Kayıt Ol

İngilizce Telaffuzu ile İlgili Bir Kaç Önerim (İngiliz Aksanı)

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Selam ahali, bu başlıkta ingilizce telaffuzu ile ilgili bir kaç bilgi vermek istedim. Bu ingilizce telafuzla ilgili küçük ve hayati noktalar var, ki gözlemlerimce pek az ingilizce öğrenicisi bu hatalara (büyük ölçüde) düşmüyor.

Öncelikle ingiliz alfabesi ve yazımı türkçedeki gibi 'ses' leri vermiyor, en büyük sorun burada yaşanıyor. Harflerin sesleri vermemesi demek, her kelimeyi tek tek bilmek demek. ;D Sesleri temsil eden belli harf grupları var tabi ama her zaman tutarlı olmuyorlar. Size tavsiyem güzel bir ingilizceden ingilizceye sözlük alın; çünkü onlarda kelimelerin okunuşları güzel veriliyor. Bildiğiniz kelimelerin yanında okunuşlarını da bilin.

Neyse fazla uzatmayayım ve anlatayım :D

Burada dikkat edilecek nokta, işin püf noktası, kelimedeki türkçe harflere göre ses vermek yerine onların temsili oldğunu bilmekte ve kelimeleri ingiliz sesleri ile söylemekte. Küçük bir örnek; pek çoğunuz town kelimesini 'tavn' diye okuyacaktır, ama gerçekte bu gelime 3 seslidir ve t au n şeklinde okunur. İşitirken pek fark olmasa da, var ;)

Şimdi önemli sesleri verelim:

Diphtonglar:
Sesli harflerde diphtong, yani çift sesliler yaygın ve bunlar tek bir sesli harf gibi kabul ediliyor. Sesi verirken ağzınız, sesin başından sonuna doğru güzelce şekil değişmeli bunları güzel çıkartmak için. :D
au, mouth, now
ei, day, face
oi, choice, boy
ai, Eye, high
ua, tour, pure
ou, show, boat
ea, fair, square
ia, hear, wear

Gördüğünüz gibi kelimelerin çoğunu sadece onlar kaplıyor.

TH
Genelde 'th' ile gösterilen iki ses var ve hayli önemliler;
1.si: Dilinizi üst dişlerinizin ucuna koyarak 'f' sesi verin. İşte bu. Thing, Thumb. (Mesela tree ile three arasındaki fark burada. Bu farkı yakalamayınca bir iki ağaç dört beş oluyor ;D)
2.si: Aynı şekilde 'v' sesi verin. Bu da budur. This, That, They. (Dis det dey değil yani :bonus)

V ile W Arasındaki Fark
V bildiğimiz V, dudak dişe temas eder. W de ise, dudak dudağa da değmez dişe de değmez. Dudaklarınızı birbirine değdirmeden, v sesi vererek genşletirseniz, bu sesi elde edersiniz.

Uzun ve Kısa Sesler
Türk dilinde olmayan bir özellik olarak, ingilizcede seslilerin bazılarının uzun hali vardır.
Mesela 'i' nin kısası ve uzunu arasındaki fark için, bit ve beat. İlki kısa ikincisi uzun.
Uzun sesler: a, u, i, o, ö

NG
Bu ng sesi çok yaygındır, ring den going e pek çok yerde kullanılıyor. Bu ng ki sesli bir biçimde goyiinng, fılayinng biçiminde oknmuyor.  ;D Ng sesi N ye yakındır, ama farklıdır. Normal n yi söylemek için dilimiz ön dişlerimize temas eder, ama bu ng için dilinizi biraz geriye kırmalısınız. N harfini G yi söylediğiniz gibi ağzınızın gerilerinden verin. İşte size NG

R
R harfi ingilizcede, dil gerilere götürerek söylenir. Aynen söylediğimiz r yi, dilinizi gerilere götürüp deneyin.
R sessizi asıl ingilizcede kelimelerin sonunda okunmaz. Aynı zamanda kimi kelimenin içlerinde de okunmaz, bunun yerine berisindeki harfi uzatır. Mesela temper, temp'a' olarak okunur tempır değil.  :elf
Ancak ulama varsa, r kelimenin sonunda okunabilir. Örneğin Bar dersek baa. Bar is dersek baariz.  ;D

İngiliz 'A'sı :D
Bu ingiliz a sı dediğim ses, yerinden yerine değişiklik gösterebilen, kıl bir sestir ve en yaygın sestir. Ağzınızı biraz açıp, a söyler gibi ı söylemek gibidir.
Örnek kullanımları; Centre (sent'a') flyer (flay'a')
Efendim bu aynı zamanda bildiğimiz a (a cat, a plane) ve of seslerini de meydana getirir. A ve of birazcık farklı okunuyor ama...
Bu harfin sırrı doğal olmakta  :=)

- Ek not, ingilizcede yazılışı farklı ama okunuşu aynı çok kelime var, bunlara dikkat edin. Mesela know ile no, wood ile would.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, sorularınız olursa buyrun sorun, :hömm: hayırlı olsun :D

Çevrimdışı magicalbronze

• *
  • 4075
  • Rom: 1
    • Profili Görüntüle
Önemli ve yararlı konulara değinmişsin Çağıl, güzel anlatmışsın teşekkürler.

Yalnız ben geçenki söyleyişimde hala diretiyorum. :P
"Her neyse sahip olunan, doğar ve ölür.
Bu nefsi müziğin içinde sıkışmış herkes
İhmal eder ölümsüz aklın harikalarını."
- William Butler Yeats, "Sailing to Byzantium "

Çevrimdışı Lunacy

• 435
  • Rom: 8
  • ₪₪
    • Profili Görüntüle
oo epey uğraşmışsın sanırım :D eline sağlık okudum hepsini, işime de yaradı açıkçası :D sağol :P
₪ Hail to the Thief ₪

Çevrimdışı Amras Ringeril

• 2483
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
Anlatmıştın bana ya bazılarını, hala en ilgincinin "sz" "sc" ile başlayan, biten, devam eden sesler olduğunu düşünüyorum :D
try again fail again fail better

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Anlatmıştın bana ya bazılarını, hala en ilgincinin "sz" "sc" ile başlayan, biten, devam eden sesler olduğunu düşünüyorum :D

sz ile başlayanlardan hiç akklıma gelen yok:D Onlar olsa olsa yabancı dildendir ve s ya da ş diye okunur büyük ihtimalle.

sc ise kimi zaman sadece s, ya da sk gibi okunur.
scenario nun başı sadece s.
scar sk

Nesi ilginç be bunun:P

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Rastladığım bir iki yazım-okuma yanlışını daha yazayım dedim.

Often, Listen gibi kimi kelimelerde ortadaki t yi okumayın. oufın, lisın gibi olacak, listın değil.

Yazılışta W ile başlayan kimi kelimelerin başındaki W sesini okumayın. Write = rait, wrong = roNG gibi.

Bunların kelimeden kelimeye değişmesi ve emin olmanın zor olması sebebiyle, her zaman sözlüklerin telafuz anahtarlarından yararlanın.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Oh oh oh, döktürmüşsün Çağıl. :D Tebrik ederim, çok yararlı bir baş ucu konusu olmuş bu. :D

Çevrimdışı voyvoda

• **
  • 202
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
 güzel bir yazı olmuş çağıl eline sağlık bir çok kişinin işine yarayacağına eminim..okulda anlatılmayan , bizim yıllarca gerek dizilerden gerek başka şeylerden öğrenebildiğimiz püf noktalar bunlar..

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Rom: 15
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Alıntı
2.si: Aynı şekilde 'v' sesi verin. Bu da budur. This, That, They. (Dis det dey değil yani)

Bunu bilmiyordummmm!
Çok teşekkür ederiz. ;D

Bir de farkettiğim şey bu insancıklar name kelimesini "neym" diye okumuyorlar aksine "naym" diye okuyorlar mesela. (bknz: vats yo naym?) En göze batan özeliklerinden.

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
Bunu bilmiyordummmm!
Çok teşekkür ederiz. ;D

Bir de farkettiğim şey bu insancıklar name kelimesini "neym" diye okumuyorlar aksine "naym" diye okuyorlar mesela. (bknz: vats yo naym?) En göze batan özeliklerinden.

Evet ei sesindeki dahil çoğu sesi a ya yaklaştırma, a ları yüksekten atma eğilimi var ingilizlerde, londra taraflarında sanırım daha çok. Birazcık var, ama fazla değiştirip naym dersen çok yerel bir dil olur. :D

Ek: Bu durumda wats yoo naym değil wots yoo naym olur o sesi daha çok o ya yaklaştırıyorlar. :D

Çevrimdışı Bonthey

• 900
  • Behtül
    • Profili Görüntüle
    • Kavuniçi Mavi
Doğru doğru ben wot olayını unutmuşum tamamiyle..Misal Dorian Gray tariler'ı "wots in de?" :D :D
Ben British English'e Harry Potter filmlerinden alıştım, sanırım onların çoğu da Londra ve çevresinde takılıyorlar. ;D

Ha bir de adamlar chat dilinde bile "wot?" diyorlar..

Not to mention the pincers...

Çevrimdışı Berre

• 1340
  • Rom: 34
  • Güle güle fermuar!
    • Profili Görüntüle
Süper ya bende tam ingilizceyle ilgili bir bölüm bakıyordum çok işime yarıyor sağolun varolun :)

Çevrimdışı deanna

• **
  • 324
  • Rom: 9
    • Profili Görüntüle
Alıntı
Often, Listen gibi kimi kelimelerde ortadaki t yi okumayın. oufın, lisın gibi olacak, listın değil.
okuldaki hocalarımız hep iki şekilde okunur derler ama ben hiç listın veya ouftın diye duymadım bizi kandırıyorlar :D

.

Çevrimdışı Elerki

• 441
    • Profili Görüntüle
Arkadaşlar,

İşin aslı fonetik alfabede. Fonetik alfabeyi çözdüğünüz zaman her dilin okunuşunu halledersiniz. Sözlüklerin içinde, kelimelerin yanında anlamsız gibi gelen işaretler vardır. Bunlar işte o kelimeyi nasıl okuyacağınızı gösteren fonetik alfabenin harfleridir.

Arlinon'a teşekkürler. Bunu daha basite indirgeyerek çok güzel anlatmış.

Yine de, güzel telaffuz için fonetik alfabeyi öğrenirseniz daha rahat edersiniz diyeyim. :)
Let the Dragon ride again on the winds of time.

Çevrimdışı Moonshield

• **
  • 128
  • Rom: 4
  • flawless human being.
    • Profili Görüntüle
İngiliz aksanını dinlemeye dayanamadığım bir dönem vardı, resmen reddediyordum okumayı da dinlemeyi de! Nedense katlanamıyordum. :) Ama bir süredir aştım bu saçmalığı, ve aştığıma memnunum. Burada yazılanların hepsini biliyordum, ama eğer hala diretseydim "hayır ingiliz aksanı olmaaz!" diye, herhalde çok kötü hissederdim. :) Güzel bir çalışma olmuş, kendimi deneme fırsatım oldu hem.

Knowledge is a deadly friend, when no one sets the rules.
The fate of all mankind, I see, is in the hands of fools.

[spoiler]