Kayıt Ol

Ozanlar

Çevrimdışı Hurin

• 1478
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Ozanlar
« : 09 Ocak 2009, 18:20:59 »
İngilizcede "The Bard" tabiriyle geçen Ozanlar hakkındaki görüşleriniz nelerdir? Okuduğunuz serilerden bu tarza uygun herangi bir karakter var mıydı? Yada bir ozan denilince aklınıza neler gelmekte? Ozanların bir hikayede nasıl bir rolü olabilir? Bu konu hakkında epey bilgisizim. Sizin fikirlerinizi almak istiyorum.
Lacho Calad!, Drego Morn!
Flame Light! Flee Night!

Çevrimdışı Khazidhea

• 515
  • Rom: 2
    • Profili Görüntüle
Ynt: Ozanlar
« Yanıtla #1 : 09 Ocak 2009, 18:30:43 »
Ozanlar bildiğim kadarıyla gezgin şairlerdir (bende tam olarak bilmiyorum sadece tahmin eğer bilen birisi varsa bizi bilgilerndirsin)
Köy köy dolaşıp insanlara çalgı eşliğinde şiir söylerler (Dikkat!!! : Bildiğim kadarıyla...) :D
You can win thousand fights, but you can only lose one!

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
« Yanıtla #2 : 09 Ocak 2009, 18:46:57 »
Lord Of The Rings online oyununda baş healer rolündeler, şarkıları ile oyuncuların morallerini yükseltiyorlar ( Canlarını doldurmuyorlar dikkatinizi çekerim Hit Point = Moral ) Ellerinde silah olarak çeşitli endüstrümanlar bulunan çok neşeli bir karakter sınıfı olarak sunmuşlar. Öte yandan edebi açıdan bakılınca anlatıcı - narrator - olur ozanlar hikayelerde. Köy köy gezip 9 parmaklı Frodo'yu anlatını da olur kralların huzuruna çıkıp Kraliçe Arwenin Bin Işığı gibi (uydurdum ama olsa olur) daha ciddi eserleri dile getiren bir çeşit eğlenceli gazetelerdir bence. Televizyon, dergiler, gazeteler gibi bilgi kaynaklarının olmadığı hikayelerde masalları ve şarkıları ile insanları eğlendirip bilgilendiren ve karşılğında para-rızkını koparan insanlara örnek vermek gerekirse Unutulmuş Diyarlardan Elminster

şahane bir örnekdir ama biraz uç bir örnektirde zira çok güçlüdür ve şarkıların yanı sıra büyüler de bilir. Tom bombadil bile bir çeşit Bard olur bence. Romanlarda değilde daha çok D&D kitaplarında gördüm bugüne kadar.

Genel olarak o hikayedeki genel toplum şemasından daha kültürlü, bilgili ve güzel sesli olmaları şart ( Asterix'deki ozan istisna  ;D ) Bilen varsa paylaşsın benim aklıma Elminster'dan başka gelmiyor.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 09 Ocak 2009, 20:04:24 »
Bitmeyecek Öykü'de, şimdi hatırlamıyorum ama bir ırkın devamı için ozanların çok büyük bir rolü vardı. Bastian'ın dilekleri sayesinde Ozanlar gerçek bir kütüphaneyi keşfediyor ve bu sayede gelecek nesillerine anlatacak yeni destanları oluyordu. Çok keyif almıştım kitabın bu bölümünden.

Dağların kalbinin
altında,
Taştan tavanın
altında,
Dünyanın şanı
solarken,
Yurt altında yurt vardı.

Thorbardin cüceleri'nden. Kharas'ın Şarkısı. Hangi ozan yazmış bilmiyorum ama çok beğenmiştim ben bunu. Ejderha Mızrağı'nda ara ara böyle güzel şarkılar söyleniyor. Ayırıca ozan sayılmaz ama Altınay'ın söylediği şarkıları da oldukça beğenmiştim. Ve tabii ki Huma'nın Türküsü...

Daha çok dönem hakkında bilgi verdikleri için, atlamadan takip etmeye çalışıyorum kitaplarda. Hatta dönüp tekrar okuduğum, bir kaç mısrasını aklımda tutmaya çalıştıklarım bile var(Kharas'ın Şarkısı gibi).

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Ocak 2009, 22:45:36 »
Tüm hikayelere renk katan karakterler,usta hırsızlar ve öyküleri çok hoştur.

Dannilo Thann (UD) bard gibi rol çakmasına rağmen güzel de bir bard örneğidir. Gnom bardlar çok eğlencelidir.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Ocak 2009, 09:14:24 »
aynı zamanda ingiltere-fransa mitolojilerinde ve kral arthur efsanesinde de ozanlar genelde arp çalıyolardı ve büyü kullanıcısı oluyorlardı.. aralarından birisi de Merlin oluyodu.. bilge, din adamı, akıl danışılacak kişiler olarak biliniyorlardı ve müzikleri de eşsizdi..

bi de islamiyet öncesi Türk tarihine bakıldığında, din adamları olan şamanların da, Britanya nın Merlinleri gibi kopuz eşliğinde sagu falan okudukları da görülebilir, onlar da din adamı, bilge kişi hatta doktorken aynı zamanda ozandırlar..

zaman çarkı nda da bir maskara vardı , o da diyar diyar dolaşan, farklı türlerde gösteriler yapan ve tabi ki ozanlık da yapan bi tiplemeydi..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Herr Mannelig

• 924
  • Rom: 17
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Ocak 2009, 11:52:00 »
Merlin bir ozan değil, druid'dir.
Contraataques muy rabiosos, deberemos resistir; Ay Carmela!

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Ocak 2009, 14:22:00 »
Merlin bir ozan değil, druid'dir.
büyü kullanıcısı ve bilge kişi olduğu için druid, çok iyi arp çalıp tanrı/tanrıcaya ulaşmanın yolunu müzikte aradığı için ozandır..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #8 : 11 Nisan 2009, 11:58:47 »
Zaman Çarkı, Thom Merrilin. Gerçek bir ozan. Kitapda aşık olarak geçer ki, bu daha da güzeldir bence.

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 12 Nisan 2009, 14:11:51 »
Zaman Çarkı, Thom Merrilin. Gerçek bir ozan. Kitapda aşık olarak geçer ki, bu daha da güzeldir bence.

aşık da diyil maskara diyolar. o ozandan cok gösterici ya.. şarkı falan da söylüyo tabi de asıl işi eğlendirmek, gösteriler  yapmak, hikayeler anlatmak onun.. ozan sayılır mı tam bilmiyorum..
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 14 Nisan 2009, 19:12:59 »
Fable: The Lost Chapters'ta (oynamadıysanız acilen oynayın öneririm süper), gittiğimiz şehirlerdeki bar ve hanlarda bir köşede duran, sürekli kafiyeli konuşan (para isterken bile xD), yeşil giysili, sarışın, pala bıyıklı ve zayıf NPC'lerdir. Karakterinizin kahramanlıklarını (iyi ya da kötü olmanız farketmez, ister gözleriniz ışıldasın, ister 35 santim boynuzunuz olsun) öven oldukça eğlenceli şiirler okurlar.