Kayıt Ol

Tom Bombadil Kimdir?

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Tom Bombadil Kimdir?
« : 05 Ocak 2009, 18:55:36 »
Geçenlerde Nihbrinle muhabbet ederken içine daldığımız bir konu. Tom Bombadil kimdir nedir necidir? Bazılar derki o Eru'nun düşüncelerinin biçimlenmiş halidir. Bazılarıda derki o Auledir karısı Altınyemiş'te Yavanna'nın ta kendisidir. Sizin yorumlarınız nedir?
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Tom Bombadil Kimdir?
« Yanıtla #1 : 05 Ocak 2009, 19:07:29 »
Birinci kitapda toplantı yapılırken onun için yüzüğü taşıyamayacak kadar onu önemsemeyen yegane kişi olmasını ama Sauron'dan biraz daha güçsüz olduğu vurgulanıyordu. Sauron bir Maia ise oda en fazla bir Maia olabilir anlamına geliyor bu, öte yandan Altınyemişe Frodo "o kim hanımım?" şeklinde sorduğunda "kendisi"  (he is...) cevabını alıyor(uz) ; bunun genel felsefe de anlamı Bombadilin Tanrı olduğudur.  ( sadece kendi biçimi ile tasvir edilebilen biri tanrıdır.) Tolkien'in tasvirini yapmakdan kaçındığı tek karakteri Eru'nun kendisi olduğuna göre Tom'un Eru ile ilgili bir alakası olmak zorunda olur, belki ea üzerindeki somut düşünceleridir ve Gaia ( dünyanın ruhu) olması muhtemeldir, öyle bir Gaia ki Sauron'dan biraz güçsüz. Şu an için benim edindiğim fikirler bunlar.

Yazılardan birinde Altınyemişi kanıt göstererek Tom'un Aule olduğunu savunuyordu, Aule tüm zaanatların efendisi ve dünya üzerinde dövülmüş/işlenmiş/yaratılmış/oyulmuş/kesilmiş/.../sevilmiş herşeyin üzerinde birer imzası vardır. Öyle ki büyük ihtimalle ancak onun gibi birinin (Vala) tek yüzüğe istek duymaması doğal karşılanabilir. Peki hangi vala sorusunu da Altınyemiş=Yavanna cevabı ile desteklemişler. Buradaki sorun Tom'un evinde hobbitler ile olan muhabbetde Altınyemişi tanıtırken Tom "nehrin kızı" demişti. Bu durum onun Tolkien'in varlığından söz etmediği mekan avatarlarından (nehir-dağ-orman.. perileri/ruhları) biri gibi bir varlık olması anlamına gelir bence. Ancak Tolkien böyle bir karakter oluşumundan hiç bahsetmese de Tom için "İt's en Enigma which i will never tell" (Tom bir bilinmezlik öyle ki onun hakkında asla anlatmayacağım tekrar-Tom hakkında şiirler ile dolu bir kitabı var-) gibi bir cevabı olduğu için Yavanna olması hayal gücüne yatkındır.

Sonuçda Tom ya Aule ya Gaia (Dünyadaki yaşamın avatarı) yada herhangi bir Maia ve Altınyemiş'de ya Yavanna yada bir peri/ruh

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 05 Ocak 2009, 21:52:53 »
Tom Bombadil'in Eru olduğu görüşünü ilk kez senden okudum. İkna edici bir açıklama. Zaten Bombadil ve Altınyemiş Tolkien ve Edith olarak söylenirdi, Altınyemiş'e nehrin kızı denmesi de ordan gelir, diye biliyordum. Orta Dünya'nın yaratıcısını kendisi olarak görmesi çok normal Tolkien'in. Ancak benim düşüncem bu değil.

Tom Bombadil'in Maceraları isimli şiir kitabında Bombadil'in doğa üzerindeki tartışmamız üstünlüğü söz konusu. Altınyemiş'in de bu özelliği göz önünde bulunursa Aule diyebiliriz belki ama Bombadil demirci değil, daha çok Yavanna gibi ağaçlar, kuşlar, hayvanlar üzerinde bir etkisi var. Eğer dişi olsaydı bunu rahatlıkla söylerdik. Ayrıca Bombadil'in Altınyemiş'e "kızım" diye hitap ettiği görünür.

Burdan yola çıkarsak Bombadil hakkındaki en büyük iddia doğrulanıyor. O dünyanın kalbindeki ateşin ta kendisi, Arda. Klasik metinlerde Maia olduğundan söz edilir, ancak Tolkien metinlerinde, Yüzüklerin Efendisi'nde, Orta Dünya'da Fangorn ile birlikte yaşayan en yaşlı canlı olduğunu söyler(Fangorn başka bir şey söylüyor aslında). Fangorn Orta Dünya'nın bir parçası, bunun yanında Gandalf, Saruman gibi Maia'ları da sayabilriz. Ancak bunlar da yarı tanrı. En yaşlılar varoluşun birer parçası. O zaman Bombadil de böyle olmalı. Altınyemiş'e kızım diye hitap etmesinden de yola çıkarsan Bombadil Arda'nın Ruhu olabilir. Böylece Nehir de onun kızı olur.

Bombadil, Arda'nın kendisi olduğu için içindekilere karşı bir zaafı yok. İçindekiler yok edilse de o hala ayakta kalacak. Derdi tasası yok, çok mantıklı. Arda yaratıldığında Eru'nun koyduğu ve Ainur'un hayran kaldığı ateş odur belki, hiç bir derdi tasası olmaması onları hayran bırakmıştır.

Tolkien'e bize böyle tartışılabilir bir karakter bıraktığı için tekrar teşekkürler :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 21 Ocak 2009, 10:39:47 »
Tom Bombadil'in maia olduğuna dair düşüncelerimin nasıl oluştuğunu sanırım en iyi anlatabilecek kişi Durin'dir. Altınyemiş'in bir maia olduğuna bir çok yerde değiliniyor. (Kitaplarda varmı hatırlamıyırum.)

Neyse sizleri zamanında lostbirary.org'da yayınlanmış Murat "Durin" Sönmez abimiz tarafından hazırlanan bu güzide yazı ile baş başa bırakıyorum. Hiç bir yerde bulamayacağınız güzel örneklere ve taraflara değinmiş. Yazıyı da kendisinin izni alınarak koyuyorum buraya. İyi niyeti için tekrar teşekkürler...

Murat Sönmez'in yazısına ulaşmak için buraya tıklayın !!!
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #4 : 10 Kasım 2009, 13:31:20 »
Durin döktürmüş yine :) Bombadil her zaman için en çok merak ettiğim karakterlerden biri olmuştur ve bu konu hakkında ne bulursam okumuşumdur. Ben de onun bir Maia olduğu görüşünde hemfikirim. "En yaşlı" konusuna değinirsek, bunun sadece bir kitap olduğunu ve Tolkien'in o noktada bilerek ya da bilmeyerek bir hata yaptığını düşünüyorum.

Bu güzel yazı için önce Murat Durin Sönmez'e sonra da tüm kayıp rıhtım ekibine teşekkürler.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.

Çevrimdışı Elendil

• **
  • 325
  • Rom: 8
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Ocak 2010, 08:16:44 »
Murat “Durin” Sönmez'e teşekkür ediyorum çok güzel bir yazı olmuş.

Çevrimdışı silmarillion

• *
  • 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 17 Mayıs 2011, 18:13:29 »
Bence Tom Bombadil – Valar Orome olabilir.Çünkü Orome Valar Orta dünyadan çekildikten sonra bile kendisi Orta Dünyada Bulunmuş ve Ormanların efendisi olarak anılmıştır.Hatta İlk doğanları,yani Eldar’ı Cuivienen’de görende kendisidir.Bu birinci teşhis

İkinci Olarak ki en çok şüphe duydugum noktalardan biridir.Altınyemiş ve Tom un Pallando ve Alatar olması ve bunların Oromenın maia ları olması.Tolkien bunlardan bahsetmemiştir fakat Tolkienin sebepsiz yere bir karakter cıkarıcagını sanmıyorum.Ayrıca pallAndo ısmının anlamı “uzaktan gelen kişi” ayrıca kendileri mavi buyuculer olarak anılır ki,Tom un da giyisi rengi mavi bilindiği üzere.

son süphem de bu kişinin radagast olması.Çünkü Radagast,omrunun cogunu Kuytuormanın yakınındaki rhosgobel’de geçirmiştir ve Gandalf Bilbo’ya Kuzeni olarak anlatmıstır radagast’ı ayrıca yuzuk yolculugunda Gandalf’la Devamlı irtibat halinde olmus ve Nazgullerin ortaya çıktıgından dolayı kendisini uyarmıstır ve kendisi bitkilerin ve hayvanların dilinden anlayan bir üstaddır.

sözün özü : Tom Bombadil kesinlikle maia’dır ama hangisi oldugunu bilemem.Bence bu 3 maiadan biri

Çevrimdışı mit

• *
  • 5536
  • Rom: 96
  • Kronik Anakronik
    • Profili Görüntüle
    • Yorgun Savaşçı'nın Günlüğü
« Yanıtla #7 : 17 Mayıs 2011, 18:18:41 »
Radagast olduğunu pek sanmıyorum. Gandalf gibi kendisinden kat be kat güçlü ve arif bir kişi bile yüzüğe hükmünü geçiremiyor iken Radagast'ın bunu başarabileceği pek aklıma yatmıyor doğrusu.

Pallando ve Alatar olma ihtimali de düşük. Bu ikili Gri Limanlar'a iner inmez Doğu'ya yönelmiş ve bir daha da geri dönmemişler. Ayrıca Mavi Büyücüler'in de tıpkı diğerleri gibi beli bükük, sakalı uzun ihtiyarlar biçiminde Orta Dünya'ya ayak bastıkları bilinen bir şey. İkinci olarak Tolkien, bu ikilinin akıbetinin ne olduğunu kendisinin bile bilmediğini, Doğuda yitip gittiklerini söylemiştir kendi ağzıyla.
Jackal knows who you are,
Jackal knows where you are.
Try to hide if you dare.
Do your best, i don't care.