Kayıt Ol

Cahillikler Kitabı - John Lloyd ve John Mitchinson

Çevrimdışı Nirnaeth

• 848
  • Rom: 4
    • Profili Görüntüle

Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış...

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hâlâ iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya'nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika'nın adının Amerigo Vespucci'den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Dünya'nın yedi tane uydusu vardır.
Bütün insanların dört burun deliği vardır.
Buhar makinesi eski Yunan'da icat edildi.
Bir mavi balinanın yutabileceği en büyük şey greyfurttur.
Şu ana kadar ölmüş olan bütün insanların yarısını
dişi sivrisinekler öldürmüştür.
Dünyadaki en uzun dağ Mauna Kea'dır.
İnsanın en az, dokuz duyusu vardır.
Maddenin 15 hali vardır.
Su mavidir.
Amerika, adını, Amerigo Vespucci'den değil, Richard Ameryk'ten almıştır.
Uzaya giden ilk hayvan meyve sineğidir.
Panter diye bir şey yoktur.
38 Osmanlı padişahı vardır...

Arada hoş ve gerekli bilgilerle karşılaşabiliyorsunuz cidden. Yalnız en merak ettiğim şey şu, bu kitabın yazarları herkesin doğru bildiği şeylerin yanlış olduğunu nerden biliyor? :D

Çevrimdışı Sophié

• 836
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
    • Sinek Alkışı
Ynt: Cahillikler Kitabı - John Lloyd, John Mitchinson
« Yanıtla #1 : 22 Mart 2009, 18:35:00 »
"Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış..." işte buna gıcık oluyorum. Bunlar o kadar bilmişler ki en bilmişler yani, öyle mi. Onun dışında yine de merak edip kitabı arkadaşımdan alıp okudum ama soruyorum size kulağakaçanın 2 penisinin olması kimin umrunda. Zaman öldürmek için okunabileceği kesin :P.

too much sugar 
tb

Çevrimdışı Arlinon

• 456
  • Rom: 14
  • Savaş ve Ateş
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Mart 2009, 18:21:41 »
Görmüştüm bunu kitapçıda ve bir zuha çekip bırakmıştım  :D

Çevrimdışı Fırtınakıran

• *
  • 8351
  • Rom: 1
  • Unique Ravenclaw
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Temmuz 2009, 15:00:43 »
Okumak oldukça eğlenceliydi. Tarihsel grçeklerle ilgili olan yanlışlarımızı ve bu yanlışların nereden geldiğini öğrenmek hele ayrı bir tattı.

Bazıları için tipik "gereksiz bilgiler kitabı" ama o kitaplarda sizi eğlendiren bir yığın şey bulacaksınız. Bilimsel bilgilere üzerine bile hoş bir anlatıma sahip. Bazen dalga geçer gibi giriyor olaya xD, o da güzeldir.

Çevrimdışı harrypottergirl

• **
  • 169
  • Rom: 1
  • The Rebellion Begins...
    • Profili Görüntüle
    • HPNarnia's LiveJournal
« Yanıtla #4 : 06 Ağustos 2009, 22:51:45 »
ben nedense  böyle kitapları seviyorum :D ama daha hala okumadım bu kitabı :D