.

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #8 : 24 Mart 2011, 10:41:23 »
Bu kadın bu işi biliyor. 2006'da çıkardığı An Ancient Muse albümünde de Türk ezgilerine yer vermişti ve şahane olmuştu.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 24 Mart 2011, 10:45:43 »
Müziğin evrenselliği bu olsa gerek. Farklı kültürleri de yapısına katarak gerçekten eşsiz eserlere imza atıyor.

Kendisini heyecanla bekliyoruz.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 24 Mart 2011, 12:08:19 »
Ben herhangi bir aksilik çıkmazsa oradayım. Böyle bir anı kaçıramam, geçen sene gidememiştim bu sene de gitmezsem artık öteki dünyada karşılaşırız!

Çevrimdışı Malkavian

• 2152
  • Rom: 57
  • I was lost in the pages of a book full of death..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 24 Mart 2011, 12:13:01 »
Ya biri bana da bişeyleri imzalatsa ne güzel olur. Ben kargo masrafı filan herbişeyini karşılarım. Var mı gönüllü? :)

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #12 : 24 Mart 2011, 16:44:25 »
Hiç dinlememiş olanlar ve bıkmadan dinleyebilenler için;

http://www.dailymotion.com/video/xvx3w_caravanserai_fun

Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Mart 2011, 22:16:27 »
Veeee, birkaç saat önce kendisiyle birebir tanışma fırsatı bulmuş biri olarak şu anlarda bile havalarda geziyorum sevinçten! O büyülü sesin yüzünü görebilmek, tokalaşmak, birkaç dakika muhabbet etmek ve resim çektirebilmek için inanın o sırada değil 1,5 saat, 1,5 gün beklerdim!

Bekleme sırasında çektiğim bir resim. Pek fazla kimse gözükmese de aslında oldukça kalabalıktı. Biz kırkbeş dakika önceden D&R'da hazır olmamıza rağmen önümüzde yaklaşık 80 kişi bulunuyordu. Çıktığımızda da kuyruk bir alt kata kadar uzanıyordu.
Spoiler: Göster

Kadın o kadar zarafet sahibi ki her bir imza almaya gelen dinleyicisi ile birebir, sanki kendi evine gelmişçesine tek tek ilgilendi, konuştu, resim çektirdi... Yani inanın, benim gibi orada olan birçok insanın kendisine karşı sevgisi on kat daha artmıştır. Melek gibi bir insandı yani, daha ne denebilir bilmiyorum.

Fakat bunca heyecana, benim işimi bir an önce görüp gitmemi bekleyen kalabalığa rağmen durdum konuştum, siteden bahsetmeyi de unutmadım. Biraz siteden bahsettikten ve hem Türkçe hem İngilizce ismini aktardıktan sonra[*]Kayıp Rıhtım - Lost Wharf[/*], aramızda kendisinin ne kadar seveni olduğunu, farklı şehirlerde olduklarından dolayı gelemediklerini ve benim aracılığımla selamlarını yolladıklarını söyledim. Öyle zarif bir biçimde ve güler yüzle cevap verdi ki elim ayağıma dolaştı. Loreena yahu!

Ondan sonra direk adıma imzalı son albümü olan The Wind That Shakes The Barley'i imzaladı. Yani öyle bir Hakan yazışı var ki, acayip karizmatik. An itibariyle imza olarak bunu kullanmak istiyorum. Buyrun efendim, iki farklı açıdan adıma imzaladığı albümü.

Bu arada söylediklerime cevaben hepinize selam söyledi ve karşılıklı duygular beslediğini dile getirdi. Ayrıca site ismini de çok beğendi. "Lost Wharf? This is a great name! I liked the timbre. (Kayıp Rıhtım mı? Harika bir isim! Tınısını sevdim.)" Açıkçası ismi şu anda hatırlamıyor bile olabilir, ama o cümleler benim için yeter de artar bile! Dizlerimin bağı da işte o anlarda çözülmüştü sanırım, ne diyeceğimi bilemedim.

Neyse zaten sonra baktığımda hem görevliler hem sıradakiler pis pis bakıyor bana. Hemen fotoğrafımı da çektirdim ve elimden geldiğince nazik bir şekilde vedalaşıp oradan ayrıldım.

Bu da resim.

Bir de video var daha sıradayken çektiğim. Onu da kısa sürede, internetin hızlı olduğu bir zaman yükleyip koyarım.

İşte öyle böyle derken bugün inanılmaz bir zaman geçirdim. Bilmiyorum abartı da gelebilir yazdıklarım birçok kişiye. Ama öyle ama böyle, bu kadının benim için ayrı bir yeri var. O şarkıları yazan ve seslendiren, onu dinleyenlere hayat enerjisi katan bir melek benim gözümde.

Hayır her şeyi geçtim, Loreena McKennitt'e bile Kayıp Rıhtım'ı anlattım ya, artık ölsem de gam yemem yani.

Çevrimdışı Raisor

• 793
  • Rom: 15
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 27 Mart 2011, 22:40:43 »
   Sadece kayıp rıhtım yetmez. Üyelerden de bahsetseydin keşke. :D Deseydin Bir Raisor arkadaşımız var espri anlayışı zayıf falan. :D

Şaka bir yana bu ömür boyunca unutulmayacak bir olay. Keşke orada olabilsem diye düşünüyorum. Ne yazık ki albümü dinlemek dışında bir şey yapamayacağız.

Dinleyin. http://www.youtube.com/watch?v=Iijklrtljnw dağılın beyler. Daha iyisi yok!
Vahşet her yanda ulu orta sergilenirken,

Sevişmek için saklanmak zorunda kaldığımız bir Dünyada yaşıyoruz.

-John Lennon.