Kayıt Ol

Majere Kardeşler Arka Kapak ve Ön Okuma | Çıktı!

Çevrimdışı Canina

• 1460
  • Rom: 39
  • There ought to be a law against you
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
Ynt: Majere Kardeşler Arka Kapak ve Ön Okuma | Çıktı!
« Yanıtla #15 : 16 Mayıs 2009, 14:06:23 »
Tek kender Tass olmamalı ama o tarzda tek kender Tass olmalı. Yani sürekli olarak, normal kenderler gibi olmayan bir kenderi hikayeye dahil etmeye çalışıyorlar. Destanda sürekli olarak onun eşi benzeri olmayan müthiş bir kender olduğu vurgulanırken, Efsaneler üçlemesinden sonra başka kenderlerde peydah oldu.

Ayrıca lafım sadece bu kitaba değil, tüm Raitlin'li kitaplara. Lucas babanın Clone Wars adlı tırt çizgi filmi çıkarmasına benziyor. İyi bir şey buldular mı sömürdükçe sömürüyorlar. Senaryo yazmak onlara çok zor geldiğinden olsa gerek, araları doldurmaya çalışıyorlar.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #16 : 16 Mayıs 2009, 14:49:05 »
Raistlin üzerine onlarca kitap yazılsa da okunur, ama benim de rahatsız olduğum konu Mızrak Kahramanları'nın torunlarına kadar hey ceddini görmüş olmamız. Ve hepsinin de önemli kişiler olması. Osmanlı'da bile, nesilden nesile bozulmalar oluyordu. Bu biraz gerçekçiliğini katletmiş gibi. Raistlin'e gelirsek 'Raistlin Tarihçeleri''nin yazılmasını çok doğru buluyorum. Çünkü hikayeler arasında pek fazla şey öğrenememiştik geçmişine dair. Ve Kayıp Tarihçeler'in 3. kitabının Raistlin'e adanmasını da doğru buldum. Sonuçta Raistlin'in siyah cüppeye geçişi, üzerinde sayfalarca yazılabilecek oldukça önemli bir konu.

Majere Kardeşler ise, Başlangıçlar Serisi için içinde ikizlerin bulunduğu bir macera yazılmak istenmiş olabilir. O kadar da gerekli değildi belki, ama sonuçta Yol Arkadaşları'nın 5 yıl sonra buluşmak üzere verdikleri sözün ardından, bir şeyler yapmaları gerekiyordu. Tass'ın Kenderyurdu, Sturm ve Kitiara'nın Karanlık ve Işık hikayelerini nasıl garipsemiyorsak, ikizlerin Majere Kardeşler adlı macerası için de aynı şey geçerlidir diye düşünüyorum.

Ayrıca Tass konusuna gelirsek(ne çok konuya geldim yahu, ama buldum konuşuyorum işte :D ), Krynn üzerinde birçok çağ var. Ve gelmiş geçmiş en harika kenderin sadece Tass olması beklenemez gibi. Elbette hiçbir kender Takhisis'e kafa tutmamıştır ama, onlar da Krynn üzerinde önemli bir rol oynama haklarına sahiplerdir. Hem zaten bütün kenderler bir yerlerden kuzen değil midir? Yol Arkadaşları'nın torunları süper güçlere sahip olabiliyorsa, Tass'ın kuzenleri de bir yerde önemli rol oynayabilir diye düşünüyorum.  :)

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #17 : 16 Mayıs 2009, 15:09:49 »
Hocam zaten Efsaneler Üçlemesinde, Ruhdöveni ve Silah Kardeşliğinde istemediğimiz kadar yakınlaştık Raitlin'e. Siyah cübbeye geçişide kitaplardan birinde zaten anlatılıyor hangisi hatırlamıyorum ama eminim birinde anlatıldığında.

Tass konusunda haklı olabilirsin ama bana göre sürekli olarak bir kenderin Tass yerine konması durumu söz konusu.

Ve Mızrak kahramanlarının sülalesi konusunda haklısın. Her doğan çocuk kahraman olucam diyor, hiç ben çiftçi olmak istiyorum diyen yok.

Ama bir konu daha var ki, Karanlık ve Işık'da ki saçmalıkları benimsediğimiz yönünde ki teorin. Sırf o ve ona benzeyen saçma kitaplar yüzünden Weis&Hickman İkinci Nesil'in başına Fizbanın ağzından çıkma müthiş bir önsöz yazmadılar mı? Tüm o kitapları yaşanmamış var saymadılar mı? Onlara yaban ellerden gelen ve bir cüceden duydukları, cüceninde bir kenderden duyduğunu, kenderinde halasının, bir şovalyeden duyduğunu iddia ettiği hikayeleri anlatan ozanlar demediler mi?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #18 : 16 Mayıs 2009, 15:25:04 »
Raistlin'in siyah cüppeye geçmesi anlatıldı evet, ama ben o konunun üzerinde çok daha fazla durulmasını isterdim. Ve bence böyle düşünen birçok Ejderha Mızrağı hayranı vardır.

Bahsettiğin önsözü, söylediklerin üzerine yeniden okudum. Ve kesinlikle yok saymak gibi bir durum söz konusu değil.

"Bu hikayelerden bazıları gerçekten de kesinlikle doğru. Diğerleri de muhtemelen neredeyse kesinlikle, gerçekten doğru gibiler. Yine de bunlar bizim toplum içinde kibarca 'kender hikayeleri' diye adlandırdığımız türden öyküler- gerçek olmayan, ama dinlenmesi eğlenceli olan öyküler yani.

Ve siz şöyle soracaksınız: Büyük ve Kudretli Büyücü Fizban, hangisi öyle, hangisi değil, nasıl ayırdedeceğiz?

Ve ben, yani Büyük ve Kudretli Büyücü Fizban da şöyle cevap vereceğim: Seni kapıtokmağı, hikayeden zevk aldığın sürece ne fark eder ki?"

Heh şimdi kendinle neden çelişiyorsun, kender hikayesi ile kesinlikle doğru kısmını neden kalın fontla yazdın diyeceksin. Ben de hemen önsözün bir önceki sayfasını açmanı önereceğim. Weis ve Hickman'da da kender kanı olduğu kısıma. Yani aslında bütün anlatılanlar 'kender hikayesi' olarak da yorumlanabilir. Gerçeğin ta kendisi olarak da.

Ama şurası ortak bir noktadır ki, Weis & Hickman'ın elinden çıkan kitaplar ile diğer yazarların elinden çıkan kitaplar arasında dağlar kadar fark var. :) Ancak, gerçekten zevk aldıktan sonra ne önemi var ki?

Ve Majere Kardeşler, bence oldukça zevkli bir maceraydı. :)

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #19 : 16 Mayıs 2009, 15:38:03 »
O zaman zevkler ve renkler farklıdır derim. Herkesin beğendiği şeyler farklı olabilir tabii, düşüncelerde öyle. Saygı duyarım.

Ama bir düşün, aya giden Gnome'lar? Hadi ama :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #20 : 16 Mayıs 2009, 15:44:44 »
Ben de saygı duyarım elbette. Keyifli bir fikir alışverişiydi. :)

Bir düşündüm, Thompson ve Carter kesinlikle en iyi Ejderha Mızrağı yazarlarından değiller. Ama Karanlık ve Işık kitabını örnek göstermemdeki neden zaten iyi bir kitap olduğunu düşünmem değildi. Sadece diğer karakterlerin geçmişlerine dair bir şeyler yazılabiliyorsa, aynı şey neden ikizler için de geçerli olmayacağı yönündeydi.

Sanırım anlaşılabildik ikimizde. :D

Çevrimdışı Canina

• 1460
    • Profili Görüntüle
    • Canina's
« Yanıtla #21 : 16 Mayıs 2009, 15:47:43 »
Benim dediğimde ikizler üzerinde fazla durulmuş olması. Üstadlar zaten ruhdöveni ve Sliah Kardeşliğinde geçmişlerini bohçacı kadın gibi önümüze sermişlerdi :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 16 Mayıs 2009, 16:40:56 »
Raistlin'in siyah cübbe giyişini konu alan kitap şu anda hala çevrilmemiş olan Kayıp Tarihçeler üçüncü kitap; Dragons of the Hourglass Mage [Kumsaati Büyücü Ejderhaları].

Bu kitap maalesef Weis ve Hickman kaleminden okuyacağımız son Ejderha Mızrağı kitabı olacaktır.
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı LordDarkKnight

• *
  • 15
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 27 Ağustos 2009, 06:48:53 »
geçen gün aldım. canım sıkılmıştı kitaba başliim dedim. 2 günde bitirdim kitabı. çok eğlenceli bir kitap olmuş. kitaptaki esrarengiz olaylarda hoşuma gitti.