Kayıt Ol

Gece Göğünün Gözyaşları

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
Gece Göğünün Gözyaşları
« : 20 Şubat 2009, 16:25:27 »
Bir aşk hikayesi bu. Paladine'in Yüca Rahibesi Crysania ile, beyaz cübbeli büyücü Valin'in aşkı...

Kör rahibe Crysania'nın tek derdi,uzun zamandır bağlantı kuramadığı tanrısı Paladine'e ulaşmaktır.Örs Yazı tüm yakıcılığıyla sürerken,tanrılardan hiç ses yoktur.Ama gözden kaçırdığı bir şey vardır; genç büyücü Valin'in ona olan aşkı...
Crysania'nın güzel fikriyle,büyücüler ve tapınak arasında bir dostluk kurmak amaçlanmıştır. Büyücüler konseyinin göndereceği bir kişi,belirli bir zaman diliminde tapınakta konuk olacaktır. Bunun üzerine konsey,Paladine tapınağına bir beyaz cübbeli olan Valin'i gönderir.
Valin'in süresi dolmuştur,ama aşkı onu Crysania'dan ayıramamaktadır.Her gün kör kadının yanında ona eşlik ederek varlığıyla mutlu olmaktadır.
Karşındaki kadın ona duyduğu aşkı bilmese de...
Valin Crysania'dan yaş olarak oldukça gençtir,ama durum Valin'in umrunda bile değildir.
Tek istediği,fark edilmektir.Ya da en azından,bu kör kadının yanında olmak.

Bu sırada Dalamar, ejderha taşları denilen üç adet taş bulmuştur ve bu konuda konuşmak için Crysania'ya haber gönderir.Tanrıları bulmak için bir yol mu bulmuştur?
Bu yolculuk için Crysania,Valin'İn erke kardeşi ve bir beyaz cübbeli olan Valin'in abisini karısı gidecektir.Metalik ejderhalar da Paladine'in saygıdeğer rahibesi için yardıma gelir.Yolculuk Neraka'yadır.Bir Paladine rahibesi için oldukça ironik olmasına rağmen,macerayı güzel yapan bir öğe olmuştur kitapta :).
Valin'in onlarla gitmesi engellenir.Bunun üzerine Dalamar ona bir ayrıcalık tanır.Tanır ama bir de bedeli vardır...

Bu kitapta Crysania,Dalamar ve Jenna dışında bir ara tanıdık olarak Steel ve Palin'i görüyoruz.
Ruhlar savaşında Crysania'yı ziyarete gelip gittikleri sahnenin orjinalini aynen burada yarım sayfada koymuşlar.Onları kısa bir süreliğine de görmek güzel oluyor.
Kitabın bir yerinde ise,Astinus'la konuşan,cehennemden yeni çıkmış Raistlin'i görüyoruz.Hikayede bir yeri yok ama,Crysania için ettiği bir söz var ki insan hayret ediyor.Bu kısım da orjinal ejderha mızrağındaki gibi.Sadece bir iki cümle eklenmiş konuya bağlı olarak.

Weis ve Hickman'ın yazdığı ejderha mızrağı dışında,başka yazarların bu seri için yazdıklarını beğenemeyen ben, bu kitaptan oldukça keyif almıştım.Aşk hikayelerini sevmesem de, bu aşk oldukça güzel ve ağızda hoş bir tat bırakan cinsten.

Son olarak Raistlin'e burdan bir mesaj göndermek istiyorum: Yemeyenin Malını Yerler!   :ayh

Çevrimdışı Nihbrin

• 1243
  • Rom: 43
  • [Infornography]
    • Profili Görüntüle
    • nihbr.in
Ynt: Gece Göğünün Gözyaşları
« Yanıtla #1 : 20 Şubat 2009, 17:38:14 »
Bir bayandan mal olarak bahsetmiş olman komikti  :P O bir yana Raistin Crys için ne dediğini merak ettim, raist her zaman bana emo gibi gelmişti ( emo için bkz : emotional-nonsexual creatures / duygusal-cinsiyetsiz yaratıklar )

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 20 Şubat 2009, 17:43:53 »
Bir bayandan mal olarak bahsetmiş olman komikti  :P

Kendim de bir bvayan olarak "mal" gibi bir tanımlama yapmam söz konusu değil. Sadece,halk arasında yaygın olan bir sözü durum için kullandım. Crysania'yı öyle tanımlamak aklımdan bile geçmedi :P.

Raist'in ne dediğini ise pm atarak söyledim. Burda spoilera girer diye.

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 20 Şubat 2009, 18:00:25 »
Alıntı
Bu kitapta Crysania, Dalamar ve Jenna dışında bir ara tanıdık olarak Steel ve Palin'i görüyoruz.
Ruhlar savaşında Crysania'yı ziyarete gelip gittikleri sahnenin orjinalini aynen burada yarım sayfada koymuşlar.Onları kısa bir süreliğine de görmek güzel oluyor.

Aynı olay Ravenloft'ta Lord Soth ile de oluyor. Bu şekilde atışmalar çok hoşuma gidiyor. :D

Efsaneler Üçlemesinde Crysania hayran kalınacak bir karakter olarak çıkıyor karşımıza. En etkileyici sahneler onunla yaşamıyor belki de. Ama Raist olmayınca Valin denen bu büyücü ile yaşadığı macerası ne kadar etkileyici bilemiyorum fakat sen belli ki bayağı beğenmişsin. Okumayı isterim tabii ama krolonojik sıra bittikten sonra geçmeyi düşünüyorum ek kitaplara.

Cüce derinliklerini saymazsanız tabii :D

"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 20 Şubat 2009, 18:08:43 »
Ravenloft'u okumadım ama eğer böyleyse oldukça güzel bir özelliktir diyebilirim.
Crysania burda daha olgun bir karater.Artık iyice oturmuş bir Paladine rahibesi.Valin'in aşkını nazikçe karşıladığı halde karşılık vermemesi en başlarda güzel bir eklenti.Kendini tanrısına adamış bir rahibeden beklenen bir davranış.

Açıkçası mükemmel falan diyemem ama,beğendiğim doğru :).Yabancılık çekmedim ejderhamızrağına karşı.Bunun en büyük nedeni ise,orjinal hikayeyle paralel olması ve yazdıklarının gerçek kişilikleriyle örtüşmesidir.

Oku oku :P.Arada romantizm iyidir yahu xD.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 22 Şubat 2009, 15:53:14 »
Iııh ya. Kendi çapında iyi bir kitap olmasına rağmen, Kaos Savaşı Serisi'nin zayıf kitaplarından birisiydi bana göre. Kurgu olarak zayıftı hatırladığım kadarıyla, pek bir tat alamamıştım. Kaos Savaşı'ndan bir kitap okuyacaksanız tavsiyem Kan Denizi Yağmacıları olur.

Ayrıca incelemen de oldukça başarılı. Eline sağlık. Raistlin'e gönderdiğin mesajaysa gönülden katılıyorum. :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 22 Şubat 2009, 19:12:35 »
Kan Denizi Yağmacıları'nı okumadım :).Kitabı çok kere gördüm sadece.

İncelememin neresi başarılı ya xD! Müte4vazilik bu yaptığın,benim pek içime sinmedi ne yalan söyleyeyim.

O zaman sen de Raistlin'e gönderilen bu mesajın altına imza atmış oldun sağol. ;).

KaRaMBoL

« Yanıtla #7 : 06 Mart 2009, 15:33:08 »
SüPPeR Yaaa...
SaĞoL VaLLa...  :clap

Edit: Nedir ki bu?

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #8 : 06 Mart 2009, 18:37:46 »
SüPPeR Yaaa...
SaĞoL VaLLa...  :clap

Paylaşım siteleriyle karıştırdın herhalde?