Kayıt Ol

Karanlık Çökünce - Stephen King

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Rom: 35
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
Karanlık Çökünce - Stephen King
« : 25 Mart 2009, 11:06:32 »

Stephen King, altı yıl önce yazdığı Karanlık Öyküler'den sonra okurlarına yepyeni bir öykü kitabı daha sunuyor. 2007 En İyi Kısa Amerikan Öyküleri Antolojisi'nin konuk editörü olan King, bir yıl boyunca yüzlerce öykü okudu. Edebiyatın bu dalına olan tutkusu Karanlık Çökünce'de açıkça görülüyor.

Mutsuz bir pazarlamacının, arabasına aldığı dilsiz otostopçu bazen iyi bir dinleyici olabilir.

Kötü kolesterolünü düşürmek için egzersiz yaptığı bisikletin kendisini esir alıp korkunç bir yolculuğa çıkardığı bir adamla da karşılaşabilirsiniz bu öykülerde.

Ayna adlı öyküdeki kör kızın küçük bir öpücük ve hafif dokunuşla yarattığı mucize farklı ve ilginç bir öyküdür.

Karanlık Çökünce, ki buna ister akşam karanlığı deyin isterseniz alacakaranlık; insan ilişkilerinin insanlıktan uzak bir biçime dönüştüğü, hiçbir şeyin aslı gibi görünmediği, hayal gücünün, karanlıklar içine dağılan gölgelere ulaşmaya çalıştığı ve gün ışığının sönüp sizi korkularınızla baş başa bıraktığı zamandır. Ve işte bu, tam Stephen King okuma zamanıdır.

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
  • Rom: 13
    • Profili Görüntüle
Ynt: Karanlık Çökünce - Stephen King
« Yanıtla #1 : 25 Mart 2009, 17:32:43 »
Uuv. En kısa zamanda alınası, okunası.
Kapaktaki saat ve alyuvar olayını da çok beğendim =)

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Mart 2009, 20:51:36 »
Çoğu King kitabı gibi, doğaüstü ve korkutucu olaylardan bahseden bir öykü derlemesi gibi duruyor.

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #3 : 29 Mart 2009, 13:47:09 »
Çoğu King kitabı gibi, doğaüstü ve korkutucu olaylardan bahseden bir öykü derlemesi gibi duruyor.

Evet aynen öyle. Karanlık Öyküler tadındaymış diye duydum, uygun bir vaktimde alır incelerim ben. :D

Çevrimdışı Dúrgonath

• 680
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Mart 2009, 18:31:04 »
Dün DOST'ta baktım biraz, kapağı kabartmalı falan hoşuma gitti.
İçine bakamadım ama xD

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #5 : 23 Nisan 2009, 18:00:06 »
Nihayet okumaya başladım kitabı. Beklemediğim kadar keyif aldım şu ana kadar okuduğum 3 öyküden. 'Willa' klasik ama tatlı bir hayalet öyküsüydü. 'Koşa Koşa' okuduğum diğer 2 öykü arasından rahatlıkla sıyrılıp, daha şimdiden yerleşti kalbimin tahtına. Ve 'Harley'in Rüyası' kısa olmasına rağmen gerçek hayattan sunulmuş bir kesit gibiydi. Benzer rüyaları ben de gördüğüm için verilmek istenen duyguyu tam olarak kaptım diyebilirim.

Kitabın başındaki giriş yazısı ve sonundaki her öykü için ayrı ayrı yazılmış notlar oldukça harika. Kapağındaki kabartmalar da baştan sona kalite kokuyor. Gidip bir öykü daha okumamak için kendimi zor tutuyorum! :D

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #6 : 01 Mayıs 2009, 20:32:05 »
Kitabı yeni bitirebildim. Keyif alarak okuduğum, harika bir öykü kitabı oldu benim için. Kitapta en çok gerildiğim ve hayran kaldığım öykü N. idi. Hatta SK bu öyküyü biraz geliştirerek, çok harika bir roman yazabilirmiş dedim bitirdiğimde.

Egzersiz Bisikleti de yaratıcılık açısından dudak uçuklatacak cinstendi. Carlos'un intiharı falan, böyle bir hikayeyi hayal etmek herkesin harcı değildir bence. Bu iki harika öykü haricinde favorilerim: Koşa Koşa, Willa ve Sağır Dilsiz oldu.

Çevrimdışı Chiyo

• **
  • 154
  • Rom: 5
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Haziran 2009, 00:45:49 »
Az önce bitirdim kitabı ve özellikle Egzersiz Bisikleti ile N. adlı öyküye hayran kaldım. Küçük birer roman tadındaki bu öykülerden hiçbirine hayran kalmamak elde değil gerçi. Hele Koşa Koşa adlı öyküde heyecanı tavan yaptığı kısımlarda resmen gözlerimi kapatarak kan dolu sahneleri engeleyebilirmişim gibi tıpkı korku fillmlerinde olduğu gibi gözlerimi bile kapatmaya çalıştım. Emily'nin başına gelenler birebir insanın gözü önünde canlanıyor sanki. İhtiyaç Molası'nda ise yazar ise çift kişilikli bir karakteri kurgularken erkeğin kadına uyguladığı şiddete de değindiği ve kadının acizliğini vurgaladığı için heyecanı diğer öykülerine göre heyecanı az olmasına rağmen beni derinden etkiledi. Her neyse kesinlikle okunması gereken bir SK kitabı kısaca.

redsnow

« Yanıtla #8 : 16 Haziran 2009, 15:44:32 »
kitapçıdan iki kitap alıcaktım. Stephen King rafından 5 kitap seçtim arasında bu kitapta vardı ama ben mahşer ve hayvan mezarlığını aldım ne yazıkki - hayvan mezarlığı pekte güzel değilmiş keşke bunu alsaydım

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #9 : 16 Haziran 2009, 17:06:20 »
kitapçıdan iki kitap alıcaktım. Stephen King rafından 5 kitap seçtim arasında bu kitapta vardı ama ben mahşer ve hayvan mezarlığını aldım ne yazıkki - hayvan mezarlığı pekte güzel değilmiş keşke bunu alsaydım

2 kitap ta doğru tercih bence. Özellikle Hayvan Mezarlığı. Sonuna kadar gelmeni şiddetle öneririm, kitap ortalara doğru hızlanıyor. "Karanlık Çökünce" yi de oku ama tabii. :P

redsnow

« Yanıtla #10 : 16 Haziran 2009, 17:17:39 »
Winston geri döndükten sonra güzelleşiyor  ;D

Çevrimdışı ...Allen C.P...

• **
  • 137
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 27 Ağustos 2009, 16:21:55 »
Müthiş bi eser tavsiye ederim.
...İmza ve avatarlarım bana aittir!(Kesinlikle almayınız!)

Çevrimdışı DarLy OpuS

• 2766
  • Dansımız Marşandiz
    • Profili Görüntüle
    • Uykusuzluk Kulesi
« Yanıtla #12 : 31 Ağustos 2009, 14:16:44 »
Ben hala N adlı öykü için ayrı bir roman yazılması ve şahane bir film çekilmesi gerektiğini düşünüyorum. Böyle bir şey olursa, benden mutlusu olamaz. :D

Çevrimdışı ...Allen C.P...

• **
  • 137
  • Rom: 0
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 08 Eylül 2009, 15:37:28 »
Evet N harikaydı adam gerçekten yazıor ..Kitabın kapağına hayran kaldım:D
...İmza ve avatarlarım bana aittir!(Kesinlikle almayınız!)

Peyton

« Yanıtla #14 : 03 Ekim 2009, 21:07:39 »
N. benim favorim :D
Spoiler: Göster
O herşeyin çift olması takıntısı aynen banada geçti ve buda hikayenin ne kadar etkili olduğunu gösteriyor aslıda. Ben onu, yani sayıları araştırdım, kesinlikle enteresan şeyler ortaya çıktı. 23'ün hikayesi çok değişik ve tüyler ürperticidir mesela... Bana 23 Numara filmini hatırlatmıştır.

Willa kitaptaki en iyilerden ve ölümden sonra yaşam var mı sorusunun düşüncelerini King bu hikayeyle anlatmış bence.

Sonraki favorim Geride Bırakılan Şeyler ve onunla eş değer Egzersiz Bisikleti. Geride Bırakılan Şeyler, ürpertici, duygulandırıcı ve bir o kadar da farklı. Egzersiz Bisikleti ise, spora farklı yaklaşımı dile getirmiş. Bir adamın bisiklete nasıl mahkum olduğunu anlatıyor. Rüyasında gördüğü şeyler ise oldukça enteresan mesela. Oda beni ürpertti diyebilirim.

Çok Zor Bir Durum, harbiden çok zor bir durumu anlatıyor ;D Okumasıda bir o kadar zordu ayrıca :D Hikaye bir başlıyor, çok farklı yerlere gidiyor. Oda güzeldi yani.

Koşa Koşa, bir insan acılarını unutmaya çalışırken, değişik yollara başvurabiliyor. Ama bu hareketin ne kadar saçma ve hastalıklı görünse de, bir gün gerçekten işine yarayabiliyor... Buraya çok güzel değinmiş King :=)

Sağır Dilsiz, kitabın en enteresan sonla biten hikayesiydi. Oda çok hoşuma gitti.

Onun dışında İhtiyaç Molası, Harvey'in Rüyası, Mezuniyet Günü, Cehennemden Gelen Kedi, NT: Özel İndirimli Abonelik, Ayana diye sıralayabilirim sevdiklerimi. Hepsini yazdım sanırım ;D Kısacası mükemmel ötesi bir kitaptı :)